• Рахим Стърлинг и Хари Кейн герои след попадения в последния четвърт час на мача

Англия победи Германия с 2:0 в 1/8-финал от Евро 2020 на “Уембли” в Лондон и в следващата фаза ще срещне спечелилия двубоя от 22:00 часа тази вечер между Швеция и Украйна, а след това евентуално и победителя от Чехия – Дания в битка за място на финала.

Успехът идва 25 години след провала на “трите лъва” в полуфинал на Евро 1996, когато настоящият мениджър Гарет Саутгейт пропусна дузпа за загубата с 5:6 след дузпи (1:1 в редовното време). Англичаните прекъснаха и серия от седем поредни загуби на “Уембли” от германците.

Двубоят тази вечер започна с няколко опасности пред вратата на домакините, докато първата по-сериозна възможност за британците дойде в 14-ата минута.

Англичаните взеха инициативата след това, а Стърлинг пропусна първото чисто положение в 16-ата минута на мача, при което Нойер показа класа и изби далечния му удар. Последваха още няколко възможности за Англия, от които обаче не последва нищо по-опасно.

След изтичането на половин час игра германците отново показаха зъби и създадоха две положения, като при второто Тимо Вернер пропусна очи в очи с Пикфорд в 32-ата минута.

До края на полувремето и двата отбора имаха шансове, а в продължението на първата част Хари Кейн пропусна да нанесе удар от чудесна позиция на метри от вратата на гостите.

И Англия, и Германия не рискуваха твърде много през първото полувреме, играха стабилно в отбрана, макар че не липсваха и положения за гол и пред двете врати.

Второто полувреме започна с пропуск на Германия, след като удар на Кай Хаверц беше отразен от Пикфорд. В следващите минути гостите започнаха да задържат повече топката, а домакините опитваха контраатаки, но на терена не се случваше нищо по-интересно пред двете врати.

Четвърт час преди края феновете на “Уембли” подскочиха от радост, тъй като Рахим Стърлинг успя да завърши с гол центриране от левия фланг (1:0). Германия можеше да изравни само шест минути по-късно на Томас Мюлер направи грандиозен пропуск, останал сам срещу вратаря и не успя да уцели рамката.

Само пет минути след пропуска на Мюлер Англия сложи точка на спора ас втори гол. Грийлиш центрира отляво и Хари Кейн отклони топката във вратата за крайното 2:0.

АНГЛИЯ – ГЕРМАНИЯ 2:0
1:0 Рахим Стърлинг (75′), 2:0 Хари Кейн (86′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
4′ Първа по-сериозна възможност на “Уембли”! Леон Горецка стреля от дистанция, но Пикфорд улови без проблем. Първи точен удар в мача.
7′ Още една опасност за германците. но Пикфорд излиза и чисти.
8′ Поредна атака за Германия. Фаул срещу Горецка на границата на наказателното поле. Удар на Хаверц, но топката срещна стената.
14′ Първа по-сериозна атака за Англия! Фаул срещу Букайо Сака, последва центриране и неточен удар с глава на Хари Магуайър.
16′  Отлична възможност за Англия! Стърлинг стреля от дистанция, но Нойер плонжира и изби в корнер.
25′ Пробив на Люк Шоу по лявото крило, но е спрян с фаул от Гинтер.
26′ Центриране отдясно, Хари Магуайър стреля с глава, но неточно.
32′ Хубава атака за Германия, последва центриране към далечната греда, но не се стигна до удар.
32′  Страхотен пас към Тимо Вернер отляво, последва удар, но Пикфорд спасява.
39′ Пореден опит на Германия, подаване към Хаверц, но защитник на Англия изчисти топката.
42′ Хари Кейн пое топката и проби към наказателното поле на Германия, но е спрян с фаул от Горецка. Последва центриране към Кейн, но Хумелс чисти в корнер.
45+1′  Огромен пропуск на Хари Кейн! Нападателят овладя топката на метри от вратата след атака на Стърлинг, но се засуети и не успя да отправи удар към вратата.
45+2′ Край на първото полувреме.

46′ Начало на втората част.
48′  Невероятен шанс за Германия! Хаверц опита удар без забавяне по отбита топка и я насочи точно под гредата, но Пикфорд реагира и изби в корнер.
54′  Играта е спряна за оказване на медицинска помощ на Хари Кейн.
57′ Тимо Вернер получи топката пред наказателното поле, опита да се надиграва с Джон Стоунс, преди да стреля, но беше спрян.
61′ Две поредни центрирания на Англия пред вратата на германците, Нойер се намесва при второто и опасността преминава.
73′  Играта отново е спряна. Медицински екип влиза на терена, за да окаже помощ на Киърън Трипиър заради дискомфорт в левия крак.
75′  ГОООООЛ за Англия! Рахим Стърлинг открива резултата след бърза атака и центриране отдясно на Люк Шоу.
78′ Томас Мюлер стреля от пряк свободен удар, но топката срещна стената.
81′  ГРАНДИОЗЕН ПРОПУСК на Томас Мюлер. Стърлинг сбърка в средата на терена, германците направиха контраатака, но Мюлер не успя да уцели вратата очи в очи с Пикфорд.
86′
 ГОООООЛ за Англия! Джак Грийлиш центрира от дясното крило, а Хари Кейн заби топката в мрежата за 2:0.
90+2′ Край на мача.

EnglandАНГЛИЯ: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 3. Люк Шоу, 4. Деклън Райс  (87′  8. Джордан Хендерсън), 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър , 9. Хари Кейн , 10. Рахим Стърлинг , 12. Киърън Трипиър, 14. Калвин Филипс , 25. Букайо Сака (68  7. Джак Грийлиш)
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 11. Маркъс Рашфорд, 15. Тайлър Мингс, 16. Конър Коуди, 17. Джейдън Санчо, 19. Мейсън Маунт, 20. Фил Фодън, 24. Рийс Джеймс, 26. Джуд Белингам

GermanyГЕРМАНИЯ: 1. Мануел Нойер, 2. Антонио Рюдигер, 4. Матиас Гинтер  (88′ 23. Емре Джан) , 5. Матс Хумелс, 6. Йозуа Кимих, 7. Кай Хаверц, 8. Тони Кроос, 11. Тимо Вернер (68 10. Серж Гнабри) , 18. Леон Горецка, 20. Робин Госенс  (88 19. Лерой Сане) , 25. Томас Мюлер (90+1  14. Джамал Мусиала)
Резерви: 12. Бернд Лено, 22. Кевин Трап, 3. Марсел Халстенберг, 9. Кевин Фоланд, 15. Никлас Зюле, 17. Флориан Нойхаус, 21. Илкай Гюндоган, 24. Робин Кох

Стадион: “Уембли”, Лондон
Съдия: Дани Макели (Нидерландия)