• Куп пропуски пред двете врати и греда белязаха двубоя в Глазгоу

Чехия победи Шотландия с 2:0 в първи мач от група “D” на Евро 2020 за двата отбора.

Срещата в Глазгоу стартира с опасна атака на Шотландия, при която Джон Макгин не се възползва от объркване на отбраната на съперника в петата минута. Чехия заигра по-добре след това и в 15-ата минута Патрик Шит отправи коварен удар, но Маршал спаси.

До края на полувремето Шотландия пропусна на два пъти – Линдън Дайкс стреля опасно в 18-ата минута, но покрай вратата, а в 32-ата Андрю Робъртсън отправи бомбен удар, но вратарят на чехите се справи.

Минути преди края на полувремето (42′) обаче Патрик Шик откри резултата в полза за Чехия след удар с глава (1:0).

Втората част започна вихрено и чехите пропуснаха два шанса за гол в рамките на минута след удари на Шик и Дарида. Последва греда за Шотландия в 47-ата минута след изстрел на Хендри, а малко след това Томаш Калаш едва не си вкара автогол.

Поредицата от пропуски приключи в 53-ата минута, в която Патрик Шик успя да изненада напусналия вратата си страж на Шотландия и го прехвърли с удар от центъра (2:0).

След гола Шотландия имаше няколко хубави възможности след 60-ата минута, но нямаше късмет да отбележи. В последните десет минути пък островитяните се разминаха с по-изразителна загуба, но вратарят Дейвид Маршал спаси всичко възможно.

Чехия и Англия поведоха в класирането в групата, докато Хърватия и Шотландия ще трябва да наваксват в останалите две срещи.
ШОТЛАНДИЯ – ЧЕХИЯ 0:2
0:1 Патрик Шик (42′), 0:2 Патрик Шик (53′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
5′  Първа опасност в мача! Грешка в отбраната на Чехия, Джон Макгин се озова на добра позиция и опита удар, но бранител блокира шута му.
15′  Страхотна възможност за Чехия! Патрик Шик засече топката и я отправи в близкия ъгъл, но вратарят на Шотландия внимаваше.
18′  Линдън Дайкс пропусна пред вратата на Чехия, ударът му премина на сантиметри от лявата греда.
32′  Невероятен шанс за Шотландия! Андрю Робъртсън получи топката вляво от вратата и стреля, но Томаш Вацлик изби с върха на пръстите си.
42′  ГОООЛ за Чехия! Патрик Шик надскочи отбраната на Шотландия след центриране на Владимир Цоуфал и заби топката с глава за 1:0.
45′ Скот Мактоминей връхлетя върху защитник на Чехия с топка в крака и поиска дузпа, но реферът замълча.
45+1′ Край на първото полувреме.

46′ Начало на втората част.
46′  Страхотна възможност за Чехия! Патрик Шик стреля опасно, но Маршал се справи.
46′  Още един шанс за Чехия! Владимир Дарида опита силен шут, но вратарят пак беше на поста си.
47′  ГРЕДА за Шотландия! Джак Хендри отправи удар от границата на наказателно поле, но топката срещна напречния стълб.
49′  Късмет за Чехия! Томаш Калаш насочи опасно топката към собствената си врата, но Вацлик плонжира и отби летящата към вратата му топка.
53′  ГООООЛ за Чехия! Патрик Шик изненада вратаря на Шотландия с гол от центъра!
55′ Нова възможност за Чехия! Владимир Дарида стреля към далечния ъгъл, но над вратата.
60′  Хубава възможност за Шотландия, но топката се отби у бранител и излезе в аут.
62′  Центриране в наказателното поле на Чехия, топката е свалена към Че Адамс, но опитът му за удар е блокиран.
65′  Невероятен пропуск за Шотландия! Линдън Дайкс стреля от няколко метра, но Вацлик протегна крак и успя да спре удара му.
72′ Серия смени накъсаха играта.
74′  Играта е спряна, за да се окаже лекарска помощ на Томаш Калаш.
80′ Шанс за Патрик Шик, но вратарят на Шотландия се справи.
84′ Джеймс Форест проби в наказателното поле и пробва диагонален изстрел по земя, но топката се удари в крака на Томаш Калаш.
89′ Пореден пропуск за Чехия, резервата Михаел Крменчик стреля, но Маршал спаси шотландците.