Архивите са част от културното наследство и източник на информация. Те са неоспоримо доказателство за икономическото, политическото, социалното и културно развитие на човечеството. На 9 юни се отбелязва Международният ден на архивите, с цел да се признае значението на съществуването на архиви и на професията архивист.

Обществената представа за архивите е неясна: често ги бъркат или смесват с библиотеките, понякога архивите се възприемат само като документи, предназначени за вътрешна употреба, до които се достига трудно и които представляват интерес само за историците. Това възприятие на обществеността за архивите и институциите, които ги създават, не е точно.

Архивите са документи, създадени, получени и запазени като доказателство и информация на дадена институция или личност, в изпълнение на правни задължения или осъществяване на своята работа. Архивни документи са документите, които се съхраняват от онези, които ги създават, наследяват или от съответна архивна институция, предвид тяхната правна стойност или историческо значение.

На свое  Годишно общо събрание в Квебек, Канада, през ноември 2007 г., членовете на Международния съвет на архивите вземат решение датата 9 юни да бъде обявена за Международен ден на архивите. Международният съвет е основан на същата дата през 1948 г. в Париж и главната му цел е да насърчава международната солидарност между своите членове, както и да насочва вниманието на световната общественост върху значението на архивното наследство. Мисията на архивите е да опазват паметта на нациите и отделните общества и да спомагат за формирането на тяхната идентичност. Без архиви е невъзможна историческата приемственост. НДТ