ЗАГУБА ЗА ДОБРУДЖА В ПОСЛЕДНИЯ МАЧ ЗА СЕЗОНА

Отборът на Добруджа записа загуба в последния си мач за сезона. В среща от последния 34-и кръг на Втора професионална лига момчетата на Светослав Петров отстъпиха като гости на Септември (Симитли) с 3:0. Резултатът бе открит след успешно изпълнена дузпа от Даниел Гогов в 23-ата минута. 10 минути по-късно той успя да изпрати топката отново във вратата на „жълто-зелените”. До края на първото полувреме резултатът си остана 2:0. Крайното 3:0 оформи Христо Иванов в началото на втората част от мача.

Така добруджанци завършиха на 13 място в първенството с актив от 30 точки – със 7 победи, 9 равенства и 14 загуби. След тях останаха само съставите на Нефтохимик и напускащия професионалната група Локомотив (Горна Оряховица).

Срещата в Симитли бе последна за Светослав Петров начело на Добруджа. Бившият полузащитник на ЦСКА обяви, че напуска клуба чрез профила си във “Фейсбук”. Добричлията се извини на феновее на отбора за резултатите от последните четири мача. Петров добавя, че за него е било чест да работи в клуба, който е част от корена му. “Боли те, когато гледаш отстрани, а можеш да бъдеш полезен”, написа още бившият национал.

Янтра 2019 (Габрово) – Литекс (Ловеч)           0:3

Хебър 1918 (Пазарджик) – Кариана (Ерден)    3:0 сл.

8. Созопол 30       10       9          11       35:40  39
  9. Миньор 30       10       9          11       30:37  39

АТАНАС ИЛИЕВ ПОВЕДЕ БОТЕВ (ПЛОВДИВ) КЪМ ПОБЕДА НАД ЦАРСКО СЕЛО

Отборът на Ботев (Пловдив) постигна страхотен успех с 5:0 над Царско село в сблъсък от 32-ия кръг на efbet Лига. Сред героите на „канарчетата” отново бе добричлията Атанас Илиев, който отбеляза първото попадение.

Първата интересна ситуация в срещата дойде още във втората минута, когато Атанас Илиев отбеляза, но таранът бе в засада и попадението беше отменено. В 14-ата минута Филип Филипов направи добър пробив по десния фланг, след което подаде към Атанас Илиев, който стреля опасно, но не успя да преодолее Михаил Иванов. В 33-ата минута домакините откриха резултата. Михаил Иванов и Ивайло Марков не се разбраха в наказателното поле, от което се възползва Атанас Илиев, който не пропусна да вкара поредния си гол от близка дистанция.

В 48-ата минута Славчо Шоколаров отправи мощен изстрел, който прелетя встрани от вратата на Иванов. В 58-ата минута Еспиноса подаде към Маркиньос, който стреля от дистанция, кълбото се отби в страничния стълб и рикошира в главата на Михаил Иванов, за да попадне в мрежата му. В 68-ата минута “канарчетата” направиха резултата класически. Маркиньос подаде към Реда Рабей, който с изключително технично изпълнение наказа “царете”.

В 78-ата минута Славчо Шоколорав проби отдясно, след което центрира по земя в наказателното поле, където бе Атанас Илиев, който засече топката, но тя се отби в страничния стълб. В 88-ата минута новата звезда на Ботев (Пловдив) Емануел Току вкара нов красив гол. Атакуващият футболист се разписа с шут от далечна дистанция. В последните секунди на срещата Салиф Сисе оформи крайния резултат в Коматево.

ИСТОРИЧЕСКИ МЕДАЛ ЗА ЙОСИФ МИЛАДИНОВ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ПО ПЛУВАНЕ

Йосиф Миладинов спечели исторически медал за България на Европейското първенство по плуване в Будапеща. В първия си финал на голям форум при мъжете 17-годишният пловдивчанин се пребори за сребърното отличие с нов национален рекорд от 50.93 секунди. Това е и първо слизане на българин под 51 секунди в дисциплината бътерфлай. Медалът е исторически за България, тъй като е първи при мъжете от европейски първенства на 50-метров басейн. Шампион на Стария континент с нов рекорд на шампионатите стана първенецът и на 200 метра бътерфлай Крищоф Милак – 50.18 секунди. Джеймс Гай (Великобритания) повтори третото си място от Глазгоу 2018, след като финишира трети във финала с 50.99 секунди.

Йосиф Миладинов има сребро на 100 метра бътерфлай на Европейското за юноши в Казан през 2019 г., а същата година стана и бронзов медалист на 50 метра бътерфлай на Световното за юноши именно на този басейн в Будапеща.

Единствено представителки на нежния пол досега бяха печелили медали за България на европейски шампионати на 50-метров басейн, като отличията бяха общо десет.

На малък 25-метров басейн България има три европейски медала при мъжете. Денислав Калчев е европейски шампион на 100 метра съчетано от Ставангер 1991 г., а Михаил Александров има две бронзови отличия на 100 и 200 метра бруст от континенталния форум в Дебрецен през 2007 г.

България завършва участието си в Будапеща със сребърен медал на Миладинов на 100 метра бътерфлай и национален рекорд, четвърто място на Антъни Иванов на 200 метра бътефлай, който остана само на 7 стотни от бронза след 2 национални рекорда, олимпийски квоти на 100 м бътерфлай на Иванов, на 200 метра бруст на Любомир Епитропов с рекорд и на 200 метра съчетано при жените на Диана Петкова също с два рекорда. Освен това смесената щафета на 4 по 100 метра при мъжете също подобри националния рекорд.

ЦИЦИПАС ЗАВОЮВА СЕДМА ТИТЛА В КАРИЕРАТА СИ

Стефаос Циципас от Гърция спечели турнира по тенис на червени кортове във френския град Лион с награден фонд 419 470 евро. Поставеният под номер 2 Циципас надделя на финала над Камерън Нори (Великобритания) с 6:3, 6:3 за 70 минути.

Така петият в световната ранглиста заслужи втора титла за сезона и общо седма в кариерата си. Циципас взе първия сет с единствен пробив за 5:3, а след това във втората част той затвори мача със серия от четири поредни гейма.

Гъркът взе 28 от 34 разигравания при вкаран първи сервис и не допусна брейк в срещата. Той записа 33-а победа за сезона, с което е лидер в Тура на АТP през 2021 година. Нори, 49-и в света, пък остана без трофей и след третия си финал.

ЛИВЪРПУЛ ВЗЕ БРОНЗА И ЩЕ ИГРАЕ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Ливърпул завърши на трето място в крайното класиране на Премиър лийг, след като победи с 2:0 Кристъл Палас на “Анфийлд” в последния кръг на английския шампионат. Мърсисайдци имаха нужда от победата, за да запазят мястото си в топ 4. Тимът на Юрген Клоп не само направи това, но се класира дори с една позиция по-нагоре, след като Челси загуби гостуването си на Астън Вила. Садио Мане донесе успеха на домакините с голове в 36-ата и 74-тата минута. Това бе пета поредна победа за Ливърпул и десети последователен двубой без поражение в първенството.

Кристъл Палас започна по-добре този двубой и в първите минути Алисон трябваше на два пъти да се намесва. Първо Заха излезе зад отбраната на домакините и стреля, но стражът на мърсисайдци спаси. В шестата минута Таунзенд изпълни опасно фал, но отново бразилецът внимаваше и изби над гредата. В 15-ата минута гостите отново бяха много близо до гола. Александър-Арнолд сгреши с подаването и по този начин изведе Таунзенд сам срещу Алисон. Този път стражът не успя да се намеси, но топката премина встрани от далечния ъгъл. В 20-ата минута най-сетне и Ливърпул стигна до чиста възможност. Рис Уилямс бе оставен напълно непокрит и засече с глава центриране от корнер, но от 7-8 метра не успя да намери вратата, пращайки топката над напречната греда. Малко след това и Салах стреля технично от 20-ина метра, но над вратата. Отново египтянинът се озова на стрелкова позиция в 23-тата минута, след като получи страхотен пас от Тиаго. Салах овладя добре и стреля към близкия ъгъл, но този път Гуаита спаси. Натискът на Ливърпул обаче се засили. Малко след като измина половин час, домакините организираха много добра атака, при която Салах, Вайналдум и Мане разиграха, но сенегалецът стреля много неточно. Последният провали ново добро нападение в 34-тата минута, след като шутира слабо и право в ръцете на Гуаита. При третия си опит, в 36-ата минута, Мане обаче откри резултата. Робъртсън центрира от корнер, Рис Уилямс отклони с глава, след което Фирмино опита да си спре топката на далечната греда, като по този начин начин асистира на сенегалеца, който отблизо прати кълбото във вратата на лондончани.

Ливърпул доминираше много по-сериозно през втората част и заслужено стигна до втори гол. Негов автор отново бе Мане в 74-ата минута. Салах проби отдясно, след което намери сенегалеца пред наказателното поле. Последният направи няколко крачки и стреля, топката рикошира в бранител на Палас и влезе във вратата на Гуаита за 2:0. До края Салах пропусна две положения, като първо стреля встрани, а след това Гуаита спаси удара му. Така египтянинът пропусна да се изравни с Хари Кейн в битката за голмайсторския приз.

СТОЛИЧНИЯТ ЛЕВСКИ ЩЕ ИМА НОВ СОБСТВЕНИК

До дни Левски ще има нов собственик, обяви президентът на футболния клуб Наско Сираков. Той е англичанин и голямата му цел е да построи европейски стадион за „сините”. Другата голяма цел ще е значително по-добро спортно-техническо представяне на българския гранд. Сираков допълни, че той остава президент на клуба по настояване на новите собственици, а от три-четири дни адвокатите работят по завършване на сделката и обеща, че пред клуба предстоят значително по-добри времена. “Искам да честитя празника на цяла синя България. Тук едни млади момчета са създали нашия клуб. Убеден съм, че и те не са мислели каква всенародна любов зачеват. Тук е моментът да обявя едно ново начало за нашия клуб. Това са преговори, кореспонденция от повече от шест месеца. Всичко е завършено и е в ръцете на адвокатите, които работят от четири дни. Левски ще има нов собственик. Поема всички задължения на клуба и ще осигури издръжка на Левски. Приоритетът е построяването на нов европейски стадион по най-бързия начин”, обяви новината Сираков на 24 май по време на честването на 107 години от основаването на клуба на „сините”. “Изпращаме най-тежката година в историята. Единственото, което обещах, е, че Левски няма да фалира. Не съм ви обещавал резултати, но сега ги обещавам. Човекът няма нищо общо с политика и политически обвързаности – англичанин е. Бизнесът му е ситуиран в Ню Йорк. От тази гледна точка можете да бъдете спокойни. Ако питате него, ще ви каже, че след 3 месеца иска да започне построяването на изцяло нов стадион. При всички положения ще имаме нужда от съдействие от държавните органи. Нашите деди са отделяли от залъка си и са работили като кучета да го има стадион “Георги Аспарухов”.

Ние сега трябва да искаме позволение и да се молим за нашето. Искам да кажа на всички политици и държавници да не им се налага да се сблъскат със „синята” любов. И оправдания какво ще кажат другите отбори, тук не важат, защото ние сме единствените, които сами са си построили стадиона. Искаме до две години да имаме европейски стадион, който ще е основата по пътя на Левски към Европа, където ни е мястото… Акциите ще бъдат прехвърлени. Единственото, което ме интересува, е сигурността на Левски… Обещавам ви, че ни очакват много по-добри времена. Честито!”, допълни Наско Сираков.

СЕРХИО РАМОС НЯМА ДА ИГРАЕ НА ЕВРО 2020

Испания отива на Европейското първенство без капитана си Серхио Рамос. Защитникът на Реал (Мадрид) не се намира в топ кондиция заради лечение на травма и макар да има време да се възстанови напълно, селекционерът Луис Енрике е решил да не разчита на него. Заради контузии и слаба форма 35-годишният централен защитник е играл само в 7 мача от началото на календарната година, заради което вероятно наставникът е преценил, че няма нужда от него. Интересното е, че в селекцията на испанците изобщо няма футболист на Реал (Мадрид), докато тези от Барселона са трима – Серхио Бускетс, Жорди Алба и Педри. Вместо Рамос е извикан натурализираният тези дни Аймерик Лапорт, който е французин, но дядото и баба му са баски. В атака прави впечатление включването на Адама Траоре от Уулвърхамптън. Вратарят на Челси Кепа Арисабалага също е аут, а Пау Лопес от Рома е контузен.

Странното е, че Луис Енрике избра само 24 футболисти, макар по правило да има право на 26. На финалите “ла роха” е в група с Швеция, Полша и Словакия, като стартира с мачовете на 14 юни срещу скандинавците.

ПЕП ГУАРДИОЛА РАЗКРИ КОЙ Е НОВИЯТ ОТБОР НА АГУЕРО

Мениджърът на английския шампион Манчестър Сити Джосеп Гуардиола на практика потвърди спекулациите, че аржентинският нападател на “гражданите” Серхио Агуеро ще продължи кариерата си в Барселона. Кун Агуеро вече бе обявил, че се разделя с клуба от Манчестър след края на сезона, като все още не бе ясно чия фланелка ще облече от новия сезон, но очакванията са, че ще стане съотборник на сънародника си Лионел Меси в Барселона. “Може би ще разкрия една тайна. Може би той е близо до споразумение с клуба на сърцето ми… с Барселона. Ще играе редом до най-добрия футболист за всички времена, Меси. Убеден съм, че той ще се забавлява там и може би Барселона ще е по-силен с него”, сподели Пеп Гуардиола след края на мача с Евертън от последния кръг на Висшата лига. Манчестър Сити разгроми “карамелите” с 5:0, а испанският специалист се разплака, говорейки за Агуеро. “Много го обичаме. Той е много специална личност за всички ни. Не можем да го заменим. Той винаги е показвал класата си тук”, сподели развълнуваният Гуардиола.