ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: УЕФА ПОХВАЛИ АЛБЕНА, ДОБРИЧ И КАВАРНА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ЕВРО 2019; ЛЕВСКИ ЗАГУБИ С 0:1 ОТ РЕД БУЛ В КОНТРОЛНА СРЕЩА; АРЖЕНТИНА СЕ ДОБРА ДО 1/4-ФИНАЛ НА „КОПА АМЕРИКА”; МЕСИ: ПОБЕДАТА НАД КАТАР ЩЕ НИ ВЪРНЕ УВЕРЕНОСТТА; СЪВЕТВАТ САЛАХ ДА ПРЕМИНЕ В БАРСЕЛОНА; ЖЕСТОК СКАНДАЛ РАЗТЪРСИ СВЕТОВНОТО ЗА ЖЕНИ; ФРАНЦИЯ ИЗХВЪРЛИ БРАЗИЛИЯ ОТ МОНДИАЛА; ПОГБА КАЗАЛ “ДА” НА ЮВЕ; КАФУ СТАНА ПОСЛАНИК НА МОНДИАЛ 2022; ДАНИ АЛВЕШ ОБЯВИ, ЧЕ НАПУСКА ПСЖ

0
1308

УЕФА ПОХВАЛИ АЛБЕНА, ДОБРИЧ И КАВАРНА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ЕВРО 2019

УЕФА и лично генералният секретар Теодор Теодоридис оцениха като отлична организацията на европейското първенство за девойки до 17 г., на което България бе домакин през месец май. Както е известно, мачовете се проведоха в Добрич, Албена и Каварна. В специално писмо, изпратено лично до президента на БФС Борислав Михайлов, европейската футболна централа изказва благодарността си за всеотдайната работа и топло отношение от страна на екипа, направил възможно провеждането на най-мащабния футболен форум за годината у нас.

Ето какво пише генералният секретар на УЕФА в писмото си до президента на БФС:

„Уважаеми г-н Михайлов,

От името на президента на УЕФА, на официалните представители и на служителите на централата, които посетиха финалния турнир за девойки до 17 г. в България, бих искал да Ви благодаря за отличната организация. Домакините трябваше да се справят с големи предизвикателства в месеците преди надпреварата, но неуморната работа и отдаденост на членовете на местния организационен комитет, топлото им отношение към представителите на УЕФА, към отборите участници и към всички гости, направиха възможно успешното провеждане на турнира. Бихме искали да подчертаем изключителната работа на турнирния директор Ивета Стоянова и на заместник турнирния директор Андрей Петров и да им благодарим за усилията. За екипа на УЕФА бе изключително удоволствие да си сътрудничи с тях.

Също така бихме искали да поздравим българския национален отбор за девойки до 17 г. с първото му участие на финали на подобен форум. Спортните резултати не отразяват изключително високия отборен дух, показан от момичетата и щаба Ви. Вярваме, че организацията на този финален турнир ще помогне за бъдещето развитие и популяризиране на женския футбол във вашата страна, и се надяваме, че този форум е спомогнал за личното развитие на вашите кадри, за подобряването на спортната инфраструктура и за повишаване на интереса към футбола в България като цяло. Още веднъж искаме да изкажем нашата дълбока благодарност за организацията на този паметен турнир.

Искрено Ваш, Теодор Теодоридис“.

ЛЕВСКИ ЗАГУБИ С 0:1 ОТ РЕД БУЛ В КОНТРОЛНА СРЕЩА

Левски загуби с 0:1 от бразилския Ред Бул в първата си предсезонна контрола. Мачът се игра пред около 50 привърженици на Левски в австрийското градче Ангербер, пише „Футбол24”. Съперникът на столичани е лидер в Серия “Б” на Бразилия – с актив от 19 точки е водач в класирането на местното първенство, изпреварвайки гранда от Рио де Жанейро Ботафого, който има 18 точки.

През първата част на двубоя Левски имаше преимущество през по-голямата част от времето, но бразилският тим се прибра на почивка с гол преднина. Първият удар по посока на вратите бе в сметката на „сините“ – в 10-ата минута Юруков стреля от границата на наказателното поле, но топката премина встрани от левия стълб на вратата на Ред Бул. Десет минути по-късно Мариани влезе отляво в наказателното поле, шутира силно, но топката премина отново встрани от вратата на Деймисон. Ред Бул откри резултата с първия си удар към вратата на „сините“. В 26-ата минута Бруно Тубарао шутира силно отдясно по атаката на своя тим и намери горния десен ъгъл на вратата на Левски. Само три минути по-късно Станислав Иванов се измъкна отдясно в наказателното поле и шутира, но вратарят на бразилците изби в корнер. До края на първата част играчите на Петър Хубчев се настаниха в половината на Ред Бул, но не успяха да стигнат до възможност за гол.

В началото на второто полувреме старши треньорът на Левски Петър Хубчев извърши две смени – голмайсторът на Първа професионална лига Станислав Костов замени Мартин Детелинов Петков, а Атанас Кабов влезе на мястото на Станислав Иванов. Играчите на Ред Бул пробваха на два пъти от далечна дистанция да застрашат Николай Михайлов, но вратарят на „сините“ отрази ударите им. В 61-ата минута Миланов центрира отдясно, Костов овладя на гърди и продължи към Мариани, който обаче шутира встрани от целта. В 71-ата минута Юруков бе повален пред наказателното поле на Ред Бул, зад топката застана Живко Миланов, но ударът му премина на сантиметри от дясната сглобка на вратата на бразилците.В 82-та минута нападател на бразилците излезе сам срещу Михайлов, но стражът демоонстрира спокойствие и отрази удара му. В последната минута на срещата играчите на Петър Хубчев организираха много добра атака. Мазурек подаде от централния кръг наляво към Горанов, той центрира от самата аутлиния, топката стигна до Ивайло Найденов на далечната греда, той стреля с глава, но вратаря на Ред Бул спаси.

Следващата контрола на Левски е днес срещу руския шампион Зенит. Мачът е от 19.00 часа и ще се играе в Куфщайн.

АРЖЕНТИНА СЕ ДОБРА ДО 1/4-ФИНАЛ НА „КОПА АМЕРИКА”

Отборът на Аржентина победи с 2:0 Катар в последния си мач от група „В” на „Копа Америка” и си осигури място на 1/4-финалите. Преди тази среща Лионел Меси и компания вървяха последни във временното класиране и се нуждаеха от задължителен успех, за да продължат напред. Попаденията за “гаучосите” пред над 40 000 зрители на стадиона на Порто Алегре отбелязаха Лаутаро Мартинес в 4-ата и Серхио Агуеро в 82-ата минута. В другия мач от групата Колумбия победи Парагвай с 1:0 с попадение на Густаво Куеляр (31) и финишира на първо място с пълен актив от 9 точки. Парагвай остана трети с 2, но има шанс да продължи, а Катар завърши последен с 1 точка и напуска надпреварата.

Първата възможност дойде пред отбора на Аржентина, но капитанът Лео Меси стреля над вратата без подготовка. В 4-ата минута обаче се стигна до откриване на резултата в полза на “гаучосите”, като автор на попадението стана Лаутаро Мартинес. Той получи топката на границата на наказателното поле и с удар по земята опъна мрежата зад Саад Ал Шееб. Аржентина продължи да е по-активният тим, като положенията пред вратата на Катар се редуваха едно след друго. В 12-ата минута Серхио Агуеро успя да върне трудна топка в полето, тя попадна у Джовани Ло Селсо, но ударът му не се получи. В 18-ата минута феновете на Аржентина изтръпнаха след грешка в отбраната, но всичко се размина. Опасностите отново се редуваха пред вратата на азиатския тим. В 38-ата минута Агуеро се размина с гола отблизо след удар с глава. Минута по-късно се получи разбъркване пред вратата на Катар, след като вратарят изпусна топката. Тя попадна у Мартинес, който обаче не успя да намери вратата. В края на полувремето катарците стигнаха до пряк свободен удар пред вратата на Армани, топката тупна коварно пред вратата и се отби в страничната греда, но и стражът на Аржентина беше хванал ъгъла.

Втората част започна с равностойна игра, но постепенно аржентинците овладяха инициативата в търсене на второ попадение. Най-добрата възможност в тези минути беше пред Агуеро, който стреля над вратата. Играта се задържа в наказателното поле на катарците, а в 61-ата минута стражът на азиатците спаси удар на Агуеро с отлична реакция. Секунди по-късно нападателят на Манчестър Сити отново беше в опасна близост до попадение, но топката беше изчистена от крака му. В 66-ата минута Агуеро опита с удар отдалеч да изненада Ал Шееб, но отново беше спрян. В 72-ата минута Аржентина организира постепенна атака, топката беше върната към Меси, който от удобна позиция не успя да нанесе хубав удар и тя премина високо над вратата. Опитите на Аржентина да стигне до втори гол продължиха, но катарската врата се оказваше непревземаема. Така се стигна до 82-ата минута, когато Агуеро получи топката в средата на терена от Пауло Дибала, спечели си пространство и с диагонален удар отляво на вратата успя да преодолее Ал Шееб, който все пак игра с топката, но не успя да я спре. Така Аржентина си осигури място в 1/4-финалите, където ще срещне Венецуела. Съперник на Колумбия ще е Чили или Уругвай.

МЕСИ: ПОБЕДАТА НАД КАТАР ЩЕ НИ ВЪРНЕ УВЕРЕНОСТТА

Капитанът на Аржентина Лионел Меси си върна оптимизма за представянето на “гаучосите” на „Копа Америка” след победата с 2:0 над аутсайдера Катар в последния мач от груповата фаза. С успеха Аржентина се класира на 1/4-финалите, където ще се изправи срещу Венецуела, а мачът е на 28 юни. “Изиграхме добър мач и заслужено спечелихме. Това беше много важно. Имахме нужда от такъв мач, за да си върнем спокойствието и увереността. От мач на мач отборът трябва да израства и този мач не беше изключение”, коментира Меси.

СЪВЕТВАТ САЛАХ ДА ПРЕМИНЕ В БАРСЕЛОНА

Легендарният камерунски нападател Самуел Ето’о отправи съвет към египетската звезда Мохамед Салах да продължи кариерата си в Барселона, ако пред него се появи такава възможност. Според Ето’о стилът на игра на каталунците е по-подходящ за него и на “Камп Ноу” Салах ще има възможност да се превърне един от най-добрите футболисти на света. “Реал (Мадрид) ми даде възможност да напусна Африка, но аз знаех, че стилът на Барселона е по-добър за мен. Същото мисля и за Мохамед Салах. Той има шанса да играе в най-доброто първенство в света и трябва да подпише с Барселона. Мо има всичко необходимо, за да е един от най-добрите футболисти в света”, казва камерунецът.

ЖЕСТОК СКАНДАЛ РАЗТЪРСИ СВЕТОВНОТО ЗА ЖЕНИ

Отборът на Камерун приключи участието си на световното първенство за жени във Франция, след като отстъпи с 0:3 на Англия в 1/8-финалите. За този мач обаче продължава да се говори, след като африканският отбор предизвика нечуван скандал на терена, както и след това, обвинявайки ФИФА в расизъм и други грехове.

В началото на срещата камерунката Аугустин Еджанге наплюва съперничка, но действията й остават безнаказани. В края на първата част англичанките отбелязват втори гол, който е зачетен едва след консултация с ВАР. Африканките са бесни, те смятат, че попадението е от засада и нищо не може да ги убеди в противното, дори  повторението на голям екран. Няколко минути те отказват да подновят играта. При прибирането си в тунела камерунките правят скандал, като обвиняват ФИФА и ВАР в расизъм. Няколко футболистки отказват да играят през втората част, но след намесата на официални лица все пак се завръщат. През втората част гол на Камерун е отменен заради засада. Авторката на гола се разплаква, а съотборничките й отново реагират бурно на решението. Съдийката на двубоя е бутната в гръб. В крайна сметка Англия продължава напред, а на четвъртфиналите ще се изправи срещу Норвегия.

Реакцията срещу камерунките на Острова беше много остра. “Те са позор за спорта”, написа известният журналист и водещ Пиърс Морган. Селекционерът Фил Невил също беше безмилостен. “Те не предизвикват никаква симпатия. Цял свят видя поведението им. Има определени стандарти, които са задължителни. Всички знаем правилата на футбола”, коментира бившият играч на Манчестър Юнайтед.

ФРАНЦИЯ ИЗХВЪРЛИ БРАЗИЛИЯ ОТ МОНДИАЛА

Отборът на Франция отстрани Бразилия в 1/8-финалите на световното първенство за жени, на което е домакин. В герой за Франция се превърна капитанът Амандин Анри, която донесе победата с 2:1 след продължения в Льо Авър. Победното попадение падна в 107-ата минута, когато футболистката на Лион получи топката отдясно от Амел Мажри и донесе успеха, който класира Франция за трети път на 1/4-финал на световни финали след 2011 и 2015 година.

Двубоят в пристанищния град започна спокойно, а в 22-ата минута се стигна до отменен гол за французойките след намеса на ВАР. Това разбуди нападателното дуо на Бразилия и атаките на “селесао” станаха по-опасни. Все пак в 52-ата минута домакините стигна до откриването на резултата чрез Валери Говен. В 64-ата минута обаче се стигна до равенство, като Таиса беше точна за Бразилия. В края на мача гол на Бразилия беше отменен след ВАР заради засада. Така се стигна до продълженията, в които успехът дойде за Франция.

ПОГБА КАЗАЛ “ДА” НА ЮВЕ

Полузащитникът на Манчестър Юнайтед Пол Погба е дал съгласието си да премине в Ювентус, твърди Tuttosport. Френският национал е решен да напусне Манчестър Юнайтед и публично изрази това желание. Според италианското издание световният шампион се е чул по телефона с новия треньор на “бианконерите” Маурицио Сари и го уверил, че би играл за торинци.

Погба не иска да облича отново екипа на “червените дяволи” и предпочита да не започва подготовка с английския тим. Юнайтед се събира за първо занимание на 1 юли. От Реал (Мадрид) не са убедени до каква сума биха стигнали в намерението си да привлекат полузащитника. От Торино смятат да се възползват от неувереността на “белите” в опит да заздравят средата на терена.

КАФУ СТАНА ПОСЛАНИК НА МОНДИАЛ 2022

Двукратният световен шампион с Бразилия Кафу бе избран за посланик на световното първенство по футбол през 2022 година в Катар. Бившият защитник бе утвърден на почетната позиция на церемония в родния му град Сао Пауло в присъствието на други бивши знаменитости като Шави и Самуел Ето’о. 49-годишният Кафу спечели два пъти световната титла със Селесао – през 1994 и 2002 година.

Световното първенство в Катар ще се проведе от 21 ноември до 18 декември 2022 година.

ДАНИ АЛВЕШ ОБЯВИ, ЧЕ НАПУСКА ПСЖ

Бразилският десен защитник Даниел Алвеш обяви, че напуска клубния си отбор Пари Сен Жермен малко след победата на “Селесао” с 5:0 над Перу, която гарантира класирането на отбора на четвъртфиналите на „Копа Америка”. 36-годишният Алвеш, който се разписа в двубоя в Сао Пауло, играе за френския гранд от 2017 година, а в Европа също така е защитавал цветовете на Севиля, Барселона и Ювентус. “Още един цикъл от живота ми приключва днес, цикъл с много победи, с натрупване на нови знания и опит. Искам да благодаря на Пари Сен Жермен за възможността да напишем славна страница в клубната история”, коментира Алвеш в “Инстаграм”.

Бранителят, който е капитан на Бразилия на „Копа Америка”, спечели две титли и една Купа на Франция по време на двата си сезона на “Парк де Пренс”.