СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) С ГРЕШНА СТЪПКА В СИЛИСТРА

Септември (Тервел), който не крие амбициите си да гони място във Втора професионална лига, направи грешна стъпка в Североизточната трета футболна лига. В мач от 22-ия кръг момчетата на Георги Иванов – Геша завършиха наравно 1:1 при гостуването си на Доростол в Силистра.

Преди този мач тимът на Тервел бе на 5 точки от основния си конкурент Фратрия, но и с мач по-малко. След срещата в крайдунавския град обаче тази разлика бе увеличена на 7 пункта, което изглежда доста трудно за стопяване.

Първото полувреме мина без попадения, а гостите от Тервел поведоха след почивката с гол на Николай Иванов в 75-ата минута. Той стреля от дистанция и топката премина през сгъстената защита, за да влезе във вратата. Домакините не се предадоха и малко след това изравниха чрез своя капитан Тодор Вълканов, който вкара на празна врата една топка, която и без това влизаше.

В друг мач от кръга Рилци (Добрич) спечели у дома с 2:1 срещу Спартак II (Варна). Стана мач на надлъгване, информира football24.bg. Гостите играеха повече с топката, а съперникът им изчакваше своя момент да контраатакува. След час игра Александър Янчев разтресе мрежата на домакините. Скоро обаче Георги Иванов заличи пасива с попадение в 68-ата минута. В 88-ата Кристиян Курбанов от варненския тим получи червен картон. Течеше 94-ата минута, когато Симеон Митев вкара победния гол за добричкия състав.

13 април 2024 г., събота, 16:00 ч.

Бенковски (Исперих) – Доростол (Силистра)

Локомотив 2022 (Русе) – Рилци (Добрич)

Спартак 1918 II (Варна) – Лудогорец 1945 III (Разград)

Черно море II (Варна) – Устрем (Дончево)

Дунав от Русе II (Русе) – Черноломец 1919 (Попово)

14 април 2024 г., неделя, 16:00 ч.

Кубрат 2016 (Кубрат) – Септември 98 (Тервел)

Фратрия (Бенковски) – почива

Светкавица (Търговище) – почива

ГОЛ В ПОСЛЕДНИТЕ СЕКУНДИ ДОБЛИЖИ ИНТЕР НА СЕДЕМ ТОЧКИ ОТ СКУДЕТОТО

Убедителният лидер в Серия А Интер победи драматично с 2:1 при гостуването си на Удинезе в мач от 31-вия кръг на италианския елит. “Нерадзурите” имаха пълно превъзходство през целия мач във всички компоненти на играта, като заслужено се поздравиха с поредна победа, с която тимът си върна 14-те точки преднина на върха пред градския съперник Милан при седем оставащи кръга. Тимът на Симоне Индзаги продължи и невероятно успешната си серия в първенството, като няма загуба в 27 последователни мача, от които спечели вече цели 23. Интер постигна и друг рекорд, като се превърна в първия отбор в историята на Серия А, който се разписва поне веднъж в първите си 31 мача от сезона. С успеха си лидерът се доближи само на седем точки от мечтаната 20-а титла на Италия, като може да стане шампион точно срещу големия съперник Милан в “Дерби дела Мадонина”, което ще бъде в по-следващия кръг.

Интер започна по-активно мача, като първо опасен удар на Дензъл Дъмфрис бе блокиран, а в 7-ата минута Лаутаро Мартинес с глава стреля в аут след центриране от пряк свободен удар. В 39-ата минута и Федерико Димарко пробва късмета си от ъгъла на наказателното поле, но стреля в аут. В следващата атака домакините успяха да поведат изненадващо и нелогично с оглед на развитието на мача. Лазар Самарджич получи топката в наказателното поле на “нерадзурите” и шутира с диагонален изстрел, топката рикошира в Карлос Аугусто, а Ян Зомер и бранителите на Интер само изгледаха как тя влетя в мрежата – 1:0 за Удинезе. Тимът на Индзаги опита да реагира веднага, като първо опасен удар с глава на Лаутаро с мъка бе избит от Окойе, а при последвалия корнер Дъмфрис стреля неточно.

Второто полувреме започна с още по-силен натиск и гол за гостите. Федерико Димарко центрира от пряк свободен удар, Лаутаро Мартинес отклони към Карлос Аугусто, който изравни. След преглед с ВАР обаче голът бе отменен заради засада на бразилеца.

В 54-ата минута “нерадзурите” получиха дузпа, като след центриране вратарят на Удинезе Мадука Окойе в опита си да избие, удари Маркюс Тюрам и реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Хакан Чалханоолу, който изпълни безупречно и изравни – 1:1.

До края на мача гостите продължиха да натискат, но така и не успяваха да намерят очертанията на вратата. И когато изглеждаше, че срещата отива към равенство, Интер удари в самия край на мача. Лаутаро Мартинес стреля отдалеч. Окойе успя с мъка да избие топката в гредата, но “златната резерва” Давиде Фратези бе най-близо и довкара, за да донесе драматичната победа за “нерадзурите”.

ЧЕТИРИ ТИТЛИ ЗА БЪЛГАРИЯ НА ФИНАЛИТЕ НА “СОФИЯ КЪП”

Българските гимнастички спечелиха седем медала – четири златни и три сребърни, на финалите на отделните уреди при жените на международния турнир по художествена гимнастика “София къп”, който завърши в столицата.

Елвира Краснобаева стана шампионка на обръч, на топка и на бухалки, Никол Тодорова е първа на лента, а Боряна Калейн взе сребърни отличия на топка, на бухалки и на лента. Ева Брезалиева завърши осма на финала на обръч.

Краснобаева беше безапелационна на трите финала, в които участва. С резултат 35.100 (трудност 18.100; артистичност 8.350; изпълнение 8.650) взе златото на обръч. Сребърен медал завоюва представителката на Казахстан Милана Парфилова с 33.850, а трета стана Анастасия Икан (Украйна) с 32.500.

Краснобаева и Боряна Калейн показаха стабилна и уверена игра на топка. С резултат от 34.700 точки Краснобаева стана шампионка, а Калейн взе среброто с 33.900. Трета е Ерика Жайлауова (Казахстан) с 32.450 точки.

Златен медал Елвира Краснобаева взе и на финала на бухалки с 34.500 и завършва с три титли и със сребро в многобоя. Боряна Калейн, която триумфира в многобоя, се нареди втора с 33.400. Бронзът стана притежание на Лиан Рона (Израел) с 31.900 точки.

Никол Тодорова стана шампионка на финала на лента. В единствения си финал възпитаничката на Николай Боев беше оценена с 32.750 точки и взе златото. Трети сребърен медал за Боряна Калейн, която се нареди на втора позиция с 32.300. Трета е Милана Парфилова (Казахстан) с 30.900 точки.

България завършва турнира “София къп” с 14 медала – 7 златни, 4 сребърни и 3 бронзови. sportal.bg

КЕВИН ПЕНЕВ СЪС ЗЛАТО НА ХАЛКИ В ОСИЕК

Националът ни по спортна гимнастика Кевин Пенев стана шампион на финала на халки на Световната купа по спортна гимнастика от веригата “Чалъндж” в Осиек (Хърватия). Така той завършва надпреварата с три отличия, след като взе бронз на финалите на земя и на прескок.

На халки Пенев е първи с оценка 13.250 точки, от които 5.0 за трудност. Втори и трети са съответно Кевин Джордж Бъкли (Словения) с 13.000 точки и Пау Хименес (Испания) с 12.950 точки.

Кевин Пенев, който стана трети на финала на земя, се нареди на трето място и на прескок. В битката за отличията по-малкият от братята Пеневи, който спечели и олимпийска квота за Париж 2024 на този уред, получи от съдиите оценка от 14.300 точки.

С 14.200 точки на четвърто място в този финал се нареди Даниел Трифонов. За възпитаника на Илия Янев това е дебют на състезание от такъв ранг при мъжете. sportal.bg

ДЖОКОВИЧ СЕ ЗАВЪРНА НА КОРТА С УБЕДИТЕЛНА ПОБЕДА

Новак Джокович започна участието си на “Мастърс”-а в Монте Карло с убедителна победа. Той преодоля втория кръг на турнира след успех с 6:1, 6:2 над руснака Роман Сафиулин за малко повече от час.

Сърбинът стартира ударно и след два поредни пробива поведе с 4:0. Съперникът му успя много трудно да си вземе един сервис гейм, но силите му не стигнаха за повече в първия сет. Във втория сет доминацията на Новак продължи да е голяма. Той проби за 3:1 и след това завърши мача с пробив.

Световният номер 1 все още няма титла този сезон. След ранното си отпадане в Индиън Уелс сърбинът пропусна турнира в Маями. Това обаче му даде възможност да се подготви по-добре за сезона на клей. Джокович има две титли в Монте Карло, но не е стигал по-далече от четвъртфинал от 2015 г., когато за последно триумфира там.

Поставеният под номер 11 Алекс Де Минор се справи без проблеми с бившия шампион в Монте Карло Стан Вавринка. Австралиецът сведе грешките до минимум и спечели с 6:3, 6:0. За Де Минор това бе победа номер 20 от началото на сезона. За втория кръг се класира и Себастиан Корда, който победи финалиста от 2022 г. Алехандро Давидович Фокина с 6:1, 6:2. Американецът, който игра на двойки с Григор Димитров, ще се изправи срещу най-добрия тенисист от началото на годината Яник Синер във втория кръг.

РЕАЛ (МАДРИД) И МАНЧЕСТЪР СИТИ СИ ВКАРАХА ПО ТРИ ГОЛА В ПЪРВИЯ 1/4-ФИНАЛ ОТ ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Отборите на Реал (Мадрид) и Манчестър Сити изиграха страхотен първи 1/4-финал от Шампионската лига, който се игра на стадион “Сантяго Бернабеу” в испанската столица и завърши без победител – 3:3. Двубоят премина през много обрати и предложи футбол от най-високо ниво на феновете на играта. През първата част гостите успяха да поведат чрез Бернардо Силва (2′), но след автогол на Рубен Диаш (12′) и попадение на Родриго (14′) домакините се прибраха на почивка с попадение аванс.

След паузата станахме свидетели на три брилянтни гола. Фил Фоудън и Йошко Гвардиол опънаха мрежата на Лунин с далечни удари в 66-ата и 71-вата минута, но крайното 3:3 оформи Феде Валверде след фантастичен гол от воле.

Реваншът между двата тима на стадион “Етихад” е след седмица.

LONDON, ENGLAND – APRIL 09: Bukayo Saka of Arsenal battles for possession with Leroy Sane of Bayern Munich during the UEFA Champions League quarter-final first leg match between Arsenal FC and FC Bayern München at Emirates Stadium on April 09, 2024 in London, England. (Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

АРСЕНАЛ И БАЙЕРН ОСТАВИХА РАЗВРЪЗКАТА ЗА РЕВАНША СЛЕД ИНТРИГУВАЩ МАЧ В ЛОНДОН

Арсенал и Байерн (Мюнхен) завършиха наравно 2:2 в първа среща от 1/4-финалите на Шампионската лига. В 12-ата минута Арсенал откри резултата. Бен Уайт намери Сака в наказателното поле, а крилото с прецизен удар по земя в десния ъгъл не остави шансове на Мануел Нойер. Четири минути по-късно Кай Хаверц изведе Бен Уайт на добра позиция, но защитникът стреля право в Мануел Нойер. В 18-ата минута Байерн успя да изравни с първата си ситуация. Домакините допуснаха грешка при разиграването около центъра и Лерой Сане овладя топката. Той намери Леон Горецка с хубаво подаване, а халфът с хитър пас изведе Серж Гнабри. Офанзивният футболист успя да прати топката в мрежата. 13 минути след това баварците получиха правото да изпълнят дузпа. Лерой Сане направи хубави индивидуален пробив и бе препънат от Уилям Салиба в наказателното поле. Зад топката застана Хари Кейн, който изпрати Рая в другия ъгъл и реализира с технично изпълнение.

Осем минути по-късно баварците организираха още една опасна контраатака. Гнабри се озова на добра позиция, но прати изпълнението си над вратата.

В 76-ата минута “артилеристите” успяха да изравнят. Габриел Жезус демонстрира отлична техника в наказателното поле. След като събра защитниците на Байерн около себе си, бразилецът върна топката към връхлитащия Леандро Тросар, който с удар от движение в долния десен ъгъл направи резултата 2:2. В последната минута на редовното време баварците бяха близо до трети гол. Джамал Мусиала подаде към Кингсли Коман, чийто удар срещна дясната греда на вратата на домакините. В 95-ата минута се стигна до изключително спорен момент. Букайо Сака бе намерен в наказателното поле и след контакт с Мануел Нойер падна на земята. Главният съдия Глен Ниберг подмина ситуацията, въпреки че  спокойно можеше да отсъди дузпа.

Реваншът в Мюнхен ще се състои на 17 април, сряда, от 22:00 часа българско време.