• Финансовият министър бесен, орязаха му всички инструменти за събиране на данъци

След близо 11-часово заседание, завършило късно снощи, ресорната комисия в Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за държавния бюджет за 2023 г. Това обаче стана след сериозно орязване на ключовите мерки за засилване на данъчния контрол, които бяха записани от финансовия министър Асен Василев.

Предложения на ГЕРБ, подкрепени основно от “Има такъв народ” и “Възраждане”, промениха плановете на Василев. Всичко това принуди в края на заседанието Асен да обяви, че не подкрепя бюджета в този му вид, а Тошко Йорданов от “Има такъв народ” му предложи да си подаде оставката.

Финалното гласуване на бюджета предстои в пленарна зала. Депутатът от ДПС и председател на комисията Йордан Цонев уточни, че не е свършена добра работа и не е оптимист за това, което ще се случи при крайното гласуване на бюджета.

Повод за реакцията на финансовия министър станаха отхвърлените предложения за по-голяма събираемост и опитът му да изкара от сивата икономика част от бизнеса. Това стана по искане на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.

С гласовете на ГЕРБ, “Възраждане” и “Има такъв народ” беше отхвърлено предложението заплатите на служителите да се изплащат само по банков път. Тази мярка беше насочена за фирмите с над 50 служители, както и към ресторантьорския бранш. Отхвърлена беше и идеята клиентите, които не получават касова бележка в заведенията, да могат да откажат да заплатят сумата. С тези идеи Асен Василев целеше да увеличи събираемостта на ДДС. Отпадна и предложението за представянето на редовна отчетност пред Националната агенция за приходите (НАП) на касовите наличности във фирмите.

След ожесточен дебат бюджетната комисия не одобри да отпадне дерогацията за руския петрол

“Отнехте инструмент за контрол и събираемост на данъците. Стана ясно, че НАП не трябва да прилага този инструмент”, заяви Василев.

Йордан Цонев обобщи, че бизнесът в България плаша ниски данъци и е неприемливо да се отнемат инструменти за данъчен контрол на финансовото министерство. Според него вече на никого “не му пука” за събираемостта.

Ресторантьорите получиха още преимущества в бюджета, след като идеята на “Има такъв народ” за прекратяване на намаленото за тях и кетъринг компаниите ДДС беше отхвърлена. Мярката беше въведена като облекчение заради кризата, предизвикана от коронавируса. От Министерството на финансите уточниха, че не е редно в средата на годината да се прави подобна промяна.

https://lupa.bg/