Сензация! Швейцария изхвърли Франция след зрелище и дузпи, Мбапе провали “петлите”

0
660
  • “Кръстоносците” поставиха световния шампион на колене след невероятна драма в Букурещ

Швейцария елиминира изключително драматично световния шампион Франция с 5:4 след изпълнение на дузпи (3:3 в редовното време и продълженията) в 1/8-финал на стадион “Арена Национал” в румънската столица Букурещ и поднесе най-голямата сензация на Евро 2020, а на 1/4-финалите ще се изправи срещу Испания. “Ла Фурия” отстрани по-рано Хърватия с 5:3 след продължения в датската столица Копенхаген.

“Кръстоносците” поведоха с гол на Харис Сеферович (15). В 55-ата минута Рикардо Родригес пропусна да се разпише от дузпа, след като Юго Лорис спаси удара от бялата точка. Карим Бензема (57, 59) направи пълен обрат за две минути, а Пол Погба (75) вкара страхотен гол за 3:1. Швейцарците не се предадоха и Харис Сеферович (81) намали, а Марио Гавранович (90) вкара мача в продължения, каквито можеше и да няма след удара на Кингсли Коман в последните секунди, при който топката разтресе напречната греда. В продълженията нямаше голове, а при изпълнението на дузпите голямата звезда Килиан Мбапе провали “петлите”, пропускайки последния удар от бялата точка, отразен от вратаря Ян Зомер.

Антоан Гризман записа името си в историята на френския национален отбор. Нападателят на Барселона записа участие в 23-и пореден мач на “петлите” на голямо първенство – рекорд за френски футболист. За последно Франция игра без Гризман на голям шампионат на четвъртфиналите на Евро 2012 срещу Испания.

След равностойни начални минути и по два корнера пред двете врати в 15-ата минута “кръстоносците” шокираха “петлите” и поведоха в резултата. Стивън Цубер центрира отляво в наказателното поле на швейцарците, където Харис Сеферович надскочи всички и с глава прати топката във вратата на Юго Лорис за 0:1. Французите се опитаха да натиснат и в 23-ата минута Адриен Рабио центрира опасно в наказателното поле, търсейки пас към Бензема, но вратарят Ян Зомер се намеси решително и изби топката. Пет минути по-късно Адриен Рабио отправи бомбен изстрел от далечна дистанция и топката премина на сантиметри покрай вратата. В 31-ата минута Джердан Шакири центрира опасно в наказателното поле на “петлите” и Бреел Емболо игра с глава, но не намери целта.

Фен нахлу на терена в 37-ата минута, а футболистите използваха паузата, за да се освежат и да пият вода. Скоро след това Гранит Джака се опита да изведе Бреел Емболо в наказателното поле, но френски защитник изпревари нападателя и изчисти топката.

Малко след почивката Гризман шутира покрай вратата на Швейцария. В 50-ата минута Емболо подаде успоредно на голлинията, но перфектна намеса на Варан не позволи на Видмер да отправи удар. Три минути след това “кръстоносците” поискаха дузпа, съдията пусна играта да продължи, докато ситуацията се проверяваше с ВАР. След намесата на видео асистент рефера аржентинският рефер посочи бялата точка и зад топката застана Рикардо Родригес, чийто удар обаче бе спасен от Лорис.

В 56-ата минута Погба пусна към Мбапе, но десетката на “петлите” прати топката в аут. Секунди след това Мбапе пусна пас към Бензема, който изравни за 1:1 и хвърли френските фенове в екстаз. Две минути след това “петлите” направиха пълен обрат. Килиан Мбапе подаде към Гризман с пета, който копна топката над Зомер, но стражът изби, а тя стигна до Бензема, който с глава я насочи в опразнената врата за 2:1. Десетина минути след гола Видмер бе на път да си вкара автогол след центриране на Погба, но топката премина встрани от вратата.

В 75-ата минута Пол Погба получи топката и с изключителен удар вкара много красиво попадение от далечна дистанция за 3:1. Скоро след това Кингсли Коман също шутира от далечно разстояние, но прати топката в ръцете на Ян Зомер. В 81-ата минута Кевин Мбабу центрира в наказателното поле и Харис Сеферович с глава намали на 3:2. Три минути след това и Марио Гавранович вкара топката в мрежата на Лорис, но при вдигнат флаг за засада и попадението не бе зачетено.

Финалният щурм на швейцарците даде резултат в 90-ата минута, когато Гранит Джака подаде страхотен пас на Марио Гавранович, който от границата на наказателното поле прати топката във вратата на Юго Лорис за 3:3. В последните секунди от добавеното време Кингсли Коман можеше да донесе победата на Франция, но след удара му топката се удари в напречната греда.

В четвъртата минута на първото продължение Карим Бензема се контузи и бе заменен от Оливие Жиру. В 95-ата минута Ян Зомер направи страхотно спасяване с една ръка след удар на Бенжамен Павар. В 109-ата минута Мбапе получи топката от Кингсли Коман и шутира неточно покрай вратата. Секунди по-късно Мбапе отново не намери целта след страхотен пас на Пол Погба зад швейцарската защита. Пет минути след това Оливие Жиру имаше страхотна възможност, но шутира в тялото на Мбапе и топката излезе в аут. В 119-ата минута Ян Зомер спаси удар с глава на Жиру, а секунди след това швейцарците имаха своя шанс с пряк свободен удар пред наказателното поле, но Гранит Джака прати топката високо над вратата.

Така се стигна до изпълнение на дузпи, при които всички изпълнители бяха безгрешни с изключение на Килиан Мбапе, който пропусна последния удар от бялата точка, отразен от вратаря Ян Зомер. ВАР прегледа положението дали вратарят на швейцарците е стъпил поне с единия си крак на голлинията при удара и потвърди пропуска на Мбапе, който провали “петлите” и прати в екстаз швейцарските футболисти и фенове.

ФРАНЦИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 4:5 след дузпи (3:3 в редовното време и продълженията)
0:1 Харис Сеферович (15), 1:1 Карим Бензема (57), 1:2 Карим Бензема (59), 3:1 Пол Погба (75), 3:2 Харис Сеферович (81), 3:3 Марио Гавранович (90)

ПРИ ДУЗПИТЕ:
0:1 Марио Гавранович вкарва първата дузпа с мощен удар
1:1 Пол Погба изпълни безапелационно в горния ляв ъгъл
1:2 Фабиан Шер с хладнокръвно изпълнение, прати Лорис в обратния ъгъл
2:2 Оливие Жиру изравнява, след като Ян Зомер избра другия ъгъл
2:3 Класно изпълнение на Мануел Аканджи в долния ляв ъгъл, Юго Лорис остана на мястото си
3:3 Маркюс Тюрам се разписа срещу Ян Зомер, който усети ъгъла
3:4 Рубен Варгас вкара, въпреки че Юго Лорис усети ъгълаи и дори закачи топката
4:4 Безапелационно изпълнение на Преснел Кимпембе, а Зомер нямаше никакъв шанс
4:5 Адмир Мехмеи с хладнокръвно изпълнение, прати Лорис в другия ъгъл
4:5 Килиан Мбапе пропусна, Ян Зомер спаси удара му от бялата точка и прати Швейцария на 1/4-финалите

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на срещата.
2 – Антоан Гризман центрира от корнер и Рафаел Варан отправи неточен удар с глава
4 – Рикардо Родригес центрира в наказателното поле на французите от корнер, но защитниците се справиха
6 – Бензема овладя в наказателното поле, но топката му беше избита
7 – Удар на Пол Погба бе блокиран от Родригес
15 –  ГОООЛ за Швейцария! Стивън Цубер центрира отляво в наказателното поле на швейцарците, където Харис Сеферович надскочи всички и с глава прати топката във вратата на Юго Лорис за 0:1
17 – Килиан Мбапе центрира от пряк свободен удар в пеналта на швейцарците и те изчистиха топката
23 –  Адриен Рабио искаше да подаде към Бензема, но Ян Зомер по блестящ начин изби топката
26 – Мбапе шутира от пряк свободен удар в стената, а след това направи мощна добавка, но твърде неточно встрани от вратата
28 –  Адриен Рабио отправи бомбен изстрел от далечна дистанция и топката премина на сантиметри покрай вратата
31 –  Джердан Шакири центрира опасно в наказателното поле на “петлите” и Бреел Емболо игра с глава, но не намери целта
37 – Фен нахлу на терена и срещата бе прекъсната за кратко време, докато стюардите го изведат
41 – Гранит Джака се опита да изведе Бреел Емболо в наказателното поле, но френски защитник изпревари нападателя и изчисти топката
45+3 – Край на първата част!
………………………………………………..
46 – Начало на второто полувреме
47 – Гризман получи от Погба на около 25 метра от вратата и опита удар, който мина покрай вратата
50 –  Емболо направи хубав пробив отляво, финтира Рабио и навлезе в наказателното поле, където пусна остър пас към Сеферович, но Варан с отлична намеса изчисти
53 – Швейцарците поискаха дузпа, съдията пусна играта да продължи, докато ситуацията се проверяваше с ВАР
54 –  ДУЗПА за Швейцария! След намесата на видео асистент рефера аржентинският рефер Фернандо Рапалини посочи бялата точка
55 –  ПРОПУСНАТА ДУЗПА! Рикардо Родригес шутира от бялата точка и Лорис спаси
57 –  ГОООЛ за Франция! Гризман комбинира с Мбапе, който опита да изведе Бензема, но подаването му бе много неточно. Въпреки това нападателят успя да овладее, освободи се и вкара за 1:1
59 –  ГОООЛ за Франция! Кингсли Коман проби отляво и намери Мбапе, който със страхотен пас изведе Гризман и нападателят на Барселона стигна почти до аутлинията, след което копна топката над Ян Зомер. Вратарят опита да избие, но Бензема с глава се разписа за 2:1
69 –  Видмер бе на път да си вкара автогол след центриране на Погба, но топката премина встрани от вратата
75 –  ГОООЛ за Франция! Пол Погба получи топката и с изключителен удар вкара много красиво попадение от далечна дистанция за 3:1
77 –  Кингсли Коман шутира от далечно разстояние и прати топката в ръцете на Ян Зомер
81 –  ГОООЛ за Швейцария! Кевин Мбабу центрира в наказателното поле и Харис Сеферович с глава намали на 3:2
85 –  Марио Гавранович получи топката зад френската защита и я прати във вратата на Лорис, но при вдигнат флаг за засада
90 –  ГОООЛ за Швейцария! Гранит Джака подаде страхотен пас на Марио Гавранович, който от границата на наказателното поле прати топката във вратата на Юго Лорис за 3:3
90+3 –  ГРЕДА за Франция! Кингсли Коман можеше да донесе победата на Франция, но след удара му топката се удари в напречната греда
90+3 – Край на второто полувреме! След равенство 3:3 ще има две продължения по 15 минути
………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
91 – Начало на първото продължение
94  Карим Бензема се контузи и бе заменен от Оливие Жиру
95 –  Ян Зомер направи страхотно спасяване с една ръка след удар на Бенжамен Павар
98 – Кингсли Коман нахлу в наказателното поле и шутира от малък ъгъл, а топката пъна мрежата от външната страна
101 – Муса Сисоко шутира от движение над вратата
104 – ВАР прегледа положение за дузпа в полза на Швейцария заради евентуална игра с ръка, но не бе отсъдена такава
105+1 – Край на първото продължение!
……………………………………………………………..
106 – Начало на второто продължение
109 –  Мбапе получи топката от Кингсли Коман и шутира неточно покрай вратата
110 –  Пол Погба изведе чудесно Килиан Мбапе зад защитата, но нападателят отново не намери целта
114 –  Страхотен шанс за Франция, но Оливие Жиру шутира в тялото на Мбапе и топката излезе в аут
119 –  Оливие Жиру отправи удар с глава и Ян Зомер спаси
120 – Гранит Джака шутира над вратата от пряк свободен удар
120 – Край на второто продължение!
Двата тима изпълниха дузпи, при които швейцарците спечелиха с 5:4 и се класираха за 1/4-финалите, където ще срещнат Испания

Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар , 3. Преснел Кимпембе, 4. Рафаел Варан , 5. Клеман Лангле (46  2. Кингсли Коман ), 6. Пол Погба , 13. Н’Голо Канте, 14. Адриен Рабио 7. Антоан Гризман (88  17. Муса Сисоко), 10. Килиан Мбапе, 19. Карим Бензема  (94  9. Оливие Жиру)
Резерви: 16. Стив Манданда, 23. Майк Менян, 8. Тома Лемар, 9. Оливие Жиру, 12. Корентен Толисо, 15. Курт Зума, 17. Муса Сисоко, 2. Кинглси Коман, 21. Люка Ернандес, 22. Висам Бен Йедер, 24. Лео Дюбоа, 26. Маркюс Тюрам
Селекционер: Дидие Дешан

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер (74  2. Кевин Мбабу), 4. Нико Елведи , 5. Мануел Аканжи, 7. Бреел Емболо (80  11. Рубен Варгас), 8. Ремо Фройлер, 9. Харис Сеферевич (97  22. Фабиан Шер), 10. Гранит Джака-к , 13. Рикардо Родригес  (87  18. Адмир Мехмеди), 14. Стивън Цубер (79  16. Кристиан Фаснахт), 23. Джердан Шакири (74  19. Марио Гавранович )
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Йонас Омлин, 2. Кевин Мбабу, 6. Денис Закария, 11. Рубен Варгас, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 17. Лорис Бенито, 18. Адмир Мехмеди, 19. Марио Гавранович, 20. Едмилсон Фернандеш, 22. Фабиан Шер
Селекционер: Владимир Петкович

Стадион: “Арена Национал”, Букурещ (Румъния)
Съдия: Фернандо Андрес Рапалини (Аржентина)