• “Трите лъва” се подиграха с футболистите на Андрий Шевченко и ще играят с Дания в спор за място на финала

Англия разби Украйна с 4:0 на “Олимпико” в Рим и е последният 1/2-финалист на Евро 2020. В първия си и и последен мач извън Лондон “трите лъва” се развихриха и с голове на капитана Хари Кейн (4, 50), Хари Магуайър (46) и Джордан Хендерсън (63) се подиграха със селекцията на Андрий Шевченко. Така англичаните се завръщат на “Уембли”, където играха трите си мача от груповата фази и при знаменитата победа над Германия (2:0) на 1/8-финалите, а в спор за място на финала ще срещнат Дания на 7 юли. “Червеният динамит” елиминира по-рано Чехия след 2:1 в Баку.

Играчите на Гарет Саутгейт взеха очаквано инициативата от самото начало и избухнаха още в 4-ата минута, когато Рахийм Стърлинг пое топката вляво и даде отличен пас към нахлулия в наказателното поле капитан Хари Кейн, който прати топката по земя в мрежата за 0:1. Украинците се опитаха да отвърнат на удара и в 17-ата минута можеха да изненадат “трите лъва”. Кайл Уолкър сгреши с подаване в средата на терена, а Роман Яремчук напредна в наказателното поле и отправи удар от малък ъгъл, но Джордна Пикфорд спаси и изби в корнер.

В 33-ата минута Деклан Райс отправи бомбен шут от далечна дистанция, но Георгий Бушчан спаси с блестяща намеса. Седем минути по-късно Люк Шоу комбинира добре с Рахийм Стърлинг, чийто удар бе отразен от Бушчан, но така или иначе бе отсъдена засада. В 44-ата минута Микола Шапаренко пробва късмета си с далечен удар, но топката премина покрай вратата.

Секунди след почивката Люк Шоу центрира от пряк свободен удар в наказателното поле, където Хари Магуайър бе най-събразителен и с глава порази вратата на Бушчан за 0:2. “Трите лъва” продължиха да доминират и решиха всичко в своя полза пет минути по-късно. Рахийм Стърлинг чукна топката към Люк Шоу, който центрира към Хари Кейн на границата на вратарското поле и за капитана нямаше никакви проблеми да вкара втория си гол в мача, правейки разликата класическа – 0:3.

В 62-ата минута Хари Кейн бе близо до хеттрик, но след бомбения му изстрел с левия крак от движение Бушчан изби в корнер. След центрирането от него обаче влезлият като резерва Джордан Хендерсън бе оставен непокрит и с глава се разписа от близка дистанция за 0:4. Постепенно темпото на игра спадна, а в 74-ата минута Джордан Пикфорд отрази удар на Йевхен Макаренко от средна дистанция.

До края мачът просто се доиграваше, а англичаните все по-рядко поглеждаха към вратата, забавлявайки публиката с точни пасове в средата на терена. Съдията Феликс Брих пък реши да не дава нито минута добавено време и сложи край на украинските мъки точно след точно 90 минути. Така Англия се класира без никакви затруднения за 1/2-финал срещу Дания и ще има отново подкрепата от трибуните на своя “Уембли”, който е домакин на оставащите три срещи до края на турнира.

УКРАЙНА – АНГЛИЯ 0:4
0:1 Хари Кейн (4), 0:2 Хари Магуайър (46), 0:3 Хари Кейн (50), 0:4 Джордан Хендерсън (63)

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на срещата.
2 – Англичаните се настаниха в половината на съперника
4 –  ГОООЛ за Англия! Рахийм Стърлинг пое топката вляво и даде отличен пас към нахлулия в наказателното поле капитан Хари Кейн, който прати топката по земя в мрежата за 0:1
12 – Ярмоленко направи пробив по дясното крило и опита да подаде в наказателното поле, но защитниците овладяха топката
17 –  Кайл Уолкър сгреши с подаване в средата на терена, а Роман Яремчук напредна в наказателното поле и отправи удар от малък ъгъл, но Джордна Пикфорд спаси и изби в корнер
21 – Люк Шоу пусна топката около точката на дузпата, но нямаше нито един негов сънародник, който да се възползва
33 –  Деклан Райс отправи бомбен шут от далечна дистанция, но Георгий Бушчан спаси с блестяща намеса
35 –  Серхий Кривцов се контузи и бе заменен принудително, а на терена се появи Виктор Циганков
40 –  Люк Шоу комбинира добре с Рахийм Стърлинг, чийто удар бе отразен от Бушчан, но така или иначе бе отсъдена засада
44 –  Микола Шапаренко пробва късмета си с далечен удар, но топката премина покрай вратата
45+4 – Край на първата част!
……………………………………………….
46 – Начало на второто полувреме
46 –  ГОООЛ за Англия! Люк Шоу центрира от пряк свободен удар в наказателното поле, където Хари Магуайър бе най-събразителен и с глава порази вратата на Бушчан за 0:2
50 –  ГОООЛ за Англия! Рахийм Стърлинг чукна топката към Люк Шоу, който центрира към Хари Кейн на границата на вратарското поле и за капитана нямаше никакви проблеми да вкара втория си гол в мача, правейки разликата класическа – 0:3
58 – Матвиенко пресече пас към Хари Кейн в наказателното поле
62 –  Хари Кейн отправи бомбен изстрел с левия крак от движение и Бушчан изби в корнер
63 –  ГОООЛ за Англия! След центрирането от корнера оставеният непокрит Джордан Хендерсън се разписа за 0:4
74 –  Йевхен Макаренко пробва изстрел от средна дистанция и се наложи Пикфорд да се намесва
85 – Англичаните забавляват публиката с точни пасове в средата на терена и нямат никакво желание да търсят още голове
90 – Край на мача! Англия размаза Украйна с 4:0 и без проблеми се класира за 1/2-финалите

Украйна: 1. Георгий Бушчан, 21. Александър Караваев, 13. Илия Забарний, 4. Серхий Кривцов (35 15. Виктор Циганков), 22. Микола Матвийенко, 16. Виталий Миколенко, 5. Серхий Сьодорчук (64  14. Йевхен Макаренко), 17. Александър Зинченко, 10. Микола Шапаренко, 7. Андрий Ярмоленко (к), 9. Роман Йеремчук
Резерви: 12. Андрий Пятов, 23. Анатолий Трубин, 2. Едуард Собол, 3. Георгий Судаков, 6. Тарас Степаненко, 11. Марлос, 14. Йевхен Макаренко, 15. Виктор Циганков, 18. Роман Безус, 20. Александър Зубков, 24. Александър Тимчук, 24. Артьом Довбик
Селекционер: Андрий Шевченко

Англия: 1. Джордан Пикфорд. 2. Кайл Уолкър, 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър , 3. Люк Шоу (64  12. Кийрън Трипиър), 4. Деклан Райс (57  8. Джордан Хендерсън ), 14. Калвин Филипс (65  26. Джуд Белингам), 17. Джейдън Санчо, 18. Мейсън Маунт, 10. Рахийм Стърлинг (65  11. Маркъс Рашфорд), 9. Хари Кейн (к)  (73  18. Доминик Калвърт-Люин)
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 7. Джак Грийлиш, 8. Джордан Хендерсън, 11. Маркъс Рашфорд, 12. Кийрън Трипиър, 15. Тайрън Мингс, 16. Конър Коуди, 18. Доминик Калвърт-Люин, 20. Фил Фодън, 21. Бен Чилуел, 26. Джуд Белингам
Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: “Олимпико”, Рим (Италия)
Съдия: Феликс Брих (Германия)