• Емил Форсберг строши гредите, червен картон предреши изхода на срещата

Украйна се класира за четвъртфиналите на Евро 2020, след като победи Швеция с 2:1 след продължения в последния мач от 1/8-финалната фаза на Европейското първенство. Двубоят на стадион “Хемпдън Парк” завърши при резултат 1:1 в редовното време, а след изтичане на 120-ата минута Довбик реализира и прати Украйна на четвъртфинал срещу Англия. Това е най-доброто класиране в историята на тима на Андрий Шевченко.

Звездата на “тре крунур” Емил Форсберг вкара своя четвърти гол в надпреварата и удари две греди, но това не бе достатъчно за продължаване напред. Олександър Зинченко бе автор на гола за Украйна в редовното време, а Маркус Даниелсон получи червен картон в първото продължение.

Шведите натиснаха в началото и владееха повече топката, но първата опасност бе пред тяхната врата. Ярмоленко пусна към Яремчук, който веднага шутира, но вратарят Олсен се намеси решително. Форсберг пък пропусна да отиграе добре с глава пред вратата на украинците.

В 28-ата минута тимът на Андрий Шевченко откри резултата. Караваев центрира на далечната греда, а там Зинченко с мощно воле по диагонала направи безпомощен Олсен.

Швеция натисна и успя да стигне до изравнително попадение в последните минути на първото полувреме. Исак пусна към Форсберг на границата на наказателното поле, а той с мощен удар и с помощта на леко докосване до играч на Украйна прати топката във вратата 1:1. Това е четвърти гол от началото на Евро 2020 за нападателя на “тре крунур”.

Само за 60 секунди двата тима имаха отлични възможности да вкарат гол. Първо в 54-ата Сидорчук се озова на чудесна позиция фронтално срещу вратата на Швеция в наказателното поле, но не успя да уцели вратата. В ответната атака пък удар на Форсберг срещна страничната греда на вратата на Украйна.

Голмайсторът на Швеция натресе гредата за втори път в 69-ата минута. Той навърза отбраната на Украйна и стреля силно, а топката разтресе напречния стълб.

След 70-ата минута играта се успокои и двата тима гледаха как да не допуснат грешка, която може да доведе до гол на противника и отпадане от турнира. Логично повече попадения не паднаха и срещата влезе в две продължения по 15 минути.

Първото продължение се запомни с червен картон и много груби нарушения. Маркус Даниелсон получи директен червен картон заради зверско влизане в краката на влезлия като резерва Беседин. Нападателят на Украйна пък бе заменен принудително.

По всички личеше, че победителят ще се реши с дузпи, но в добавеното време на второто продължение топката бе центрирана в полето на Швеция, а там резервата Артьом Довбик с глава прониза Олсен и прати Украйна на четвъртфиналите.

Швеция – Украйна 1:2
0:1 Олександър Зинченко (28), 1:1 Емил Форбсберг (43), 1:2 Артьом Довбик (120+1)

Срещата по минути:
1- Начало на двубоя
11- Ярмоленко пусна към Яремчук, който веднага шутира, но вратарят на Швеция Олсен се намеси решително
19- Добро центриране на Кулушевски намери Форсберг, но той не успя да стреля добре с глава и топката излезе в аут
28- ГОЛ ЗА УКРАЙНА! Караваев центрира на далечната греда, а там Зинченко с мощно воле направи безпомощен Олсен!
43- ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! Емил Фосберг изстреля мощен далечен удар, топката се отклони леко от защитник на Украйна и влетя във вратата за 1:1!
45- Край на първото полувреме!
______________________

46- Начало на второто полувреме
55- Сидорчук се озова на чудесна позиция фронтално срещу вратата на Швеция в наказателното поле, но не успя да уцели вратата
56- Греда! Емил Форсберг получи пас в наказателното поле на Украйна, финтира и стреля технично, но топката се отби в страничния стълб
69- Греда! Емил Фосберг навърза отбраната на Украйна и стреля мощно, топката срещна напречната греда
90- Край на редовното време
__________________
91- Начало на първото продължение
98- Червен картон! Маркус Даниелсон влезе много грубо в краката на Беседин. Шведът игра с топката, но след това бе на косъм да счупи крака на украинеца. След намесата на ВАР Даниелсон получи директен червен картон! Нападателят на Украйна пък бе заменен принудително.
105- Край на първото продължение
__________________________
106- Начало на второто продължение
120+1- ГОЛ ЗА УКРАЙНА! Топката бе центрирана в полето на Швеция, а там с глава Артьом Довбик реалзира!
120+3- Край на мача!

Швеция: 1.Робин Олсен, 2. Микаел Лустиг (84-16. Емил Крафт), 3. Виктор Линдельоф, 6. Лудвиг Августинсон (83-5. Пиер Бенгтсон), 7. Себастиан Ларсон (97-17. Виктор Клаесон), 8. Албин Екдал, 10. Емил Форсберг, 11. Александър Исак (97-9. Маркус Берг), 20. Кристофер Олсон (101-14. Филип Хеландер), 21. Деян Кулушевски(97-22. Робин Куазон), 24. Маркус Даниелсон
Резерви: 12. Карл-Йохан Йонсон, 23. Кристофер Нордфелд, 5. Пиер Бенгтсон, 9. Маркус Берг, 13. Густав Свенсон, 14. Филип Хеландер, 15. Кен Сема, 16. Емил Крафт, 17. Виктор Клаесон, 18. Понтус Янсон, 22. Робин Куазон, 26. Йенс-Лус Каюсте
Селекционер: Яне Андерсон

Украйна: 1. Георгий Бушчан, 4. Серхий Кривцов, 5. Серхий Сидорчук (117-18. Роман Безус), 6. Тарас Степаненко (94-14. Йевхен Макаренко), 7. Андрий Ярмоленко(106-26. Артьом Довбик), 9. Роман Яремчук (91-19. Артьом Беседин (101-15. Виктор Циганков)), 10. Микола Шапаренко (61-8. Руслан Малиновски), 13. Илиа Забарни, 17. Олександър Зинченко, 21. Олександър Караваев, 22. Микола Матвийенко
Резерви: 12. Андрий Пятов, 23. Анатоли Трубин, 2. Едуард Собол, 8. Руслан Малиновски, 11. Марлос, 14. Йевхен Макаренко, 15. Виктор Циганков, 16. Виталий Миколенко, 18. Роман Безус, 19. Артьом Беседин, 23. Олександър Тимчук, 26. Артьом Добвик
Селекционер: Андрий Шевченко

Стадион: “Хемпдън Парк”, Глазгоу
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)