На 17 април в много страни по света ентусиастите празнуват комичен празник – Международен ден на парите. Сега ще ви разкажем какво е служило като платежно средство по различно време и как се празнува Денят на парите в съвременния свят.

Как се появиха парите?

Исторически погледнато, камъните и черупките от каури са били използвани за търговия от 7 век пр. н. е. от тихоокеанските островитяни, древните китайци, индийци и африканци. Златните и сребърните монети от Византия са били средство за размяна на кожи.

В момента всички страни по света регулират печатането на банкноти и сеченето на монети, придавайки им статут и значение. Само централната банка на държавата може да емитира пари, която определя деноминацията, обменния курс на националната валута и други параметри на циркулацията на финансовите ресурси.

Хартиените пари се правят от памук, лен и абака – текстилният банан – и понякога се допълват с пластмасови и платнени нишки. Монетите се секат от сплави на благородни метали, мед, алуминий, никел, цинк, паладий и платина.

Как да празнуваме Деня на парите

Денят на парите се празнува с празнични събития като:

  • лекции;
  • обучения;
  • семинари;
  • изложби на монети и банкноти.

На тези събития присъстват нумизмати и бонисти – колекционери, които колекционират хартиени банкноти. На изложби можете да видите уникални екземпляри, например съветска монета от половин копейка, изсечена през 20-те години на миналия век.

Цената на такива копия е многократно по-висока от номиналната им стойност. 

Инициаторите на празника твърдят, че първата сделка за покупко-продажба е станала на 17 април, но не уточняват през кой век е това. Този факт обаче не омаловажава значението на Деня на парите, който ни напомня, че материалната страна на живота не е най-важната. Банкнотите трябва да служат като средство за постигане на цели, а не да бъдат самоцел.