ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ЮНОШИТЕ НА ДОБРУДЖА СЕ ИЗПРАВЯТ СРЕЩУ ЛЕВСКИ В СТОЛИЦАТА; РОНАЛДО ОТБЕЛЯЗА ХЕТТРИК И ПРАТИ ЮВЕНТУС НА ЧЕТВЪРТФИНАЛ; МАНЧЕСТЪР СИТИ СЕ ПОДИГРА С ШАЛКЕ 04 НА “ЕТИХАД”; НОЙЕР ПОСОЧИ ЗАЩО В БАЙЕРН НИКОГА НЕ ТРЕНИРАТ ДУЗПИ…

0
1168

ЮНОШИТЕ НА ДОБРУДЖА СЕ ИЗПРАВЯТ СРЕЩУ ЛЕВСКИ В СТОЛИЦАТА

Предстоят срещите от 20-ия кръг в Елитната група за юноши до 15 години. Отборът на Добруджа, който е единственият футболен тим от Добричка област, играещ в елитна група, ще има тежко гостуване в столицата. Момчетата на треньора Димитър Недялков ще се изправят в събота от 11.00 часа срещу един от най-силните отбори в първенството – Левски. „Сините” са на второ място в класирането с 46 точки, на три от лидера ЦСКА, и са единственият отбор, който се бори да измести „червените” от първата позиция. Разбира се, нашите момчета също имат своите шансове. Те започнаха силно пролетния полусезон – победиха Черноморец (Бургас) с 1:0, завършиха наравно 1:1 с варненския Черно море, играха много силно срещу ЦСКА в София и при по-обективно съдийство може би нямаше да загубят…

Във временното класиране Добруджа е на 14-о място с актив от 11 точки и има реални шансове да запази мястото си сред най-добрите отбори в България.

16 март 2019, събота, 11:00 ч.

Национал (София) – Черноморец 1919 (Бургас)

Левски (София) – Добруджа 1919 (Добрич)

16 март 2019, събота, 12:00 ч.

Славия 1913 (София) – Ботев (Враца)

Етър ВТ (Велико Търново) – Локомотив (Пловдив)

Берое (Стара Загора) – Септември (София)

17 март 2019, неделя, 11:00 ч.

Лудогорец (Разград) – Спартак 1919 (Плевен)

РОНАЛДО ОТБЕЛЯЗА ХЕТТРИК И ПРАТИ ЮВЕНТУС НА ЧЕТВЪРТФИНАЛ

Ювентус сътвори поредната сензация в 1/8-финалната фаза на Шампионската лига. Италианският шампион спечели с 3:0 реванша срещу Атлетико (Мадрид) и изхвърли “дюшекчиите” от турнира с общ резултат 3:2. Големият герой за домакините на “Алианц Стейдиъм” бе кралят на Шампионската лига Кристиано Роналдо. Португалецът изигра поредния си блестящ мач в този турнир и отбеляза и трите гола за успеха на своя тим.

Масимилиано Алегри заложи на Кристиано Роналдо, Марио Манджукич и Федерико Бернардески в атака. В средата на терена действаха Блес Матюиди, Миралем Пянич и Емре Джан. Гостите пък бяха избрали в предни позиции да действат Алваро Мората и Антоан Гризман. Те имаха подкрепата на Тома Льомар и Коке по двете крила.

Ювентус започна мача агресивно и в 4-ата минута успя да отбележи гол чрез Джорджо Киелини, който обаче не бе зачетен заради нарушение на Кристиано Роналдо срещу вратаря Ян Облак. Дори и след намесата на ВАР съдията Бьорн Кайперс не промени решението си. Домакините продължиха да имат териториално преимущество и в следващите минути, но “дюшекчиите” действаха плътно прибрани в своята половина и не допуснаха никакви положения пред вратата си. В същото време в 22-ата минута Коке отправи мощен изстрел, който профуча на сантиметри над вратата на Войчех Шчесни. В 27-ата минута Ювентус обаче откри резултата. Федерико Бернардески центрира в наказателното поле, където Роналдо се извиси и отблизо с глава успя да промуши топката във вратата. В 42-ата минута Роналдо можеше да удвои головата си сметка по почти идентичен начин. Този път той бе намерен с центриране от Леонардо Спинацола отляво, но изстрелът на португалеца бе неточен. В 44-ата минута Ян Облак бе последна преграда пред гола след страхотен изстрел с глава на Джорджо Киелини след центриране от корнер, но стражът бе блестящ и изби. В добавеното време на първата част Атлетико имаше една от най-добрите си възможности до момента. Алваро Мората бе изпуснат в наказателното поле и стреля с глава отблизо, но над вратата.

Още в началото на второто полувреме Юве стигна до втори гол и отново негов автор бе Роналдо. В 48-ата минута португалската звезда отправи изстрел с глава, като в първия момент ударът му бе избит от Ян Облак, но технологията на голлинията показа, че въпреки котешкия рефлекс на вратаря, топката е влязла с целия си обем във вратата и така Бьорн Кайперс посочи центъра, а резултатът стана 2:0. В 67-ата минута Масимилиано Алегри направи интересна рокада, пускайки в игра Пауло Дибала на мястото на Леонардо Спинацола. В следващите минути играта стана по-позиционна. Като че ли и двата отбора започнаха да мислят повече как да опазят собствената си врата. В 85-ата минута Федерико Бернардески напредна на скорост отляво, нахлу в наказателното поле, където бе съборен за дузпа. Кристиано Роналдо се нае с изпълнението на наказателния удар и безпощадно реализира за 3:0. Това бе негов 8-и хеттрик в турнира, като той има 61 попадения в елиминационната фаза. Освен това сметката му срещу “дюшекчиите” набъбна на 24 гола.

Така Ювентус успя да сътвори исторически обрат и да елиминира Атлетико от турнира. Испанците пък могат да съжаляват, че пропиляха преднината си, но просто бяха по-слабият отбор.

МАНЧЕСТЪР СИТИ СЕ ПОДИГРА С ШАЛКЕ 04 НА “ЕТИХАД”

Манчестър Сити се класира за 1/4-финалите на Шампионската лига, след като изнесе открит урок на Шалке 04 в реванша. След 3:2 в Германия, воденият от Джосеп Гуардиола тим показа смазваща разлика в класите и отнесе германците със 7:0 на “Етихад”.

Домакините решиха мача още през първата част, след което тонусът на германците рязко спадна, а футболистите на Сити не показаха милост. Головете за Сити отбелязаха Серхио Агуеро (35-дузпа, 38), Лерой Сане (42), Стърлинг (56), Бернардо Силва (71), Фил Фодън (78) и Габриел Жезус (84).

Мениджърът на домакините Джосеп Гуардиола заложи на опитен състав, като сред титулярите попаднаха всички доказани имена. В кариерата си на треньор испанецът вече има шест победи във всичките шест домакински мача на водени от него отбори срещу германски опоненти с впечатляващата голова разлика 28:2.

Двубоят започна с добра игра на гостите, които се опитваха да поставят Сити под напрежение. Въпреки това атаките на “гражданите” бяха по-опасни, но отбраната на Шалке успяваше да пресича пасовете към нападателите на домакините. В 13-ата минута домакините бяха много близо до откриване на резултата, след като Серхио Агуеро удари гредата отблизо, след като беше поставен под напрежение от бранителя на Шалке Стамбули. Гостите все по-трудно напускаха собствената половина и като цяло показваха липса на самочувствие. Футболистите на Шалке организираха първата си по-опасна атака в 20-ата минута, но Лапорт успя да изчисти. В 33-ата минута домакините получиха дузпа, след като Брума повали с ръце Бернардо Силва. Играчите на Шалке протестираха енергично, но реферът Клеман Тюрпен беше категоричен в решението си. С изпълнението се зае Серхио Агуеро, който в стил “Паненка” откри резултата. Само три минути по-късно аржентинецът удвои резултата, след като получи топката с пета от Стърлинг и от малък ъгъл успя да я прокара между краката на вратаря Феерман. Възникна съмнение за засада на Стърлинг, което наложи намесата на ВАР. Трите минути чакане изнервиха феновете, които реагираха с освирквания. В крайна сметка голът беше потвърден. В 42-ата Сити довърши своя съперник, след като Лерой Сане се разписа с удар отблизо. Младият германец получи топката отляво, бранител на Шалке се опита да пресече паса, но се подхлъзна и за Сане не беше трудно да отбележи.

Сити започна с настроение втората част и бързо стигна до гол чрез Сане, който беше отменен поради засада. Това се случи в 55-ата минута, а в 56-ата топката отново беше пратена в мрежата на Шалке от Рахийм Стърлинг. Съмненията за засада бяха разсеяни след използването на ВАР и така Сити поведе с 4:0. При този резултат Гуардиола прибегна до първите си смени, като извади Серхио Агуеро и Давид Силва, а на техните места се появиха Габриел Жезус и Фил Фодън. Германският тим напълно загуби желание за игра, като през първите 20 минути на второто полувреме почти не игра с топката. Така се стигна до 71-ата минута, когато Бернардо Силва направи 5:0, а в основата на гола отново беше Сане.

Резилът за Шалке в оставащите минути стана пълен, след като и влезлите като резерви Фодън и Жезус записаха имената си сред голмайсторите. Така Сити се присъедини към вече станалите известни четвъртфиналисти в Шампионската лига и чака жребия в петък, докато Шалке 04 ще трябва да се съсредоточи върху битката си за оцеляване в Бундеслигата.

НОЙЕР ПОСОЧИ ЗАЩО В БАЙЕРН НИКОГА НЕ ТРЕНИРАТ ДУЗПИ

Вратарят на Байерн (Мюнхен) Мануел Нойер разкри защо тимът никога не тренира изпълнения на дузпи дори и преди елиминационни мачове, какъвто бе снощният срещу Ливърпул от 1/8-финалите на Шампионската лига. Първият двубой завърши с нулево равенство. “За нас този мач е финал. Всичко може да се случи. Два топ отбора ще се изправят един срещу друг. “Алианц Арена” ще бъде ад. Крайно време е отново да отстраним отбор от такъв калибър у дома. Мисля, че двубоят ще е по-атакуващ в сравнение с този на “Анфийлд” отпреди три седмици. Никога не тренираме изпълнения на дузпи, защото напрежението по време на мач е напълно различно. От известно време не сме си говорили за палеца ми. Истината е, че от 1 февруари насам нося шина по време на двубоите, но това няма абсолютно никакво въздействие върху представянето ми”, сподели Нойер на пресконференцията преди срещата.

СИМЕОНЕ: В ТАКЪВ МОМЕНТ ПРОСТО ТРЯБВА ДА СВАЛИШ ШАПКА НА СЪПЕРНИКА

Треньорът на Атлетико (Мадрид) Диего Симеоне трудно преглътна загубата с 0:3 в реванша с Ювентус от 1/8-финала в Шампионската лига. Това поражение изхвърли “дюшекчиите” от надпреварата, а напред продължава Старата госпожа. Специалистът заяви, че играчите му не са се представили лошо в този мач, но съперникът просто е бил по-добрият отбор на терена. “Ювентус игра по-добре. Имахме едно положение при удара с глава на Мората, но нищо повече. Юве не спираше да ни натиска и нахлуваше в наказателното ни поле, затова трябваше предимно да се защитаваме. Поздравявам съперника, защото атакуваше много добре. Те бяха по-добрият тим и заслужено победиха. Истина е, че и ние направихме някои грешки, но те бяха по-добри в тактическо отношение и при печеленето на вторите топки”, призна Симеоне. “Ювентус игра по подобен начин на нашата игра в първия мач. Ние не бяхме на нужното ниво и те заслужено продължават на 1/4-финал. Не смятам обаче, че това бе най-лошото ни представяне, нито мога да твърдя, че отборът е играл без характер. Просто съперникът игра по-добре и трябва да го поздравим. Ние показахме добра игра в края на първата част и имахме едно чисто положение, но през второто полувреме не направихме достатъчно. Не успяхме да се противопоставим на противника ни. Смятам, че най-силната черта на Юве е тяхната преса. Дори и когато успявахме да се измъкнем от нея, след това губехме борбата за втората топка. Искам да съм ясен. Ние не отпадаме, защото играхме лошо, а защото Ювентус игра добре. В такъв момент просто трябва да свалиш шапка на съперника”, допълни аржентинецът.