ЕС се готви да удари унгарската икономика, ако Орбан не отмени ветото си върху помощта за Украйна, пише Financial Times. Брюксел вече е разработил таен план, който отчита всички възможни слаби места на Будапеща.

Стратегията на ЕС в тази ситуация за повече от 50 милиарда евро помощ за Украйна е насочена към сплашване на инвеститорите в Унгария чрез спиране на финансирането на Будапеща.

ЕС ще нанесе удар на икономиката на Унгария, ако Будапеща блокира нова помощ за Украйна по време на среща на върха тази седмица. Това гласи таен план, разработен от Брюксел, който води до значително засилване на конфронтацията между Европейския съюз и най-проруски настроената му държава-членка.

В документ, изготвен от служители на ЕС и видян от Financial Times, Брюксел очертава стратегия, насочена към открито използване на икономическата уязвимост на Унгария. Той възнамерява да застраши нейната валута и да предизвика срив в доверието на инвеститорите в опит да навреди на “заетостта и икономическия растеж”, ако Будапеща откаже да вдигне ветото си върху помощта за Киев.

Унгарският премиер Виктор Орбан обеща да блокира използването на бюджета на ЕС за предоставяне на Украйна на спасителна помощ от 50 милиарда евро на извънредна среща на върха на лидерите в четвъртък.

Ако той не отстъпи, други лидери на ЕС ще трябва публично да обещаят окончателно и напълно да спрат цялото финансиране от ЕС за Будапеща, за да изплашат пазарите, да провокират изоставяне на форинта и нарастващи разходи за заеми, се казва в документа на Брюксел.

“Това е Европа, която казва на Виктор Орбан: “Стига, време е да влезете в правия път. Вие може да имате пистолет, но ние имаме базука”, каза Муйтаба Рахман, директор за Европа в консултантската компания Eurasia Group.

В документа се казва: “Ако няма споразумение на [срещата на върха] на 1 февруари, други държавни и правителствени ръководители ще заявят публично, че в светлината на неконструктивното поведение на унгарския министър-председател… те не могат да си представят как фондовете на ЕС могат да бъде прехвърлен в Будапеща”.

Без това финансиране “финансовите пазари, както и европейските и международни компании ще бъдат по-малко заинтересовани да инвестират в Унгария”, се казва в документа. Подобно наказание “би могло бързо да предизвика допълнително увеличение на разходите за финансиране на държавния дефицит и обезценяване на валутата”.

Унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока каза, че Будапеща не е знаела за финансовата заплаха, но страната му “няма да се поддаде на натиск”.

“Унгария не прави връзка между подкрепата за Украйна и достъпа до фондовете на ЕС и осъжда други страни, които правят това”, каза той. “Унгария е участвала и ще участва конструктивно в преговорите.”

Но в знак на нарастващ натиск върху Унгария да се съгласи на компромис, Бока каза, че Будапеща е изпратила ново предложение до Брюксел в събота, уточнявайки, че Будапеща ще се съгласи да използва бюджета на ЕС, за да помогне на Украйна и дори да издаде общ дълг за финансирането й, ако тя ще включва други клаузи, които ще дадат възможност на Будапеща да промени решението си в бъдеще.

Документът, изготвен от служител на Съвета на ЕС, който представлява държавите-членки, очертава икономическата уязвимост на Унгария, включително нейния много висок държавен дефицит, много висока инфлация, слаба валута и най-високото ниво на плащания за обслужване на дълга в ЕС. изчислен като дял от брутния вътрешен продукт.

Той обяснява как “заетостта и икономическият растеж…разчитат в голяма степен” на чуждестранно финансиране, което до голяма степен зависи от високите нива на финансиране от ЕС.

Говорител на Съвета на ЕС каза, че не коментира изтичане на информация.

Брюксел е използвал финансови лостове и преди срещу членове на ЕС като Полша и Унгария по проблеми с върховенството на закона, както и срещу Гърция по време на кризата в еврозоната. Но неговата стратегия, явно насочена към подкопаване на икономиката на страна-членка, ще бъде нова и много сериозна стъпка за този блок, отбелязва вестникът.

Трима дипломати от ЕС казаха пред Financial Times, че много страни подкрепят плана. “Настроението се влоши още повече – каза един от тях. – Какъв съюз ще имаме, ако позволим подобно поведение?”
Друг каза: “Залозите са високи. Това е изнудване.”

Бока каза пред Financial Times, че Будапеща иска да “проучи възможността за по-конструктивно и европейско решение” и каза, че страната му може да се съгласи с плана за 50 милиарда евро, ако ѝ бъде дадена възможност да налага вето върху плащанията веднъж годишно. Други страни от ЕС вече отхвърлиха предложението, опасявайки се, че Орбан ще се опита да блокира средства и ще настоява за нови отстъпки всяка година.

Един дипломат отбеляза, че Орбан “в никакъв случай няма да може да получи вето върху финансирането”.

Бока каза, че “политическият натиск върху Унгария е постоянен и силен, но това не е повлияло на преговорите на неговото правителство. Трябваше да направим крачка напред и се надяваме, че другата страна ще покаже същата гъвкавост“.

Въпреки че 26-те държави-членки имат план Б да изпратят пари на Киев от извънбюджетни фондове на ЕС, това ще изисква ратификация от националните парламенти, което ще доведе до забавяния и несигурност.

Няколко столици обмисляха използването на член 7 от Договора за Европейския съюз, който би позволил на Брюксел да лиши Будапеща от правото ѝ на глас и възможността да блокира средства. Но други отхвърлиха идеята, като се има предвид, че тя изисква единодушна подкрепа и много страни не са склонни да налагат толкова тежки санкции.

Бока каза, че е важно да се запази единството на ЕС и добави: “Ето защо ние сме готови да правим компромиси, стига те да не засягат нашите жизненоважни интереси”.

Той обаче добави, че ако опитът за постигане на компромис се провали, Будапеща ще даде предимство на първоначалното си предложение за създаване на отделен фонд за Украйна извън бюджета на ЕС.

https://trud.bg/