Международният ден за действие за тюлените или Денят на белка се отбелязва всяка година на 15 март в много страни по света и е създаден по инициатива на Международния фонд за защита на животните (IFAW).

Белки – малките на гренландския тюлен – са били ловувани от много десетилетия, главно заради красивата им козина. Именно търсенето на тази козина, което най-често се диктува от модните тенденции, а не от належащата необходимост, кара хората да унищожават тези животни в огромни количества. Не толкова отдавна можеше да се продава законно в Европа, Русия, Китай и много други страни.

Гренландските тюлени се срещат в Северния Атлантик, Бяло, Баренцово, Карско и Гренландско море. В продължение на единадесет месеца майката на тюлена носи малкото, а през пролетта възрастните женски и мъжки се издигат до леда от морето за няколко седмици, за да се появи тяхното потомство – очарователни и беззащитни малки.

Около две седмици след раждането, докато женската се храни с мляко, козината на катерицата остава снежнобяла. Именно заради тази козина всяка година умират десетки хиляди катерици, като убиването им е много брутално: бити са до смърт с железни бухалки. По отношение на жестокостта, варварството и броя на убийствата този занаят няма равен на себе си. И до края на 20-ти век търговският лов на малки гренландски тюлени доведе този вид до ръба на изчезването.

Международният фонд за хуманно отношение към животните (IFAW) беше един от първите, които се обявиха срещу унищожаването на белите катерици, което привлече широко обществено внимание към този проблем. Все повече и повече хора се присъединяваха към защитниците, които не можеха да останат безразлични към варварската и безсмислена търговия. Всяка година през март по света се организират хиляди демонстрации и пикети.


Убийството става много брутално… (Снимка: Владимир Мелник, лицензирана от Shutterstock.com)

Благодарение на тази енергична дейност властите на много страни по света бяха принудени да предприемат икономически мерки, които направиха риболова на бели китове нерентабилен. А от 1986 г. вносът и продажбата на кожи от катерици в САЩ, Мексико и европейските страни беше напълно забранен. Днес в Европейския съюз дори се смята за признак на лош вкус да се появяваш на обществени места с връхни дрехи от бебешка кожа.

В Русия, благодарение на усилията на обществеността и международните екологични организации, през 2009 г. правителството на Руската федерация въведе забрана за лов на бели катерици. Това стана благодарение, наред с другото, на участието в протеста на руски знаменитости – артисти, музиканти, режисьори, академици, журналисти, спортисти…

И днес обаче ловът на бели тюлени продължава – подобно масово и нехуманно убиване на малки тюленчета не е забранено в Канада и Норвегия. Но световната общност продължава да се бори. През август 2010 г. ЕС въведе забрана за търговия с всички тюленови продукти, като направи незаконна търговията с всякакви тюленови продукти от целия търговски улов. IFAW очаква това да сложи край на риболова на тюлени и в тези страни.

На 15 март в много страни се провеждат различни акции, демонстрации и пикети срещу убиването на малки катерици. Руската общественост и многобройни екологични организации провеждат всякакви събития в цялата страна за защита на тези животни и за привличане на общественото внимание към проблема – изложби на детски рисунки, фотоизложби, демонстрации, флашмобове и др.  calend.ru