СПОРТНА ПАНОРАМА

0
14

УСТРЕМ (ДОНЧЕВО) ВЗЕ ДЕРБИТО В ДОБРИЧ

Устрем (Дончево) победи Рилци (Добрич) с 2:0 в съседското дерби от деветия кръг на Североизточната трета лига. Срещата се проведе в Добрич заради ремонт на стадиона в село Дончево. Стана равностоен двубой, информира sportal.bg. Той започна с пропуски на Пламен Шестаков и Дони Дончев пред вратата на Рилци. Вратарят на символичните домакините Георги Марков пък спаси опасен удар на Гюрсел Осман. В 39-ата минута Шестаков центрира и Георги Георгиев откри резултата. Бившият голмайстор на Рилци Дейвид Венциславов изведе Иван Цачев на добра позиция, но той беше спрян с нарушение и сам вкара дузпата в 52-ата минута. След 2:0 Рилци натисна, но без успех. Дейвид Венциславов можеше да направи успеха категоричен, но пропусна от добра позиция.

В друг мач от кръга Черноморец (Балчик) победи Доростол с 1:0 в Силистра. Алекс Наков осигури успеха в средата на второто полувреме, когато вкара с глава след центриране отляво.

• СЕВЕРОИЗТОЧНА ТРЕТА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ – IX КРЪГ

Устрем Д (Дончево) – Рилци (Добрич) 2:0

Черноломец (Попово) – Бенковски (Исперих)     отложен

Светкавица (Търговище) – Волов Шумен (Шумен)     1:2

Доростол (Силистра) – Черноморец (Балчик)    0:1 (0:0)

в Добрич, ст. „Дружба“ – изкуствен терен:

Устрем (Дончево) – Черноломец 1919 (Попово)

19 октомври 2024 г., събота, 16:00 ч.

Рилци (Добрич) – Кубрат 2016 (Кубрат)

Септември 98 (Тервел) – Фратрия II (Бенковски)

Спартак 1918 II (Варна) – Лудогорец III (Разград)

Аксаково (Аксаково) – Доростол (Силистра)

Волов Шумен (Шумен) – Черно море II (Варна)

Бенковски (Исперих) – Светкавица (Търговище)

20 октомври 2024 г., неделя, 16:00 ч.

Черноморец (Балчик) – Ботев (Нови пазар)

МОМЧЕТАТА НА РАДО БОЯНОВ СПЕЧЕЛИХА ТОЧКА ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Отборът на Добруджа, който играе в Елитната юношеска група до 15 години, спечели точка при гостуването си на Етър (Велико Търново) в мач от 10-ия кръг на първенството. Момчетата на Радослав Боянов започнаха добре срещата и в 16-ата минута поведоха в резултата. Тогава Александър Мартинов прати топката в мрежата на домакините след точно изпълнение на наказателен удар. За съжаление, „жълто-зелените” не успяха да запазят преднината си. През второто полувреме домакините стигнаха до изравнително попадение чрез Петър Петров.

В следващия кръг младите добруджанци ще играят с Национал (София). Срещата е насрочена за 30 октомври и ще се проведе в Добрич.

Лудогорец 1945 (Разград) – ЦСКА (София)

Дунав от Русе (Русе) – Локомотив 1926 (Пловдив)

30 октомври 2024 г., сряда, 10:30 ч.

Ботев (Пловдив) – Спартак 1918 (Варна)

ФА Добруджа 1919 (Добрич) – Национал (София)

30 октомври 2024 г., сряда, 11:00 ч.

Академик (Пловдив) – Септември (София)

30 октомври 2024 г., сряда, 12:00 ч.

Левски (София) – Берое (Стара Загора)

Славия 1913 (София) – Етър ВТ (Велико Търново)

30 октомври 2024 г., сряда, 13:00 ч.

в Бургас, ст. „Лазур“:

Звезденбург (Бургас) – Черно море (Варна)

НАРЪГАХА С НОЖ ФУТБОЛИСТ НА ДОБРУДЖА

Футболистът на Добруджа Стефан Трайков е намушкан с нож в центъра на Добрич. Инцидентът с 19-годишния младеж става на 12 октомври. Той е намушкан в областта на ребрата, със съмнение за засегнат бял дроб. Извършителите са 23-годишен познат на полицията, както и 30-годишен криминално проявен, който се е укрил и е задържан след две денонощия. Стефан Трайков е сред най-перспективните играчи на един от лидерите във Втора лига и често започва като титуляр, информира novsport.com.

Ето какво написаха феновете на Добруджа: „Призоваваме за най-строги санкции за причинителите на този опит за ликвидиране! Призоваваме институциите да се разсънят и да спрат да си затварят очите за ежевечерните сбирки на разнообразни „ рейсъри “, пияни и дишащи балони (а и не само) пред Стоматологията, за които целият град знае! Нека този тормоз бъде спрян, дано Добрич да не става все по-страшен за нашите деца!

Бързо възобновяване, Стефчо! С теб сме!”

РУТ ЧЕПНГЕТИЧ СЧУПИ СВЕТОВНИЯ РЕКОРД В МАРАТОНА

Кенийката Рут Чепнгетич подобри с почти две минути световния рекорд в маратона при жените. Тя постави новото върхово постижение по време на Маратона на Чикаго, в който завърши на впечатляващото десето място. 30-годишната кенийка финишира за 2 часа, 9 минути и 57 секунди и така стана първата жена в историята, която бяга 42 километра и 195 метра за под 2:10 часа.

Вече старият световен рекорд бе на етиопката Тигст Асефа, която през септември тази година първа слезе под 2:12 часа с резултат от 2 часа, 11 минути и 53 секунди.

Втора при дамите остана Сутуме Асефа от Етиопия, която завърши на цели 7 минути и 36 секунди зад световната шампионка за 2019 година Чепнгетич. Трета се нареди друга кенийка – Ирине Чептай, която приключи за 2:17:51 часа.

Победител в целия маратон стана Джон Корир от Кения, който измина дистанцията за 2 часа, 2 минути и 44 секунди. Хусейдин Еса от Етиопия се нареди втори с 2:04:39 часа, а на още 11 секунди от него приключи Амос Кипруто от Кения. sportal.bg

СТЕФАНИ СТОЕВА Е ШАМПИОНКА В КАЙРО

Стефани Стоева спечели титлата на единично жени на международния турнир по бадминтон „International Series“ в Кайро (Египет). Българката победи на финала поставената под номер 8 в схемата Ясмин Хамза (Италия) с 21:10, 22:20 за 31 минути. Стоева доминираше в първия гейм, а във втората част успя да спечели последните разигравания и да вземе златото. Тя стигна до титлата с пет поредни победи.

Така България завършва надпреварата с две отличия, след като на смесени двойки Габриела Стоева и Евгени Панев завоюваха бронзов медал. „Трето място за нас на смесена двойка. Щастливи сме с нивото, което показахме тази седмица . Ще има продължение… Благодарим на нашия екип и на хората, които ни подкрепяха“, написа Габриела Стоева в профила си в Инстаграм. sportal.bg

ФУТБОЛНАТА АСОЦИАЦИЯ НА АНГЛИЯ Е ЗАПОЧНАЛА ПРЕГОВОРИ С ГУАРДИОЛА

Ръководството на Футболната асоциация на Англия (ФА) е осъществило контакт с Пеп Гуардиола относно перспективата той да стане мениджър на „трите лъва“.

Договорът на Гуардиола с Манчестър Сити изтича през следващото лято и вестник Тоймс твърди, че е имало неофициален контакт на ФА с него в началото на сезона, въпреки че все още няма отговор от страна на специалиста.

Бившият халф на Манчестър Юнайтед и националния отбор на Република Ирландия Рой Кийн призова Футболната асоциация да избере мениджъра на Сити за отговорния пост начело на Англия. „Потърсете най-добрия. Договорът на Пеп изтича през лятото“, заяви Кийн, който работи като анализатор в ITV.

Самият Гуардиола вече каза, че „всичко може да се случи“ с бъдещето му.

Испанецът спечели шест титли от Висшата лига със Сити, както и Шампионската лига. Пеп Гуардиола е начело на „небесносините“ от 2016 година.

Бившият треньор на Пари Сен Жермен, Челси и Байерн (Мюнхен) – Томас Тухел, остава фаворит на букмейкърите за мениджърската работа в състава на Англия.

Лий Карсли, който наследи Гарет Саутгейт, остава временно начело на световните шампиони от 1966 година.

ЗИНЕДИН ЗИДАН Е ОТВОРЕН ЗА ПРЕГОВОРИ С МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД

Легендарният бивш футболист и треньор на испанския Реал (Мадрид) Зинедин Зидан е отворен за преговори с Манчестър Юнайтед. Ако се стигне до договор с английския клуб, той вече е набелязал и първата си цел и ще настоява за един конкретен трансфер, пише football365.com. Става дума за френския защитник на Барселона Жюл Кунде, който Зинедин Зидан би искал като първото ново попълнение, с което да разполага в състава на Юнайтед, ако застане начело на отбора. По негово мнение Кунде би имал фундаментална роля за заздравяване на защитата на английския тим.

„Червените дяволи“ записаха най-лошия си старт на сезона във Висшата лига, след като воденият от мениджъра Ерик тен Хаг състав спечели едва 7 точки от 21 възможни и реализира само пет гола в първите седем кръга.

Сред спряганите имена за потенциални заместници на нидерландския специалист, освен Зидан, са още Масимилиано Алегри, Гарет Саутгейт, Томас Тухел, Еди Хау и Томас Франк.

БЪРНАРД ТОМИЧ ВЕЧЕ ДЪРЖИ ДВА АНТИРЕКОРДА

Австралиецът Бърнард Томич записа антирекорд в неделя, след като допусна най-бързата загуба във финал в историята на мъжкия тенис. В мача за титлата на турнира от веригата „Чалънджър“ във Феърфилд, САЩ, 31-годишният Томич отстъпи с 0:6, 1:6 пред представителя на домакините Лърнър Тиен за едва 39 минути. Това е с четири минути по-бързо от стария рекорд, който бе поставен във финала на турнира в Касис през 2019 година между французина Жо-Вилфред Цонга и израелеца Дуди Села.

Любопитна подробност е, че Томич държи и рекорда за най-бърза загуба изобщо. Той беше поставен през 2014 година в мач от първия кръг на турнира „Мастърс 1000“ в Маями. Тогава Томич отстъпи отново с 0:6, 1:6 пред финландеца Ярко Ниеминен за само 28 минути.

KOШМАР И ТЕЖЪК РАЗГРОМ ЗА БЪЛГАРИЯ

България катастрофира тежко с 0:5 при гостуването си на Северна Ирландия в Лигата на нациите. По този начин „лъвовете“ регистрираха първо поражение под ръководството на Илиан Илиев и своето най-голямо от пет години насам, когато бяхме разбити с 0:6 от Англия в София.

Халфът Айзък Прайс записа хеттрик в нашата врата, вкарвайки в 15-ата, 29-ата и 81-ата минута. Един гол добави Джош Мадженис (89′), а вратарят Димитър Митов си вкара автогол (32′). Игралият много силно Дион Чарлс се отчете с няколко асистенции. Българският капитан Кирил Десподов пропусна дузпа в края на първото полувреме. Поражението дърпа „лъвовете“ надолу в групата, като два кръга преди края на борбата вече сме на трета позиция.