ЮНДЕР БЕЙТУЛА ТРИУМФИРА НА ОЛИМПИЙСКАТА КВАЛИФИКАЦИЯ ПО ЩАНГИ В МАЛТА

Най-добрият спортист на Добрич за 2019 година – тежкоатлетът Юндер Бейтула, спечели златен медал на проведения в Малта олимпийски квалификационен турнир по вдигане на тежести. Добруджанецът спечели битката в категория до 81 килограма с двубой 352 кг. Той изхвърли 155 кг и изтласка 197 кг, за да триумфира в категорията.

Това е трета титла за България на турнира в Малта. Първият наш шампион бе Стилян Гроздев, който спечели златото в категория до 61 кг с двубой 287 кг. След това Божидар Андреев грабна титлата в категория до 73 кг с двубой 347 кг. Европейският шампион направи шест успешни опита, като премина последователно през 147, 151 и 156 кг в изхвърлянето и 180, 187 и 191 кг в изтласкването. Общият му сбор е с 1 кг повече от събрания от него на световното в Тайланд миналата година, където Божидар отвоюва бронз. Според старши треньора Иван Иванов с подобно постижение Андреев почти сигурно си осигурява виза за олимпийските игри в Токио това лято.

ДОБРУДЖА 07 С УБЕДИТЕЛНА ПОБЕДА НАД МОНТАНА В СУПЕРЛИГАТА

Волейболистите на Добруджа 07 записаха 13-а победа в Суперлигата на България за мъже. Момчетата на Петър Шопов се наложиха в зала „Добротица” над Монтана с категоричното 3:0 (25:21, 26:24, 25:15) в най-интересния мач от 18-ия кръг на шампионата. По този начин двата тима си размениха местата във временното класиране. Добруджа и Монтана имат по 13 победи, 5 загуби и 39 точки, но добричкият тим вече е трети в подреждането, тъй като е с по-добро геймово съотношение от отбора на Даниел Пеев, който вече и четвърти. В следващия кръг добруджанци са отново домакини, но този път на ЦСКА, докато монтанчани приемат Арда (Кърджали).

Най-много точки за Добруджа отбеляза Жулиен Георгиев – 15 (2 блока и 48% ефективност в атака). Пламен Шекерджиев (7 блока, 42% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане) и Димитър Маринков (1 блок, 3 аса, 47% ефективност в атака) пък добавиха съответно 12 и 11 точки за успеха. За Монтана капитанът Тодор Вълчев и Стефан Чавдаров приключиха с по 8 точки.

Съставът на Добруджа 07: Иван Станев 3, Жулиен Георгиев 15, Пламен Шекерджиев 12, Димитър Маринков 11, Светослав Арнаудов 5, Александър Кордев 8 – Николай Тодоров-либеро (Иван Петров).

МАТЕЙ КАЗИЙСКИ ШАМПИОН НА ЯПОНИЯ

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият ДжейТЕКТ Стингс (Кария) станаха шампиони в японската V-лига. “Жилата” се наложиха драматично над миналогодишния първенец Панасоник Пантърс (Хираката) с 3:2 (17:25, 25:22, 25:22, 26:28, 15:10) в големия финал на шампионата, игран в зала “Такасаки Арена”. Мачът се игра пред празни трибуни заради превантивни мерки за ограничаване на евентуалния коронавирус.

Това е първа шампионска титла за ДжейТЕКТ с Матей Казийски в състава и общо 4-а в историята на клуба след 2010, 2011 и 2013 година. За титлата си новите шампиони на Япония получиха чек за 15 милиона йени (близо 125 580 евро). “Пантерите” пък останаха със сребърните медали след две поредни титли (2018 и 2019).

Воден от двукратния световен шампион Михал Кубяк, тимът на Панасоник спечели първия гейм с 25:17, но след това Казийски и компания обърнаха резултата след два спечелени гейма с по 25:22. Истинска драма се разигра в четвъртата част, когато ДжейТЕКТ беше близо до победата, но изпусна два мачбола. Така се стигна до тайбрек, но там Казийски и съотборниците му бяха повече от категорични и спечелиха с 15:11, а с това финала с 3:2 и титлата на Япония.

Матей Казийски изигра пореден отличен мач за ДжейТЕКТ и реализира 24 точки (2 блока, 1 ас, 53% ефективност в атака и 51% позитивно посрещане) за победата. Такеши Нишида пък отново бе над всички с 36 точки (1 блок, 4 аса и 55% ефективност в атака). За Панасоник Михал Кубяк завърши с 29 точки (3 блока, 1 ас, 56% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане).

ЦЕЦО СОКОЛОВ С 22 ТОЧКИ, ЗЕНИТ С ОСМА ПОРЕДНА ПОБЕДА В РУСИЯ

Волейболният ни национал Цветан Соколов и неговият Зенит (Казан) записаха 8-а поредна и общо 15-а победа в Суперлигата на Русия, като запазиха реални шансове да станат победители в редовния сезон. Цецо Соколов и компания се наложиха у дома над АСК (Нижний Новгород) с 3:1 (25:17, 25:20, 28:30, 25:21) в среща от предпоследния 20-и кръг на редовния сезон. Така Зенит е на второ място във временното класиране с 15 победи, 3 загуби и 44 точки, само на точка от лидера Локомотив (Новосибирск), който също има 15 победи и 3 загуби. В последния кръг на редовния сезон казанци са гости на Газпром-Югра (Сургут) с Теодор Салпаров в състава. Мачът е в събота (7 март) от 15,00 часа българско време.

Цецо Соколов изигра страхотен мач за Зенит и бе най-полезен със страхотните 22 точки (2 блока, 3 аса и 63% ефективност в атака) за победата. Максим Михайлов пък добави още 18 точки (3 блока, 60% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане). За гостите от АСК френският диагонал Джон Вендт също реализира 22 точки (1 блок, 1 ас и 56% ефективност в атака).

ТОДОР СТОЙЧЕВ ПОЛУЧИ КОМПЛЕКСНАТА ЕВРОПЕЙСКА КУПА

Кадетите ни заеха осмо място на сабя на Европейското първенство в Хърватия, а Тодор Стойчев официално получи комплексната Европейска купа.

Тодор Стойчев, Георги Златаров, Ангел Вълков и Ясен Стоянов победиха Полша с 45:40 в срещата за влизане в осмицата на Европа на сабя. След това българите загубиха двубоя за място сред най-добрите четири от тима на Германия с 23:45. Последваха още две загуби – с 42:45 от Испания и с 43:45 от Румъния. Така сабльорите ни се класираха осми от 18 отбора.

След отлична игра през целия сезон 2019/2020, включително шесто място индивидуално и осмо отборно на Европейското първенство в Хърватия, Тодор Стойчев получи комплексната Европейска купа на сабя при кадетите. Призът му беше връчен от спортния директор на Европейската конфедерация по фехтовка Юлиус Кралик и от Величка Христева, председател на Българска федерация по фехтовка и член на Изпълнителното бюро на Международната федерация по фехтовка.

РАФАЕЛ НАДАЛ СПЕЧЕЛИ ТРЕТА ТИТЛА В АКАПУЛКО

Рафаел Надал (Испания) спечели за трети път турнира по тенис на твърди кортове в Акапулко (Мексико) с награден фонд 2 милиона долара. Поставеният под номер 1 Надал победи на финала Тейлър Фритц (САЩ) с 6:3, 6:2 за 75 минути и триумфира отново в надпреварата след 2005 и 2013 година, когато обаче мачовете се играеха на клей. 33-годишният испанец заслужи 85-и трофей в кариерата си.

Това беше първи турнир за Надал след 3-седмична пауза след Откритото първенство на Австралия. Той доминираше в петте си срещи, като не загуби сет и даваше средно по пет гейма на съперниците си в тях. “Не мога да бъде по-щастлив. Играх страхотно от началото до края на турнира. В Акапулко спечелих първата голяма титла в кариерата ми, така че да дойда тук и да триумфирам отново след 15 години, е нещо невероятно. Благодаря на хората в Акапулко, които ме карат да се чувствам като у дома си всеки път”, каза Надал след финала.

САБАЛЕНКА СРАЗИ КВИТОВА НА ФИНАЛА В ДОХА

Арина Сабаленка (Беларус) спечели титлата на силния турнир по тенис на твърди кортове в Доха (Катар) с награден фонд 2,9 милиона долара. Деветата поставена в схемата Сабаленка победи на финала шампионката от 2018 година и номер 8 Петра Квитова (Чехия) с 6:3, 6:3 за 74 минути.

За Сабаленка това е трета титла за последните шест месеца и шеста в кариерата й от турнирите на WТА. Беларускинята направи един пробив по пътя си към успеха в първия сет, а във втората част взе два пъти подаването на съперничката си и затвори срещата с четвъртия си мачбол. Квитова пропусна 5 брейкпойнта в началото на втората част и това изглежда я пречупи.

21-годишната Сабаленка наниза 7 аса и завърши с 21 печеливши удара, като допусна само 15 непредизвикани грешки. Тя е в серия от 11 поредни победи от турнирите от Premier 5, след като взе титлата в Ухан (Китай) през септември миналата година.