• Куриозен автогол откри резултата, късни попадения в края на редовното време вдигнаха адреналина на феновете

Испания победи Хърватия с 5:3 след продължения (3:3 в редовното време) в 1/8-финален двубой от Евро 2020, игран на “Паркен” в Копенхаген. Така “Ла Фурия” стана първият отбор на европейски първенства с по пет отбелязани гола в два поредни мача (5:0 над Словакия) и в следващата фаза ще срещне Франция или Швейцария (играят тази вечер от 22:00 часа).

Срещата тази вечер започна със сериозно надмощие на Испания, а тимът на Луис Енрике пропиля две добри възможности между 16-ата и 19-ата минута, при които Коке и Алваро Мората бяха близо до гола.

Малко след това обаче вратарят на “Ла Фурия” Унай Симон не успя да спре върната му от Педри топка и тя влезе във вратата за 1:0. Веднага след гола Хърватия можеше да се възползва от объркването у съперника, но Никола Влашич пропусна от добра позиция.

Испанците продължиха да атакуват и в 38-ата минута стигнаха до равенство. Пабло Сарабия отбеляза за 1:1 с удар отблизо след разбъркване пред хърватската врата.

Втората част започна като първата – с натиск на “Ла Фурия” и след няколко пропуснати шанса, испанците стигнаха до обрат в мача. Десният бек Сезар Аспиликуета вкара за 2:1 с глава в 57-ата минута, след като надскочи бранител в наказателното поле.

Десет минути по-късно Хърватия можеше да изравни, но Унай Симон се справи блестящо след удар на Йошко Гвардиол от няколко метра. Големият длъжник за Испания на Евро 2020 Алваро Мората вкара гол в 72-ата минута, но попадението му беше отменено заради засада.

“Ла Фурия” стигна до трети гол в 77-ата минута, в която Феран Торес проби по дясното крило и матира Ливакович за 3:1. По-малко от десет минути след попадението за Испания, хърватите върнаха едно попадение.

Мислав Оршич се разписа отблизо след разбъркване и върна интригата. Това обаче не беше всичко в мача и в третата от шестте минути продължение Марио Пашалич вкара с глава за 3:3, с което прати мача в продължения.

Хърватия пропуснаха две невероятни възможности в началото на първото, когато Мислав Оршич и Андрей Крамарич не успяха да вкарат. Вместо това Испания реализира два бързи гола, дело на Мората (4:3) и Оярсабал (5:3), разписали се в рамките на три минути между 100-ата и 103-ата.

Второто продължение също започна със страхотен пропуск за Хърватия, а Анте Будимир не успя да намали изоставането на своя тим. Пет минути преди края и Алваро Мората се отчете с пропуск от добра позиция, а в 119-ата Дани Олмо удари греда.

ХЪРВАТИЯ – ИСПАНИЯ 3:5
1:0 Педри (21′ автогол), 1:1 Пабло Сарабия (38′), 1:2 Сезар Аспиликуета (57′), 1:3 Феран Торес (77′), 2:3 Мислав Оршич (85′), 3:3 Марио Пашалич (90+3), 3:4 Алваро Мората (100′), 3:5 Микел Оярсабал (103′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
5′ Испания се настани в половината на съперника и владее повече топката, но засега няма чисти голови положения.
10′ Първи точен удар в мача! Коке центрира от фаул, Аспиликуета стигна до топката и я отклони към вратата, но без никакъв проблем за Ливакович.
13′ Бърза атака на Испания по дясното крило. Бускетс към Мората, той към Пабло Сарабия. но ударът му среща мрежата от външната страна.
16′  Невероятен пропуск за “Ла Фурия”! Коке се озова на добра позиция около точката за изпълнение на дузпа, но стреля в тялото на вратаря.
19′  Нова възможност за испанците! Мората стреля с глава, но топката се удари в ръката на хърватски бранител. Съдията Джунейт Чакър даде знак играта да продължи, дузпа няма.
21′  КУРИОЗЕН АВТОГОЛ! Педри върна топката към вратаря Унай Симон, той не успя да я спре и тя влетя в мрежата му. ВИЖ ВИДЕО ТУК !!!
25′  Чудесна възможност за Хърватия. Никола Влашич стреля отдясно, но покрай вратата.
37′ Силен удар от дистанция на Хосе Гая, но топката излиза в аут след рикошет.
38′  ГОООООЛ за Испания! Пабло Сарабия се разписва със силен удар отблизо след разбъркване пред вратата на Хърватия.
44′ Шанс за Хърватия! Анре Ребич надбяга испански бранител, но Симон излезе и изби топката.
45′ Удар на Алваро Мората към вратата на Хърватия, но топката прелита високо над целта.
45+1′ Край на първото полувреме.

46′ Начало на втората част.
48′ Фаул пред вратата на Хърватия. Коке изпълни, но топката е изчистена.
52′ Нова възможност за Испания. Пабло Сарабия опита удар от малък ъгъл, но Ливакович се справи.
55′ Играта е спряна за малко. Съдията Джунейт Чакър даде знак топката да бъде сменена.
57′  ГОООООЛ за Испания! Сезар Аспиликуета надскочи бранителите на Хърватия и заби топката с глава за 2:1.
67′  Златна възможност за Хърватия! Йошко Гвардиол получи топката на метри от вратата на Испания, но Симон спаси удара му.
72′  ОТМЕНЕН ГОЛ на Испания! Алваро Мората вкара топката във вратата от по-малко от метър вдясно, но попадението няма да бъде зачетено заради засада.
77′  ГООООЛ за Испания! Феран Торес се измъкна от Йошко Гвардиол по дясното крило, напредна към наказателното поле и преодоля Ливакович за 3:1.
84′ Нова добра възможност за Испания! Дани Олмо получи топката в наказателното поле и опита да прехвърли хърватския вратар, но не успя.
85′  ГОООООЛ за Хърватия! Мислав Оршич се разписа за 2:3 след разбъркване пред вратата на Испания.
90′ Шест минути продължение на срещата.
90+3′  ГООООЛ за Хърватия! Марио Пашалич скочи най-високо в наказателното поле и шокира испанците с късен гол за 3:3.
90+6′ Край на редовното време. Предстоят две продължения от 15 минути.

91′ Начало на първото продължение.
92′  Страхотна възможност за хърватите. Мислав Оршич стреля от добра позиция, но топката премина на сантиметри от гредата.
96′  Нов голям пропуск на Хърватия. Андрей Крамарич беше на косъм от нов гол, но Унай Симон се справи.
100′  ГООООЛ за Испания! Алваро Мората отново дава аванс на “Ла Фурия”, след като овладя топката на метро от вратата и я насочи във вратата за 4:3.
103′  ГОООООЛ за Испания! Микел Оярсабал получи пас отдясно и простреля хърватската врата.
105′ Край на първото продължение.

106′ Начало на второто продължение.
106′  Невероятен пропуск за Хърватия! Анте Будимир изскочи зад отбраната на Испания и опита диагонален удар, но на сантиметри в аут.
115′  Чудесен шанс за Испания! Алваро Мората напредна отдясно и стреля, но покрай вратата.
199′  ГРЕДА за Испания! Дани Олмо удари десния страничен стълб минута преди края.
120′ Край на мача. Испания е на 1/4-финал.

CroatiaХЪРВАТИЯ: 1. Доминик Ливакович, 5. Дуйе Чалета-Цар , 8. Матео Ковачич (79 14. Анте Будимир) , 10. Лука Модрич (113  , 11. Марсело Брозович , 13. Никола Влашич( 79  15. Марио Пашалич ), 17. Анте Ребич (67  18. Мислав Оршич ), 20. Бруно Петкович (46  9. Андрей Крамарич), 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович (74  7. Йосип Брекалo), 25. Йошко Гвардиол
Резерви: 24. Домагой Брадарич, 19. Милан Бадел, 16. Миле Скорич, 23. Симон Слуга, 26. Лука Иванушец, 12. Ловре Калинич, 2. Шиме Вършалко,

SpainИСПАНИЯ: 23. Унай Симон, 2. Сезар Аспиликуета , 5. Серхио Бускетс (101′ 16. Родри) , 8. Коке (78 17. Фабиан Руис), 7. Алваро Мората , 11. Феран Торес  (88  21. Микел Оярсабал ), 12. Ерик Гарсия (71  4. Пау Торес), 14. Хосе Гая (78  18. Жорди Алба), 24. Аймерик Лапорт, 22. Пабло Сарабия  (71  19. Дани Олмо), 26. Педри
Резерви: , 10. Тиаго Алкантара, 13. Роберт Санчес, 3. Диего Йоренте, 1. Давид де Хеа, 6. Маркос Йоренте, 9. Жерар Морено,
Стадион: “Паркен”, Копенхаген
Съдия: Джунейт Чакър (Турция)