Англия се класира за пръв път в своята история на финал на европейско първенство. Момчетата на Гарет Саутгейт надделяха над Дания с 2:1 след продължения в полуфинален двубой и на своята стадион “Уембли” ще спорят за трофея с Италия на 11 юли.

Хари Кейн донесе победата с попадение в края на първото продължение, след като преди това Дамсгор вкара с отлично изпълнение на пряк свободен удар, а Симон Кяер си отбеляза автогол.

“Трите лъва” започнаха по-дейно и Стърлинг пропусна да вкара с хубав удар, но постепенно “червения динамит” се окопити и овладя инициативата. Дамсгор стреля хубаво в 24-ата минута, но не уцели вратата.

В 30-ата минута обаче той изпълни перфектен пряк свободен удар от близо 30 метра и направи безпомощен Пикфорд – 1:0 за Дания. Това е първият допуснат гол от тима на Гарет Саутгейт на Евро 2020.

В 38-ата минута Стърлинг не успя да преодолее Шмайхел въпреки, че бе на 4-5 метра фронтално срещу вратата. Още в следващата атака обаче Англия изравни. Сака бе изведен по крилото, пусна успоредно на голлинията, а миг преди Стърлинг да вкара в празната врата Кяер се хвърли на шпагат и насочи топката в собствената си мрежа – 1:1.

В 55-ата минута героична проява на Шмайхел спаси датчаните от инкасиране на второ попадение. Магуайър стреля с глава, а стражът на “червените” демонстрира страхотен рефлекс и изби.

След 70-ата минута действията на терена се успокоиха, като и двата тима започнаха все повече да се концентрират върху това да не направят грешка и да допуснат гол, който може да няма време да върнат.

Редовното време завърши без повече попадения и финалистът на Евро 2020 трябва да се определи от продължения и евентуално дузпи.

“Трите лъва” започнаха много дейно продълженията. Кейн стреля, но Шмайхел спаси, а веднага след него и Грийлиш пробва рефлекса на датския вратар, но отново гол не падна.

В 102 минута Рахийм Стърлинг бе съборен в наказателното поле, а съдията Дани Макели отсъди дузпа. Хари Кейн стреля от бялата точка, Каспер Шмайхел спаси, но топката се върна точно на крака на нападателя на Англия, който я прати в мрежата – 2:1.

През второто продължение Дания натисна в опит да изравни резултата и да се стигне до дузпи. Англия даде инициативата, но се отбраняваше умело. “Червения динамит” така и не успя да отбележи нужното попадение и Англия достигна до финала.

Англия – Дания 2:1
0:1 Микел Дамсгор (30), 1:1 Симон Кяер (39-авт), 2:1 Хари Кейн (104)

Срещата по минути:
1- Начало на мача
12- Стърлинг нахлу в наказателното поле, смени посоката и шутира в близкия ъгъл на Шмайхел, който обаче нямаше проблеми и улови с лекота
24- Дамсгор овладя на границата на наказателното поле, финтира добре бранител и стреля, но топката мина покрай гредата
30- ГОЛ ЗА ДАНИЯ! Микел Дамсгор изпълни перфектен пряк свободен удар от около 30 метра и направи безпомощен Пикфорд!
38- Невероятен пропуск на Стърлиг. Добра атака на Англия, бързоногият играч получи топката фронтално срещу вратата на няколко метра, но стреля право в Шмахел!
39-  ГОЛ ЗА АНГЛИЯ! Сака бе изведен отлично в наказателното поле, пусна успоредно на голлинията, а миг преди Стърлинг да вкара в празната врата Кяер се хвърли на шпагат и насочи топката в собствената си мрежа
45- Край на първото полувреме

46- Начало на второто полувреме
55- Хари Магуайър надскочи отбраната на Дания и стреля с глава. Каспер Шмайхел се разтегна максимално и с мъка спаси сигурен гол във вратата си
71- Мейсън Маунт пробва центриране, но точността на паса заблуди Шмайхел, който се наложи да избива в корнер със сетни усилия
90- 6 минути продължение
90+6- Край на редовното време
_______________
91- Начало на първото полувреме
93- Хари Кейн получи пас в перспектива и шутира диагонално. Каспер Шмайхел спаси с вещина
102- Дузпа за Англия! Рахийм Стърлинг бе повален в наказателното поле и съдията посочи бялата точка
104- ГОЛ ЗА АНГЛИЯ! Кейн стреля от бялата точка, Шмайхел изби, но при добавката на нападателя нямаше какво да направи!
105- Край на първото продължение
________________________
106- Начало на второто продължение
120- Край на мача!

Англия: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър, 3. Люк Шоу, 4. Деклан Райс (95-8. Джордан Хендерсън), 14. Калвин Филипс, 19. Мейсън Маунт (93-20. Фил Фодън), 25. Букайо Сака (69-7. Джак Грийлиш (106-12. Киърън Трипиър)), 10. Рахийм Стърлинг, 9. Хари Кейн
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 7. Джак Грийлиш, 8. Джордан Хендерсън, 11. Маркъс Рашфорд, 12. Киърън Трипиър, 15. Тайрън Мингс, 16. Конър Коуди, 17. Джейсън Санчо, 20. Фил Фодън, 24. Рийс Джеймс, 26. Джъд Белингам
Селекционер: Гарет Саутгейт

Дания: 1. Каспер Шмайхел, 17. Йенс Стригер Ларсен (67-18. Даниел Вас), 3. Яник Вестергор (105-19. Йонас Винд), 4. Симон Кяер, 6. Андреас Кристенсен (79-2. Йоаким Андерсен), 5. Йоаким Мееле, 23. Пиер-Емил Хьойберг, 8. Томас Дилейни (87-24. Матиас Йенсен), 9. Мартин Брайтуайт, 14. Микел Дамсгор (67-20. Юсуф Поулсен), 12. Каспер Долберг (67-15. Кристиан Норгорд)
Резерви: 16. Йонас Льосл, 22. Фредерик Рьонов, 2. Йоаким Андерсен, 7. Роберт Сков, 11. Андреас Сков Олсен, 13. Матиас Йоргенсен, 15. Кристиан Норгорд, 18. Даниел Вас, 19. Йонас Винд, 20. Юсуф Поулсен, 21. Андреас Корнелиус, 24. Матиас Йенсен
Селекционер: Каспер Хюлманд

Стадион: “Уембли” (Лондон)
Съдия: Дани Макели (Нидерландия)