250 ученици от 5 училища сътвориха фолклорна феерия „Да бъдем заедно…“ в Добрич

0
87
Exif_JPEG_420

250 ученици от 5 училища сътвориха фолклорна феерия „Да бъдем заедно…“ в Добрич

 

След Варна, Шумен и Добрич младите танцьори ще играят в Народния театър „Иван Вазов“ в София на 1 юни

 Текст и снимки: Румен Тодоров

250 ученици от 5 средни училища сътвориха впечатляваща фолклорна фиеста „Да бъдем заедно…“ в Добрич на 28 март, четвъртък, в залата на драматичния театър на областния град. Големият салон не успя да побере стотиците желаещи да се насладят на изкуството на младите танцьори от Варна, Шумен, София и Добрич. Пет училища с професия „танцьор“ от тези градове играха народни танци във Второто издание на Празника на професионалното училищно танцово изкуство. Следващата проява на талантливите деца ще бъде на 1 юни в Народния театър „Иван Вазов“, също под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на България.

Идеята за регионални концерти възниква през 2022 г. Първи участници и домакини са 140 СУ Иван Богоров“, София; СУ за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна и СУ „Св. Климент Охридски“ от Добрич. В 2024 г. към тях се присъединяват и СУ „Сава Доброплодни“ от Шумен и варненското СУ „Елин Пелин“.

Активно участие за осъществяване на идеята има Асоциацията на училищата с професионално и разширено изучаване на хореография в България, учредена в 2015 г. с председател г-жа Юлияна Герасимова. Творческият екип за концерта в Добрич включва сценографката Мартина Иванова, водещата Лили Сучева, сценариста Марио Гергинов и режисьора Георги Гаров. Преподавателката в СУ „Св. Климент Охридски“ Гергана Димитрова е координатор и организатор на добричкото издание на празника. Тя е и секретар на асоциацията на училищата с бъдещи танцьори. Според режисьора Георги Гаров фолклорното изкуство е спомогнало за запазване на българщината през вековете и ни прави известни далеч извън пределите на родината. Подобни празници сполотяват и дават нови сили и вяра на учениците.

В продължение на близо 100 минути младите фолклористи показаха вдъхновено какво умеят. Софийските танцьори стартираха с „Логодажкото“, следвани от добрички деца с „Момински празник в Шоплука“ и „Ямболски коледари“. Варненчетата от СУ „Елин Пелин“ впечатлиха със „Северняшки мотиви“. След тях се изявиха връстниците им от СУ „Константин Преславски“ с „Игри от Петрич“.

Софийските ученици показаха висока класа с „Постой, почекай, слънчице“. Шуменските фолклористи изиграха майсторски „Средногорки“ и „Шиници“. Варненци завършиха концерта с „Варненски танци“ и „Хоро в София“. Всички учасници демонстрираха на фолклорната фиеста „Да бъдем заедно…“ в Добрич своя талант, красота и младежки устрем да съхраняват и разпространяват българското танцово изкуство у нас и навсякъде по света. Поздравителни адреси и цветя за младите таланти и техни преподаватели и директори бяха поднесени от името на вицепрезидента Илияна Йотова, кмета Йордан Йорданов, депутатката Деница Сачева и други официални лица.

Exif_JPEG_420