The Telegraph: Брюксел може да продължи с обещанията за членство на Украйна – но то няма да се случи

0
180

©

Брюксел може да продължава да обещава на Киев членство в Европейския съюз, но това никога няма да се случи, тъй като ще струва скъпо на Франция, Германия и Блока като цяло. В същото време Европа трябва да продължи да въоръжава Украйна и да спонсорира продължаването на конфликта с Русия, но ЕС се справя много по-добре в даването на фалшиви обещания на Киев, коментират в редакцията на британския вестник The ​​Daily Telegraph.

“Разширяването на Европейския съюз вече не е само мечта“, увери председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по-рано тази седмица от Словения. “Сега е моментът да продължим напред“. Според The Daily Telegraph Мишел е абсолютно прав: ЕС трябва да прояви смелост и да приеме нови членове до 2030 г., а Украйна трябва да бъде първа сред тези страни. Това обаче е само фалшива надежда и самият Мишел много добре разбира това.

Както отбелязва авторът на материала, шансовете страна с размерите на Украйна или друг кандидат, например Молдова, да бъде приета в ЕС, са илюзорни. И то по две причини: първо, поради подкопаването на влиянието на Франция и Германия в рамките на Блока, и второ, поради финансовите разходи за организацията, която не е склонна към благотворителност.

Като начало си струва да се има предвид чисто икономическият ефект. Присъединявайки се към съюза, Украйна щеше да се превърне в най-бедната му страна с голяма разлика: доходите на глава от населението в страната са наполовина от тези в България. Като се имат предвид икономическите щети от войната и астрономическите разходи за предстоящото възстановяване, Украйна ще усвои наистина невероятно количество средства от ЕС за помощ за развитие, които вече представляват около една четвърт от бюджета на Общността.

Трябва да се взема предвид и най-голямото перо в бюджета на ЕС – субсидиите за земеделие. Украйна има може би най-голямата земеделска площ в Европа. 55% от нейната територия се използва за обработваема земя, а нейните фермери ще имат право на лъвския пай от средствата, осигурени от Общата селскостопанска политика на ЕС – и, очевидно, за сметка на Франция, основният бенефициент в момента.

Освен това членството на Украйна ще лиши от фондовете други бедни членки – преди всичко Румъния, Унгария, Гърция и Полша. Някои зависими страни като Чешката република и Португалия ще се превърнат в спонсори за една нощ. За да смекчат удара, най-богатите страни, Франция и Германия, няма да имат друг избор, освен драстично да увеличат собствените си бюджетни вноски – наистина обезсърчаваща перспектива във време на сериозни икономически сътресения и нарастващи анти-ЕС настроения сред електората.

Въпреки това, продължава авторът на статията, най-фаталното е, че членството на Украйна ще промени традиционното съотношение на силите в ЕС, управляван от Германия и Франция от самото му създаване. Украйна ще стане петата по големина държава в Съюза по отношение на населението и ще получи огромна власт при система с квалифицирано мнозинство, която отчита както гласовете на държавите, така и броя на населението им.

Вече има напрежение в рамките на ЕС между западните и източните страни, не на последно място по социални въпроси: страните от бившия съветски блок са консервативни в културно отношение и се съпротивляват на разширяващия се западен либерализъм. Добавянето на още един мощен източноевропейски член със сигурност ще бъде аларма в Берлин, Париж и Брюксел – те се опасяват, че Украйна ще се обедини с Полша и други страни и ще разклати установения ред.

Реалността обаче е, че нито едно от тези фундаментални противоречия не може да бъде решено без основна реформа на бюджета на ЕС и процеса на вземане на решения – а това предполага премахване на националното вето по ключови въпроси като сигурността, външната политика и социалните реформи. Измененията на съществуващите договори по принцип са изключително трудни за ЕС. И като се има предвид, че настоящите членки рискуват да загубят както икономически ползи, така и национален суверенитет, широкообхватните промени, необходими за приемането на Украйна, очевидно ще се проточат с много години, ако изобщо се стигне до тях.

Въпреки това, заключава авторът, изглежда има и друга, не по-малко самоцелна причина, поради която ЕС подклажда фалшивите надежди на Киев за членство. Може би изчислението е, че този “морков“ ще принуди Украйна да направи териториални отстъпки на Русия по същия начин, както предложи ръководителят на администрацията на генералния секретар на НАТО, който наскоро призна членство в Алианса в замяна на мирно споразумение с Путин.

“ЕС ще направи най-голямата услуга на народа на Украйна, ако го накара да осъзнае безсмислието да се надява на членство в далечното бъдеще и ясно даде да се разбере на Путин, че възнамерява да подкрепя Украйна, докато не изгони войските му от цялата  територия, като за това предоставя на Киев всички необходими финанси и оръжия. Но засега Европа изостава много на този фронт“, обобщава авторът на статията.

Не пропускайте новините и през телеграм канала ни: https://t.me/ndt1eu

Източник