ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СПЕЧЕЛИ ТРИТЕ ТОЧКИ В НОВИ ПАЗАР; КАЛИАКРА РАЗГРОМИ ВОЛОВ (ШУМЕН) СЪС 7:2; ЛЕВСКИ ОПИТА, НО НЕ МОЖА ДА СПРЕ ЛУДОГОРЕЦ; ОТИДЕ СИ ГОЛЯМА ЛЕГЕНДА НА БЪЛГАРСКИЯ ФУТБОЛ; ЛИВЪРПУЛ УДАРИ ЧЕЛСИ И СЕ ВЪРНА НА ВЪРХА; ПЕП: ДЕ БРОЙНЕ ВИЖДА НЕЩА, КОИТО ОСТАНАЛИТЕ ХОРА НЕ МОГАТ

0
1294

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СПЕЧЕЛИ ТРИТЕ ТОЧКИ В НОВИ ПАЗАР

Отборът на Септември (Тервел) се добра до пълен успех при гостуването си на Ботев (Нови пазар) в среща от ХХIII кръг на Североизточната трета лига. Двубоят се игра на градския стадион в Нови пазар и беше наблюдаван от малобройна публика от около 70-80 души, информира sportal.bg. След общо взето равностойна игра и по няколко пропуснати положения и пред двете врати двата отбора се прибраха на почивка при нулево равенство.

В началото на втората част с гол на капитана Стефан Стефанов гостите превзеха вратата на Живко Вълчев – 0:1. Десет минути преди края Михаил Михайлов порази за втори път вратата на домакините за крайното 0:2. Второто полувреме премина изцяло в половината на Ботев (Нови пазар) и двата гола са най-малкото, което можеше да се реализира във вратата им.

Въпреки загубата на собствен терен футболистите на Ботев заедно със Септември ще продължат първенството във втората му фаза в „първата шестица“ след загубата на Локомотив (Русе) от Хитрино и равенството на Тополи 2010 със Светкавица (Търговище).

В следващия ХХIV кръг – на 17 април (сряда), Ботев (Нови пазар) почива и няма да прибави нищо в актива си, докато  Септември 98 (Тервел) приема у дома  Бенковски (Бяла).

КАЛИАКРА РАЗГРОМИ ВОЛОВ (ШУМЕН) СЪС 7:2

Калиакра (Каварна) се отприщи и разгроми Волов (Шумен) със 7:2 в среща от първенството на Североизточната трета лига. Още в началото от пряк свободен удар гостите поведоха в резултата, използвайки неумелата намеса на вратаря Николай Петров, който по принцип е полеви играч, но застана на вратата поради контузиите на титулярите. В края на полувремето Денис Андреев изравни след шут от рамките на наказателното поле.

В началото на втората част футболистите на Калиакра от корнер, изпълнен от Николай Красимиров, реализираха за 2:1. Радостта на каварненци обаче трая малко, защото също след корнер и разбъркване в наказателното поле шуменци се добраха до равенството – 2:2. Последва масиран натиск на домакините и в рамките на 30 минути те реализираха 5 гола във вратата на Добромир Дочков. Попадения на Иван Стоянов, Стефан Николов, Мартин Михайлов и Дилян Димитров доведоха резултата до 6:2, а до крайното 7:2 се стигна след автогол на защитник на Волов.

17 април 2019 г., сряда, 16:00 ч.

Септември 98 (Тервел) – Бенковски (Бяла)

Кубрат 2016 (Кубрат) – Тополи 2010 (Тополи)

Светкавица (Търговище) – Хитрино (Хитрино)

Локомотив (Русе) – Калиакра (Каварна)

Волов (Шумен) – Суворово 1 (Суворово)

Устрем Д (Дончево) – Спартак 1918 (Варна)

Ботев (Нови пазар) – почива

ЛЕВСКИ ОПИТА, НО НЕ МОЖА ДА СПРЕ ЛУДОГОРЕЦ

Изцяло обновеният състав на Левски, който беше разтърсен от проблеми, опита да спре Лудогорец на стадион “Васил Левски”. По-опитният състав на “орлите” обаче спечели с 2:0 дербито от третия кръг на плейофите и така записа десети пореден мач без загуба от “сините”. Румънците Клаудиу Кешерю (37) и Козмин Моци (80-дузпа) бяха точни за шампионите. Реферът Ивайло Стоянов, който ръководи за рекорден седми път дербито, изгони Иван Горанов и Моци десетина минути преди края на мача – капитанът за фаул за 11-метровия наказателен удар на гостите, а опитният защитник за това, че провокира феновете на столичани след своето попадение. Интересното е, че още в 15-ата минута на Кешерю му беше спестен червен картон за удар без топка в главата на Горанов, който пък имаше основателни претенции за дузпа срещу него в 69-ата минута. Страничният рефер спря с несъществуваща засада гостите в 11-ата минута, когато голаджията на “зелените” излезе сам срещу Михайлов.

В последните десет минути напрежението по трибуните беше голямо, а част от феновете на 26-кратните шампионите от Сектор “Б” нахлуха на пистата след втория гол, а един при опита да атакува Моци, пропадна върху тунела на Сектор “А”, докато румънецът беше изведен с охрана към съблекалнята. Привържениците искаха и засада при дузпата на гостите, но такава категорично нямаше.

Лудогорец дръпна с три точки пред ЦСКА-София в битката за титлата, докато “сините” окончателно отпаднаха от нея, след като изостават вече на девет точки от първото място.

ОТИДЕ СИ ГОЛЯМА ЛЕГЕНДА НА БЪЛГАРСКИЯ ФУТБОЛ

Легендарният футболист на Левски Сашо Костов почина на 81-годишна възраст. Преди седмица бившият нападател по спешност е приет в болница заради сериозен здравословен проблем, но сърцето му не издържало на извършената операция.

Бившият нападател е роден на 2 март 1938 година в София и играе за Левски и Ботев (Пловдив) по време на професионалната си кариера. За “сините” той записва общо 258 мача и 64 гола, а за пловдивчани – 20 мача и 13 гола. Костов има и осем мача с националния екип и един гол. След края на състезателната си кариера е треньор на Хасково и Монтана, както и на отбори в Кипър, Тунис и Индонезия. През 70-те години е помощник-треньор на Левски, а по-късно е член на спортно-техническата комисия на клуба.

ЛИВЪРПУЛ УДАРИ ЧЕЛСИ И СЕ ВЪРНА НА ВЪРХА

Ливърпул се справи с Челси и се върна на върха в класирането на Висшата лига. Мърсисайдци спечелиха с 2:0 на “Анфийлд” след голове на Садио Мане и Мохамед Салах в началото на второто полувреме. След този резултат отборът на Юрген Клоп има преднина от две точки пред Манчестър Сити, който е с мач по-малко. Тимът на Маурицио Сари остана четвърти в класирането, но преследвачите Манчестър Юнайтед и Арсенал са изиграли по-малко срещи и ще имат възможност да го настигнат.

Срещата, която е под номер 200 за Юрген Клоп като мениджър на клуба, започна с натиск на мърсисайдци. Домакините започнаха с постоянни атаки от първите минути и поставиха съперника под сериозен натиск. В седмата минута Мане проби отляво и центрира отлично към Салах, който стреля от воле, но право в ръцете на Кепа. Играчите на Ливърпул показаха, че няма да се церемонят със звездата на гостите Еден Азар. Първо Хендерсън му влезе твърдо, а малко по-късно след единоборство с Фабиньо белгиецът трябваше да получава медицинска помощ. “Червените” натискаха и търсеха пролуки в защитата на Челси. В 17-ата минута Салах и Фирмино комбинираха, но ударът на египтянина беше блокиран. Лондончани не изглеждаха безопасни на контраатака. В 20-ата минута Вилиан изведе Азар зад защитата, той потърси място за удар, но в крайна сметка не затрудни Алисон. При следващата по-опасна ситуация пред Кепа Мохамед Сала отклони към Хендерсън, който бе на отлична позиция. Ударът на капитана на Ливърпул обаче бе отклонен. След половин час игра Вилиан създаде проблеми на защитата на съперника. Той направи двойно с Азар и стреля от границата на наказателното поле, но ударът бе неточен. Мърсисайдци бяха активни през цялото време, но гостите като цяло успяваха да се справят. В 38-ата минута великолепна атака, минала през Фирмино и Салах, завърши с удар на Мане, а топката мина близо до лявата греда на Кепа.

В началото на второто полувреме Ливърпул нанесе двоен удар в рамките на две минути. Защитата на лондончани позволи на Хендерсън да се разходи в наказателното поле. Английският национал подаде към другата греда, където Мане с глава прати топката в мрежата. Две минути по-късно фантастичен далечен удар на Салах изненада Кепа и резултатът стана 2:0. Силният период завърши с удар на Фирмино, минал покрай вратата. Сари пусна Гонсало Игуаин и Челси заигра далеч по-офанзивно. В следващите минути “сините” пропуснаха няколко великолепни възможности за гол. Първо Азар бе изведен от Давид Луис сам срещу Алисон, но след удара му топката се отби в гредата. Малко по-късно отново белгиецът бе в отлична позиция. Този път той стреля от воле, а вратарят на домакините спаси. При следващата ситуация топката стигна до Игуаин в наказателното поле, но той бе блокиран от Ван Дайк. След този добър период за лондончани мърсисайдци се успокоиха и имаха известен контрол до края на двубоя. Минута преди края Мане можеше отново да се разпише, но ударът му от малък ъгъл бе отразен от Кепа.

ПЕП: ДЕ БРОЙНЕ ВИЖДА НЕЩА, КОИТО ОСТАНАЛИТЕ ХОРА НЕ МОГАТ

Поредният успех на сметката на Манчестър Сити в борбата с Ливърпул за титлата дойде след много силно представяне на Кевин де Бройне. Халфът се отличи с две асистенции при победата с 3:1 над Кристъл Палас. “Кевин има способността да вижда възможности за пасове, каквито другите човешки същества не могат. С неговото присъствие подаванията ни в последната третина на терена са невероятни”, заяви мениджърът на “гражданите” Джосеп Гуардиола. Де Бройне постепенно възвърна формата си след лекуване на контузия. “Той беше впечатляващ в последните си 3-4 мача. И то не само с подаванията си, а и със своите лидерски функции. Кевин се раздаваше и в защита, където печелеше дуели”, добави Гуардиола.

Испанският наставник отличи и Рахийм Стърлинг, който заби два гола. Тъмнокожият бързак успя да превъзмогне смущението от пропуск на празна врата още при 0:0. “Във футбола понякога трябва да се учиш от голфа. А именно, че най-важното нещо е предстоящото. Ако си пропуснал, трябва бързо да го забравиш и да завършиш успешно следващата атака. И в добри, и в лоши моменти трябва да си психически стабилен, за да успееш в следващия си шанс”, каза още Пеп.