ДОБРУДЖА 07 СИ ОСИГУРИ УЧАСТИЕ В ПЪРВАТА ОСМИЦА НА СУПЕРЛИГАТА

Волейболният тим на Добруджа 07 подпечата класирането си за първата осмица на Суперлигата за сезон 2020/21, след като постигна три последователни победи на квалификационния турнир, проведен в зала „Добротица”. В последния си мач момчетата на треньора Мирослав Живков записаха служебна победа над Арда (Кърджали) с 3:0 (25:0, 25:0, 25:0).До този развой се стигна след като Арда не се яви за последната си среща. Добричките волейболисти загряха, изчакаха нужното време по протокол и съдиите отсъдиха служебна победа за домакините на турнира.

Припомняме, че в първия си мач нашите момчета се наложиха категорично с 3:0 над Берое (Стара Загора), а във втория надиграха Пирин (Разлог) с 3:1 гейма.

Така добричлии завършиха с пълен актив от 3 победи от 3 мача и 9 точки в групата и съвсем заслужено се класираха за първата осмица на Суперлигата.Арда пък остана на последното 4-о място без нито една победа и ще играе във втората осмица на шампионата.

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ИЗПУСНАХА ПОБЕДАТА В ПОСЛЕДНИТЕ СЕКУНДИ

Малко не достигна на футболния тим на Добруджа да си ръгне с трите точки при гостуването си на лидера във Втора професионална лигаКариана. Мачът се игра в село Ерден и завърши наравно 2:2. Домакините откриха резултата още в първата минута след точно попадение на Николай Дичев. Гостите от Добрич обаче показаха голямо желание и хъс за победа през втората част, когато успяха да осъществят пълен обрат.Цветелин Радев възстанови равенството в 70-ата минута, когато вкара с глава след центриране на Илиян Капитанов отляво от пряк свободен удар. Димитър Василев реализира втори гол за Добруджа в 83-ата минута, отново след асистенция на Капитанов.

Кариана, който трябваше да се справя с куп проблеми заради заразени с Ковид футболисти, си извоюва точката в заключителните секунди на даденото от рефера четириминутно продължение, когато след центриране от корнер Стоян Предев със задна ножица възстанови равенството.

9. Струмска слава 9      3      3      3      10:13        12
  10. Миньор (Пк) 10 3 2      5      12:16        11

25 октомври 2020 г., неделя, 14:30 ч.

Спортист 2009 (Своге) – Янтра 2019 (Габрово)

Локомотив (София) – Струмска слава 1927 (Радомир)

Добруджа 1919 (Добрич) – Пирин (Благоевград)

25 октомври 2020 г., неделя, 16:00 ч.

Созопол (Созопол) – Септември (София)

26 октомври 2020 г., понеделник, 14:30 ч.

Лудогорец II (Разград) – Септември (Симитли)

27 октомври 2020 г., вторник, 17:30 ч.

Литекс (Ловеч) – Кариана (Ерден) – пряко по Диема спорт

Нефтохимик (Бургас) – почива

Миньор (Перник) – почива

АТАНАС ИЛИЕВ СТАНА ФУТБОЛИСТ №1 ЗА СЕПТЕМВРИ

Голмайсторът на Ботев (Пловдив) – добричлията Атанас Илиев, бе обявен за Футболист №1 в efbet Лига за месец септември според InStatIndex. Класацията се прави за трети пореден сезон от Асоциацията на българските футболисти (АБФ) в сътрудничество с ИНСТАТ – една от най-големите компании за футболни анализи и статистика.

Нападателят на “канарчетата”, който наскоро навърши 26 години, събра индекс на ИНСТАТ 373. Атанас Илиев има през настоящия сезон 7 гола от 8 изиграни двубоя с екипа на Ботев (Пловдив).

Любопитното е, че той завърши на трето място в класацията на InStat за месец август, която тогава бе спечелена от съотборника му Тодор Неделев.Сега Атанас Илиев изпревари убедително национала Галин Иванов от ЦСКА 1948, останал втори с индекс 347. Призовата тройка допълни халфът на Левски Борислав Цонев, който събра индекс на InStat 342.

Припомняме, че за победител се обявява играчът с най-висок InStatIndex, който се определя чрез формула на основа действията на футболиста – голове, асистенции, точност на подавания, успешни единоборства и други показатели. Процентът на успешни действия увеличава индекса, като върху него оказва влияние и нивото на опонента в мача.

СЛАВИЯ ОТНОВО УДАРИ ЛЕВСКИ

Отборът на Славия отново удари Левски в дербито от 9-ия кръг на efbet Лига. Най-старото столично дерби за трети пореден път през 2020 година е за “белите”, които надвиха “сините” с 1:0, а преди това имаха две поредни победи – през март (2:1) и юли (2:1) на стадион “Георги Аспарухов”.

Герой за “белите” стана Калоян Кръстев, който бе точен в 35-ата минута. В антигерой за “сините” в тази среща пък се превърна централният защитник Живко Атанасов, който си изкара безумен червен картон и остави “сините” с човек по-малко минута след попадението във вратата на Николай Михайлов.

Четвъртата загуба през тази кампания за 26-кратните шампиони ги остава на девето място с 11 точки, колкото имат следващите в класирането – Черно море (именно “моряците” са следващият съперник на “сините”) и Монтана. Славия пък записа втори пореден успех в квартал “Овча Купел” и зарадва своите фенове, като вече има седем точки, но въпреки това остана на предпоследното 13-о място в класирането.

Двубоят започна по-добре за “сините”, които въпреки липсата на градивни футболисти бяха по-активни и се опитваха да атакуват. Краев бе повален от Антовски, който получи жълт картон, а играчът на гостите пропусна да излезе сам срещу Петков. Слаб удар на Краев с глава не затрудни Петков в 18-ата минута. В 35-ата минута Димитров центрира от фаул, Атанасов нахлу зад защитата и вместо да върне топката към чакащите го на празна врата двама съотборници, стреля към Георги Петков. Вратарят без проблем спаси и веднага видя, че има отлична възможност за контраатака. Опитният страж изрита моментално топката към Кабов, който скочи със Старокин и с късмет подаде с гръб към връхлитащия Калоян Кръстев. Таранът на “белите” пое топката на скорост и нахлу в наказателното поле през центъра на защитата, докато Атанасов го нямаше, и сам срещу Михайлов прати топката в мрежата за 1:0. Минута по-късно Атанасов извърши голяма глупост, като се засили и избута с двете ръце Кабов на земята. Юношата на “сините”, който се дразнеше с част от бившите си съотборници от началото на мача, веднага се строполи на земята. Реферът Станислав Тодоров показа директен червен картон за Атанасов. Бързият Кабов също беше санкциониран, но с жълт картон. Това даде импулс в играта на домакините, които в 43-ата минута направиха невероятен пропуск. Ради Кирилов стреля лошо, но топката попадна уКабов, който от пет метра шутира в аут.

След почивката гол не бе отбелязан и в крайна сметка след последния съдийски сигнал Славия празнуваше заслужено.

За пореден път разочароващото от дербито е, че множество от седалките в Сектор “В” бяха счупени от част от привържениците на гостите, което не им прави чест, след като глобата и ремонтите ще бъдат платени от клуба, който има сериозни финансови проблеми.

МАТЕЙ КАЗИЙСКИ ЗАБИ 25 ТОЧКИ, НО ВЕРОНА ЗАГУБИ

Българските волейболисти Матей Казийски и Аспарух Аспарухов и техният БлуВолей (Верона) претърпяха четвърто поражение в италианската Суперлига. Воденият от Радостин Стойчев тим отстъпи на амбициозния Алианц (Милано) с 1:3 (25:15, 19:25, 25:27, 22:25) в мач от шестия кръг на първенството. Верона е шести във временното класиране със 7 точки (2 победи, 4 загуби), Милано е трети с 14 точки (5 успеха, 1 поражение).

Матей Казийски заби 25 точки (6 аса, 1 блок, 46% ефективност в атака, 48% перфектно и 80% позитивно посрещане).Националът ни Аспарух Аспарухов добави 17 точки (3 аса, 38% ефективност в атака, 7% перфектно и 36% позитивно посрещане).Руският диагонал Александър Кимеров, който игра титуляр в отсъствието на Стефан Бойер, записа 10 точки.Френският център ЖонаАжение също добави 10 точки (1 ас, 60% ефективност в атака, 67% перфектно и 100% позитивно посрещане).

Френският диагонал Жан Патри бе над всички за Милано с 19 точки (1 ас, 1 блок, 46% ефективност в атака).Японецът ЮкиИшикава добави 16 точки (2 аса, 1 блок, 59% ефективност в атака, 14% перфектно и 71% позитивно посрещане).Лука Башич се отчете с 15 точки (2 блока, 43% ефективност в атака, 30% перфектно и 44% позитивно посрещане).

В следващия кръг Верона среща Топ ВолейЧистерна (Латина), а Милано – КучинеЛубе (Чивитанова). Мачовете са на 25 октомври (неделя).

И БАРСА ОСТАНА С ПРАЗНИ РЪЦЕ

Отборът на Барселона допусна загуба с 0:1 при гостуването си на Хетафе в мач от шестия кръг на Ла Лига. Хайме Мата реализира единствения гол в 56-ата минута от дузпа. Двубоят беше изпъстрен с много борба и малко голови ситуации. На два пъти гредите помогнаха на футболистите от мадридското предградие. Малко по-рано Реал (Мадрид)също записа загуба с 0:1.Испанският шампион падна у дома с 0:1 от дебютанта Кадис, катоЧокоЛосано вкара единствения гол в 16-ата минута.

Наставникът на каталунците Роналд Куман направи доста промени в състава. В нападение заложи на Педри, Лионел Меси, УсманДембеле и AнтоанГризман. Новото попълнение СержиньоДест застана ляв бек.

Началните минути на “КолисеумАлфонсоПерес” бяха опознавателни. Постепенно домакините заиграха по-активно и се пренесоха по-напред. Нападенията на гостите от “КампНоу” често бяха прекъсвани много преди наказателното поле на Давид Сория. В 20-ата минута Меси получи топката в лявата част на нападението пред наказателното поле. Той завъртя кълбото мигновено и нацели близката греда.В 29-ата Меси центрира от статично положение, КлеманЛангле протегна крак и насочи до гредата, но вратарят Сория плонжира и улови. Последва добра акция на Марк Кукурейя, при която Хайме Мата се подхлъзна в решаващ миг. При следващата атака Гризман получи чудесна топка сам срещу вратаря, но шутира над гредата.

Домакините бяха изградили стабилен блок в защита, който не позволяваше на гостите да пробиват напред. В 40-ата минута Ален Ниом посрещна с лакът в лицето Лео Меси. Съдията назначи нарушение, но не извади картон за опасната игра на защитника. Като цяло полувремето беше равностойно и не предложи достатъчно добри голови ситуации.

В 55-ата минута домакините си спечелиха дузпа. Френки де Йонг действа наивно и позволи на Джене да си изработи дузпа. Нидерландецът атакува своя съперник, не спря на време и съдията видя нарушение. В 62-ата минута Куман направи двойна смяна, включвайки Филипе Коутиньо и АнсуФати. Две минути по-късно Меси центрира и ЖерардПике стреля с глава над гредата. В 66-ата Фати падна в наказателното поле след схватка с Ниом. Съдията не видя нищо нередно.В 77-ата минута Барселона изградиха силна контраатака. Топката много бързо се пренесе в наказателното поле на домакините, където АнсуФати беше изтласкан с тяло в рамките на правилата. Десет минути преди края Куман направи офанзивна смяна – Мартин Брейтуейт замени Френки де Йонг. Гризман пък напусна за сметка на Тринкао.В 83-ата Брейтуейт загуби топката с неточен пас. Енес Юнал светкавично изведе КучоЕрнандес, който тресна напречната греда. В 89-ата изнесеният напред тим на Барселона позволи много пространство пред КучоЕрнандес. Колумбиецът напредна сам срещу вратаря, ала шутира над гредата. В 96-ата минутаДжене за мъничко не си отбеляза автогол, като заби топката в гредата на своята врата.

МИЛАН ПРЕГОВАРЯ СЪС ЗЛАТАН ЗА НОВ ДОГОВОР

Наставникът на Милан СтефаноПиоли потвърди, че клубът работи по продължаването на договорите на Златан Ибрахимович, ДжанлуиджиДонарума и Хакан Чалханоолу. Контрактите и на тримата изтичат в края на сезона. “Това са много важни за нас футболисти – заяви Пиоли пред RadioAnch’io. – Мисля, че директорите ПаолоМалдини, Иван Газидис и Фредерик Массаро работят по това. Даже има планирани срещи с тях, на които евентуално да се стигне до договорка.”

Наставникът е особено впечатлен от Златан, който вкара и двата гола за успеха с 2:1 над Интер в дербито в събота. “Много е важно за Милан да има футболист като него. Опитваме се да извлечем максимума от всекиго”, добави Пиоли.

Ако Ибра приеме офертата за нов контракт, той ще е част от Милан и когато навърши 40 години през октомври 2021 г.