Киселото зеле е изключително полезно и богато на витамини и минерали. Ето някои от ползите:

  1. Ниска калорийност: В 100 гр зеле има само 19 калории.
  2. Богато на пробиотици: Съдържа не по-малко пробиотици от киселото мляко или кефира.
  3. Подобрява храносмилането: Подобрява работата на храносмилателната система и предотвратява развитието на язва, гастрит и гастродуоденит.
  4. Укрепва имунната система: Укрепва имунната система, което е доказано от учени от университета в Лайпциг.
  5. Помага при отслабване: Киселото зеле насърчава загуба на тегло. Съдържа малко калории, но много фибри, които са необходими за изгаряне на мазнините и за отслабване.
  6. Подобрява настроението и работоспособността: Ако постоянно го консумирате, функциите на нервната система се нормализират – настроението и работоспособността ви ще се подобряват.
  7. Антиканцерогенно действие: Антиоксидантите и микроелементите, съдържащи се в киселото зеле, имат антиканцерогенно действие.
  8. Укрепва сърцето и кръвоносните съдове: Тази храна намалява количеството на холестерола в кръвта, укрепва стените на кръвоносните съдове и сърцето.
  9. Предпазва от остеопороза: Киселото зеле е продукт, богат на калий и калций, следователно намалява риска от остеопороза.
  10. Богат източник на желязо: То е богато на желязо, което предпазва от анемия.

Важно е да се отбележи, че тези ползи могат да варират в зависимост от индивидуалните нужди и здравословното състояние на всеки човек. Затова е добра идея да се консултирате с лекар или диетолог преди да направите значителни промени в хранителния си режим.

Има някои странични ефекти, които могат да възникнат при прекомерна консумация на кисело зеле:

  1. Подуване: Един от най-известните странични ефекти от приема на прясно или кисело зеле.
  2. Проблеми със щитовидната жлеза: Прекомерната консумация на зеле може да повлияе на нормалната работа на щитовидната жлеза.
  3. Диария: Тези от вас, които имат проблеми с храносмилането, е по-добре да избягват прясното зеле. Поради високата концентрация на пробиотични бактерии в сока от кисело зеле, след консумацията му е възможен дискомфорт, свързан с храносмилателната система, който най-често се проявява като диария и болки в стомаха.
  4. Понижаване на кръвната захар: Една от ползите от консумацията на зеле е, че намалява количеството на глюкоза в кръвта. Но прекаляването с консумацията на зеленчука понижава твърде много кръвната захар.
  5. Намалява ефекта на някои медикаменти: В една зелка има над 38 мг витамин К, който помага при нарушения в кръвосъсирването. Тъй като антикоагулантните и антитромбоцитните лекарства работят за разреждане на кръвта, витамин К може да повлияе на тяхната ефективност.

Важно е да се отбележи, че тези странични ефекти могат да варират в зависимост от индивидуалните нужди и здравословното състояние на всеки човек. Затова е добра идея да се консултирате с лекар или диетолог преди да направите значителни промени в хранителния си режим.