ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ФУТБОЛИСТИТЕ НА СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СТИГНАХА ДО РАВЕНСТВО В ШУМЕН; МОМЧЕТАТА НА ВЕНЦИ ЖЕЛЕВ СПЕЧЕЛИХА ТУРНИРА “ФУТБОЛНИ ЗВЕЗДИ НА БЪЛГАРИЯ”; РЕАЛ (МАДРИД) СЕ РАЗВИХРИ; АРСЕНАЛ ПРИЗЕМИ “ЧЕРВЕНИТЕ ДЯВОЛИ”…

0
1070

ФУТБОЛИСТИТЕ НА СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СТИГНАХА ДО РАВЕНСТВО В ШУМЕН

Футболистите на Септември (Тервел) завършиха наравно 1:1 при гостуването си на Волов (Шумен) в среща от 18-ия кръг на Североизточната трета лига. През първото полувреме играта бе равностойна и се водеше предимно в централната част на терена. Нападателите рядко излизаха на стрелкови позиции и нулевото равенство се запази до почивката.

В началото на втората част шуменци по-често бяха в половината на гостите от добруджанския град. В 72-ата минута Симеон Савов откри резултата, след като се възползва неразбирателство в наказателното поле гостите. Радостта на футболистите на Волов продължи само пет минути, след като гостите осъществиха бърза контраатака и изравниха с гол на бившия футболист на Добруджа Дейвид Филипов. До края на двубоя нападателите и на двата отбора пропуснаха изгодни положения за гол. Най-фрапиращият пропуск дойде в 88-ата минута. Той бе дело на централния нападател на шуменци Муса Кавунски. В следващата минута гостите от Тервел отново едва не превзеха вратата на Добромир Дочков. След центриране в наказателното поле на шуменци двама футболисти на Септември се разминаха с топката и оставиха резултата непроменен – 1:1.

В следващия кръг Волов (Шумен) гостува на Ботев (Нови пазар), а Септември (Тервел) приема Локомотив (Русе) в спор за шестото място в класирането.

в Шумен, ст.”Панайот Волов”:

Хитрино (Хитрино) – Суворово 1 (Суворово)

Тополи 2010 (Тополи) – Спартак 1918 (Варна)

Ботев (Нови пазар) – Волов (Шумен)

Септември 98 (Тервел) – Локомотив (Русе)

17 март 2019, неделя, 15:00 ч.

Бенковски (Бяла) – Устрем Д (Дончево)

Кубрат 2016 (Кубрат) – Светкавица (Търговище)

Калиакра (Каварна) – почива

МОМЧЕТАТА НА ВЕНЦИ ЖЕЛЕВ СПЕЧЕЛИХА ТУРНИРА “ФУТБОЛНИ ЗВЕЗДИ НА БЪЛГАРИЯ”

Изключителна радост изживяха малките футболисти на Добруджа – родени през 2010 година. Възпитаниците на младия и амбициозен треньор Венцислав Желев спечелиха турнира “Футболни звезди на България”, който се проведе в Бургас. След много силна игра те разгромиха на полуфинала състава на Дунав (Русе) с 5:0. След това на финала след поредица от инфарктни моменти се наложиха с 2:1 над момчетата на бургаския Нефтохимик. Децата от морския град поведоха в резултата, а малките добруджанци успяха да изравнят, а в последната минута на мача с гол на Кристиян Мирославов стигнаха до пълен обрат и заслужено триумфираха с първото място. Авторът на победното попадение Кристиян Мирославов бе избран за най-добър халф на турнира.

СНИМКА ОТ ФЕЙСБУК

ЛУДОГОРЕЦ СМЪЛЧА 15 000 НА „ГЕРЕНА”

В дербито на 25-ия кръг Левски загуби с 0:2 от Лудогорец като домакин пред препълнен стадион “Георги Аспарухов”. Шампионите от Разград показаха по-стабилна игра през цялата среща и заслужено си тръгнаха от столицата с пълен комплект точки.

Срещата започна по-активно за гостите, които още в 6-ата минута накараха Михайлов да спасява удар от дистанция на Юсеин. Само две минути по-късно Вандерсон се откъсна отляво и стреля, но излезлият Михайлов блокира изстрела, за да спаси вратата си от гол. В 10-ата пък Сисиньо намери Кешеру с перфектно центриране, но ударът с глава на румънеца се отби в страничната греда. В 19-ата минута Левски стигна до първото си по-опасно положение, когато Костов бе намерен в наказателното поле и веднага потърси Паулиньо, но Сисиньо изби топката от краката на съперника си в последния момент. Така се стигна до 21-ата минута, когато Мартин Райнов загуби топката от Марселиньо в центъра на терена, атакуващият халф напредна към наказателното поле и ударът му прехвърли Николай Михайлов за 0:1. В 35-ата минута Мариани пусна отличен пас по земя към Паулиньо, но крилото на „сините” се размина на сантиметри от това да засече топката във вратата на Пламен Илиев.

След почивката Лудогорец продължи да е по-опасният отбор на терена и в 52-ата минута Вандерсон се откъсна зад защитата отдясно и стреля по диагонал, но топката мина встрани от целта. Малко преди да е изминал час игра, Григоре засече с глава центриране от пряк свободен удар, но и той не намери очертанията на вратата. Шест минути преди края Свиерчок можеше да реши всичко в мача, но ударът му по диагонал не бе достатъчно точен, а можеше да потърси Яцек Горалски, който беше на чиста позиция. Вторият гол все пак падна във втората минута на добавеното време, когато Якуб Свиерчок изпълни бързо фаул, намирайки в наказателното поле Джоди Лукоки, който елиминира противников защитник и прати топката в мрежата за 0:2.

Така Лудогорец вече има 59 точки на върха и се откъсна на осем пункта пред Левски, който остава на третото място с 51. Отборът на ЦСКА е втори с 54 точки.

АРСЕНАЛ ПРИЗЕМИ “ЧЕРВЕНИТЕ ДЯВОЛИ”

Арсенал прекъсна фантастичната серия от 12 мача без загуба на Манчестър Юнайтед във Висшата лига, която започна с уволнението на Жозе Моуриньо и назначаването на Оле Гунар Солскяер. „Топчиите” спечелиха с 2:0 дербито на 30-ия кръг в Премиър лийг и изместиха „червените дяволи” от четвъртото място в класирането. Гранит Джака откри резултата в 12-ата минути след феноменален фалцов удар, който заблуди един от най-добрите вратари в света – Давид де Хеа. След почивката Обамеянг се разписа от дузпа за крайното 2:0.

Двубоят започна с домакински натиск, като във 2-ата минута пас на Колашинац отляво можеше да се превърне в голова асистенция, но Лаказет пропусна да засече топката. Две минути по-късно Обамеянг пробва задна ножица, но над вратата. Габонецът опита удар от дистанция в 8-ата минута, но отново мерникът му изневери. В 12-ата офанзивата на Арсенал даде резултат. Гранит Джака отправи силен фалцов удар от дистанция, който заблуди Де Хеа и испанският страж се хвърли в грешната посока – 1:0. В 19-ата късметът бе на страната на домакините, след като Фред засече в движение пас отляво, но топката се отби в левия страничен стълб. Пробив отляво на Обамеянг завърши с пас успоредно на голлинията, но нямаше негов съотборник, който да засече. В 36-ата Лукаку преодоля с физиката си бранител и нахлу в пеналта, но не успя да пусне топката зад Лено и стражът изби с една ръка. Белгиецът пробва добавка, но крайно неточно. В последната минута от добавеното време Погба даде начало на перспективна атака на Юнайтед с прецизно дълго подаване към Лукаку, нападателят разви атаката с пас за включилия се Далот, който обаче не успя да намери точно Рашфорд, и Джака се намеси навреме и изби.

Стражът на Арсенал продължи с отличните си изяви и след почивката. В 50-ата минута Лено за втори път се намеси решаващо. Продължителна атака на Манчестър Юнайтед завърши с добро извеждащо подаване на Рашфорд към Лукаку, който се озова очи в очи със стража на Арсенал, но германецът отново спаси. В 65-ата минута Погба опита извеждащо подаване към Рашфорд, но Лено отново реагира много добре и изпревари нападателя. Гостите владееха инициативата след почивката и търсеха изравнителното попадение, но в 68-ата минута получиха нов удар. Лаказет нахлу в наказателното поле и след като почувства, че леко е побутнат в гръб от Фред, падна. Джон Мос отсъди дузпа, като това решение изглеждаше малко пресилено. Обамеянг бе точен от бялата точка – 2:0.

Домакините удържаха резултата непроменен и спечелиха важни три точки, които им осигуриха 4-ото място във временното класиране.

РЕАЛ (МАДРИД) СЕ РАЗВИХРИ

Отборът на Реал (Мадрид) се развихри и спря серията от три загуби във всички турнири, след като спечели убедително с 4:1 при визитата си на Валядолид в среща от 27-ия кръг на испанската Примера дивисион.

През първата част домакините играха по-добре и след пропусната дузпа от Рубен Алкарас и отменени два гола на Серхио Гуардиола заради засади след намесата на ВАР успяха да поведат с попадение на Ануар Туами (29). Четири минути след това Бензема направи пропуск пред вратата на Валядолид, но след корнера резултатът бе изравнен. Стражът Жорди Масип се намеси лошо след центрирането и Рафаел Варан не сгреши от близка дистанция за 1:1.

Малко след почивката домакините отново натиснаха и Ануар пропусна сам срещу Тибо Куртоа, но след това Карим Бензема от дузпа) направи обрата пълен. Наказателният удар бе отсъден в 51-ата минута за нарушение на Плано срещу Одриосола. В 57-ата минута Дани Себайос можеше да направи резултата 1:3, но Масип направи отлично спасяване и изби в корнер. Малко след това Карим Бензема (59) реализира втория си гол в мача след центриране на Тони Кроос от корнер.

„Белият балет“ имаше инициативата, но Валядолид бе много близо до втори гол. След центриране от корнер Серхио Гуардиола намери много добре топката от воле, но я прати в десния страничен стълб. Две минути след това гостите останаха с човек по-малко на терена, след като Каземиро си изкара втори жълт и съответно червен картон. В 85-ата минута Лука Модрич оформи крайния резултат след асистенция на Бензема.

След успеха си Реал остава трети с 51 точки и е на 5 зад градския съперник Атлетико и на 12 след лидера Барселона. Валядолид заема 16-а позиция с 26 точки и има само една аванс пред опасната зона.

ДЕСПОДОВ НЕ УСПЯ ДА ПОМОГНЕ НА КАЛЯРИ

Отборът на Каляри с появилия се в игра в началото на втората част Кирил Десподов допусна тежка загуба при гостуването си на Болоня в двубой от 27-ия кръг на Серия “А”. Попаденията отбелязаха Ерик Пулгар от дузпа (34’) и Роберто Сориано (77’). Сардинците играха много плахо, като само вратарят им Алесио Краньо ги спаси от по-голямо поражение.

Домакините започнаха мача по-смело с два точни удара в 6-ата и 8-ата минути, съответно на Федерико Сантандер и Родриго Паласио. Те обаче бяха спасени от вратаря Алесио Краньо. В 12-ата Каляри отговори с удар от воле на Жоао Педро, който прелетя над вратата, пазена от Лукаш Скорупски. В 16-ата минута Краньо излезе рисковано напред, за да избие топката от краката на Сантандер. Тя стигна до притичалия Никола Сансоне, но ударът му срещна тялото на противниковия страж, който беше извън наказателното си поле. Тази ситуация доведе до принудителната смяна на Сантандер, който беше заменен от Рикардо Орсолини. В 29-ата Николо Барела имаше две възможности за гол, но не успя да ги оползотвори. При атака на Болоня в 33-ата минута топката срещна ръката на Чепители, а главният съдия без да се замисли, посочи бялата точка. Пулгар се зае с изпълнението на дузпата и даде преднина на домакините. Играчите на Каляри веднага се втурнаха да изравняват, като в 39-ата Жоао Педро нацели напречната греда след изстрел с глава. До края на частта атаките на двата отбора не доведоха до нищо интересно.

Веднага след почивката Десподов влезе в игра за гостите, но домакините бяха по-добрият отбор в началото на второто полувреме. В рамките на десетина минути Паласио, Джемали и Данило изпуснаха да увеличат тяхната преднина. В 63-ата минута, след страхотно центриране на Дарио Сърна, Жоао Педро беше много близо до изравняване на резултата, но Скорупски прояви блестящ рефлекс и отрази удара му с глава. В следващите минути последва нов натиск на Болоня. Първо Краньо спря опасен рейд на Сансоне в наказателното поле, а секунди по-късно изби и добър удар на Орсолини. Веднага след това Сансоне отново си опита късмета, но стражът и този път прояви стабилност. В 77-ата минута съпротивата на Каляри не издържа и Болоня стигна до втори гол, дело на Сориано, възползвал се по най-добрия начин от подаване на отлично играещия Сансоне.

БАЙЕРН ПРЕВЗЕ ВЪРХА В ГЕРМАНИЯ

Байерн (Мюнхен) не показа никаква милост срещу Волфсбург и измести Борусия (Дортмунд) от лидерската позиция в Бундеслигата. Шампионите наказаха съперника си с 6:0, постигайки осемнадесетата си победа за сезона, а изразителният успех изстреля шампионите на върха в таблицата заради по-добра голова разлика от “жълто-черните”.

По този начин баварците продължиха впечатляващата си серия като домакини срещу “вълците”, която вече се простира в 22 последователни мача без загуба – 20 победи и 2 равенства.

Роберт Левандовски вкара два гола, а с първото си попадение задмина Клаудио Писаро и еднолично оглави списъка с чуждестранните реализатори в историята на Бундеслигата. Полският голмайстор вече има 197 гола на сметката си. Серж Гнабри също записа силен мач, а Франк Рибери напомни за класата си, включвайки се от пейката след почивката.

Напълно очаквано срещата започна с натиск от страна на домакините, а Роберт Левандовски можеше да открие резултата още в 3-ата минута. Полският голмайстор овладя елегантно топката във вратарското поле, но ударът му не бе достатъчно силен. Баварците продължиха да пресират, а играта се развиваше предимно в половината на Волфсбург. “Вълците” се бяха прибрали зад центъра и разчитаха най-вече на контраатаки, като първото по-добро положение за тях дойде в 27-ата минута, когато Яник Герхарт стреля с глава, но не затрудни Нойер. Футболистите на Нико Ковач откриха резултата в 34-ата минута, когато Серж Гнабри завърши отблизо отлична акция, развила се по десния фланг. Йошуа Кимих показа страхотно самочувствие и техника, пробивайки добре, за да намери Томас Мюлер в наказателното поле. Той от своя страна центрира по перфектен начин, сервирайки топката на крака на Серж Гнабри, който преодоля Кастеелс от по-малко от метър за 1:0. Само три минути след това дойде и времето на Левандовски. Полякът порази Волфсбург за пореден път, след като Тиаго подаде от дълбочина на Гнабри, а той комбинира с деветката на Мюнхен, за когото не представляваше проблем да прати топката в опразнената врата – 2:0.

Байерн продължи да пресира и след подновяването на играта, като домакините имаха нужда от едва седем минути през второто полувреме, за да стигнат до третия си гол. Тиаго асистира на Хамес Родригес, който с удар по земя с левия крак от границата на наказателното поле порази долния десен ъгъл на Кастеелс за 3:0. Малко след това Нико Ковач направи две смени – Леон Горетцка влезе на мястото на Хави Мартинес, а Франк Рибери замени изигралия перфектен двубой Серж Гнабри. В следващите петнадесетина минути добри възможности се откриха преди Тиаго и Левандовски, но и двамата не успяха да реализират. Горетцка отправи силен шут извън наказателното в 67-ата минута, но Кастеелс демонстрира отличен рефлекс и изчисти в корнер. Резервата Рибери се включи силно, като след само двадесетина минути на терена асистира за четвъртия гол, който бе дело на Томас Мюлер. Вече бившият национал на Германия отбеляза с премерен удар по земя за 4:0, а феновете го аплодираха на крака. В 82-ата минута се случи нещо рядко срещано, защото Йошуа Кимих отбеляза с глава за 5:0, а в 84-ата Левандовски вкара за втори път, също с глава, насочвайки топката неспасяемо в мрежата след центриране на Рибери – 6:0.

МАРСЕЛО НАСТОЯВА ДА СЕ СЪБЕРЕ С КРИСТИАНО

Вторият капитан на Реал (Мадрид) Марсело иска да напусне “Сантиаго Бернабеу” през лятото. Според вестник AS левият защитник и негови представители на два пъти са разговаряли с шефове на “лос бланкос” в търсене на разрешение на проблема. Бразилецът е огорчен от статута си на резерва при Сантиаго Солари и смята, че е време да смени обстановката.

Южноамериканецът предпочита да отиде в Ювентус, където би се събрал със своя близък приятел и доскорошен съотборник Кристиано Роналдо. Още от лятото се говори за сериозен интересен от страна на “бианконерите” към 30-годишния футболист. Испанските медии писаха за оферта от 45 милиона евро и годишна заплата в размер на 12 млн. евро. От “Сантиаго Бернабеу” обаче били склонни да го пуснат за сума около 70 млн. евро, пише още AS.

НАНИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ КАРИЕРАТА СИ В САЩ

Португалският нападател Луиш Нани подписа договор за следващите три сезона с Орландо Сити. 32-годишният нападател подсилва отбора от Мейджър Лийг Сокър на САЩ със свободен трансфер от Спортинг (Лисабон), за който записа 9 гола и 7 асистенции в 29 мача през настоящата кампания.

Нани е четирикратен шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, за който игра в периода 2007-2014 година. След това той защитаваше цветовете на Фенербахче, Валенсия и Лацио, а по-рано през миналата седмица разтрогна по взаимно съгласие с родния си клуб Спортинг, за да продължи кариерата си в САЩ. Нани помогна на Португалия да спечели европейската титла през 2016 година.

МИЛАН ПРЕДЛАГА НОВ ДОГОВОР НА ДОНАРУМА

Милан възнамерява да продължи договора на вратаря Джанлуиджи Донарума. Според Sport Mediaset новото споразумение с 20-годишния италианец ще бъде до юни 2024 година. Заплатата на Донарума също ще претърпи сериозна промяна. Сега Джиджо прибира по 6 милиона евро на сезон. Настоящият договор на италианската надежда изтича през 2021 година. През текущия сезон Донарума изигра 29 срещи за Милан, в които допусна 23 гола.

АГУЕРО И ГУАРДИОЛА ВЗЕХА ОЧАКВАНИ НАГРАДИ

Голмайсторът на Манчестър Сити Серхио Агуеро спечели приза за играч на месец февруари в Премиър лийг. Аржентинецът отбеляза седем гола в четири мача на “гражданите”, като в това число и два хеттрика. Агуеро печели месечната награда за шести път в кариерата си, но за първи път през тази кампания. Нападателят вече има 18 гола в Премиър лийг от началото на сезона и води при реализаторите с едно попадение повече от Мохамед Салах.

Наградата за мениджър на февруари пък очаквано отиде у Пеп Гуардиола, който спечели в конкуренцията на Унай Емери и Оле Гунар Солскяер.