Испания победи Швейцария с 3:1 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията) на стадион “Крестовски” в Санкт Петербург и е първият 1/2-финалист на Евро 2020.

“Ла Фурия” взе инициативата от самото начало и се настани в половината на “кръстоносците”, които дебнеха на контраатака. По-активните действия на испанците дадоха резултат в 8-ата минута, когато Коке центрира от корнер, а Жорди Алба отправи силен удар пред наказателното поле. Топката рикошира в Денис Закария и за негово нещастие влезе във вратата на Ян Зомер за 0:1. Това е десети автогол от началото на турнира.

Играчите на Луис Енрике имаха шанс да удвоят аванса си в 16-ата минута, когато Коке шутира от пряк свободен удар, но топката премина на сантиметри над напречната греда. Секунди след това топката бе върната към Унай Симон, който отново не действа убедително с крака, но този път за негово щастие не се стигна до гол във вратата му.

В 23-ата минута Владимир Петкович извърши принудителна смяна и на мястото на контузилия се Бреел Емболо пусна в игра Рубен Варгас. До края на полувремето швейцарците погледнаха по-смело в предни позиции, но не застрашиха сериозно вратата на Унай Симон. Неточни удари с глава отправиха Мануел Аканджи и Видмер.

Веднага след почивката Алваро Мората изведе страхотно влезлия като резерва Дани Олмо, чийто удар бе спасен от Зомер. Ако се бе стигнало до гол, имаше вероятност той да не бъда зачетен от ВАР заради съмнения за засада на Мората. В 55-ата минута Денис Закария можеше напълно да се реабилитира за автогола си, след като засече с глава центриране от корнер, но топката премина на сантиметри покрай вратата.

След час игра швейцарците организираха страхотна контраатака, при която Шакири изведе чудесно Рубен Варгас в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Ян Зомер. В 68-ата минута капитанът Джердан Шакири се възползва от груба грешка на защитниците Аймерик Лапорт и Пау Торес, овладя топката в наказателното поле и преодоля Унай Симон за 1:1.

В 77-ата минута швейцарците останаха в намален състав, след като съдията Майкъл Оливър изгони Ремо Фройлер с директен червен картон за грубо нарушение срещу Жерард Морено. Коке центрира от прекия свободен удар, но никой не застраши вратата на Ян Зомер. Испанците имаха инициативата с човек повече на терена и в 85-ата минута пред Педри се откри добра възможност, но той шутира слабо от границата на наказателното поле в ръцете на Зомер. До края на редовното време нямаше голове и мачът влезе в продължения.

Две минути след началото на първото продължение Жерард Морено пропусна от близка дистанция, след като засече центриране на Жорди Алба и топката премина на сантиметри покрай гредата. Четири минути след това Ян Зомер спаси удар от далечна дистанция на Алба. Срещата продължи да се играе предимно пред вратата на останалите с човек по-малко на терена швейцарци и в 101-ата минута Жерерд Морено направи грандиозен пропуск, след като Зомер отрази удара му от близка дистанция. Три минути след това швейцарският страж спаси и диагинален шут на Феран Торес.

В 110-ата минута Маркос Йоренте получи топката на точката на дузпата, но в последния момент защитник блокира удара му. Минута след това Ян Зомер спаси удар на Дани Олмо, който секунди по-късно не намери вратата от нова изгодна позиция. В 115-ата минута Зомер предотврати хубава заучена комбинация на испанците при корнер. Тя завърши с изстрел на Серхио Бускетс с глава, но и той беше уловен от безпогрешния страж. Три минути след това швейцарския страж спаси слаб удар на Жерард Морено, а до края на продълженията испанците така и не материализираха превъзходството си, за да се стигне до дузпи.

ШВЕЙЦАРИЯ – ИСПАНИЯ 1:3 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)
0:1 Денис Закария (8-автогол), 1:1 Джердан Шакири (68)

ПРИ ДУЗПИТЕ
0:0 – Серхио Бускетс пропуска първата дузпа, пращайки топката в страничната греда
1:0 – Марио Гавранович дава преднина за Швейцария с безапелационно изпълнение
1:1 – Дани Олмо прати топката в горния ляв ъгъл и не остави шансове на Ян Зомер да блесне

5 – Испанците започнаха по-активно и взеха инициативата в първите минути
8 –  АВТОГОЛ на Швейцария! Коке центрира от корнер, а Жорди Алба отправи силен удар пред наказателното поле. Топката рикошира в Денис Закария и за негово нещастие влезе във вратата на Ян Зомер за 0:1
13 – Засада е отсъдена на Харис Сеферович от швейцарците
16 –  Коке шутира от пряк свободен удар и топката премина малко над вратата
18 –  Унай Симон не действа добре при върната топка към него, но съумя да я ритне и не се стигна до автогол
19 –  Бреел Емболо се контузи и получава медицинска помощ
21 – Нико Елведи изчисти топката след остро центриране в наказателното поле на Швейцария
22 – Джердан Шакири се опита да изведе Сеферович зад отбраната, но вратарят Унай Симон първи стигна до топката
23 –  Рубен Варгас се появи в игра като принудителна смяна на мястото на контузилия се Бреел Емболо
25 – Аспиликуета стреля към вратата на Зомер в 25-ата минута след центриране от корнер, но стражът на Швейцария се справи
33 – Джердан Шакири центрира от корнер и Мануел Аканджи отправи неточен удар с глава
38 – Шакири изпълни още един корнер и този път Видмер с глава не намери целта
41 – Стивън Цубер бе изведен за испанската защита, но се оказа в положение на засада
45+1 – Край на първата част!
…………………………………………………
46 – Начало на второто полувреме

47 –  Алваро Мората бе изведен зад защитата на “кръстоносците” и даде страхотен пас към резервата Дани Олмо, чийто удар бе спасен от Ян Зомер. Дори и да се бе стигнало до гол ВАР може би щеше да се намеси заради съмнения за засада на Мората
50 – Силно включване на Дани Олмо по лявото крило, завършило с центриран и неточен удар с глава на Коке
55 –  Денис Закария можеше напълно да се реабилитира за автогола си, след като засече с глава центриране от корнер, но топката премина на сантиметри покрай вратата
60 –  Швейцарците организираха страхотна контраатака, при която Джердан Шакири изведе чудесно Рубен Варгас в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Ян Зомер
68 –  ГОООЛ за Швейцария! Джердан Шакири се възползва от груба грешка на защитниците Аймерик Лапорт и Пау Торес, овладя топката в наказателното поле и преодоля Унай Симон за 1:1
76 – Дани Олмо нахлу в пеналта на испанците, но ударът му бе блокиран и топката излезе в корнер
77 –  Съдията Майкъл Оливър изгони Ремо Фройлер с директен червен картон за грубо нарушение срещу Жерард Морено
78 – Коке центрира от прекия свободен удар, но никой не застраши вратата на Ян Зомер
85 – Педри шутира слабо от границата на наказателното поле право в ръцете на Зомер
90+4 – Край на второто полувреме! При резултат 1:1 ще има продължения
………………………………………………………………………………………………………………………
91 – Начало на първото продължение
92 –  Жерард Морено направи голям пропуск, след като засече центриране на Жорди Алба и топката профуча на сантиметри покрай гредата
96 –  Жорди Алба шутира от далечна дистанция, но Ян Зомер се намеси и спаси
100 – След центриране от корнер Жерард Морено засече топката с глава, но не намери целта
101 –  Грандиозен пропуск на Жерард Морено, чийто удар от близка дистанция бе спасен от Зомер
104 –  Ян Зомер отново е герой за Швейцария, спасявайки диагонален шут на Феран Торес
105+1 – Край на първото продължение!
…………………………………………………………………
106 – Начало на второто продължение
110 –  Маркос Йоренте получи топката на точката на дузпата, но ударът му бе блокиран
111 – Дани Олмо шутира от движение право в ръцете на Ян Зомер, а секунди по-късно при нов опит не намери очертанията на вратата
115 –  Ян Зомер предотврати хубава заучена комбинация на испанците при корнер. Тя завърши с изстрел на Серхио Бускетс с глава, но и той беше уловен от безпогрешния страж
118 –  Жерард Морено имаше пореден шанс да се превърне в герой за иберийците в 118-ата, но таранът стреля прекалено слабо по земя и в обсега на вратаря
120 – Край на продълженията! Следва изпълнение на дузпи

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер  (100  2. Кеивн Мбабу), 4. Нико Елведи, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес, 14. Стивън Цубер (90+1  16. Кристиан Фаснахт),  6. Денис Закария (100  22. Фабиан Шер), 8. Ремо Фройлер, 23. Джердан Шакири (к) , (81  15. Джибрил Соу)  7. Бреел Емболо (23  11. Рубен Варгас), 9. Харис Сеферович (81  19. Марио Гавранович)
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел 2. Кевин Мбабу, 17. Лорис Бенито, 22. Фабиан Шер, 25. Ерай Кьомерт, 26. Джордан Лотомба, 11. Рубен Варгас, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 20. Едмилсон Фернандеш, 19. Марио Гавранович
Селекционер: Владимир Петкович

Испания: 23. Унай Симон, 2. Сесар Аспиликуета, 4. Пау Торес, 24. Аймерик Лапорт , 18. Жорди Алба , 5. Серхио Бускетс (к), 8. Коке (90  6. Маркос Йоренте), 26. Педри, 22. Пабло Сарабия (46  19. Дани Олмо), 7. Алваро Мората (54  9. Жерард Морено), 11. Феран Торес
Резерви: 1. Давид де Хеа, 13. Роберт Санчес, 3. Диего Йоренте, 12. Ерик Гарсия, 14. Хосе Гая, 6. Маркос Йоренте, 10. Тиаго Алкантара, 11. Феран Торес, 16. Родри, 17. Фабиан Руис, 19. Дани Олмо, 20. Адама Траоре, 9. Жерард Морено, 21. Микел Оярсабал
Селекционер: Луис Енрике

Стадион: “Крестовски”, Санкт Петербург (Русия)
Съдия: Майкъл Оливър (Англия)