• “Скуадра адзура” надлъга “червените дяволи” в Мюнхен

Италия победи Белгия с 2:1 в страхотно шоу на “Алианц Арена” в Мюнхен и се класира за 1/2-финалите на Евро 2020, където ще се изправи срещу Испания в спор за място на финала. “Ла Фурия” елиминира драматично Швейцария с 3:1 след изпълнение на дузпи по-рано през деня.

Николо Барела (31) и Лоренцо Инсиние (44) вкараха головете за успеха на “адзурите”, които продължиха рекорда си на 32 поредни мача без загуба. Ромелу Лукаку (45+2-дузпа) върна надеждите на “червените дяволи”, но не те съумяха да заличат пасива след почивката и напускат надпреварата.

Мачът започна динамично, но без сериозно опасности. “Червените дяволи” се опитваха да преодолеят италианската отбрана с дълги топки към Ромелу Лукаку и атаки по крилата, а “адзурите” също бяха активни в предни позиции. В 13-ата минута Леонардо Бонучи вкара топката в мрежата на Тибо Куртоа след центрира на Лоренцо Инсиние от пряк свободен удар, но след намесата на ВАР голът не бе зачетен заради засада. Девет минути по-късно Кевин Де Бройне проби до границата на наказателното поле и отправи мощен удар, но Джанлуиджи Донарума се намеси и спаси.

В 26-ата минута вратарят на “скуадра адзура” отново показа блестящ рефлекс след удар на Ромелу Лукаку при нова страхотна контраатака на белгийците.Пет минути по-късно Чиро Имобиле падна в наказателното поле след съприкосновение с бранител и остана да лежи, но атаката на “адзурите” продължи и Николо Барела финтира няколко бранители, след което преодоля Тибо Куртоа за 0:1. Десетина минути след гола Федерико Киеза отправи страхотен удар от дистанция, но топката премина на сантиметри покрай вратата. В 44-ата минута Лоренцо Инсиние получи свободно пространство, напредна до наказателното поле и с далечен изстрел вкара красиво попадение за 0:2. Секунди след гола белгийците получиха дузпа, след като Жереми Доку бе изблъскан от Джовани Ди Лоренцо в наказателното поле, а Ромелу Лукаку бе точен от бялата точка в добавеното време на първата част за 1:2.

Малко след почивката Федерико Киеза отправи силен удар от дистанция и сантиметри го разделиха от гола. В 55-ата минута Жоржиньо падна в наказателното поле след съприкосновение с Де Бройне, но съдията Славко Винчич не посочи бялата точка. Ромелу Лукаку пък пропусна страхотен шанс за втори гол, след като в 61-ата минута Спинацола блокира удара му в близост до вратата.

В 71-ата минута Насер Щадли нахлу отляво в наказателното поле и копна топката към Лукаку, който се намираше в непосредствена близост до голлинията и не успя да отиграе. Малко след това Шадли бе принудително заменен от Денис Прает. Леонардо Спинацола също получи травма и на негово място в игра влезе Емерсон. В 84-ата минута Жереми Доку преодоля няколко италиански футболисти и шутира от границата на наказателното поле, но неточно над вратата. В добавеното време Кевин Де Бройне центрира от пряк свободен удар и Аксел Витсел извърши нарушение в нападение срещу вратаря Донарума, който получи медицинска помощ.

Финалният щурм на белгийците не доведе до нищо и Италия записа 32-и пореден мач без загуба, а на 6 юли ще играе 1/2-финал срещу Испания на “Уембли” в Лондон.

БЕЛГИЯ – ИТАЛИЯ 1:2
0:1 Николо Барела (31), 0:2 Лоренцо Инсиние (44), Ромелу Лукаку (45+2)

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на срещата.
5 – Хубаво подаване на Джереми Доку в наказателното поле е пресечено от Джанлуиджи Донарума
13 –  Леонардо Бонучи вкара топката в мрежата на Куртоа след центрира на Лоренцо Инсиние от пряк свободен удар, но голът не бе зачетен след намесата на ВАР заради засада
15 – Юри Тилеманс шутира от дистанция, но след рикошет топката излезе в корнер
21 – Лоренцо Инисиние падна в наказателното поле на белгийците, но не последва съдийски сигнал
22 –  Кевин Де Бройне проби до границата на наказателното поле и отправи мощен удар, но Джанлуиджи Донарума се намеси и спаси
26 –  Нова страхотна контраатака на Белгия и удар на Ромелу Лукаку бе спасен от Донарума
27 – Лоренцо Инсиние шутира неточно над белгийската врата
31 –  ГОООЛ за Италия! Чиро Имобиле падна в наказателното поле след съприкосновение с бранител и остана да лежи, но атаката на “адзурите” продължи и Николо Барела финтира няколко бранители, след което преодоля Тибо Куртоа за 0:1
41 – Страхотен изстрел на Федерико Киеза от дистанция и топката премина близо до вратата
43 – Чиро Имобиле получи топката в наказателното поле, но се засуети и в крайна сметка ударът му бе блокиран
44 –  ГОООЛ за Италия! Лоренцо Инсиние видя свободно пространство, напредна до наказателното поле и с далечен изстрел вкара красиво попадение за 0:2
45 –  ДУЗПА за Белгия! Жереми Доку бе избутан от Джовани Ди Лоренцо в наказателното поле на “адзурите” и съдията Славко Винчич посочи бялата точка, а решението му бе потвърдено от ВАР
45+2 –  ГОООЛ за Белгия! Ромелу Лукаку изпълни безапелационно дузпата и с мощен удар в средата на вратата намали на 1:2
45+2 – Край на първата част!
………………………………………………….
46 – Начало на второто полувреме
47 –  Федерико Киеза отправи силен удар от дистанция и сантиметри го разделиха от гола
49 – Федерико Бернардески шутира неточно към вратата на Тибо Куртоа
55 – Жоржиньо падна в наказателното поле след съприкосновение с Де Бройне, но съдията Славко Винчич не посочи бялата точка
61 –  Лукаку получи “златен” шанс за втори гол в мача, но Спинацола блокира удара му в близост до вратата
68 –  Лоренцо Инсиние шутира от далечно разстояние и Тибо Куртоа боксира топката
71 –  Насер Щадли нахлу отляво в наказателното поле и копна топката към Лукаку, който се намираше в непосредствена близост до голлинията и не успя да отиграе
73 –   Влезлият само три минути по-рано в игра Насер Шадли получи травма и бе заменен от Денис Прает
79 –  Леонардо Спинацола се контузи и бе заменен принудително, а в игра се появи Емерсон
84 –  Жереми Доку преодоля няколко италиански футболисти и шутира от границата на наказателното поле, но неточно над вратата
90+1 – Кевин Де Бройне центрира от пряк свободен удар и Аксел Витсел извърши нарушение в нападение срещу вратаря Донарума, който получи медицинска помощ
90+7 – Край на мача! Италия победи Белгия с 2:1 и е на 1/2-финал срещу Испания

Белгия: 1. Тибо Куртоа, 2. Тоби Алдервейрелд, 3. Томас Вермаелен, 5. Ян Вертонген (к), 15. Тома Мюние (70  22. Насер Шадли (73   26. Денис Прает), 6. Аксел Витсел, 8. Юри Тилеманс  (70  14. Дрийс Мертенс), 16. Торган Азар, 7. Кевин де Бройне, 25. Жереми Доку, 9. Ромелу Лукаку
Резерви: 12. Симон Миньоле, 13. Матс Селс, 4. Дедрик Боята, 18. Джейсън Денайер, 11. Яник-Ферейра Караско, 19. Леандер Дендонкер, 22. Насер Шадли, 26. Денис Прает, 14. Дрийс Мертенс, 20. Кристиан Бентеке, 23. Мичи Батшуай, 24. Леандро Тросар
Селекционер: Роберто Мартинес (Испания)

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума, 2. Джовани ди Лоренцо, 3. Джорджо Киелини (к), 19. Леонардо Бонучи, 4. Леонардо Спинацола (78  13. Емерсон), 18. Николо Барела , 8. Жоржиньо, 6. Маро Верати  (74  16. Браян Кристанте), 14. Федерико Киеза (90+1  25. Рафаел Толой), 10. Лоренцо Инсиние  (79 11. Доменико Берарди ), 17. Чиро Имобиле (74  9. Андреа Белоти)
Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мерет, 13. Емерсон, 15. Франческо Ачерби, 23. Алесандро Бастони, 25. Рафаел Толой, 5. Мануел Локатели, 12. Матео Песина, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 9. Андреа Белоти, 11. Доменико Берарди
Селекционер: Роберто Манчини

Стадион: “Алианц Арена”, Мюнхен (Германия)