Институциите не бива да остават без възможност за диалог, защото катастрофата е предстояща. Това каза президентът в периода 2002-2012 година Георги Първанов в предаването „Неделята на Нова“ по Нова телевизия.

„Тезата на ДПС за оставката на президента и на правителството има други измерения. Аз поне я тълкувам като една морална оценка за поведението на правителството и президент. Това трябва да се чуе. Няма как държавата да продължи да бъде в този хаос, в тази война. Аз никога не съм използвал понятието „война между институциите“, която е в момента. Но ако в парламента тази непримиримост ще се разреши, като възелът се разсече, то институциите не бива да остават без възможност за диалог, защото катастрофата е предстояща. След това ролите ще се разменят. Кабинетът на Борисов е изхабен. Вероятно ще има рокада на върха. Ако някой се опита от мнозинството да поиска оставката или импийчмънта на президентът Радев, ще го направи още по-голям герой“, подчерта президентът.

„Трябва да има поне една минимална възможност да си вдигнат телефона и да изкоментират един конкретен, но важен въпрос, защото така няма да стане – това е пътят към разрухата на държавата. Защо не обсъдят онова, което ни предстои на нас, на Европа, на света с новата вълна от коронавирус“, добави Първанов.

„Аз съм единственият, който беше на ръба на импийчмънта, който напомня за едни много тежки отношения между ГЕРБ и мен. В частност между мен и Борисов. Не е нещо ново, това, което в момента се случва“, каза той.

Борисов има ресурс, той може да удържи, ако поиска, въпросът е дали той ще прецени тактически това по-изгодно ли е за него, каза още Първанов.

“Аз трябва да напомня, че съм един от онези, които са връщали властта. Ние с Кольо Добрев върнахме мандат за управление 1997 година, тъкмо защото преценихме, че не можем да вървим срещу хората, срещу реалната ситуация. Но тогава тя беше катастрофална ситуация. Сега Борисов има ресурс. Той може да удържи, ако поиска. Въпросът е дали той ще прецени тактически това по-изгодно ли е за него. Критикувах Бойко Борисов в рамките на първия му мандат. От там тръгна и тази история с импийчмънта. На първия месец аз го критикувах, че отиде неподготвен на срещата с Путин по енергийните въпроси”, обясни президентът, цитиран от “Фокус”.

Първанов добави, че никога не е търсил реванш, критиките по същество, по политики нямат нищо общо с реванша.

„Много бих искал да видя българския президент, в случая става дума за г-н Радев, да има по-балансирана роля. Не съм запомнил позитивно изявление на президента Радев. Сега е много лесно Борисов да го критикуваш и да го тикаш в ъгъла. Опонентът не бива да бъде обезоръжаван. Трябва да му се остави изход. Ако го нямаше това искане непременно да се случи служебното правителство с някакъв подтекст, че от това следва разправа, според мен Борисов щеше да си тръгне“, коментира още Георги Първанов.

Бих посъветвал Борисов след изборите да се оттегли в партията, да си я заздрави, да си я укрепи. Негови представители, ако имат отношение към властта, да влязат по-активно, ако не, да постоят на резервната скамейка, каза още Георги Първанов.

Според него всеки е обречен на подобна почивка. „Няма вечни лидери. Имало е преди 10 ноември, но ако някой иска да се мери с Тодор Живков, сбъркал е времето“, изтъкна още той.

На въпрос дали би посъветвал президента Румен Радев да направи партия, Георги Първанов отговори: „Млад човек, има потенциал, може да се опита. Само собствената харизма, ако щете дори и идеи, не стигат. Аз съм скептик към идеята г-н Радев да влиза в партийната политика, но той може да се бори за втори мандат“.

Той коментира и вътрешнопартийния избор в БСП. „Не искам да помрачавам успеха на Корнелия Нинова, той изглежда внушителен, и аз не бих го оспорил, но смятам, че една от причините БСП да загуби на два пъти след като е на ръба, е заявката на Нинова да бъде премиер“, коментира още Първанов.

Президентът изказа позиция и относно Договора за добросъседство с Македония. Според него пропускът за историята в Договора е можел да се запълни, но вече е късно.

„Аз го оцених позитивно към онзи момент. Общата история трябва да се разпише в един два–абзаца, че става дума за това, че до началото на 20 век населението е имало общо самосъзнание, общо българско самосъзнание”, добави още той. Според него това е пропуск.

„Той можеше да се запълни, мисля, че вече е късно, ако ме опровергаят, ще го адмирирам“, изтъкна още Първанов. На въпрос дали това ще се превърне в провал, Първанов отговори: „За мен то вече е провал“.

http://epicenter.bg