ДОБРУДЖА РАЗГРОМИ МАРИЦА С 4:1 В АЛБЕНА

Добруджа победи изразително Марица с 4:1 в двубой от 29-ия кръг на Втора професионална футболна лига. В началото на мача непрестанният дъжд на стадиона в Албена затрудни играта и на двата отбора. През първото полувреме момчетата на Тодор Киселичков заложиха на преса над съперника си и се настаниха трайно в половината на Марица, информира football24.bg. Преслав Йорданов отправи добър удар към вратата на гостите в 17-ата минута, но вратарят Петър Начев спаси. В 29-ата минута Ивайло Климентов центрира към Шериф Осман, но след последвалия удар с глава топката бе избита в корнер. В последната минута на първото полувреме силна атака на Добруджа завърши с удар на Ивайло Климентов, който спечели корнер. След изпълнението му Шериф Осман бе най-съобразителен и вкара топката във вратата на Марица за 1:0.

В първите минути след почивката Преслав Йорданов удвои преднината на Добруджа и внесе спокойствие в играта на отбора. В 52-ата минута, след поредната добра атака, Преслав Йорданов получи топката и стреля директно към вратата на Марица. Последва много организирана игра на Добруджа, която даде голов резултат. Димитър Пиргов се разписа за 3:0 в 70-ата минута. Вратарят на Марица изби топката, тя попадна в Милен Гамаков, после Преслав Йорданов я докосна и я прати към Пиргов, който я вкара във вратата. Две минути по-късно отново Димитър Пиргов, този път с глава, изведе Добруджа с 4 гола преднина. Почетния гол за Марица отбеляза Олджай Алиев в 88-мата минута.

След 29-ия кръг отборът на Добруджа е с 49 точки актив във временното класиране. В следващия кръг „жълто-зелените” ще гостуват на Дунав (Русе) – на 27 април, събота. Марица пък записа шеста поредна загуба и е на 17-о място с 25 точки и с вече илюзорни шансове за спасение.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ВКАРА ШЕСТ ГОЛА НА БДИН (ВИДИН)

Отборът на Черноморец (Балчик) разгроми последния във Втора футболна лига Бдин (Видин) с 6:0 в среща от 29-ия кръг на шампионата. Мачът се игра на стадиона в Балчик, а след него домакините са 16-и в класирането с актив от 27 точки, докато видинчани са на последната 18-а позиция с 18 точки.

Уилям Фонку откри в 41-ата минута за домакините, а пет минути след почивката Лукас Суарес успя да удвои в тяхна полза. За класическия резултат се разписа Касиано Бузон в 55-ата минута на мача, а Йордан Радев също реализира едно попадение в 66-ата.

Уилям Фонку вкара втори гол в 71-ата минута за 5:0, а за крайния резултат точен бе Джорджио Димитров две минути след това.

27 април 2024 г., събота

Марек 1915 (Дупница) – Септември (София)

Дунав от Русе (Русе) – Добруджа 1919 (Добрич)

Марица 1921 (Пловдив) – Струмска слава (Радомир)

Спартак 1918 (Варна) – Монтана 1921 (Монтана)

Беласица (Петрич) – Черноморец (Балчик)

Бдин 1923 (Видин) – Литекс (Ловеч)

Черноморец 1919 (Бургас) – Лудогорец II (Разград)

Янтра 2019 (Габрово) – Спартак (Плевен)

Спортист 2009 (Своге) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

АРМАНД ДУПЛАНТИС ПОСТАВИ НОВ СВЕТОВЕН РЕКОРД НА ОВЧАРСКИ СКОК

Олимпийският шампион Арманд Дуплантис подобри собствения си световен рекорд на овчарски скок, постигайки 6.24 метра в първото състезание от Диамантената лига за сезон 2024 в Сямън (Китай). Дуплантис, който е също четирикратен световен и трикратен европейски номер 1 на открито и в зала, подобри предишното си върхово постижение от 6.23 метра, поставено на финала на Диамантената лига на Юджийн през септември, преодолявайки летвата с лекота още с първия си опит.

За шведа това е осма поправка на световния рекорд. Роденият в САЩ 24-годишен Дуплантис започна състезанието на 5.62 метра, преодолявайки също 5.82 и 6.00 метра, преди да постави новото върхово постижение. Американецът Сам Хендрикс завърши втори с 5.82 метра, а трети е Бокай Хуан (Китай) с 5.72. sportal.bg

ЛЕВСКИ ОБЪРНА ЦСКА ОТ 0:2 ВЪВ ФИНАЛ №1

17-годишният национал Симеон Николов записа 3 поредни аса в тайбрека, а Левски направи пълен обрат от два гейма пасив и победи ЦСКА с 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 25:18, 15:11) в първия мач от финалната серия на efbet Супер Волей в зала “Левски София” пред 1500 зрители. Така „сините” поведоха с 1-0 победи. Финалната серия се играе се до 3 успеха от 5 мача. Вторият мач е на 23 април (вторник), от 19:00 часа в зала “Христо Ботев”. Заслуга за успеха има и либерото на Левски Дамян Колев, който е възпитаник на детско-юношеската школа на Добруджа.

Венислав Антов стана най-резултатен за Левски с 22 точки, а Майкон Морейра и Владимир Гърков добавиха по 15 точки. Резервата Александър Къндев се отличи с 14 точки. Страхиня Бързакович заби 26 точки за ЦСКА, а Тодор Вълчев добави 13 точки.

ВЕРСТАПЕН С ЧЕТВЪРТА ПОБЕДА ЗА СЕЗОНА

Макс Верстапен постигна своята четвърта победа в първите пет старта за сезон 2024 във Формула 1, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Китай, която направи своето дългоочаквано завръщане в шампионата след 5-годишно отсъствие. Надпреварата в Шанхай бе доста динамична и включваше две излизания на колата на сигурността. Те дойдоха в средната фаза на дистанцията, което малко обърка сметките на стратезите.

Първата неутрализация дойде в 23-ия тур, след като маршалите на успяха да отстранят повредения болид на Валтери Ботас от зоната за сигурност на завой №11. При рестарта в началото на 27-ата обиколка имаше няколко контакта в средата на колоната, които наложиха повторната поява на колата на сигурността. Тя остана на пистата до края на 31-ия тур, след което надпреварата бе подновена с Верстапен начело пред Ландо Норис и Шарл Леклер. Перес обаче успя да се върне на подиума, след като изпревари Леклер, но темпото му не стигна да се пребори с Норис, който предотврати двойната победа на Ред Бул. Така за първи път през 2024 година състезание във Формула 1 завършва без двойна победа за един отбор. В Бахрейн, Саудитска Арабия и Япония двойните успехи бяха за Ред Бул, в Австралия за Ферари, а сега Норис раздели Верстапен и Перес на почетната стълбичка. А за първи път през сезона на нея не се качи нито един от пилотите на Ферари, след като Леклер и Карлос Сайнц финишираха четвърти и пети. Джордж Ръсел се класира на шестото място, а точки взеха още Фернандо Алонсо, Оскар Пиастри, Люис Хамилтън и Нико Хюлкенберг.

В генералното класиране във Формула 1 Верстапен увеличи своя аванс пред съотборника си Перес на 25 точки. Трикратният световен шампион е първият пилот, който преминава границата от 100 пункта за сезона и вече е със 110. Перес е втори с 85, а тройката със 76 допълва Леклер.

Сезонът във Формула 1 продължава след две седмици с Гран При на Маями.

РИБАКИНА Е ШАМПИОНКА В ЩУТГАРТ

Елена Рибакина спечели титлата на турнира по тенис на клей в Щутгарт (Германия) от сериите WTA 500 с награден фонд 922 573 долара за трета поредна година. Четвъртата в световната ранглиста тенисистка от Казахстан победи на финала Марта Костюк (Украйна) с 6:2, 6:2 за 69 минути.

Така Рибакина спечели трета титла за годината, трета на клей и общо осма в кариерата си. 24-годишната тенисистка триумфира още в Бризбейн и Абу Даби през 2024-а. Победата над Костюк беше нейна 26-а за сезона.

Казахстанката се класира за финала, след като прекъсна серията от десет поредни успеха в Щутгарт на световната номер 1 Ига Швьонтек, побеждавайки я с 6:3, 4:6, 6:3 на полуфиналите. Като победителка тя ще получи и автомобил Порше заедно с паричната премия. Рибакина призна, че все още няма шофьорска книжка.

ХАРИ КЕЙН С ЛИЧЕН РЕКОРД

Хари Кейн продължава да бележи гол след гол, въпреки че Байерн (Мюнхен) не прави добър сезон. В събота той отбеляза две попадения при успеха на баварците с 5:1 над Унион (Берлин). Така капитанът на Англия вече е допринесъл за 51 гола от началото на сезона, с което подобрява най-доброто си постижение от сезон 2020/21 в Тотнъм, когато имаше участие в 50 попадения.

Кейн има 40 гола и 11 асистенции във всички турнири. По този показател той изпревари Килиан Мбапе и има най-добра статистика във водещите топ 5 първенства на Европа. Английският национал има 33 попадения и 8 асистенции само в Бундеслигата.

Неговият съотборник Томас Мюлер пък изигра своя мач номер 400 като титуляр в Бундеслигата. Той стана шестият играч на Байерн, който прави това. В началото на месеца 34-годишният футболист игра за 700-тен път с екипа на баварците в официален двубой. Мюлер държи няколко рекорда на Бундеслигата. Той е лидер по асистенции с 600, има най-много титли – 12, и най-много победи – 336.

МЕСИ СЕ РАЗВИХРИ И КАЧИ ИНТЕР (МАЯМИ) НА ВЪРХА

Интер (Маями) спечели с 3:1 домакинството си на Нешвил в мач от деветия кръг на Мейджър Лийг Сокър. Лионел Меси отново се развихри, реализирайки два гола и oтчитайки се с асистенция. 36-годишният аржентинец вече има 9 гола и 5 асистенции за деветте си двубоя във всички турнири за Интер този сезон.

Maчът във Флорида започна лошо за Меси и компания. Още във втората минута Франко Негри си отбеляза автогол и Нешвил поведе. В 11-ата минута домакините изравниха. Луис Суарес подаде на Меси, който вкара за 1:1. Голямата звезда можеше да осъществи пълния обрат само три минути след това, когато преодоля с отличен рейд няколко играчи на гостите и стреля, но право в дясната греда. Все пак Интер успя да осъществи пълния обрат още преди почивката. В 39-ата минута Меси центрира от корнер, а Серхио Бускетс засече точно с глава – 2:1.

И след почивката футболистите на Тата Мартино доминираха. Чак в края обаче подпечатаха победата си с трети гол. Леонардо Афонсо беше фаулиран в наказателното поле на Нешвил, а Меси реализира дузпата за успеха с 3:1.

Интер (Маями) събра 18 точки и се изкачи на върха. Вторият Ню Йорк Ред Бул има 16 и мач по-малко. Следващият двубой на Меси и компания е на 28 април срещу Ню Ингланд Революшън.

РУУД СРАЗИ ЦИЦИПАС И СПЕЧЕЛИ НАЙ-ГОЛЯМАТА ТИТЛА В КАРИЕРАТА СИ

Каспер Рууд спечели най-голямата титла в кариерата си и първа от категория АТР 500, след като срази Стефанос Циципас със 7:5, 6:3 за триумф в Барселона. Колкото и странно да звучи, норвежецът досега нямаше нито един трофей от по-висока от АТР 250 категория, независимо че е трикратен финалист в “Големия шлем”. Общо в кариерата си Рууд вече може да се похвали с 11 трофея и първи от АТР 500. Той ще остане на шесто място в световната ранглиста с 4480 точки, като се доближава до петия Александър Зверев (5425).

За Циципас, който победи Рууд миналата седмица за купата в “Мастърс”-а в Монте Карло, това е 11-и загубен от 11 общо финала на ниво АТР 500. Той остава без титла от тази категория, макар да има три “Мастърс”-а, всичките спечелени в Княжеството. Гъркът остава седми в класацията на АТР с 4030 точки, а Андрей Рубльов е на 200 под него. Хуберт Хуркач (3675) и Григор Димитров (3640) допълват топ 10. Конкретно в Барселона Циципас вече има цели четири загубени финала – освен сегашния, той отстъпи на Карлос Алкарас през 2023-та и на Рафаел Надал през 2018-а и 2021-ва.

БРЕЗАЛИЕВА И КРАСНОБАЕВА С ТРИ МЕДАЛА ОТ ФИНАЛИТЕ НА СВЕТОВНАТА КУПА В БАКУ

Ева Брезалиева и Елвира Краснобаева спечелиха три медала от финалите на уредите на световната купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан). Брезалиева се окичи със сребърно и бронзово отличие от финалите с топка и с обръч. В първия финал с обръч състезателката на Бранимира Маркова  изигра много добре съчетанието си. С оценка от 34.650 точки (18.500 трудност; 8.150 артистичност; 8.000 изпълнение) националката ни се нареди на трето място. В този финал Краснобаева допусна грешки  и с резултат от 32.100 точки (17.000; 8.000; 7.100) остана на седмата позиция.

Във финала с топка Ева Брезалиева отново игра без грешка, като съдиите и отсъдиха 33.800 точки (17.600; 8.000; 7.600), което й стигна за второто място. Елвира Краснобаева и тук имаше неточности и с 32.300 точки (17.000; 7.950; 7.350) завърши пета. Световната шампионка от Валенсия 2023 Дария Варфоломеев (Германия) взе златото и в двата финала, съответно с оценки от 35.550 на обръч и 34.200 точки на топка.

На обръч втора е златната медалистка от световния шампионат в София 2022 София Рафаели (Италия) с 35.500 точки, а с топка бронзовото отличие  отиде при  Таисия Онофричук (Украйна) с 33.800 точки.

Българките останаха без класиране в призовата тройка във финала с бухалки. Елвира Краснобаева завърши на четвърто място. Златото тук беше присъдено на  италианката София Рафаели с 34.550 точки, следвана от Таисия Онофричук с 33.800 и от Дария Варфоломеев с 33.550 точки.

Финалът с лента се оказа печеливш за Краснобаева. Възпитаничката на Светлана Юриевна, която се нареди на второто място в многобоя, успя да стъпи на стълбичката с резултат от  33.350 точки (16.900 трудност; 8.250 артистичност; 8.300 изпълнение). Ева Брезалиева остана без отличие. Тя се нареди седма, след като получи за изпълнението си 30.150 точки (14.600; 7.950; 7.600). Трети златен медал от тези финали  взе световната шампионка Дария Варфоломеев (Германия) с 33.400 точки, а трета се нареди Таисия Онофричук (Украйна) с 33.200.

Така Ева Брезалиева и Елвира Краснобаева завършиха участието си на световната купа в Баку с четири медала – три сребърни и един бронзов.