• “Лалетата” разочароваха и не отправиха нито един точен удар в Будапеща

С човек повече Чехия срази Нидерландия с 2:0 пред пълните трибуни на “Пушкаш Арена” в унгарската столица Будапеща и поднесе изненада в 1/8-финалите на Евро 2020. “Лалетата” разочароваха и не отправиха нито един точен удар през целия мач, а ключов момент бе изгонването на Матайс де Лихт в 52-ата минута заради игра с ръка пред наказателното поле. Чехите се възползваха от числения превес и с голове на Томаш Холеш (68) и звездата си Патрик Шик (80), класирайки се за 1/4-финал срещу Дания в азербайджанската столица Баку. “Червеният динамит” елиминира вчера Уелс след убедителна победа с 4:0 в Амстердам.

Съперниците започнаха динамично срещата, като си размениха по няколко добри атаки в първите минути, но така и не успяха да създадат голово положение. В 8-ата минута След центриране в наказателното поле намиращият се в положение на засада Матайс де Лихт върна топката с глава към Мемфис Депай, който отправи изключително неточен удар и топката излезе в тъч.

Футболистите на Франк де Бур продължиха да натискат противника и в 13-ата минута създадоха поредна опасност пред вратата на Чехия. Дензел Дъмфрис бе изведен с дълъг пас зад гърба на отбраната, като с глава преодоля излезлия напред Томаш Вацлик, но след това Калас изби топката в корнер. Малко по-късно Партик ван Анхолт бе изведен отлично по лявото крило и центрира остро в наказателното поле, но защитата на Чехия се справи и изби. Чехите създадоха първата си сериозна опасност пред Мартен Стекеленбург в 22-ата минута, когато след центриране в пеналта Соучек стреля с глава, но не успя да насочи добре топката и тя излезе в аут.

В 28-ата минута Патрик Шик шутира от разстояние, но Стекеленбург бе на мястото си и улови. “Лалетата” отвърнаха с изстрел на Донйел Мален от близко разстояние, който обаче бе избит от защитник в корнер. Десетина минути по-късно чехите организираха страхотна атака и Антонин Барак се озова на перфектна позиция, след което шутира и топката излезе в корнер. В ответната атака Дъмфрис бе изведен в пеналта на Чехия и опита да намери свой съотборник, но вратарят Вацлик успя да избие с крак, а след това защитата изчисти. “Оранжевите” опитаха да стигнат до попадение в заключителните минути на първата част, но не създадоха голова опасност.

• Netherlands vs Czech 0−2 – Extеndеd Hіghlіghts & All Gоals 2021 HD

След почивката в 51-ата минута Донйел Мален направи феноменален самостоятелен пробив от центъра на терена, но направи грандиозен пропуск, след като вратарят Томаш Вацлик не позволи да бъде преодолян и хвана топката. В ответната атаката Партик Шик бе изведен на добра позиция пред наказателното поле. Таранът се сбори за топката с Матайс де Лихт, който падайки “прибра” кълбото с ръка и съдията Карасев даде фаул и жълт картон. Ситуацията бе разгледана с ВАР, тъй като бранителят бе последен в защита, след което руският рефер реши да изгони защитника с директен червен картон. Томаш Цоуфал пък шутира от прекия свободен удар право в стената на “оранжевите”.

С човек повече чехите се настаниха в половината на съперника и в 65-ата минута Кадаржабек се озова на страхотна позиция в наказателното поле, но ударът му бе спрян с крак от Дъмфрис. Три минути след това след центриране от фаул близо до корнера отбраната на “лалетата” не реагира никак добре и Томаш Холеш с глава вкара за 0:1. В 78-ата минута Томаш Соучек шутира от дистанция право в ръцете на Мартен Стекеленбург.

В 80-ата минута “лалетата” сгрешиха при изнасянето на топката и тя достигна до Томаш Калаш, който навлезе в наказателното поле и подаде на Патрик Шик, който с точен удар реализира четвъртия си гол от началото на шампионата. В третата минута от добавеното време влезлият като резерва Михаел Кременчик стреля от далечно разстояние, но Мартен Стекеленбург спаси. До края на мача нямаше попадения и Чехия заслужено се класира за 1/4-финалите на турнира.

НИДЕРЛАНДИЯ – ЧЕХИЯ 0:2
0:1 Томаш Холеш (68), 0:2 Патрик Шик (80)

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на двубоя.
1 – Донйел Мален центрира опасно в наказателното поле, но нямаше кой да засече топката
2 – Томаш Холеш шутира от дистанция над вратата на Стекеленбург
8 – След центриране в наказателното поле намиращият се в положение на засада Матайс де Лихт върна топката с глава към Мемфис Депай, който отправи изключително неточен удар и топката излезе в тъч
11 – Мемфис Депай изведе Дензел Дъмфрис, който нахлу в наказателното поле, но в последния момент топката му бе избита в корнер
13 – Нов пробив на Дъмфрис в пеналта на чехите и Калас изчисти с топката в корнер
17 –  Партик ван Анхолт бе изведен отлично по лявото крило и центрира остро в наказателното поле, но защитата на Чехия се справи и изби
22 – След центриране в пеналта Соучек стреля с глава, но не успя да насочи добре топката и тя излезе в аут
28 –  Патрик Шик шутира от разстояние, но Стекеленбург бе на мястото си и улови топката
29 – Донйел Мален отправи удар от близко разстояние, но защитник изби в корнер
38 –  Чехите организираха страхотна атака и Антонин Барак се озова на перфектна позиция след пас на Лукаш Масопуст, след което шутира и топката излезе в корнер
39 – Дензел Дъмфрис се опита да намери Донйел Мален във вратарското поле с пас по земя, но защитник пресече и изчисти топката
45+2 – Край на първата част!
………………………………………………..
46 – Начало на второто полувреме
51 –  Донйел Мален направи феноменален самостоятелен пробив от центъра на терена, но не успя да преодолее вратаря Томаш Вацлик
52 –  Матайс де Лихт игра с ръка пред наказателното поле като последен в отбрана и след намесата на ВАР бе изгонен с директен червен картон
55 – Владимир Цоуфал шутира от прекия свободен удар право в стената на “лалетата”
65 – Кадаржабек се озова на страхотна позиция в наказателното поле, но ударът му бе спрян с крак от Дъмфрис
68 –  ГОООЛ за Чехия! След центриране от фаул близо до корнера отбраната на “лалетата” не реагира никак добре и Томаш Холеш с глава вкара за 0:1
78 –  Томаш Соучек шутира от дистанция право в ръцете на Мартен Стекеленбург
80 –  ГОООЛ за Чехия! “Лалетата” сгрешиха при изнасянето на топката и тя достигна до Томаш Калаш, който навлезе в наказателното поле и подаде на Патрик Шик, който с точен удар реализира четвъртия си гол от началото на шампионата
90+3 –  Влезлият като резерва Михаел Кременчик стреля от далечно разстояние, но Мартен Стекеленбург спаси
90+6 – Край на мача! Чехия срази Нидерландия с 2:0 и се класира за 1/4-финалите, където ще играе с Дания

Нидерландия: 1. Мартен Стекеленбург, 3. Матайс де Лихт , 6. Щефан де Врай, 8. Жоржиньо Вайналдум, 10. Мемфис Депай, 12. Пиер ван Аанхолт (81  7. Стивън Бергхуйс), 15. Мартен де Роон (74  19. Воут Вегхорст), 17. Дейли Блинд, 18. Донйел Мален (57  11. Куинси Промес), 21. Френки де Йонг, 22. Дензел Дъмфрис
Резерви: 13. Тим Крул, 23. Марко Бизо, 2. Жоел Велтман, 4. Нейтън Аке, 5. Оуен Виндал, 7. Стивън Бергхуйс, 11. Куинси Промес, 14. Дейви Клаасен, 16. Райън Гравенберх, 19. Воут Вегхорст, 25. Юриен Тимбер, 26. Коди Гакпо
Селекционер: Франк де Бур

Чехия: 1. Томаш Вацлик, 2. Павел Кадержабек, 3. Ондрей Челустка, 5. Владимир Цоуфал , 6. Томаш Калас, 7. Антонин Барак (90+2  21. Алекс Крал), 9. Томаш Холеш  (85  21. Алекс Крал), 10. Патрик Шик (90+2  11. Михаел Крменчик), 12. Лукаш Масопуст (79  14. Якуб Янкто), 13. Петр Шевчик (85 19. Адам Хложек), 15. Томаш Соучек
Резерви: 16. Алес Мандус, 23. Томаш Кубек, 4. Якуб Брабек, 11. Михаел Крменчик, 14. Якуб Янкто, 19. Адам Хложек, 20. Матей Видра, 21. Алекс Крал, 22. Алес Матею, 24. Томаш Пекхарт, 25. Юкуб Пешек, 26. Михал Садилек
Селекционер: Ярослав Шилхави

Стадион: “Пушкаш Арена”, Будапеща (Унгария)
Съдия: Сергей Карасьов (Русия)