Две трети от работещите у нас се осигуряват на по-нисък доход, отколкото е необходим за издръжка, а възнаграждението на над 40 на сто от трудещите се е под 1000 лева, съобщиха от КНСБ на база на направено от синдиката проучване.

Над 1400 лева чисто трябва да получава работещ човек, за да може да се издържа у нас, като в методиката е прието, че 80 на сто от работниците у нас разполагат със собствено жилище, а 10 на сто живеят под наем.

Нужната сума е по-висока с близо 130 лева в сравнение с миналата година. КНСБ изчислява, че доходът, необходим за издръжка, нараства с 10,6% на годишна база.. При семейство от двама работещи родители с дете до 14 години, нужният месечен доход за издръжка на живота е 2524 лева – с 200 лева повече от 2022 г.

От синдиката доказват с цифри, че българите продължават да взимат най-ниските доходи и да са най-бедни в Европа, но да плащат най-скъпата храна. И ако частният сектор е успял да догони инфлацията с ръста на заплатите, то публичния изостава значително. От КНСБ настояват за допълнителни 305 млн. лв.  в бюджета за ръст на заплатите в обществената сфера, за втора актуализация на минималната работна заплата, за да достигне тя до 850 лева, за въвеждане на необлагаем минимум и връщане на 20 на сто на ДДС за ресторантски услуги, хляб и брашно. https://trud.bg/

И това е 33 години след събарянето на социализма и възхода на т. нар. демокрация, а и след като 3 милиона българи, основно в работоспособна възраст, напуснаха страната, а мнозина и не искат повече да се върнат в нея.