СПАРТАК (ВАРНА) СЕ НАЛОЖИ НАД ДОБРУДЖА И СЕ ОТКЪСНА НА ВЪРХА ВЪВ ВТОРА ЛИГА

Отборът на Спартак (Варна) се наложи с 2:1 над Добруджа в регионалното дерби от 28-ия кръг на Втора футболна лига. Двата тима изиграха интересен мач на “Коритото” във Варна, а в герои за домакините се превърнаха Ахмед Ахмедов и Ивей Ромееш. Първият вкара и двата гола (22’ и 28’), а панамецът асистира на два пъти. В самия край на мача Добруджа върна едно попадение чрез Климентов (91’), но то се оказа недостатъчно, за да могат гостите да си тръгнат с нещо повече от срещата, информира sportal.bg. С тази победа Спартак запази първото място в класирането. Добруджа пък прекъсна серията си от пет поредни победи и с актив от 46 точки заема пето място в подреждането.

Двубоят започна спокойно, а до десетата минута на няколко пъти бе прекъсван заради нарушения и болки на играчи от двата тима. Още в 8-ата минута гостите трябваше да правят принудителна смяна, тъй като Стефан Трайков стъпи накриво и се свлече на земята сам. Първата интересна ситуация дойде в 18-ата минута, когато Димитър Пиргов стреля от доста сериозна дистанция. Топката обаче премина встрани от вратата. 4 минути по-късно обаче домакините откриха. Двойно разиграване между Ивей Ромееш и Мехмед Сабри доведе до добро центриране от страна на панамеца отдясно. Ахмедов дебнеше в наказателното поле и засече топката с глава отблизо, вкарвайки за 1:0. В 28-ата минута “соколите” удариха за втори път. Една от добрите атаки на домакините доведе до грешка в защитата на Добруджа, след която Ивей Ромееш бе изведен сам срещу Аргилашки. Панамецът прехвърли топката над вратаря, а за да бъде сигурен, че тя ще се оплете в мрежата на Добруджа, Ахмед Ахмедов от голлинията я довкара – 2:0. Към края на първата част Виктор Митев можеше да направи и резултата класически. Капитанът на варненци стреля мощно от дистанция, но топката се оплете от външната част на мрежата. Така Спартак се оттегли с два гола аванс на почивката.

Второто полувреме започна спокойно. В 60-ата минута Андриан Димитров бе изведен добре и премина покрай Виденов, но точно преди да нанесе завършващия удар, Грънчов направи решителен шпагат и изкара кълбото в корнер. Добруджа заигра по-добре през втората част и стигаше по-лесно до вратата на Спартак, но така и не се създаде нещо опасно. В 66-ата минута домакините отново бяха много близо до трети гол. Ивей Ромееш напредна добре по дясното крило и центрира по земя към Ахмедов. Нападателят овладя и стреля, но нацели напречната греда. Гостите отговориха с удар с глава на Пиргов след корнер, но Виденов показа рефлекс и изби. В 72-ата минута неразбирателство между вратаря на Спартак и Грънчов позволи на Преслав Йорданов да отнеме, да премине покрай стража и на празна врата да стреля. Малкият ъгъл обаче си оказа влияния и нападателят на добруджанци пропусна. В самия край на двубоя Георги Пашов центрира добре по земя, а Климентов засече топката от близка дистанция, за да оформи и крайния резултат – 2:1.

“АКУЛИТЕ” СПЕЧЕЛИХА ЧЕРНОМОРСКОТО ДЕРБИ

Черноморец (Бургас) постигна победа с 2:0 над адашите си от Балчик в среща от 28-ия кръг на Втора футболна лига, която се игра на стадион “Лазур”. Младокът Павел Жабов откри за бургазлии с гол в 27-ата минута, а три минути преди почивката Живко Петков удвои и оформи крайния резултат.

След този мач отборът на Ангел Стойков вече може да диша малко по-спокойно, тъй като е на 3 точки от зоната на изпадащите и избегна доста лош сценарий. Балчиклии пък са 17-и в подреждането с актив от 24 точки и практически шансовете им за спасение вече са по-скоро теоретични.

В следващия кръг тимът от Белия град ще играе с аутсайдера в групата Бдин 1923 (Видин), който има в актива си само 18 точки – на 13 от спасителната 14-а позиция. Мачът е в събота в Балчик от 17.00 часа.

16 април 2024 г., вторник, 17:00 ч.

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Спартак (Плевен)

20 април 2024 г., събота, 17:00 ч.

Спартак (Плевен) – Спортист 2009 (Своге)

Литекс (Ловеч) – Черноморец 1919 (Бургас)

Черноморец (Балчик) – Бдин 1923 (Видин)

Монтана 1921 (Монтана) – Беласица (Петрич)

Струмска слава (Радомир) – Спартак 1918 (Варна)

в Албена, комплекс “Албена” – терен 1:

Добруджа 1919 (Добрич) – Марица 1921 (Пловдив)

21 април 2024 г., неделя, 17:00 ч.

Лудогорец 1945 II (Разград) – Янтра 2019 (Габрово)

22 април 2024 г., понеделник, 17:00 ч.

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Марек 1915 (Дупница)

Септември (София) – Дунав (Русе) – пряко по Диема спорт

ЕВРОПЕЙСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ ЗАСНЕ ФИЛМ ЗА СТОЙКА КРЪСТЕВА

Европейската федерация по бокс представи филм, посветен на олимпийската шампионка от Токио Стойка Кръстева. Лентата, която е с дължина от 48 минути, е шести епизод от серията “The Protagonists”. В нея добричлийката споделя за трънливия път към върха.

Документалният филм е сниман на няколко различни локации. Той може да бъде видян на сайта на Европейската федерация по бокс (EUBC), както и в YouTube.

СТИЛИЯНА НИКОЛОВА ЗАВОЮВА ДВЕ ТИТЛИ НА СВЕТОВНАТА КУПА В СОФИЯ

Две титли и общо пет медала спечелиха българските грации във финалите на уредите от турнира за Световната купа по художествена гимнастика в София. След като в събота Боряна Калейн и Стилияна Николова окупираха върха в многобоя, в неделя те отново бяха сред най-добрите в “Арена София”, а ансамбълът успя да спечели още едно отличие след бронза в многобоя.

Стилияна Николова завоюва два златни медала. В първия финал – на топка, тя получи оценка от 36.950, като победи убедително втората – Тахмина Икромова (Узбекистан), завършила с 34.050. Бронзовото отличие спечели Дария Атаманов (Израел) с 33.950. Боряна Калейн допусна сериозна грешка и завърши на осмо място топка със само 31.200.

18-годишната Николова спечели и второ злато – в последния финал – на лента. Възпитаничката на треньорката Валентина Иванова получи най-голямата оценка от 33.650 т., следвана от Дария Атаманов с 32.650 и Таисия Онофричук (Украйна) с 32.100. За съжаление, Калейн, която спечели титлата в многобоя, не издържа на напрежението и допусна нова грешка, която я остави на шесто място с 31.000.

Боряна все пак спечели медал – на бухалки. Тя изигра много добре съчетанието си и с 33.900 се класира на второто място, отстъпвайки само на София Рафаели – 34.350. Бронзовото отличие бе за украинката Виктория Оноприенко с 33.000, докато Стилияна не участва в този финал.

Във финала на обръч Николова спечели третия си медал от три участия, след като получи 34.950, докато Калейн направи тежка грешка и бе оценена с 31.800 за осма позиция. На този уред златото взе Дария Атаманов с 35.550, а трета се нареди София Рафаели с 34.150.

Ансамбълът ни, който в събота успя да навакса в многобоя и от 7-мо място да се изкачи до бронзовото отличие, в неделя отново допусна грешки в съчетанието си с 5 обръча. Във финала с тези уреди Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева бяха оценени с 34.000 т., които им отредиха шесто място. Титлата в това състезание взеха петте момичета от Израел с 38.850, следвани от испанките с 35.600 и мексиканките с 34.800.

Във финала на три ленти и две топки българският ансамбъл допусна нови грешки, но този път те не бяха фрапантни и това му донесе 32.350 т. Тази оценка стигна за сребро – втори медал за възпитаничките на треньорката Весела Димитрова на турнира в София. Израел спечели златото с безукорна композиция, която бе оценена от съдийките с 33.100. Полша остана на трето място с 31.900.

ШАМПИОНЪТ Е ДЕТРОНИРАН! МЕЧТАН ФИНАЛ ЛЕВСКИ – ЦСКА СЛЕД 14 ГОДИНИ ПАУЗА

Отборът на Левски (София) успя да се класира за финалния плейоф в Efbet Супер Волей. Играчите на Николай Желязков детронираха шампиона Нефтохимик 2010, след като се наложиха като гости с 3:1 (25:18, 23:25, 30:28, 25:21) в мач №4 от полуфиналния плейоф помежду им, игран в зала “Младост” в Бургас. Така “сините” успяха да спечелят полуфиналната серия с 3-1 победи и да се класират за финала в първенството за първи път след сезон 2013/2014, когато загубиха от Марек Юнион Ивкони (Дупница). Сред героите на Левски бе добричлията Дамян Колев.

На финала за титлата ще има “вечно дерби”, след като Левски ще спори с отбора на ЦСКА, който спечели своя полуфинал срещу Дея спорт (Бургас) също след 3-1 победи. За последно Левски и ЦСКА играха на финал в шампионата преди 14 години през сезон 2009/2010, когато “червените” спечелиха титлата на България след 3-0 победи.

Финалният плейоф между Левски и ЦСКА ще започне в събота (20 април), като “сините” ще имат домакинското предимство. Отново се играе до 3 победи от 5 мача.

Най-резултатен за Левски стана Венислав Антов с 26 точки (3 блока, 4 аса и 58% ефективност в атака). Владимир Гърков добави още 18 точки за победата. Независимо от това за най-полезен играч в цялата полуфинална серия беше обявен разпределителят на “сините” Симеон Николов, който се представи отлично и в 4-те срещи.

За тима на Нефтохимик Розалин Пенчев и Иван Раич реализираха съответно 18 и 16 точки, а Бранимир Грозданов и Красимир Георгиев завършиха с по 13 точки.

МАН СИТИ СЪСИПА ЛУТЪН ОТ УДАРИ И ГОЛОВЕ

Манчестър Сити изпълни задачата си и разгроми без много усилия Лутън с 5:1 на “Етихад”, благодарение на което излезе на върха във временното класиране на Премиър лийг преди мачовете на конкурентите в битката за титлата Арсенал и Ливърпул. Тимът на Джосеп Гуардиола отправи цели 37 удара към вратата на Камински, 13 от които бяха точни.

Всичко започна с автогол на Даики Хашиока още в 65-ата секунда. Този резултат се запази чак до 64-тата минута, когато Матео Ковачич удвои. До края Ерлинг Холанд (76’) бе точен от дузпа, а Жереми Доку (87’) и Йошко Гвардиол (93’), който се разписа във втори пореден мач, донесоха заслужения и убедителен успех на шампионите, отбелязали 12 попадения в трите си мача през тази седмица. Рос Баркли (81’) реализира почетния гол за “шапкарите”, но това не е никаква утеха за Лутън, който остава в зоната на изпадащите.

“Гражданите” са в серия от 24 поредни срещи без загуба във всички турнири.

БАЙЕРН СЕ СВЪРЗА С АГЕНТИТЕ НА ЗИДАН

От Байерн (Мюнхен) са влезли в контакт с агентите на Зинедин Зидан с идеята той да бъде новият старши треньор на клуба, съобщава “Марка”. Това се е случило преди дни. Баварците отдавна гледат на французина като вариант за наследник на напускащия Томас Тухел, но сега вече информацията е, че са проведени конкретни разговори с неговите мениджъри. Целта е да се разбере дали Зизу е готов да се завърна на треньорската пейка. Според някои информации той бил готов да поднови треньорската си кариерата.

Зидан не е работил от почти три години насам, след като за втори път напусна Реал (Мадрид) през лятото на 2021 година. Досега той е бил наставник само на “белите”, като има общо четири сезона с първия състав и още два с дубъла.

ТРЕТИ ТРИУМФ ЗА ЦИЦИПАС В МОНТЕ КАРЛО

Стефанос Циципас е новият шампион на “Мастърс 1000” в Монте Карло. Гръцкият тенисист триумфира за трети път в турнира, след като на финала надви поставения под номер 8 Каспер Рууд от Норвегия след 6:1, 6:4. Титлата върна гърка на седмото място в ранглистата, а за да стигне до нея, той отстрани последователно Ласло Джере, Томас Мартин Етчевери, Александър Зверев, Карен Хачанов, Яник Синер и Рууд.

Срещу норвежеца Циципас спечели убедително първия сет, като проби на три пъти подаването на съперника си. Много по-завързан бе вторият сет, в който до 4:4 и двамата имаха множество възможности за пробив, но такъв не бе реализиран. Все пак Циципас, който взе титлата през 2021 и 2022 година, успя да се добере до мачбол при 5:4 гейма на сервис на Рууд и след дълго разиграване от основната линия го завърши с форхенд по правата.

За титлата си в Монте Карло Циципас ще вземе 1000 точки за световната ранглиста и малко над 919 хиляди щатски долара от наградния фонд. Рууд ще се утеши с 650 точки и 501 хиляди долара.