Българският парламент след тежки, продължили повече от шест часа дебати, прие обща декларация, с която осъди руската агресия в Украйна и настоя за налагането на санкции срещу Москва.

Министър-председателят Кирил Петков пристигна по спешност в Народното събрание, за да преговаря с депутатите от БСП, които напуснаха пленарна зала по време на дебатите за приемане на обща декларация срещу Русия, именно заради текста, визиращ санкции срещу Русия.

Заедно с Петков в стаята на БСП беше и вицепремиерът и лидер на столетницата Корнелия Нинова.

След повече от 30 минути разговори, двамата излязоха и се отправиха на спешна среща при председателя на 47-ото Народно събрание Никола Минчев.

Няма вариант да няма санкции срещу Русия, подчерта след това Кирил Петков, който влезе в пленарната зала и настоя парламентът да се обедини около предложения текст.

“Това, което се говори, е колко тежки да са те”, допълни Петков и посочи, че това не е конфликт, който днес се появи и утре ще изчезне.

“Това е конфликт, който ще продължи дълго време. Мащабът е абсолютно цялостен в Украйна. Нека не забравяме, че това не са просто Украйна и украинците. Ние имаме българско малцинство там. В момента се стреля по Украйна, където има българи. В момента правим организация за транспорт на българските граждани от Украйна.

Ние да се опитваме да говорим за някакви политически игрички кой как ще подкрепи – или сме лидери тук, или някои от вас според мен нямат място на тези места”, заяви още Петков.

“Тези актове на агресия не могат да бъдат безнаказани в Европа в този момент, защото нарушават изцяло международното право и в момента вече има реални жертви в Украйна”, категоричен беше премиерът.

По думите му действията на Русия показват показват, че това не е частичен конфликт, а цялостен.

“Ние ще говорим с един глас с ЕС и нашите съюзници в НАТО. В 8 часа тази вечер ще се срещна с всички европейски лидери и ще излезем с обща декларация. Искам да ви призова да излезете с ясна декларация, защото в момент като този си личи дали излизаме с лидерска позиция и водим ясно управление, или взимаме частични позиции”, подчерта премиерът.

“Няма директен риск за военен конфликт на територията на България”, подчерта Петков. Той уточни, че българското правителство има над 10 работни групи да оценят рисковете във всяка една сфера и да сме сигурни, че имаме най-адекватните действия в този момент. “Искам да призова да се обединим и да покажем на нашите партньори, че от тук нататък България ще говори в един глас в тези две семейства“, допълни премиерът.

Преди това БСП напусна залата, когато започнаха дебатите по внесения от председателя на ПП проект на текст, в който се казва: Подкрепя партньорите и съюзниците си в ЕС и НАТО при обсъждането на пакет от мерки, включително санкции, с цел деескалация на конфликта”.

“В комшията гори, имаме проблеми, ние сме съседи, не можем да се правим, че нищо не се случва”, мотивира предложението председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Ситуацията е сериозна, може би сме единственият парламент в Европа, който все още няма позиция, коментира той.

Повече от пет часа няма съгласие между парламентарните групи в НС за една обща декларация, посочи председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Тя настоя за обсъждане на обща декларация на НС, която, по думите й, е безвъзвратно закъсняла и по-късно днес в парламента да бъдат извикани представители на службите, както и министрите на отбраната и на външните работи.

Председателят на ПГ на „Продължаваме Промяната“ Андрей Гюров коментира, че се намираме в изключително сложна ситуация, затова би било безотговорно да оставим държавата без бюджет. В момента вървят много активни консултации с нашите европейски партньори и с отговорните институции в държавата, посочи той и призова да продължат с бюджета и утре на закрито заседание да получат подробна информация от службите.

Няма да оставим страната без бюджет, ако трябва ще работим цяла нощ, каза в отговор Йордан Цонев от ДПС. Той посочи, че ако българският парламент остане до утре без позиция, това ще е знак към партньорите ни и към Украйна.

В крайна сметка дебатите по бюджета бяха прекъснати, а по предложение на председателя на парламента Никола Минчев днешното заседание беше удължено до приключване на второто четене на законопроекта за държавния бюджет за 2022 г.

От “Възраждане” категорично обявиха, че няма да подкрепят обща декларация, в която присъства темата за налагане на санкции на Русия, защото това не защитава интересите на България.

По време на обсъжданията около текста на декларацията от парламентарната група на БСП поискаха 30 минути почивка.

Прмиерът Кирил Петков дойде в Народното събрание, за да разговаря с депутатите от БСП. Той отказа коментар пред медиите и влезе в стаята на председателя на парламента заедно с икономическия министър Корнелия Нинова. “Решенията се взимат в Народното събрание”, бяха единствените думи на лидера на БСП.

Малко след това започна гласуването по текстовете от декларацията, което по предложение на Георги Свиленски стана текст по текст.

Премиерът Кирил Петков присъстваше в залата, докато се гласуваше декларацията. След нейното приемане той напусна доволен парламентарната зала.

Ето целия текст на декларацията, който гласува 47-ото Народно събрание:

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

 

“Народното събрание на Република България,

като взима предвид устава на Организацията на обединените нации

като стъпва върху резултатите от Хелзинкския процес и заключителния акт на конференцията от 1 август 1975 г. и свързаните с него последващи документи на ОССЕ като отчита постигнатите договорености разписани в Минския меморандум от 19 септември 2014 г. и пакета мерки за прилагане на минските споразумения, приети и подписани на 12 февруари 2015 г. 

като припомня текстовете на Будапещенския меморандум за гаранциите за безопасността във връзка с присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядрено оръжие от 5 декември 1994 г.

като остава на последователни позиции подкрепящи суверенитета, териториалната цялост и демократичното развитие на Украйна 

ДЕКЛАРИРА:

Категорично осъжда грубото нарушение на международното право от страна Руската федерация и посегателството срещу териториалната цялост чрез военна интервенция срещу Украйна.

Подкрепя партньорите и съюзниците си в ЕС и НАТО при обсъждането на пакет от мерки, включително санкции, с цел деескалация на конфликта.

Подкрепя българското правителство да предприеме необходимите мерки, съответстващи на сериозността срещу предизвикателствата към международната архитектура за сигурност.

Подкрепя българското правителство да обмисли и предложи помощ за Украйна, кореспондираща с възможностите на българската държава.

Подкрепя българското правителство да настоява защитата на живота и здравето на цивилните граждани от региона да бъдат абсолютен приоритет.

Подкрепя българското правителство да съдейства за получаване на незабавна помощ на живеещите в Украйна български граждани и българи с украинско гражданство, включително при необходимост от евакуация.

Очаква българското правителство да предложи и представи план за справяне с последствията от военните действия.

Настоява Руската федерация незабавно да прекрати военните действия и се върне към спазване на международното право в пълен обем”.

По предложение на ГЕРБ-СДС депутатите решиха в 16:00 часа днес на закрито заседание на НС да бъдат изслушани представителите на службите за сигурност, както и министрите на отбраната и на външните работи.

https://epicenter.bg/