Болестта Х, която може да бъде 20 пъти по-смъртоносна от COVID, ще бъде обсъдена на WEF

Те възнамеряват да обсъдят потенциалната заплаха на WEF. Какво се знае за болестта?

Световният икономически форум (WEF) планира да обсъди така наречената „Болест Х“, която по отношение на броя на смъртните случаи може да бъде няколко пъти по-голяма от пандемията от COVID. Това се посочва на сайта на организацията.

„С новите предупреждения от Световната здравна организация, че неизвестната „Болест Х“ може да причини 20 пъти повече смъртни случаи от коронавирусната пандемия, какви нови усилия са необходими, за да се подготвят здравните системи за многото предстоящи предизвикателства?“ – се казва в съобщението за срещата.

Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Адханом Гебрейесус, ръководителят на бразилското министерство на здравеопазването и други експерти в тази област ще участват в обсъждането на този въпрос.

EEF ще се проведе в швейцарския град Давос от 15 до 19 януари.

Преди това ръководителят на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията Гао Фу предупреди, че човечеството ще се сблъска с този вирус в близко бъдеще. Според него тя може да възникне навсякъде, по всяко време и да има неизвестни характеристики.

Ръководителят на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията Гао Фу призова за съвместна борба срещу болестите, пред които може да се изправи човечеството. Той направи това изявление на годишния форум „Науката и технологиите в обществото“ в Киото, Япония.

Ученият е убеден, че в близко бъдеще човечеството ще се сблъска с т. нар. „Х вирус“ – според Гао Фу той може да възникне навсякъде, по всяко време и да има неизвестни характеристики. Такъв вирус може да се окаже много по-лош от COVID-19, но по време на пандемията от коронавирус светът се сблъска не само със самата болест, но и с разпространението на невярна информация за нея.

„Светът е изправен не само пред пандемията от коронавирус, но и пред редица други проблеми, като например инфодемия, когато съответната информация и дезинформацията се преплитат. Това поражда много слухове и проблеми, които трябва да бъдат решени”,  казва ученият.

Но китайският специалист има план за противодействие на новите биологични заплахи – принципът “четири С”. Сътрудничеството, конкуренцията, комуникацията и координацията трябва да бъдат ключът към навременния отговор на появата на нов вирус, който може да постави човечеството в условия, по-строги от мерките срещу коронавируса.

Отделно ученият подчерта необходимостта от обмен на информация – според него именно предоставянето на информация, събрана от китайската страна, е помогнало на други страни да получат ефективни ваксини възможно най-скоро.

Други страни също стигнаха до необходимостта да работят заедно за разработване на мерки за противодействие на заплахи като коронавируса – тази пролет правителствените ръководители на няколко държави, включително Германия, Франция и Обединеното кралство, както и Световната здравна организация, се застъпиха за създаване на международен договор, предназначен да насърчава устойчивостта срещу бъдещи пандемии на всички нива – национално, регионално и глобално.