СПОРТНА ПАНОРАМА

0
7

ДОБРУДЖА ВЗЕ ТРИТЕ ТОЧКИ В ДУПНИЦА

Отборът на Добруджа победи като гост Марек (Дупница) с 2:0 в мач от 13-ия кръг на Втора професионална футболна лига. Така „жълто-зелените“ записаха шестата си победа в първенството и с актив от 23 точки вече са на трето място във временното класиране. Дупничани пък са 13-и в подреждането с 16 точки.

През първото полувреме играта се водеше предимно в централната част на терена и почивката дойде при нулево равенство. След подновяването на двубоя добруджанци бяха по-добрият отбор на терена и отбелязаха два гола. Гостите излязоха напред в резултата в 64-ата минута, когато Румен Руменов бе точен от дузпа. В 78-ата минута Антоан Иванов удвои аванса на добричкия тим и оформи крайния резултат.

В следващия кръг Добруджа ще играе на стадион „Дружба” с Локомотив (Горна Оряховица). Двубоят е в петък, 25 октомври, от 16.00 часа.

12. Фратрия 13 4      5      4      11:13       17
  13. Миньор 13 4      4      5      11:12       16

23 октомври 2024 г., сряда, 16:00 ч.

Лудогорец 1945 II (Разград) – Миньор (Перник)

24 октомври 2024 г., четвъртък, 16:00 ч.

Ловеч (Ловеч) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

Спортист 2009 (Своге) – Марек 1915 (Дупница)

в Албена, комплекс „Албена“ – терен 1:

Фратрия (Бенковски) – Етър ВТ (Велико Търново)

Спартак (Плевен) – Струмска слава (Радомир)

Несебър (Несебър) – Беласица (Петрич)

24 октомври 2024 г., четвъртък, 17:30 ч.

Пирин 22 (Благоевград) – Дунав от Русе (Русе)

25 октомври 2024 г., петък, 16:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Локомотив (Г. Оряховица)

30 октомври 2024 г., сряда, 16:00 ч.

ЦСКА II (София) – Ботев II (Пловдив)

ЗАГУБА ЗА ВОЛЕЙБОЛИСТИТЕ НА ДОБРИЧ В ПЪРВИЯ КРЪГ НА ПЪРВЕНСТВОТО

Отборът на Добруджа 07 тръгна със загуба в новия сезон на efbet Супер Волей. Избраниците на старши треньора Димитър Маринков отстъпиха на Берое 2016 (Стара Загора) с 3:1 (25:27, 25:16, 25:19, 25:22) в мач, игран пред около 900 зрители в зала „Добротица“. Във втория кръг Берое ще гостува на вицешампиона ЦСКА, докато Добруджа ще е гост на Хебър в Пазарджик. И двете срещи са в петък (25 октомври), съответно от 18,00 и 18,30 часа.

Над всички за Берое бе капитанът Руси Желев с 22 точки (3 блока, 3 аса, 46% ефективност в атака) за победата. Той бе обявен и за Най-полезен играч (MVP) на мача. Последното ново попълнение на старозагорци – бившият национал Велизар Чернокожев, добави още 16 точки (3 блока, 2 аса и 39% ефективност в атака, а бахамецът Джеси Деланси се отчете с 13 точки за успеха.

За тима на Добруджа Цветелин Цветанов завърши с 16 точки (2 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака). Опитният ветеран Мирослав Градинаров, Виктор Бодуров и Николай Иванов пък реализираха съответно 13, 12 и 11 точки.

Съставът на Добруджа 07: Стефан Георгиев 1, Мирослав Градинаров 13, Цветелин Цветанов 16, Николай Иванов 11, Виктор Бодуров 12, Александър Николов 6 – Николай Тодоров-либеро (Никола Карагьозов, Георги Иванов, Иво Катранджиев, Даниел Павлов).

„СИНИТЕ” НЕ ОСТАВИХА ШАНС НА „ЧЕРВЕНИТЕ” НА СТАРТА НА EFBET СУПЕР ВОЛЕЙ

Шампионът Левски (София) се наложи над ЦСКА с 3:0 (25:19, 25:19, 25:14) в откриващия мач от новото волейболно първенство при мъжете – efbet Супер Волей. Това се случи 6 дни след полуфинала за Суперкупата на България, в който „сините“ отново постигнаха чиста победа. Това бе и 9-ият пореден успех на Левски в дербито с ЦСКА в последните години.

В титулярния състав на „сините” отново бе добричлията Дамян Колев. Възпитаникът на детско-юношеската школа на Добруджа игра много силно като либеро.

Капитанът на Левски Светослав Гоцев изигра феноменален двубой и заби 15 точки (1 ас, 5 блока, 90% ефективност в атака). Венислав Антов също реализира 15 точки (1 ас, 4 блока, 67% ефективност в атака). Владимир Гърков се отчете с 11 точки, а Юлиус Фиркал записа още 10. Най-резултатен за ЦСКА стана Страхиня Бързакович с 11 точки.

ЛЕВСКИ СПЕЧЕЛИ ФУТБОЛНОТО ДЕРБИ С ЦСКА С 1:0

Левски победи ЦСКА с 1:0 в мач от отложения 8-ми кръг на efbet Лига. Вечното дерби се игра на националния стадион „Васил Левски“ и предложи много емоции на зрителите, но в крайна сметка „сините“ ликуваха след гол на Кристиан Макун в 86-ата минута. Двубоят се игра пред повече от 30 000 зрители и предложи много положения пред двете врати. С победата Левски събра 28 точки в актива си и остава на 2-ро място, а ЦСКА остава на 12-ата позиция в класирането със своите едва 10 пункта.

Веднага след първия съдийски сигнал Мустафа Сангаре се стрелна към наказателното поле на ЦСКА, премина покрай Лиъм Купър и отправи първия удар в мача, но топката прелетя на около метър над гредата. В следващите минути ЦСКА се настани трайно в полето на Левски и в 7-ата се стигна до първия точен удар. Локило центрира от корнер, а Тибо Вион стреля точно с глава, но в обсега на вратаря. В 24-ата минута „сините“ пропуснаха златна възможност да открият резултата. ЦСКА организираше поредната си атака в полето на Левски, а Мустафа Сангаре успя да открадне топката и веднага даде извеждащ пас към Алекс Колев. Националът на България се откъсна зад Купър и Вион, влезе в наказателното поле и стреля покрай Бусато, но топката се отби в страничната греда. В последната минута на първата част имаше много спорно положение. Локило изведе Исека сам срещу вратаря, нападателят прехвърли Маркович, но стражът влезе много грубо с бутоните в краката на фуболиста на ЦСКА. Топката беше изчистена от голлинията от Цунами. Драганов не получи сигнал от колегите във ВАР-стаичката и играта продължи.

В 52-рата минута Евертон Бала нанесе коварен удар от дистанция, но Бусато внимаваше и боксира. Малко по-късно Бала отново изпробва рефлекса на Бусато с мощен „куршум“ от дистанция, ала вратарят на „армейците“ отново излезе победител. Линдсет пропусна прекрасна възможност да изведе „червените“ напред в 68-ата минута. Тибо Вион подхвана атака отдясно и подаде към Илиан Илиев. Българският национал даде перфектен пас към Линдсет, който дебнеше непокрит на точката на дузпата, но ударът му мина на сантиметри от дясната греда. В последните минути Левски успя да натисне своя съперник, а това доведе до гол във вратата на „червените“. Фабио Лима центрира от корнер, Кристиан Макун излезе на първа греда, надскочи Коялипу и насочи топката в мрежата на ЦСКА. Бусато успя да изчисти с една ръка, но след като кълбото вече беше преминало голлинията. В третата минута от добавеното време Коялипу нанесе опасен удар извън наказателното поле, но над гредата, а с това се изчерпаха и положенията пред „синята“ врата. Topsport.bg.

ХАРИ КЕЙН И БАЙЕРН (МЮНХЕН) НАПОМНИХА ЗА СИЛАТА СИ

След период на затишие от три двубоя без победа Байерн (Мюнхен) напомни за себе си, разгромявайки Щутгарт с 4:0 в мач от седмия кръг на Бундеслигата. И този път главната роля изигра Хари Кейн, който заби втория си хеттрик от началото на сезона в първенството. Успехът върна Байерн на върха в класирането заради по-добрата голова разлика в сравнение с РБ (Лайпциг). Мачът на “Алианц Арена” се оказа и репетиция преди очакваното с интерес гостуване в Испания на Барселона в Шампионската лига, което ще бъде в сряда.

Гнабри получи шанс да изведе Байерн напред след само три минути, но не уцели вратата. Съперникът отговори само секунди по-късно чрез Дениз Ундав, който също нямаше шанс след грешка в защитата на мюнхенци. Последва период на игрово превъзходство на „червените“, но Хари Кейн на няколко пъти не уцели вратата. После Щутгарт се стабилизира в отбрана и до паузата не допусна сериозни опасности.

Очаквано Байерн излезе надъхан за втората част и в 51-вата Кейн пропиля „златна“ възможност за гол, след като от около два метра не съумя да уцели топката на празна врата. При следващия си шанс Байерн вече излезе напред. Това стана в 57-ата, когато Кейн изненадващо шутира от далечно разстояние, а и Нюбел не се намеси добре – 1:0. Баварците като по чудо не удвоиха аванса си, когато в 60-ата Кейн се оказа сам срещу вратаря, който обаче спаси. Последва добавка на Палиня, но и този път Нюбел спря топката. Секунди след това Кейн все пак успя да порази целта за втори път. Развилнелият се Кейн остана на метри от хеттрика си в 67-ата, когато отблизо не уцели вратата. В крайна сметка вечерта принадлежеше на Хари Кейн, който в 80-ата оформи хеттрика си. Това не беше всичко, защото в 89-ата смяната Коман оформи крайното 4:0.

ЯНИК СИНЕР НАДВИ КАРЛОС АЛКАРАС И СПЕЧЕЛИ ДЕМОНСТРАТИВНИЯ ТУРНИР В САУДИТСКА АРАБИЯ

Водачът в световната ранглиста по тенис при мъжете Яник Синер (Италия) спечели приза от 6 милиона долара на демонстративния турнир „Шестимата крале на Шлема“ в Рияд, Саудитска Арабия. Той победи във финала Карлос Алкарас (Испания) с 6:7(5), 6:3, 6:3 за два часа и 21 минути игра, след като малко по-рано сърбинът Новак Джокович надигра испанеца Рафаел Надал с 6:2, 7:6(5) в мача за трето място.

Алкарас навакса изоставане от 1:4 в първия сет, изравни за 6:6 и се наложи със 7:5 точки в тайбрека. Във втория сет испанецът пак стигна до равенство 3:3, след като отстъпваше с 1:3, но последваха три поредни гейма за Синер, а един пробив бе достатъчен за италианеца в третия сет, за да стигне до крайния успех.

Съперничеството между Синер и Алкарас изважда най-доброто и от двамата, смята италианският тенисист и добави, че се надява то да продължи дълго.

„Сутринта се събудих, опитвайки се да измисля начини как да го победя. Този вид съперничество, този тип мачове винаги ни тласкат към 100% на възможностите ни“, коментира Яник Синер в интервюто си след мача. „Надявам се, че това съперничество ще продължи възможно най-дълго. Но има толкова много други страхотни играчи, които могат да се намесят… Нека видим какво предстои в бъдеще“, каза още 23-годишният тенисист. sportal.bg

ДЖОКОВИЧ ПОБЕДИ НАДАЛ ЗА ТРЕТОТО МЯСТО НА ТУРНИРА „ШЕСТИМАТА КРАЛЕ НА ШЛЕМА“

Сърбинът Новак Джокович надигра испанеца Рафаел Надал с 6:2, 7:6 (5) в мача за трето място на турнира „Шестимата крале на шлема“ в Саудитска Арабия.

Джокович започна с пробив още в първия гейм на първия сет, като след това го затвърди за 2:0. Той поддържаше преднината си без усилия, като още веднъж взе подаването на испанеца в седмия гейм за 5:2, а след това затвори първия сет на свой сервис.

Втората част бе много по-оспорвана, макар че отново започна с пробив на Джокович, който веднага бе върнат от Надал. Сърбинът отново проби за 5:4, а испанецът направи нов рибрейк – 5:5. Така се стигна до тайбрек, в който се премина през 5:5, но последните две точки бяха за Джокович, който спечели мача и третото място.

След двубоя на Рафаел Надал бе връчена златна ракета от организаторите на милионния турнир. „Искам да благодаря на всички, бяха невероятни дни. С Джокович беше страхотно съперничество през годините. Благодаря му за думите. Той ми помогна да надскоча границите си в продължение на близо 15 години. Без него нямаше да бъде играчът, който станах. Честитя на него и на екипа му всичките титли. Желая ти целия късмет за в бъдеще“, каза след мача Надал, обръщайки се към Джокович. „Надявам се, че ще имаме възможност да седнем заедно на плажа на по чаша и да разсъждаваме върху живота и да си говорим за всичко“, отдаде почит Джокович към испанската легенда, който спира кариерата си следващия месец след финала за Купа „Дейвис“.

ГРИГОР ДИМИТРОВ БЕ НА КРАЧКА ОТ ТИТЛАТА В СТОКХОЛМ

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби за трети път в кариерата си финала на тенис турнира от сериите АПТ 250 на твърди кортове в зала в Стокхолм. Хасковлията бе победен от американеца Томи Пол с 4:6, 3:6. Така Гришо остава със спечелената титла през 2013-а, а за втората ракета на Щатите това е втори трофей в шведската столица, след този през 2021 година.

В първия сет Пол стигна до ранен пробив за 2:0, а след това успя да го затвърди. При 4:2 в полза на американеца започна поредица от четири поредни пробива, която в крайна сметка се оказа печеливша за световния №13, който затвори откриващата част с 6:4.

Във втория сет роденият в Ню Джърси тенисист бе много стабилен при свой начален удар. Той загуби едва три точки в общо пет гейма на свой сервис, като успя да реализира пробив за 5:3, а след това не показа колебание и приключи сета, а с това и мача с 6:3.

Така Гришо допусна за трети път в кариерата си поражение в спора за трофея на този турнир, след като преди това отстъпи на чеха Томаш Бердих през 2014-а и на Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) три години по-късно.