• Алваро Мората се превърна от герой в грешник за “Ла Фурия”, а “адзурите” чакат победителя от Англия и Дания

Италия победи драматично Испания с 4:3 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията) на “Уембли” и се класира за финала на Евро 2020. Федерико Киеза (60) даде аванс на “адзурите”, а влезлият като резерва Алваро Мората (80) изравни и вкара мача в продължения. В тях обаче нямаше други попадения, а при дузпите Мануел Локатели и Дани Олмо първите за двата тима, след което Мората се оказа в големия грешник за “Ла Фурия” с пропуск от бялата точка. Джанлуиджи Донарума спаси удара му, а след това Жоржиньо реализира и прати “скаудра адзура” на финал. В спора за трофея италианците очакват победителя от втория полуфинал между Англия и Дания.

Италианците започнаха по-активно и още в 4-ата минута Николо Барела бе изведен зад испанската защита и завърши атаката, пращайки топката в страничната греда с техничен удар, а съдията вдигна високо флага си засада. Секунди по-късно засада бе отсъдена и на Чиро Имобиле. Постепенно испанците взеха инициативата и владееха повече топката, а в 13-ата минута Микел Оярсабал получи пас от Педри зад отбраната, но не успя да овладее топката и да огорчи Джанлуиджи Донарума. Малко след това Феран Торес опита късмета си с далечен удар, но топката премина покрай вратата.

В 21-ата минута Емерсон бе изведен отляво зад защитниците на “Ла Фурия”, а излезлият да го пресрещне Унай Симон не стигна първи до топката, която впоследствие стигна до Николо Барела, който се засуети и я загуби. Четири минути по-късно Донарума се намеси с вещина след удар от близка дистанция на Дани Олмо, който в 33-ата минута пък пробва късмета си отдалеч и прати топката над вратата. В 39-ата минута Микел Оясабал получи топката на изгодна позиция, но разочарова с неточен удар над вратата. В последната минута от първата част Емерсон получи пас от Лоренцо Инсиние в наказателното поле и моментално шутира, но топката се удари в напречната греда.

След почивката в 52-ата минута Серхио Бускетс бе близо до откриване на резултата, но топката премина на сантиметри над вратата. Секунди по-късно Федерико Киеза имаше шанс да се разпише на отсрещната врата, но Унай Симон спаси и хвана топката. Последва пропуск на Микел Оярсабол, който в 58-ата минута не затрудни Донарума. След час игра “скуадра адзура” организира бърза контраатака, при която топката стигна до Федерико Киеза, който с техничен удар в далечния ъгъл реализира красив гол за 1:0.

Пет минути след гола Бускетс центрира към Оярсабал, но нападателят на Реал Сосиедад се размина с топката и пропусна невероятен шанс да изравни резултата. Нова комбинация между Оярсабал и Олмо завърши с удар на последния, но и този път той не намери целта. В 67-ата минута Федерико Киеза намери влезлия като резерва Доменико Берарди, но ударът на последния бе отразен с крак от Унай Симон.

В 80-ата минута първо Бераррди отправи слаб удар, а в ответната атака влезлият като резерва Алаваро Мората беше изведен от Дани Олмо след двойно подаване и преодоля Донарума за 1:1. До края на редовното време нямаше други голове и мачът влезе в продължения.

“Ла Фурия” имаше инициативата в първото продължение и в 97-ата минута можеше да стигне до пълен обрат след неумела намеса на Донарума шри шут на Дани Олмо и удар на Мората, но в крайна сметка топката излезе в аут. Четири минути след това Морено центрира към Мората в 102-та минута, но стражът на Италия стигна пръв до топката. След това се получи леко объркване в защитата на “адзурите”, но Бонучи все пак изби топката напред. В 11-ата минута Доменико Берардо бе изведен зад защитата и прати топката във вратата, но голът не бе зачетен заради засада.

До края на продълженията нямаше гол и се стигна до дузпи, първите от които бяха пропуснати последователно от Мануел Локатели и Дани Олмо. След точни удари на Белоти, Морено, Бонучи, Тиаго Алкантара и Берардески се стигна до нова грешка и този път тя бе на Алваро Мората. Жоржиньо пък реализира решаващата дузпа и прати “скуадра адзура” на финал, където очаква победителя от Англия и Дания.

ИТАЛИЯ – ИСПАНИЯ 4:3 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)
1:0 Федерико Киеза (60), 1:1 Алваро Мората (80)

ПРИ ДУЗПИТЕ
0:0 – Мануел Локатели пропуска първата дузпа, след като Унай Симон спаси удара му

1 – Начало на срещата.
4 –  Николо Барела бе изведен зад испанската защита и завърши атаката, пращайки топката в страничната греда с техничен удар, а съдията вдигна високо флага си засада
10 – Микел Оярсабал навлезе в наказателното поле на Италия, но пасът му бе пресечен от защитниците
13 –  Оярсабал получи пас зад отбраната на “суадра адзура”, но не успя да овладее топката
15 – Феран Торес шутира от далечна дистанция покрай вратата на Донарума
21 –  Емерсон бе изведен отляво зад защитниците на “Ла Фурия”, а излезлият да го пресрещне Унай Симон не стигна първи до топката, която впоследствие стигна до Николо Барела, който се засуети и я загуби
25 –  Шут на Дани Олмо от близка дистанция бе отразен с вещина от Донарума
33 – Дани Олмо шутира над вратата на италианците
39 –  Микел Оярсабал получи топката на изгодна позиция, но разочарова с неточен удар над вратата
45 –  ГРЕДА за Италия! Емерсон получи пас от Лоренцо Инсиние в наказателното поле и моментално шутира, но топката се удари в напречната греда
45 – Край на първата част!
……………………………………………………………
46 – Начало на второто полувреме
47 – Чиро Имобиле се пребори за топката с Аймерик Лапорт, но не успя да отправи точен удар
49 – Дани Олмо центрира опасно в наказателното поле и италианските защитници изчистиха в корнер
52 –  Серхио Бускетс шутира от далечна дистанция и топката премина на сантиметри над вратата
53 –  Николо Барела намери страхотно Федерико Киеза, който шутира и топката мина между краката на Жорди Алба, но Унай Симон спаси
58 – Микел Оярсабал пробва Донарума от разстояние, но шутът му бе в обсега на вратаря и той хвана топката
60 –  ГОООЛ за Италия! “Скуадра адзура” организира бърза контраатака, при която топката стигна до Федерико Киеза, който с техничен удар в далечния ъгъл реализира красив гол за 1:0
65 – Бускетс центрира меко в наказателното поле, където Орясабал стреля с глава, но неточно
67 –  Оярсабал свали за Олмо пред наказателното поле, но нападателят стреля покрай лявата греда на Донарума
67 –  Федерико Киеза намери влезлия като резерва Доменико Берарди, но ударът на последния бе отразен с крак от Унай Симон
80 – Доменико Берарди отправи слаб удар и не затрудни Унай Симон
80 –  ГОООЛ за Испания! Влезлият като резерва Алаваро Мората беше изведен от Дани Олмо след двойно подаване и преодоля Донарума за 1:1
87 – Алваро Мората си поведе твърде дълго топката при нова бърза атака на испанците
90+3 – Край на редовното време! При резултат 1:1 ще се играят продължения
…………………………………………………………………………………………………………………………………………
91 – Начало на първото продължение
97 –  Дани Олмо шутира и Донарума не се намеси както трябва, а Мората направи добавка и в крайна сметка топката излезе в аут
101 –  Мората бе изпреварен от Донарума, а след това Берарди изчисти топката
105 – Край на първото продължение!
………………………………………………………………
106 – Начало на второто продължение
110 – Доменико Берарди навлезе в наказателното поле и ударът му бе блокиран
110 –  Берарди излезе зад испанската защита и вкара топката в мрежата, но е отсъдена засада
120 – Край на второто продължение! Двата тима не вкараха нов гол, а при дузпите Италия спечели с 4:3 и се класира на финал

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума, 2. Джовани ди Лоренцо, 3. Джорджо Киелини, 19. Леонардо Бонучи , 13. Емерсон (74  25. Рафаел Толой ), 6. Марко Верати (74  12. Матео Песина), 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела (85  5. Мануел Локатели), 14. Федерико Киеза  (107  20. Федерико Бернардески), 17. Чиро Имобиле (61  11. Доменико Берарди), 10. Лоренцо Инсиние (85  9. Андреа Белоти)
Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мерет, 15. Франческо Ачерби, 23. Алесандро Бастони, 24. Алесандро Флоренци, 5. Мануел Локатели, 12. Матео Песина, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 9. Андреа Белоти, 11. Доменико Берарди, 25. Рафаел Толой
Селекционер: Роберто Манчини

Испания: 23. Унай Симон, 2. Сесар Аспиликуета (85  6. Маркос Йоренте), 24. Аймерик Лапорт, 12. Ерик Гарсия (109  4. Пау Торес), 18. Жорди Алба, 5. Серхио Бускетс (106  10. Тиаго Алкантара), 8. Коке (70  16. Родри), 26. Педри, 19. Дани Олмо, 21. Микел Оярсабал (70  9. Жерард Морено), 11. Феран Торес (61  7. Алваро Мората )
Резерви: 1. Давид де Хеа, 13. Роберт Санчес, 3. Диего Йоренте, 4. Пау Торес, 6. Маркос Йоренте, 7. Алваро Мората, 9. Жерард Морено, 10. Тиаго Алкантара, 14. Хосе Гая, 16. Родри, 17. Фабиан Руис, 20. Адама Траоре
Селекционер: Луис Енрике

Стадион: “Уембли”, Лондон (Англия)
Съдия: Феликс Брих (Германия)