- Според „Поредният популизъм са спекулациите за падане на цените на олиото и хляба. Това е политическо празнодумие, което не води до нищо”, категорична е Жекова
Не трябва да се драматизира ситуацията, а да се говори с числа. Това заяви Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика по повод вдигането на забраната за внос на зърно от Украйна и недоволството на земеделците у нас.
„За пшеницата – България е огромен нетен износител. При слънчогледа обаче ситуацията е друга.
„Ако проследим по години и месеци данните за нетен внос на слънчоглед и износът на слънчогледово олио – това са 2 скачени съда. Когато има повече внос на слънчоглед, има повече износ на олио”, обясни Богданов.
„За пшеницата имаше свободен внос и до днешна дата е свободен. Защо няма внос на пшеница – защото има много голяма българска продукция, която ще бъде изнесена”, каза Богданов.
„Не искат да признаят открито, че миналата година след началото на войната – първите седмици и месеци, на световните борси имаше много рязък скок на цената и на пшеницата, и особено на слънчогледа, който стигна 1000 евро на тон. Някои хора вероятно си помислиха, че това ще е новото нормално и всичко под това им изглежда ниско”, каза Богданов.
„В момента цената на слънчогледа е по-ниска и във Франция. Ако гледате там котировките на тамошните тържища, те какво общо имат с вноса от Украйна?
На българския пазар, на който евентуално ще се появи някой камион, няма общо, но цената пак е с 60% по-ниско отколкото беше пикът миналата година.
Така че, нека да гледаме данните и да видим реално какво е състоянието и ако някъде конкретни производители имат конкретни щети, нанесени от скъпи торове, много голям разход за гориво – това е нормалната схема, която се прилага и за други браншове, и за селското стопанство”, заяви Богданов.
„Идеята, че може да върнем с подобна забрана цената от миналата година, е просто абсурдна. Популизмът е винаги удобното извинение. При неприятна пазарна ситуация винаги се търси начин да се сложи данък, да има забрана”, коментира Богданов.
„Печалбата от 2,5 милиарда лева е пръсната на 70 000 производители”, отговори Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
„По данни на Министерството на финансите 2 милиарда са субсидиите. Ако 2 милиарда са субсидии и 2 милиарда са печалбите ни – означава, че тези печалби сме ги калкулирали само от субсидии”, каза Жекова.
„Използва се за база една добра година за сектор земеделие. Производството през 2022 и 2023 година е безумно скъпо – заради цена на торове, заради политиката, заради цена на горива.
Тоест ако на теб един декар слънчоглед ти струва между 120 и 150 лева производство без ренти, приходът ти, понеже климатичните условия са такива, е около 150 килограма, т.е. приходът ти на база лев ще бъде 105 лева, на база днешна цена.
Тогава имаме ли нужда от помощ в сектора? Имаме. И в този аспект искам да кажа, че вносът на пшеница не беше активен, защото нямаше достатъчно ценова разлика”, коментира Жекова.
Тя коментира още, че вчера ЕК е взела решение, което е поставило всички европейски производители в несъстоятелност.
„То е финансирането на 1,2 милиарда евро за транспортни разходи за тази стока, за да влезе. Нали осъзнавате в каква несъстоятелност ние ще изпаднем? Колко неконкурентоспособни ще бъдем ние?”, попита Жекова.
„Ако хората с майбасите получават незаконно пари, държавата да си свърши работата. И с това ще приключа. Ако от 70 000 човека, има 10 с „Майбах”, живи и здрави. Всички останали какво да правят? Ако държавата има някакъв проблем с тях, да се оправя. Да не ги поставя като пилон”, каза Жекова.
„Това с майбасите няма да го коментирам. Намерете тези хора и правете каквото искате. Аз в този разговор няма да участвам. Аз майбах нямам“, каза още Жекова
На думата Майбах откачихте, каза Виктор Николаев.
„Поставяте ме в някаква ситуация, в която аз нямам. Аз такъв нямам. Намерете тези хора и ги питайте“, продължи Жекова.
„Субсидията на декар зърнопроизводство е 20 лева. 13 лева получаваме от ЕК за спазване на зелените изискванията. Това е субсидията, която сме получили за 2022 г.“, обясни Жекова.
Жекова отвърна и на въпрос, дали браншът има господари, в които се концентрират субсидии и печалба, и имат свое лоби. „Къде е лобито на тезите големи в момента. Те ли си поръчаха затварянето“, каза тя.
„Поредният популизъм са спекулациите за падане на цените на олиото и хляба. Това е политическо празнодумие, което не води до нищо”, категорична е Жекова.
Тя поясни, че с протестните действия ще покажат на хората кои са, за да могат да ги видят и чуят. https://blitz.bg
- Радостина Жекова, ДСЗ: Не очаквам сътресения в цената на хляба заради края на зърнената…
- Радостина Жекова: Не се ли разпишат ясно правилата, кампанията ще се окаже нулева
- Зърнопроизводители ще блокират ГКПП край Кардам на 7 април
- Кардам ще бъде една от точките на националния протест на зърнопроизводителите
- Зърнопроизводителите излизат на протест, изкарват земеделската техника, причината е безконтролен внос на украинско зърно
- ДОБРАТА РЕКОЛТА ОТ СЛЪНЧОГЛЕД В ДОБРУДЖА НЯМА ДА КОРИГИРА ЦЕНАТА НА ПОСКЪПВАЩОТО ОЛИО
- СЛЪНЧОГЛЕДОВАТА РЕКОЛТА В ДОБРИЧКИЯ РЕГИОН ПОСКЪПВА
- Най-голямата щета на зърнената реколта в Добруджа нанесе сушата, но стопаните извлякоха поуки и…