Топенето на ледниците може да означава, че Гълфстрийм, системата от течения, която носи топлина в северното полукълбо, ще спре през 2025 г., съобщава Daily Mail .

Възможен рязък спад на теченията в Атлантическия океан става все по-вероятен. Екип от изследователи от университета в Утрехт в Холандия все още не може да каже точно кога ще се случи този колапс, но предишни проучвания предполагат, че може да се случи през следващата година.

Гълфстрийм, който е основен компонент на много по-голяма система от океански течения, известна като Атлантическата меридионална преобръщаща циркулация (AMOC), пренася топла вода от повърхността на океана на север от тропиците към северното полукълбо. Без AMOS по-голямата част от Европа може буквално да замръзне, казват експерти.

Редица проучвания показват, че изменението на климата влияе върху движението на AMOS. Пристигането на повече прясна вода от топенето на лед край Гренландия забавя топлите течения. Така климатът в Европа ще се охлажда с около един градус на десетилетие, а в някои региони с три градуса. Моделите на глобалните валежи също ще се променят с разпространението на арктическия лед по-на юг.

Отбелязва се, че поради новия срив зимите в Европа ще станат осезаемо по-студени, а летните засушавания, горещи вълни и бури ще станат по-чести. Освен това морското равнище в северноатлантическия басейн ще се повиши с почти половин метър, а също така ще има мащабен колапс на дълбоководни екосистеми.

По-рано генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че Антарктида е започнала да се „събужда“ поради топенето на леда на фона на климатичните промени.