дом блог

Трима убити и 12 ранени в Страсбург, нападателят е прострелян

0

Нападателят, открил стрелба в центъра на Страсбург край коледен базар, е бил ранен по време на престрелка с военните. Това съобщи АФП, като се позова на източници от полицията. По всяка вероятност става въпрос за терористичен акт. По време на атаката загинаха трима човека, а ранените са 12, шестима от тях в критично състояние. Това твърди министърът на вътрешните работи на Франция Кристоф Кастанер, а според кмета на Страсбург жертвите са четири. Стрелецът е фигурирал в списъка със заподозрени в тероризъм лица. Освен това е трябвало да бъде арестуван тази сутрин по подозрения в съпричастност към убийство. Полицаите обаче не са успели да го намерят в дома му, , а при обиска в жилището са открити гранати. 29-годишният мъж, който е родом от града, към 20:00 часа френско време откри стрелба в центъра на Страсбург край прочутия коледен базар. По време на престрелката с полицията нападателят бе прострелян, но успя да избяга и акцията за залавянето му продължава в момента. Авторът на кървавата атака е похитил такси и е избягал с него от мястото на произшествието, съобщи радио Франс енфо. Водачът на таксито е в безопасност, той твърди, че престъпникът е ранен. Няколко човека са били арестувани тази нощ по време на операцията, но 29-годишният Шериф Ш. не е сред тях. Френските власти разглеждат инцидента като терористичен акт. Междувременно кметът на Страсбург обяви сряда за ден на траур в града. Коледният базар няма да работи в сряда, отменени са и всички спектакли в театрите. БГНЕС/АФП

http://bgnes.com

ПЪТЕПИС: От Добрич до Ню Орлиънс. Бялата лястовица, цигани и голф…

0

Ходя си в родния край два-три пъти годишно. Било да видя роднини и приятели, било да поплувам между „Албена” и Балчик, да опитам виното на брат ми, когато се избистри в края на декември, или да видя дали бялата лястовичка не се навърта наоколо да даде кураж на онези днешни добруджанци, които не можаха да забогатеят в мътните години на прехода, въпреки най-хубавата земя в радиус от 1000 километра наоколо (минимум…).

През последните 25-30 години, докато работех по бежански лагери и дипломатически конференции, по военни конфликти и дълги среднощни заседания в сградата на ООН в Ню Йорк, все се заканвах, че върна ли се един ден в България, непременно ще изкарвам по 2-3 месеца в „небесните пасбища” на Добруджа, както би се изразил Джон Стайнбек. Там, където малкото овчарче от Медвен Захарий Стоянов се научава да чете, за да стане един от националните ни гиганти; там, където в летните вечери звездите бяха по-едри и от тези над Фамагуста; и където черешите и дините, които нощем крадяхме от градини и бостани през летните ваканции, за нас бяха най-сладките в света.

Горе-долу си спазвам графика. Но вместо по 2-3 месеца, стоя най-много до седмица, когато започвам да дотягам на роднини и приятели, или те на мен….  Пак има дини и череши, но най-често те или не са добруджански, или не са толкова сладки както в детството ми. А може и да се лъжа…

Магията я няма

и това е естествено. Няма как приказките, преживени в детството (на миналия век), да останат същите 50-60 години по-късно….  Няма как моите деца и внуци да усетят миризмата на току-що окосено сено рано сутрин, пръхтящите ноздри на конете, опъващи каишите на косачката или жътварката; изплашените писъци на пъдпъдъци и яребици, излитащи с ужас от стъпканите си гнезда под конските копита…  Няма как да научат вкуса на току-що набраните пролетни печурки край торищата до гората, където пладнуваха хиляди овце от безброй стада…
Децата и внуците ни, както и на хиляди други българи, са пръснати от Лондон до Лима и от Чикаго до Рио…. За уханието на прясно окосеното сено и вкуса на крадените посред нощ дини могат да научат или ако аз им разкажа, или ако прочетат Йовков и Ивайло Петров.


Бялата лястовица в красивия градски парк на Добрич гледа дали Моканина идва да я потърси. Снимки: авторът

 

Но по всяка вероятност няма да прочетат, нито единия, нито другия. Добруджа отдавна не е същата, няма го нито Йовков, нито Дора Габе, нито дори присмехулникът Ивайло Петров, който на 19 януари имаше рожден ден….  Няма я магията на Антимовския хан, няма я Сарандовица, няма го Сали Яшар и песента от колелетата на каруците му. Няма ги и старите добруджанскжи благородници, богати и не толкова, красиви и уморени от жътвата, весели и тъжни, поетични като от разказ на майстора от Жеравна. Или на Присмехулника от селцето Бдинци, на двайсетина километра западно от Добрич където се е родил Ивайло Петров.  Всички те, поколението на моите родители, и на техните родители, и т.н., бяха създали един красив мит за добрия, човечния, благородния и вълшебен свят, наречен Добруджа, населен с хора широко скроени и с усет към прекрасното… Поне така ме учеха учителите ми в Добрич и по-късно в университета в София. А така го чувствах и аз, роден в митичния край, където полята и морето се сливат в синьо-зелена феерия…

Естествено, няма да плачем за миналото… Било каквото било. Животът продължава, за малцина красив и богат, за мнозина – не толкова…. Миналата седмица се върнах от Добрич. Беше хубаво – роднини, приятели, вкусни добруджански манджи и още по-вкусното вино на брат ми, което мирише на диви ягоди. От сорта грозде, който италианците наричат “Кастел”, а добруджанци – липа. Бяла или черна липа. Дребни зрънца, страховито ароматни, на пазарите в Ню Йорк и Женева бяха най-скъпите сортове, които продаваха за ядене, но вино не правеха от него… Било вредно? Може би… Напук на слуховете, много добруджанци продължават да си го пият…


Добруджанец бере грозде в двор в Смолница, за да направи вино с дъх на диви ягоди. Снимка: авторът

 

Но Добрич вече не е същият град от моето детство… Единственото, което е същото, е леденият вятър, който зиме духа откъм Букурещ или Констанца, връхлита върху Добрич, обледенява улици, шосета, стълбове и жици, кърши клони на дървета и тласка автомобилите в канавки и хендеци, от които излизане няма, докато не дойде фадромата… И чак тогава се уморява този проклет вятър и  спира нейде в предградията на Варна, докато Добрич си ближе раните…

Вечер градът опустява рано. Улиците са тъжни. Рядко се виждат млади хора. Безработицата ги е прогонила или във Валенсия, или в Манчестър, или в Дрезден. Малцината, които са останали тук, се радват, ако намерят работа за 500-600 лева на месец. От 120-130 хил. жители преди 30 години, днес градът се е свил наполовина, както казват местните хора. Не мисля, че има гладуващи, но бедни със сигурност има, както ми казва един приятел, шеф на местна хуманитарна организация. От двайсетината заводи, фабрики, предприятия и т. н. преди „вечния” ни преход, сега не е останало почти нищо. Рядко се виждат усмихнати хора. Повечето добруджанци са надянали същите маски на лицата си като хората от всички краища на България: угрижени, самотни, замислени, потънали в собствените си бездни…

А иначе градчето си е ОК, както би казал един мой съученик, сега пенсиониран инженер с много скромна пенсия…  Виждат се както нови сгради с прилична архитектура, така и стари турски или цигански къщици, които още не са бутнати… Повечето турци се преселиха на юг – като моя съученик Себайдин, сега в Истанбул…  Исмет, с прякор Офето (баща му го кръстил на майтап на Отечествения Фронт през далечната 1950…) – също е в Истанбул. Самито, приятел на баща ми – отдавна е в Бурса. И Турхан, бръснаря, също …. Идват си често в родния край, не могат да прежалят Добруджа и младостта си. Идват си и плачат от радост и от скръб… Нещо ги тегли насам и говорят за Добруджа като за Рая там, горе… За някогашната Добруджа, от детството им.

Бялата лястовица и черните овце

Тя може да се види в новия градски парк на Добрич, кацнала край езерото, в което някога карахме лодки и ухажвахме момичетата от гимназията… Тя не лети, направена е от някакъв траен материал от скулптора си, но гледа внимателно дали към нея не се задава Моканинът, в търсене на надежда за болното си дете…  Няма го обаче Моканинът, запилял се е и той вероятно някъде между Валенсия и Барселона, да гледа  лозята на испанците или да им поддържа дворовете. Дори когато си дойде за кратка ваканция, Моканинът не може да се види на новите голф игрища между Балчик и Калиакра…  Аз като пишман голфър, ходя от време на време с моя приятел Румен, бивш журналист от „24 часа”, сега преподавател по голф-науки-и-практики – да удрям бялото топче над зелената трева в „Трейшън клифс” или на другите две игрища наоколо. Но освен заможни руснаци или румънци не видях от местните хора да се радват на шотландската игра… Изглежда Моканинът не играе голф: или няма време, или не му се харчат пари за тази странна за местните хора игра, чийто дядовци са играли  на челик или на „чаракман”, далечни добруджански братовчеди на голфа…


Добруджански двор на съвременна къща в Балчик, с изглед към морето. Дизайнерите на този оазис са млади добруджанци, лекари, решили да останат в родния край… Снимка: авторът

 

Една вечер, докато вървях към магазина на моя приятел Жоро Лазаров, видях една елегантна бяла кола, паркирана до хотел „Добруджа”. Загледах се в големия борден дисплей вдясно от волана и сложните навигационни уреди на тази красавица. После видях, че е един от последните модели „Тесла”, с „толбухински” номер…  Предполагам, че беше собственост на „Жеко Бонвивана”, известен от творчеството на Ивайло Петров като „Жеко Бована” – за по-кратко…. Когато споделих това с Жоро Лазаров, той каза:”А-а-а, имаме ги три!” Три „Тесли” в малкия Добрич, чийто театър едва диша и май само името „Йордан Йовков” е останало от него и от някогашните му звезди? Една от тях беше Мариана Аламанчева, която също отлетя от нас тия дни като бяла лястовица.

В творчеството на Йовков няма цигани. Има турци. Благородни и добри. И те повечето такива си бяха, аз израснах сред тях. Сега са останали малко. За сметка на това циганите са мнозинство в повечето добруджански села. Много от тях бяха заселени тук по времето на Тодор Живков, някъде през 60-те години на миналия век. Докараха ги тук, защото имаше много свободна земя. Оземлиха ги, построиха си хората къщички, децата им тръгнаха на училище, всички работеха – кой механизатор, кой занаятчия, изкарваха си хляба, никой от тях не крадеше, като закъсваха в края на месеца идваха при баща ми за някой лев назаем или за „стъкло вино”, както се казваше в Добруджа. Следващия месец си връщаха заема. Виното – не. Но бяха кротки, само тук-там по някой цигански барон или бабаит правеше золуми, но или милиционерите го ступваха набързо, след което Манго, осъден по бързата процедура, правеше от 3 до 6 месеца тухли без да му плащат, за да му дойде акълът в главата.
Или лудият Танас от Голяма Смолница ги биеше превантивно с дървен кол край казана за ракия, просто така, за историческо назидание и с възпитателна цел. И циганите кротуваха. А Танас с буйния си нрав никак не се вписваше сред благите герои на Йовков. Тип като него по-можеше да се срещне при Ивайло Петров… Един-два свирепи персонажа от „Хайка за вълци”, натоварени да проведат колективизацията в Добруджа , понякога ми напомнят за Танас Топалов, чийто брат Иван беше най-кроткият човек от Владивосток до Пунта Аренас…

Тухларната

Едно лято, през ваканцията, баща ми ме прати да работя в тухларницата на Смолница, за да си изкарам парите за морето. Тогава беше така: от три месеца лятна ваканция, децата работеха на полето през юни и юли, а август прекарваха на вълшебните варненски плажове. „Албена” още не беше построена. Там правех тухли от 3 часа сутринта до към обяд, когато свършвахме обръщането на калъпите по хармана и ги оставяхме да изсъхнат, преди да отидат в пещта за изпичане. Работех с Васко Кинаджията от Козлодуйци, който – когато не беше пиян – прожектираше предимно съветски и индийски филми в читалищата на десетина села наоколо; с пет-шест циганина, едни току-що излезли от затвора, а други на път да влязат в него – повечето за убийства… Другият тухларин беше Райно, директорът на училището в Смолница, и Танас Топалов, митичния Робин Худ на тази част от Добруджа…. Танас крадеше изискано, със стил, предимно скъпи вещи от незаключените добруджански къщи; после лежеше по 5-6 месеца в затвора, докато баща му бай Васил, кротък и добър пчелар, не го освободеше с връзките си в ОК на БКП… Като излезеше от затвора, и преди пак да влезе в него, Танас правеше тухли за някой лев – добре платена работа тогава, понеже беше каторжна. Тухларната беше до казана, където 5-6 села около Смолница варяха ракия, и всеки ден, някъде към 10 сутринта майката на Танас му донасяше закуската. Тя се състоеше от 12 пресни яйца на очи, един самун топъл хляб и 5-6 прясно откъснати домата от градината. Преди да седне да закусва на тревата, Танас внимателно си измиваше ръцете във варел с вода, после си наливаше 300 грама ракия при казанджията в едно тенекиено канче и започваше ритуала. Омиташе всичко за 5-6 минути, после си доливаше още 100 грама ракия, и вдъхновен от гледката, както и от ракията, грабваше един дървен кол от някоя каруца наблизо и подмяташе циганите. Биеше ги сравнително внимателно, с превантивна и възпитателна цел, така да се каже, да не помислят и да крадат, а да работят като стахановци на тухларната… Тогава в Добруджа нямаше Хелзинкски комитет, нито роми, имаше цигани,  милиция, Танас с неговото разбиране за правосъдие и прилична етническа толерантност с временни наказателни операции. Нямаше и цигански гета, хората си имаха прилични къщици и живееха заедно с българи и турци.


Кът от градски парк на Добрич. Снимка: авторът

 

Танас беше едър, кокалест, отличен побойник, юмруците му бяха колкото магарешка глава, а и нравът му беше такъв. В дните между затвора и тухларницата Танас четеше Жул Верн, Балзак, „Пармският Манастир”,  и „Червено и Черно”, денем ни разказваше  за подвизите на Фанфан Лалето, а вечер слушаше по Би Би Си или Свободна Европа първите песни на „Бийтълс” и „Ролингстоунс”. Легенда беше Танас. И първият дисидент в Голяма Смолница. Той възпитаваше циганите, а милицията го превъзпитаваше него. Постоянно, докато един ден Танас умря.

Сега циганите в Добруджа водят жалък живот. Много от тях отдавна са без работа и се прехранват както могат. Едни забягнаха в Западна Европа и заради една част от тях белгийци, французи, швейцарци и германци си скубят косите и проклинат насаме неолибералите, старолибералите, глобализма, Юнкер и теорията за „приобщаването”. Други, които останаха в селата около Добрич, са или механизатори, или безработни, или професионални крадци.  Старата къща на дядо ми в Смолница няколко  пъти беше обирана и брат ми все се чуди кога ли ще я навестят пак…. Като беше жив баща ми, казваше: „При немотията, която ги мъчи, даже се учудвам, че не крадат повече и по-често…” Той ги съжаляваше искрено. Няма работа за тях, няма я някогашната милиция и тухлената фабрика за превъзпитание, няма го и Танас с превантивните си мерки… Глобализация и циганизация вървят ръка за ръка там, където някога е звучала песента на колелетата.

Не е никак случайно тогава, че оня нехранимайко от Берлин, който ритна позорно едно момиче в подлеза на метрото (и цяла Германия се вцепени от ужас), се оказа „наш циганин”, от Добруджа… Пак наши бяха и „братовчедите му”, които се изпикаха на паметника на Васил Левски в София… А един друг, пак много наш циганин, при един запой с много ракия, се скарал преди месец с моя кумец Марин, бивш счетоводител и пенсиониран фермер, отишъл си в къщи, взел пушката и най-хладнокръвно го застрелял. Ето, това вече не се вписва в характерологията на Йовковите персонажи. Пак ми прилича на “Хайка за вълци”. Затова много хора вече питат къде е Танас със сопата, макар да знам, че това не звучи изискано и от Хелзинкския комитет ще се намусят, ако го прочетат.

Но истината настоява да кажа на висок глас, че има и много кротки  и талантливи хора между циганите, които лично познавам. Мехмед, наричан още „Меметчето”, беше по-добър съсед на баща ми, когато беше в дядовата къща в Смолница, отколкото някои от нашите българи… И какво ли би казал Йовков днес, ако научеше,  че чистокръвен добруджански българин, бивш депутат, се беше забъркал в някаква каша с 4 тона суджуци уж за уважаемия премиер? Или как би реагирал почтеният Петър Габе, бащата на Дора Габе, също депутат в Народното събрание преди десетки години, един от най-добрите фермери в Добруджа за времето си? Ами какво да кажам за (само)убития изверг от клането в Нови Искър неотдавна, който някои вече наричат „добруджанския талибан”? Тези черни овце в стадото взеха да изместват белите лястовици на Добруджа.
И все си спомням в такива случаи за колегата Иван Делчев, с когото работехме в стария „Поглед”. Иван казваше: „Всеки народ прилича на циганите си. И обратното.” Тогава, през 1977, Иван се беше върнал от 2-3 години живот в Хелзинки и разказваше на нас, хлапаците-репортери, че във Финландия местните цигани толкова добре били превъзпитани, приобщени и променени, че децата им вече се раждали със сини очи и руси косици…

http://e-vestnik.bg

 

Няма да се добива природен газ в Генерал Тошево, реши РИОСВ-Варна

0

Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР. Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище “Спасово”, община Генерал Тошево. 

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа “за” и само 3 “против”.
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на “Басейнова дирекция” против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.

Решението може да се обжалва.

Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.

Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.

На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации – Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.

Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. “Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия”, посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на “Росгеоком” и отказ за предоставяне на концесия.

След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението. https://news.bg/

В ДЛС Тервел съставиха 17 акта за нарушения в горите

0

17 акта за нарушения в горите съставиха през изминалата седмица служителите на ДЛС „Тервел”. При обход на територията на ловното стопанство е установена незаконната сеч на общо 8 куб. м дърва за огрев. Санкционирани са 9 физически лица.

В периода от 15 до 22 януари в обхвата на Североизточно държавно предприятие са извършени общо 717 проверки. 128 от тях са на обекти за добив на дървесина, 74 – на превозни средства, 452 – на ловци, а 63 – на други физически лица. Съставени са 22 акта и 2 констативни протокола, единият от които е за нерегламентиран добив на 1,5 куб. м дърва за огрев в ДГС „Генерал Тошево”.
При системните проверки в ДЛС „Шерба” са задържани 2 куб. м дървесина, като за нарушенията са съставени 4 акта и констативен протокол.
Акт по Закона за горите отчитат и от ДЛС „Балчик”, показва още справката на СИДП за последната седмица. През зимните месеци, когато опитите за нерегламентиран добив на дърва за огрев зачестяват, засилен контрол се извършва на територията на всички горски и ловни стопанства към предприятието в четирите области Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Всеки народ си избира управляващите: Прогнозират поскъпване на тока за бита с между 15% и 30% след европредседателството ни

0

Ако цените на свободния пазар се приемат за референтни, цената на електроенергията за бита ще поскъпне с между 15% и 30% от 1 юли. Прогнозата е на работодателските организации в АОРБ, които днес представиха своите приоритети за развитие през 2018 година.

Бизнесът има съмнения за картел при предлагането на електроенергията на свободния пазар, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Според тях цените на електроенергията са увеличени спекулативно и няма основание за това.

Съмнения за картел

Организациите в АОРБ са категорични, че трябва да се “въведе ред” в пазара на електроенергия.

„Пазарът на електроенергия е манипулиран, има недобри търговски практики, не се изпълнява европейският регламент, цените манипулативно са повишени. Няма основание за такъв скок на цените. Той ще се отрази на произвежданите стоки и услуги и продукти и ще се прехвърли на регулирания пазар като повишени цени за домакинствата от 1 юли, ако ситуацията не бъде променена”, посочи Велев.

Според него има мерки, които могат да нормализират пазара, но те все още не се изпълняват.  Затова бизнесът настоява за ускоряване на реформите. “Свидетели сме на цени в енергетиката, които не са в икономическите реалности – те са спекулативни и манипулативни. От това печелят група  от хора, а губи цялото общество“, каза още Велев.

Председателят на управителния съвет на АИКБ заяви, че бизнесът не може да представи доказателства за картел, освен числата, с които разполага от публичните отчети на компаниите, а от тях се вижда, че на собствените платформи държавните централи продават на много по-ниска цена, отколкото на борсата.

„На борсата се пускат малки количества на завишена цена и по този начин се манипулира пазарът,” твърди Велев и риторично попита къде отива разликата между ниската цена на собствени платформи и високата на борсата и тази, която се предлага на предприятията.

Ролята на държавните институции

В момента цената на регулирания пазар е 76 лева за мегаватчас.

„На нас търговци от отделни предприятия ни предлагат електроенергията на цени от 110 –125 лева за мегаватчас”, каза Велев. Според неговите изчисления ако тези цени се приемат за референтни, КЕВР ще трябва цената да се увеличи от 76 лева на 85 – 90 – 100 лева, в зависимост от това, какво ще се случи на 1 юли на регулирания пазар.

“Цената за домакинствата ще се повиши, ако се запази това положение – при различните предприятия числата са различни, но струпването е между 30% и 65% поскъпване на активната енергия, ако ситуацията не бъде овладяна“, допълни той.

Васил Велев потвърди, че не бяха променени графиците за търговия на борсата.

„Това е напълно по силите на Министерство на енергетиката и Българският енергиен холдинг, обясни Велев и потвърди за среща миналата година с двете асоциации на търговците, от която нищо не е произлязло.

“За нас е непонятно защо това не се прави, след като е нъпълно във възможностите на Комисията за защита на конкуренцията да разследва тези търговски практики, които не са нормални и добри“, каза Васил Велев.

От работодателските организации са убедени, че няма причина за скок на цените на електроенергията.

Те ще изпратят сигнал до КЗК, която да установи има ли нерегламентирано договаряне между производителите на ток и търговците на електроенергия.

„Ще пристъпим към протестни действия в началото на февруари, но се надяваме КЗК да се самосезира, както да се вземат мерки от Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг. Българската енергийна борса трябва да промени графика си на работа“, категоричен е Велев.

Той напомни, че работодателските организации определиха дата на протеста 31 януари, но синдикатите поискаха отсрочка, за да вземат решение, но сега се „отдръпват“.

Готови  за протест

И в четирите работодателски организации ще се вземат решения за участие в протестите в близките дни, но те са сигурни, че ще участват съвместно, както преди четири години.

”Няма по-голям проблем за националната сигурност от цената на електроенергията”, каза Кирил Домусчиев от КРИБ. По думите му държавните дружества не са ефективни и това се отразява на цялата икономика на страната.

Той е на мнение, че е необходим нов Закон за енергетиката, за да се либерализира енергийният пазар и цялостна реформа в сектора.

“В енергетиката има “икономическа шизофрения”, каза Божидар Данев, председател на БСК и обясни, че имаме свръхмощности, няма търсене, а цените се увеличават.

Той припомни, че в АОБР членуват предприятия, които произвеждат 86% от брутната добавена стойност на икономиката и 82% от работните места в страната.

Цветан Симеонов от БТПП обяви, че чрез европейските партньори ще бъдат информирани европейските институции за водената политика и проблемите на българския бизнес.

https://www.investor.bg

Отлагат Общото събрание на ООН за резолюцията за Сребреница

0


Насроченото за 2 май заседание на Общото събрание на ООН, на което трябваше да бъде гласувана предложената резолюция за Сребреница, предвиждаща 11 юли да се обяви за Ден в памет на геноцида в Сребреница, се отлага, съобщиха сръбски медии и Танюг, цитирани от БТА.

Посланикът на Босна и Херцеговина в ООН Златко Лагумджия заяви пред  сараевския вестник “Дневни аваз”, че гласуването се отлага, “за да има време всеки да се запознае с фактите” и всички, “включително тези, които може би са против сега”, да направят предложения.

“Към този момент знаем, че заседанието няма да се състои на 2 май, защото изпращаме текста на резолюцията за преработка, в случай че страните членки на ООН имат други предложения по текста. Общото събрание със сигурност ще е след 6 май, в зависимост от графика на заседанията. Това ще разберем във вторник“, каза Лагумджия. Той добави, че мисията на Босна и Херцеговина към ООН също е участвала в това решение.

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви по-рано вчера, че представители на САЩ и Германия са се срещнали във Виена, където са преброили гласовете на онези страни, които ще подкрепят резолюцията за Сребреница, и са направили списък за оказване на натиск, и добави, че е важно да продължи дипломатическата работа, независимо от това какъв ще бъде резултатът от гласуването на резолюцията.

 





Източник 24часа

На места условията за туризъм по планините са добри, съобщиха от Планинската спасителна служба

0

На места условията за туризъм по планините са добри, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС). В Централен Балкан условията са добри, но в района на Източните Родопи се очаква дъжд. 

Температурите са около 0 градуса – хладно за тази част на годината, но времето е тихо. В най-високите части има нова снежна покривка, а в по-ниските места е мокро.

Спасителите препоръчват предварително да се проверяват условията в конкретните места, на които любителите  туристи искат да се разходят, да се съобразяват с дължината на деня и собствените си възможности, както и да са добре оборудвани. Може да се използват и камерите и метеостанциите, които дават възможност времето да се следи в реално време, допълват от ПСС.   

Съоръженията в курортите не работят, в момента се провежда профилактика след края на зимния сезон.

 

 

 

/ЛРМ/



Източник БТА

Споразумение за сътрудничество подписаха Технически университет – Габрово и АЕЦ „Козлодуй“

0


Споразумение за сътрудничество между Технически университет – Габрово и АЕЦ “Козлодуй” е подписано от ректора проф. Илия Железаров и изпълнителния директор на централата инж. Валентин Николов. Това съобщиха за БТА от висшето учебно заведение. 

Споразумението за сътрудничество между двете организации е в областта на обучението и научните изследвания. Двете страни ще осъществяват сътрудничество с цел насърчаване и създаване на условия за развитие на съвместни дейности по иновации, приложни изследвания и образование в българския енергиен сектор, допълват от ТУ – Габрово.

Със споразумението се продължават и надграждат традиционните и успешни образователни практики за обучение на студенти, които работят в централата, в образователно-квалификационни степени „бакалавър“ и „магистър“ в Технически университет-Габрово. Специално внимание се обръща и на възможностите за обучение в образователна и научна степен „доктор“. Фокус в споразумението бе засилването на работата по включване на студенти от ТУ – Габрово в стажантски програми в АЕЦ „Козлодуй“. Обсъдени бяха и възможности за организиране на специализирани обучения на служители на централата за повишаване на тяхната квалификация, посочват още от университета в Габрово. 

Техническият университет-Габрово е създаден през 1964 година с указ на Народното събрание. Идеята за висше училище в града датира от 40-те години на XIX век. Тя е формирана от добродетеля и радетел за новобългарско образование Васил Априлов и от съратника му Никола Палаузов. Институтът започва работа с 1327 души в задочна форма на обучение. В Габрово студентите се обучават през първите три години, а след това продължават да следват и завършват там, където са приети преди създаването на университета. През 1965 г. Техническият университет в Габрово получава собствена квота за прием и обучение и студентите започват и завършват следването си в него. Обучението в Технически университет-Габрово се осъществява в три факултета по програми за образователно-квалификационните степени “бакалавър” и “магистър” и за образователна и научна степен “доктор”, както и по програми за квалификация и следдипломна специализация в системата на продължаващото обучение.

/АКМ/



Източник БТА

Черно море взима халф на Пирин – БГ Футбол – efbet Лига

0


Черно море ще се подсили с един от най-стабилните футболисти на Пирин Благоевград Аюб Абу, твърди “Мач Телеграф”. 25-годишният халф е впечатлил Илиан Илиев със своето представяне. 

Мароканецът с испански паспорт има 29 мача от началото на сезона, като договорът му изтича през лятото и той ще отиде в Черно море като свободен агент. 

Любопитно е, че Абу е преминал през школите на Реал Мадрид и Барселона. Бил е още в Хетафе и Райо Махадаходна, както и в италианския СПАЛ. Именно от този клуб преминава в Царско село, откъдето е забелязан от Пирин и по-късно привлечен в благоевградския клуб. 

 



Източник Gong.bg

Общо 20 души са ранени при 14 тежки катастрофи в страната през последното денонощие

0

Общо 20 души са ранени при 14 тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР.

В София са регистрирани 31 леки пътнотранспортни произшествия, няма пострадали хора.

От началото на месеца са станали 461 катастрофи, с 23 загинали и 553 ранени.

От началото на годината са регистрирани 1933 тежки пътнотранспортни произшествия, при които живота си са загубили 11 души и 2380 са ранени.

При сравнение с реалните данни за загиналите през същия период на 2023 г. се отчитат с 21  по-малко загинали участници в движението по пътищата през 2024 г., съобщават още от МВР.

/ЛРМ/



Източник БТА

И с животни не се постъпва така, както руснаците правят с пленниците

0


В руски плен са хиляди военнослужещи и цивилни. Според данни на омбудсмана 30 хиляди украинци са безследно изчезнали. Ситуацията с пленниците е много тежка. Веднага щом се завърнат, те започват да разказват за страшни изтезания. Дори с животните не се постъпва така.

Това каза посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук пред Би Ти Ви.

И на мен ми беше необходимо време да осъзная, че това се случва, че е истина. Ситуацията на фронта е много сложна, общата граница с Беларус и Русия е над 3000 км, а военни действия се водят на над 2000 км., отбеляза тя.

Отбраната изисква значителни ресурси. Украйна се опитва да запази всеки човешки живот. Липсата на средства за противовъздушна отбрана (ПВУ) доведоха до големи жертви сред мирното население, надяваме се, че сега ще поддържаме фронта по-ефективно, продължи Илашчук. Тя обясни, че украинците очакват в помощта от САЩ да влязат системи ПВУ, артилерийски снаряди. 

Украинската формула за мир, предложена от президента Зеленски, е единствената възможност за мир и стабилност, тя се подкрепя от близо 70 държави. Помощта за Украйна е и трябва да остане във фокуса на държавите от ЕС и НАТО. Тя гарантира сигурността, да се живее под мирно и безопасно небе, категорична бе тя.





Източник 24часа

Проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие изследва социално-емоционалните умения сред 15-годишните ученици

0

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията “Лъчезар Цоцорков” обезпечава включването на България в него, съобщават от организацията. 

За разлика от PISA целта на изследването не е да сравнява образователни постижения на ученици от различни държави, а да даде поглед върху социално-емоционалните им умения, които благоприятстват за повишаването на постиженията и успешната реализация на младежите.

На откриването на форума “Овластяваме новото поколение” се очаква да присъстват вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, и Димитър Цоцорков, учредител и член на Управителния съвет на фондацията “Лъчезар Цоцорков”.

В събитието се очаква да участва и проф. Андреас Шлайхер, директор на образователния департамент на ОИСР,

Какво изследва първият по рода си международен доклад на ОИСР?

В проучването на ОИСР ще бъдат представени изводи по пет ключови области от социално-емоционалното развитие на учениците: прогресивност (оpen-mindedness), отговорност (task performance), свързаност (engaging with others), сътрудничество (collaboration) и самообладание (emotional regulation), които имат директна връзка с академичния и житейския успех на младежите. С оглед на ниските образователни резултати, засечени от PISA и националното външно оценяване, социално-емоционалното образование предлага потенциално решение и подход, който може да обърне негативната тенденция у нас, отбелязват организаторите.

Представянето на българските резултати от проучването ще е на пресконференция от 13:00 ч., в зала “Мусала 1”, на хотел “Хилтън”. В нея са очаква да участват проф. Андреас Шлайхер – директор на образователния департамент на ОИСР, Йоанна Маринова – изпълнителен директор на фондацията “Лъчезар Цоцорков”, и служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.



Източник БТА

Броят на патентните заявки от български академични институции надвишава този на подадените от юридически и физически лица

0

През 2023 г. броят на патентните заявки от български академични институции като Българската академия на науките (БАН) и висшите училища надвишава този на подадените от юридически и физически лица. В това отношение показателите на страната ни са по-високи от тези в Европа – заявките от университети и БАН у нас представляват 35 на сто от всички, докато в Европа те са 8 на сто (по данни на официалния Патентен индекс за 2023 г.). Това съобщи в интервю за БТА новият председател на Патентното ведомство на България Оля Димитрова, потърсена по повод днешния Световен ден на интелектуалната собственост.

Приоритетите ми ще бъдат насочени към удовлетворяване потребностите на бизнеса и потребителите на системата за закрила на индустриалната собственост, каза председателят на Патентното ведомство и увери, че ще положи усилия в краткосрочен план в експертизата на Ведомството да бъде постигнат баланс между навременно и качествено предоставяне на услугите.

През 2023 г. в Патентното ведомство са постъпили общо 546 броя заявки за патенти за изобретения и за регистрация на полезни модели, като 197 броя от тях са за патент за изобретение, а 349 броя са за регистрация на полезни модели, съобщи Димитрова. Общият брой на подадените заявки за тези два вида обекти на индустриалната собственост се е увеличил спрямо предходната 2022 г., като в процентно изражение ръстът възлиза на 30 на сто.

Запазва се тенденцията от предходната година, където се наблюдава превес на интереса към подаване на заявки за регистрация на полезен модел спрямо заявките за патент за изобретение.

За момента тенденциите в заявителската активност за 2024 г. показват значителен ръст в броя заявки за полезните модели – 184, в сравнение с 2023 г. – те са били само 59 броя, посочи Димитрова. Патентната активност остава устойчива, като очакванията са резултатите на годишна база също да растат, допълни тя.

През 2023 г. във Ведомството са постъпили 3556 броя заявки за национална регистрация на марки (през 2022 г. – 3502), от тях 3144 броя са от български и 412 броя – от чужди заявители.

Заявителската активност за промишлен дизайни бележи ръст спрямо предходната година. Увеличението в броя на подадените заявки за промишлени дизайни по национален ред спрямо 2022 г. е почти 13 на сто, каза председателят на Патентното ведомство. Тя отбеляза, че високият заявителски интерес при марките е естествена тенденция, предвид това че бизнесът в България приоритетно е най-активен в сектора на услугите.

Следва пълният текст на интервюто:

Госпожо Димитрова, близо 20 години от професионалната Ви кариера са преминали в Патентното ведомство, където сте заемали различни длъжности, включително директор на дирекция “Експертиза и закрила на изобретенията, полезните модели и промишлените дизайни”. Какви ще са приоритетите в работата Ви като председател на Патентното ведомство и кои са най-неотложните задачи, с които първо ще се заемете? Ще правите ли ревизия на дейността на Патентното ведомство?

– Приоритетите ми ще бъдат насочени към удовлетворяване потребностите на бизнеса и потребителите на системата за закрила на индустриалната собственост, като ви уверявам, че ще положа усилия в краткосрочен план в експертизата на Ведомството да постигнем баланс между навременно и качествено предоставяне на услугите. Като човек с дългогодишен опит в институцията, осъзнавам, че приемствеността е от изключителна важност за устойчиво развитие. В този смисъл, за мен екипната работа и добрата комуникация ще бъдат водещи.

По отношение на неотложните задачи, бих искала първо да се запозная със сегашното състояние на Патентното ведомство, за да дефинирам областите, в които е необходима оптимизация, в полза както външните потребители, така и на служителите. 

Всичко, което бих предприела като председател на Патентното ведомство, ще е в рамките на закона и с цел подобряване на работните процеси. 

Какво показват данните за броя на заявките от България за получаване на европейски патент според Патентния индекс за 2023 г., както и какви са данните от началото на тази година? Каква е тенденцията на годишна база? В кой сегмент е най-отчетлив растежът и къде има спад? Какви са причините за това?

– Според данните на патентния индекс на ЕПВ (Европейското патентно ведомств) за 2023 г., броят на заявките за европейски патент (199 275 заявки) се е увеличил с 2,9 на сто спрямо предходната година. В осем от 10-те най-активни области на техниката е отбелязан най-значителен ръст, като най-забележим растеж отбелязват електротехника, енергетика (+12,2 на сто), цифровите комуникации (+8,6 на сто) и биотехнологиите (+5,9 на сто).

Не са оповестени конкретни данни за подадените от български заявители заявки за издаване на европейски патент за 2023 г., но е полезно да напомним, че за 2022 г. броят на подадените искания за европейски патент от български заявители възлиза на 171, като се наблюдава спад спрямо предходния отчетен период с 21,6 на сто. Наблюдаваният отрицателен резултат в известна степен със сигурност се дължи на пандемичната ситуация в глобален аспект.

Кои държави регистрират най-динамичен растеж и къде е мястото на България?

– Връзката между бизнес и наука е ключова за определяне развитието на иновациите и икономическия растеж в днешния бързо променящ се технологичен свят. Според Глобалния индекс на иновациите за 2023 г. България се нарежда на 38-о място сред 132 икономики. Страната ни заема 3-тата позиция сред 33 икономики със среден и висок доход. През тази година България е на 45-о място по отношение на приноса в иновациите, което е изкачване в класацията спрямо предходната 2022 година.

Независимо че България не е сред 10-те най-активни държави с патентна активност, не може да не се отчете ролята на Патентното ведомство като ключова за популяризиране значението на индустриалната собственост в създаването и ръководенето на един бизнес. Един от основните фактори за постигане на икономическа устойчивост и търсене на предимствата от защита правата на индустриална собственост е по-добрата осведоменост за ползите от нея.

Петте държави с най-висока патентна активност за 2023 г. са САЩ, Германия, Япония, Китай и Република Корея. Около 43 на сто от общите заявки идват от компании и изобретатели от 39-те държави членки на Европейската патентна организация, на която е член и България, докато 57 на сто произхождат от страни извън Европа.

Как се разпределят заявките по области и каква е тенденцията – лидиращи и изоставащи?

– У нас най-голям дял отново имат заявките за патент за изобретения в областта на електротехниката и електрониката – около 41 на сто от всички подадени заявки. Следват заявките в областта на машиностроенето и строителството с 32 на сто и в областта на химията и биотехнологиите с 27 на сто. На Европейско ниво най-голям е делът на заявките от индустриите на дигиталните комуникации (с годишен ръст от 8,6 на сто), медицинските и компютърните технологии. Идентично с България, патент се търси и в сферата на електротехниката – заявките там растат с 12,2 на сто на годишна база. Биотехнологиите стават все по-интересни за Европа – броят заявки за патент нараства с 5,9 на сто за година.

Кои фирми попадат в топ 5 на компаниите с най-много подадени заявки за Европейски патенти и от кой бранш са?

– Huawei отново заема водеща позиция сред заявителите в Европейското патентно ведомство, като представлява една четвърт от заявките от НР Китай, следвана от Samsung и LG, отчитайки две трети от заявките от Република Корея. Челната петица се допълва от Qualcomm и Ericsson. Като цяло в челната десетка влизат четири компании от Европа, две от Корея, две от САЩ и по една от Китай и Япония. Междувременно почти една на всеки четири заявки за патент за изобретение от Европа е подадена от отделен изобретател или малко или средно предприятие. Делът на заявките от европейски университети и публични изследователски организации се е увеличил леко до 8 на сто.

По отношение на заявителската активност в България интересна тенденция е фактът, че през 2023 г. броят на патентните заявки от български академични институции като Българската академия на науките (БАН) и висшите училища надвишава този на подадените от юридически и физически лица. В това отношение показателите на страната ни са по-високи от тези в Европа – заявките от университети и БАН у нас представляват 35 на сто от всички, докато в Европа те са 8 на сто (по данни на официалния Патентен индекс за 2023 г.)

Колко са били заявките за изобретения през 2023 г. и от началото на годината? Моля за сравнение с предходната година, както и за данни от началото на тази година. Как бихте коментирали тенденцията? В какви области са най-много заявените патенти за изобретения и за каква тенденция говори това?

– През 2023 г. в Патентното ведомство са постъпили общо 546 броя заявки за патенти за изобретения и за регистрация на полезни модели, като 197 броя от тях са за патент за изобретение, а 349 броя са за регистрация на полезни модели. Общият брой на подадените заявки за тези два вида обекти на индустриалната собственост се е увеличил спрямо предходната 2022 г., като в процентно изражение ръстът възлиза на 30 на сто. 

Запазва се тенденцията от предходната година, където се наблюдава превес на интереса към подаване на заявки за регистрация на полезен модел спрямо заявките за патент за изобретение. 

За момента тенденциите в заявителската активност за 2024 г. показват значителен ръст в броя заявки за полезните модели – 184 броя, като в сравнение с 2023 г. – те са били само 59 броя. Патентната активност остава устойчива, като очакванията са резултатите на годишна база също да растат.

Каква е заявителска активност при марките и промишления дизайн – 2023 спрямо 2022 и от началото на годината и в кои сектори?

– През 2023 г. във Ведомството са постъпили 3556 броя заявки за национална регистрация на марки (през 2022 г. – 3502), от тях 3144 броя са от български и 412 броя – от чужди заявители.

Заявителската активност за промишлен дизайни бележи ръст спрямо предходната година. Увеличението в броя на подадените заявки за промишлени дизайни по национален ред спрямо 2022 г. е почти 13 на сто.

Високият заявителски интерес при марките е естествена тенденция, предвид това че бизнесът в България приоритетно е най-активен в сектора на услугите.

 

* * *

Оля Димитрова е завършила Висшия химикотехнологически институт – София като инженер-химик, с допълнителна професионална квалификация към Технически университет – София по правна закрила на интелектуалната собственост.

Близо 20 години от професионалната кариера на Оля Димитрова са преминали в Патентното ведомство, където започва работа като младши експерт, преминава през различни нива на патентната експертиза, включително директор на дирекция “Експертиза и закрила на изобретенията, полезните модели и промишлените дизайни” (2014 -2022 г.). Тя притежава богат опит в областта на правната закрила на обектите на индустриална собственост.

Владее английски език.

* * *

Интервюто с новия председател на Патентното ведомство на България Оля Димитрова е направено в рамките на партньорската инициатива между БТА и Патентното ведомство на България, която предвижда в съвместната рубрика “Създадено в България” всяка седмица да бъдат представяни както вписаните в “Златната книга на Патентното ведомство” българи, така и дейността на Патентното ведомство. 



Източник БТА

Операцията на Енцо Фернандес премина успешно – Футбол свят – Англия

0


Халфът на Челси Енцо Фернандес претърпя успешна операция на проблем със слабините и сега ще започне период на рехабилитация, което ще го отстрани от игра за остатъка от сезон 2023/24 на Челси. Това съобщиха официално от клуба.

23-годишният полузащитник ще работи с медицинския отдел за рехабилитацията си в Кобъм.

От Челси не дадоха подробности относно това дали Енцо Фернандес ще пропусне Копа Америка. Турнирът трябва да се проведе това лято, като започва на 20-ти юни.



Източник Gong.bg

Германската авиация бомбардира и разрушава Герника на 26 април 1937 г., по време на Гражданската война в Испания

0

На 26 април 1937 г. в Испания е разрушен баският град Герника. Германската авиация бомбардира и разрушава града по време на Гражданската война в Испания (17 юли 1936-26 януари 1939). Загиват над 1650 души. Събитието има широк международен отзвук, а испанският художник Пабло Пикасо създава платното „Герника”, представено на Световното изложение в Париж през същата година, за да привлече вниманието на международната общност към войната в Испания.

Шейсет години след нападението – на 27 април 1997 г., в специалното послание на президента на Германия Роман Херцог, се признава вината на страната за бомбардировката над Герника. 

БТА информира в своя „Български бюлетин” за събитията в Испания и за международния отзвук:

Мадрид, 28 април 1937 г. /Хавас/ Вчера след пладне председателят на бискайското правителство г-н Агуире заяви: „Бунтовническите аероплани бомбардираха Герника, като опожариха тоя град, толкова зачитан от бискайците. Бунтовниците поискаха да ни засегнат в онова, което обичаме най-много. Ние не можем да скриваме сериозността на момента, но победата няма да бъде никога на страната на нападателя. Неприятелят напредва много в нашата територия, но ще бъде отблъснат”.

***

Севиля, 28 април 1937 г. /Хавас/ В една реч генерал Куейло де Ляно съобщи, че националистическото настъпление на бискайския фронт продължава. (…) Говорейки за опожаряването на Герника, най-забележителният град на бискайската област, генералът заяви, че правителствените войски сами са го опожарили, а не националистическите аероплани.

***

Париж, 28 април 1937 г. /Хавас/ Вниманието на печата е отправено върху събитията в Испания и пребиваването на г-н Гьоринг в Рим. „Йовр” пише: „Разговорът на г-н Гьоринг с г-н Мусолини се е отнасял главно до испанските работи. Двамата събеседници решили да поддържат генерал Франко върху международната дипломатическа шахматна дъска много по-енергично и по различни начини. Най-напред, като се създадат многобройни инциденти с тъй наречените нарушения на ненамесата, които трябвало да бъдат отбелязани от страна на Франция и Великобритания, после чрез печатна кампания и най-сетне чрез постигането на едно колкото е възможно по-скорошно посредничество.”

***

Лондон, 28 април 1937 г. /Хавас/ Парламентарните среди изказват възмущението си от нападението на националистите срещу Герника. Признава се, че г-н Идън (Антъни Идън – министър на външните работи на Британската империя – бел. ред.) е изложил пред парламента становището на британското правителство по тоя повод и че сега трябва да му се предостави необходимото време, за да намери начините за избягване повтарянето на такива събития. Обаче, няколко депутати от левицата, припомняйки, че надзорът се упражнява само по суша и по море, изказват безпокойството си относно значението на едно въздушно нападение, като нападението, извършено над Герника. (…)

***

Берлин, 29 април 1937 г. /ГТА/ Вестниците протестират енергично против съобщенията, разпространени в някои чужди вестници относно бомбардирането на Герника, което било извършено уж от германски аероплани.
„Фьолкишер Беобахтер” пише: „Още веднъж се разкриват ясно лъжите и подлостта на болшевишката пропаганда. Обаче, онова, което е най-печално, е, че голяма част от световния печат е дал подкрепата си на едни толкова безочливи маневри.” 
„Берлинер Бьорзен Цайтунг” пише: „Кампанията на лъжи, която британските левичарски вестници са предприели не само срещу генерал Франко, но и направо срещу Германия, в момента, когато британската търговска флота и британските военни параходи подпомагат открито бискайските болшевици, не е нищо друго освен една маневра за диверсия”.

***

Сан Себастиан, 29 април 1937 г. /ГТА/ Днес след пладне националистическите войски превзеха града Герника. (…)

***

Лондон, 29 април 1937 г. /Хавас/ Йоркският архиепископ издаде тази вечер едно послание, в което „осъжда в името на човечността военните методи като тези, приложени при разрушаването на Герника.”(…)

***

Билбао, 29 април 1937 г. /Ройтер/ (…) В един апел, отправен към цивилизования свят, бискайското правителство кани всички онези, които търсят истината и справедливостта, да дойдат на самото място и се уверят за извършеното в Герника.

***

Лондон, 29 април 1937 г. /Хавас/ Тази вечер в Камарата на лордовете станаха кратки разисквания, предизвикани от консерватора лорд Сесил, по въпроса за бомбардирането на Герника. Лорд Сесил изказа възмущението си от разрушаването на този град, който няма голяма военна стойност, в деня, когато гражданското население се е намирало събрано на пазара. Лорд Сесил добави: „Въпросът, по който бих искал да бъда осведомен, е дали правителството има представа за пряката отговорност от това бомбардиране. Генерал Франко, който неотдавна се обяви за водач на тази част в Испания, отхвърля подобна отговорност, ако може да се вярва на вестниците. Генерал Мола не я отхвърли, но не знам дали я е носел. Бих желал да зная какво е становището на чуждите народи”.
Отговаряйки от името на правителството, лорд Плимут заяви, че не е в състояние да каже кои са пряко отговорните за тази бомбардировка и какви аероплани са били употребени.
Спорът се приключи след намесата на уинчестърския архиепископ, който настоява за необходимостта от един протест срещу този акт, който „ако обнародваните сведения са точни, е едно страшно престъпление срещу законите на цивилизацията”.

***

Дуранго, 30 април 1937 г. /Хавас/ При завземането на Герника, републиканският гарнизон се оттегли без никаква съпротива. Градът след пожара, който го унищожи, представлява една развалина. (…)

***

Париж, 30 април 1937 г. /Хавас/ Г-н Делбос направи пред сенатската комисия за външните работи изложение по политическото положение в Европа (…)
Отговаряйки на някои въпроси по събитията в Испания, г-н Делбос каза, че френското правителство е решило да предложи една анкета относно обстоятелствата, при които е извършено разрушаването на Герника. (…)

***

Лондон, 4 май 1937 г. /ГТА/ В отговор на няколко запитвания в Камарата на общините, г-н Идън заяви, че е поискал от британския посланик и от британския консул в Билбао сведения за разрушаването на Герника. Обаче, правителството не е в състояние да направи декларация по тоя повод, понеже не разполага още с тия сведения. (…)

***

Лондон, 5 май 1937 г. /Хавас/ Испанският посланик връчи днес след пладне на г-н Идън една нота на г-н дел Вайо, министър на външните работи от правителството във Валенсия, с която се иска да бъде предложено на Комитета за ненамесата да започне международна анкета върху разрушаването на Герника.

***

В бюлетина “Преглед на чуждия печат” БТА публикува едно съобщение в германския печат относно разискванията в британския парламент за Герника:

Камарата на общините за инцидента „Герника”

„Дойче дипломатиш-политише кореспонденц” (7 май 1937 г.) пише: В своето вчерашно заседание английският парламент се занима изчерпателно с положението в Испания и особено с така наречения инцидент “Герника”. Като че ли от опожаряването на тоя град досега не се изясни истината по лъжливата кампания на червените и не се установи, че опожаряването е извършено от войските на последните. Въпреки това, ораторите на левите, дори Лойд Джордж, едностранно и с очевидно пристрастие си послужиха с фалшивите съобщения.

За съжаление, и г-н Идън, в своето изложение, повече или по-малко изхождаше от същите тълкувания, с които ораторите на левите си послужиха в своята „кампания на възмущение”. Наистина, той неколкократно повтори, че „не желае да поставя никого на подсъдимата скамейка”, че „не иска да обвинява никоя страна” и че най-последното, което някой би направил в Англия, би било използването на това трагично събитие за недостойни политически цели. Но това негово уверение, вследствие на изричното му заявление, че желае тоя въпрос да занимае не само Камарата, а и един по-широк кръг, не се подчерта сполучливо. Защото никой не може да не види, че г-н Идън се ограничи преди всичко да вземе под внимание и да прецени съобщенията на червените, без да каже каквото и да било за изобилните и нечовешки жестокости и разрушения на червените.

Схващането на г-н Идън, че съкрушителните последици на въздушното бомбардиране трябва да бъдат избягвани в бъдеще, е в унисон със схващането на Германия. Още преди две години Хитлер посочи ужасите на модерната война за цивилното население и предложи хуманизирането на войната. Тогава на това предложение не се обърна внимание, защото редица държави, имащи военно превъзходство и притежаващи мощни въздушни сили, не желаеха да се откажат от това свое превъзходство. Сигурно не Германия е виновна, че едва днес си спомнят за тогавашния германски почин.

***

В „Български бюлетин” БТА съобщава за разискванията в Съвета на Обществото на народите:

Женева, 27 май 1937 г. /Хавас/ Утре, в 17:00 ч. Съветът на ОН (Обществото на народите – бел. ред.) ще изслуша изложението на г-н дел Вайо върху испанските събития. В средите на испанската делегация се твърди, че правителството във Валенсия изработва едно приложение към своята „Бяла книга” по намесата на Германия в бискайската област. /БТА/

***

Женева, 28 май 1937 г. /Хавас/ Съветът на ОН започна днес след пладне важните разисквания върху испанските работи.

Г-н Алварес дел Вайо взе пръв думата. Той припомни постъпките на испанското правителство през декември миналата година и добави, че след това намесата на Германия и Италия се е засилила. Той каза, че в Испания са нахлули 70 000 – 80 000 италианци. Той добави, че правителството му е обнародвало една Бяла книга, в която се доказва: 1. присъствието в Испания на италиански войскови части; 2. че тия части се държат като окупационна армия; 3. съществуването на службите, установени на испанска земя, като в завладяна страна; 4. дейното участие в тая намеса на най-видните лица в Италия. Г-н дел Вайо се пита дали ОН е казало думата си по „това нахлуване в една държава, член на ОН, от друга държава, обвързана от задълженията на пакта.” Г-н дел Вайо каза, че във всеобщото неодобрение, предизвикано от събитията в Герника, се вижда едно предупреждение, което Съветът не би могъл да пренебрегне. (…)

***

Шейсет години след нападението над Герника, Германия признава своята вина за бомбардировката. За събитията БТА съобщава в своята емисия “Международна информация”:

Преди 60 години бе бомбардирана Герника

Мадрид, 26 април 1997 г. /БТА/ В баското градче Герника днес се състоя възпоменателна церемония по случай 60-годишнината от бомбардировката, извършена по време на испанската гражданска война от германската авиация.

Герника, мястото на парламента на провинция Биская и на известния дъб, символизиращ традиционните права на баските, бе срината на 26 април 1937 г. от „легиона Кондор” на хитлеристката авиация, дошъл в подкрепа на бунтовниците на генерал Франко срещу републиканците. Близо две хиляди мирни граждани загинаха. Франкисткият режим винаги е отричал, че е бил подбудител за тази трагедия и дори е обвинявал републиканците, че сами са разрушили Герника преди да отстъпят пред франкистите.
Днес кметът на Герника Едуардо Валиехо настоя да се сложи край на тази „голяма лъжа, разпространявана от Франко” за трагедията. Днешната годишнина е добър повод веднъж завинаги да погребем тази лъжа, заяви Едуардо Валиехо. (…)
      
***

Геринка, 27 април 1997 г. /БТА/ Германия призна вината на своите пилоти, бомбардирали и разрушили испанския град Герника преди 60 години, но не се извини за първата в Европа бомбардировка срещу цивилни, предаде Ройтер. На церемония днес в Герника по случай годишнината от въздушното нападение на германски самолети в помощ на генерал Франсиско Франко на 26 април 1937 г., германският посланик в Испания Хенинг Вегенер прочете послание от президента Роман Херцог. „На 26 април 1937 г. Герника падна жертва на въздушно нападение на формирования от легиона „Кондор”. То превърна града в символ на безмилостна война срещу беззащитно население”, се казва в посланието. „Денят на Герника и страданието, стоящо зад това име, са част от колективната памет на нашите народи”, отбелязва Херцог.



Източник БТА

Последни новини

Клюки