СПОРТНА ПАНОРАМА

0
507

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ПРОДЪЛЖАВА БЕЗ ГРЕШКА В ТРЕТИЯ ЕШЕЛОН

Продължава отличното представяне на Черноморец (Балчик) в Североизточната трета лига. В мач от 18-ия кръг на първенството тимът на Белия град се наложи с 3:0 над Ботев в Нови пазар. Селекцията на Мартин Христов диктуваше събитията на терена през цялото време и логично спечели трите точки. Шансове за гол се откриха пред Иван Цачев, Габриел Вулкано, Цветан Илиев и Мирослав Начев, но нулевото равенство се запази в продължение на цял час. След това гостите от Балчик нанесоха два удара, които ги доближиха до успеха. Иван Цачев подаде с глава и Вулкано откри резултата в 60-ата минута. Шест минути по-късно Почи удвои преднината на балчиклии след центриране отдясно на Йордан Радев. Секунди преди края Николай Костадинов направи резултата класически след пас на Мирослав Начев.

В друг мач от кръга Рилци (Добрич) надигра Волов с 3:1 в Шумен. В герой на двубоя се превърна Дейвид Венциславов, който осигури победата с хеттрик. Той откри резултата след центриране на съотборник четвърт час след началото. След още толкова време Христо Александров изравни от дузпа. Венциславов изведе отново отбора си напред, този път от фаул в 40-ата минута. В 70-ата пък засече с крак центрирана топка за окончателното 1:3.

Рилци (Добрич) – Черноломец (Попово)

Спортист (Г. Тошево) – Спартак 1918 II (Варна)

12 март 2023 г., неделя, 15:00 ч.

Светкавица (Търговище) – Устрем (Дончево)

Лудогорец III (Разград) – Доростол (Силистра)

Септември 98 (Тервел) – Дунав II (Русе)

Черно море II (Варна) – Ботев (Нови пазар)

Локомотив 2022 (Русе) – почива

ЛЕВСКИ РАЗГРОМИ ЛИДЕРА ЦСКА ПРЕДИ ГОСТУВАНЕТО СИ НА ДОБРУДЖА 07

Волейболистите на Левски (София) записаха 13-а победа в efbet Супер Волей, след като надиграха ЦСКА с 3:0 (25:21, 25:19, 25:17) в мач от 18-ия кръг, игран в едноименната зала „Левски София“.

Така “сините” спечелиха Вечното дерби за втори път през този сезон. В 7-ия кръг Левски надигра “червените” също с категорично 3:0. Воденият от Николай Желязков тим вече е втори с 39 точки (13 победи, 5 загуби), “червените” са лидер с 40 точки (14 победи, 4 загуби). В следващия кръг Левски среща Добруджа 07 в Добрич, като двубоят е на 11 март (събота).

По взаимна договорка  на двата клуба Вечното дерби се проведе без агитка на гостуващия тим.

Разпределителят на Левски Симеон Николов бе избран за MVP.

Най-резултатен за „сините” стана Лазар Бучков с 13 точки (1 ас, 4 блока, 100% ефективност в атака). Владимир Гърков и Венислав Антов добавиха по 10 точки. Капитанът и либеро Владислав Иванов се отчете със 71 процента позитивно посрещане и 43 процента перфектно. За ЦСКА Димитър Димитров бе единственият с двуцифрен актив – 13 точки.

БЪЛГАРИЯ С НАЙ-ДОБРОТО НА СВЕТОВНОТО ПЪРВЕНСТВО ПО БОКС В НЮ ДЕЛХИ

България ще бъде представена от шест боксьорки на Световното първенство за жени в Ню Делхи, Индия. Шампионатът на планетата ще се проведе от 15 до 26 март, като от Международната федерация ИБА потвърдиха, че той отново ще бъде с награден фонд. Общо 2.4 милиона долара ще бъдат разпределени между медалистките във всяка една от категориите.

Националният ни отбор, воден от Борислав Георгиев и Роман Цветков, ще пътува в неделя, 12 март, за Индия. В състава са момичетата, които взеха участие и на купа „Странджа“ – Севда Асенова (48 кг), Златислава Чуканова (50), Венелина Поптолева (52), Станимира Петрова (54), Светлана Каменова (57) и Аслъхан Мехмедова (60). „Амбициите ни са високи, защото знаем на какво са способни момичетата, когато са здрави. Това е най-важното и се надявам до два-три дни всички да са в максимална кондиция, тъй като от вчера ни повали един вирус. Знаете, че сега е такъв период, но до заминаването ни за Индия всичко ще отшуми. В събота планираме спаринг с момчета от юношеския национален отбор, след което в неделя пътуваме“, заяви старши треньорът на националките Борислав Георгиев.

ИВАЙЛО ПЕТЕВ Е НОВИЯТ СТАРШИ ТРЕНЬОР НА ЛУДОГОРЕЦ

Ивайло Петев официално бе обявен за нов старши треньор на Лудогорец. Във вторник “орлите” се разделиха с Анте Шимунджа, като Петев идва именно като негов заместник. Това е втори престой на родния специалист в Разград, след като води Лудогорец в периода 2010-2013 година.

Ето какво пишат от клуба: „Легендарният треньор Ивайло Петев се завръща в Лудогорец. Той поема тима, след като Анте Шимунджа бе освободен. Петев вече проведе първа тренировка с “орлите”, като ще води отбора в домакинския мач с Черно море в неделя.”

Ивайло Петев е специалистът, положил основите на най-успешния български клуб през последните 12 години. Той пое Лудогорец през 2010 г., когато тимът бе в “Б” група, и постигна немислимото, вкарвайки го веднага в “А” група и спечелвайки златен требъл – титла, купа и суперкупа още в първия си сезон в елита през 2012 г. През 2013 г. Петев спечели титлата с “орлите” за втори пореден път.

В богатата си треньорска кариера Петев е работил като старши треньор на кипърския АЕЛ, националния отбор на България, Динамо (Загреб), Омония, Ал Кадасия, Ягелония и национания отбор на Босна и Херцеговина, с който постигна отлични резултати в Лигата на нациите. sportal.bg

ПЕДРИ МОЖЕ ДА СЕ ЗАВЪРНА ЗА БАРСЕЛОНА ОЩЕ ТОЗИ УИКЕНД

Наставникът на Барселона Чави е бил зарадван от добри новини, след като е станало ясно, че възстановяването на Педри върви пред предварително изготвения график. 20-годишният полузащитник, който се превърна в един от най-важните играчи на каталунците в последно време, се контузи по време на първия двубой срещу Манчестър Юнайтед от плейофния кръг на Лига Европа на 16 февруари.

Общо до момента той пропусна пет двубоя, но пресата в Испания съобщава, че е възможно той да е готов още за сблъсъка през уикенда срещу Атлетик Билбао. Едва ли халфът ще е готов да изиграе цял мач, но може да започна от скамейката и да получи игрово време през втората част на двубоя. Барселона има преднина от девет точки в класирането на Ла Лига пред Реал (Мадрид) след 24 изиграни мача от двата тима.

ВЕЗЕНКОВ ДОБАВИ ОЩЕ ЕДНА НАГРАДА КЪМ БОГАТАТА СИ КОЛЕКЦИЯ

Голямата звезда на българския баскетбол Александър Везенков получи статуетката си за най-полезен играч на месец февруари в Евролигата. Лидерът на Олимпиакос бе награден непосредствено преди началото на супердербито в челото на класирането с Барселона в “Двореца на мира и приятелството” в Пирея.

Везенков изведе “червено-белите” към перфектен баланс от 4-0 през миналия месец, като записа средни показатели от 18.5 точки и 7.4 борби при коефициент от 23.5. По този начин той спечели втора награда за MVP на месеца през настоящия сезон в Евролигата и общо трета в кариерата си.

Трупането на отличия се превърна в традиция за най-добрия български баскетболист тази година. В последните две седмици той бе избран два поредни пъти за най-полезен състезател в гръцкото първенство.

Междувременно отборът на Олимпиакос взе скалпа на Барселона за втори път през настоящия сезон в Евролигата. Тимът на старши треньора Йоргос Барцокас преодоля съпротивата на каталунците с крайното 77:70 (11:20, 18:7, 21:18, 27:25) в голямото дерби на 27-ия кръг в най-силния клубен европейски турнир. По този начин “червено-белите” отново удариха “лос кулес”, след като на старта на кампанията спечелиха и сблъсъка в “Палау Блауграна” с 80:70.

БЕНФИКА Е НА 1/4-ФИНАЛ СЛЕД РАЗГРОМ НАД БРЮЖ

Отборът на Бенфика прегази с 5:1 състава на Брюж в реванша между двата клуба от 1/8-финалите на Шампионската лига. Португалският гранд победи и в първия мач на белгийска земя, когато взе комфортен аванс с 2:0.

Бенфика започна взривоопасно срещата и се опита да приключи всичко с ранен гол. Не бяха изминали и 120 секунди, когато Жоао Марио, който се разписа и в първата среща, вкара фамозен гол с пета. Попадението обаче бе отменено от системата VAR заради засада. Малко след средата на полувремето Брюж преодоля първоначалния шок и постепенно започна да преминава центъра. В 38-ата минута логиката възтържествува и Бенфика откри. Рафа Силва беше намерен непокрит в наказателното поле от Гонсало Рамош и не сгреши с чудесен завършващ удар в долния ляв ъгъл. Секунди преди да изтече първото полувреме, португалците убиха всякаква интрига. Жоао Марио подаде към Гонсало Рамош в наказателното поле и той запази хладнокръвие, за да намери долния ляв ъгъл, с което удвои преднината на Бенфика.

След почивката играчите на Брюж излязоха мотивирани да отбележат поне почетно попадение и временно се настаниха в половината на домакините, но така и не стигнаха до удар по посока на вратата на Одисеас Влаходимос в тези начални минути. В 57-ата минута португалците вкараха трети гол – Гонсало Рамош демонстрира невероятните си умения, стреляйки от воле от вътрешността на наказателното поле право в долния ляв ъгъл. Шест минути по-късно “лисабонските орли” удариха за четвърти път. Абакар Сила от Брюж в опит да изчисти една топка, изрита съперников играч и съдията посочи бялата точка. С изпълнението на 11-метровия наказателен удар се нае Жоао Марио и той бе безкомпромисен от бялата точка. В 77-ата минута унижението за гостите стана пълно, след като португалците вкараха и пети гол. Тогава се разписа Давид Нерес, чието попадение първоначално бе отменено, но след преразглеждане чрез системата VAR главният съдия посочи за пореден път центъра на игрището. В крайна сметка гостите стигнаха до почетен гол. И той бе доста зрелищен. Бьорн Мейер демонстрира невероятните си умения, стреляйки от воле от вътрешността на наказателното поле право в горния десен ъгъл.

Така Бенфика се превърна в първия отбор, класирал се за 1/4-финалите на Шампионската лига.

ЧЕЛСИ ПОДЧИНИ БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) СЛЕД ПРЕБИТА ДУЗПА И ПРОДЪЛЖАВА НАПРЕД

Челси победи Борусия (Дортмунд) с 2:0 в мач реванш от осминафиналите в Шампионската лига и се класира за по-нататъшната фаза в турнира. “Сините” от Лондон загубиха първата среща с 0:1 след попадение на Карим Адейеми.

Мачът започна неприятно за гостите, като Юлиан Брант се контузи и още в 5-ата минута бе заменен принудително от Джовани Рейна. Минута по-късно Жоао Феликс напредна добре и проби опасно, но ударът му бе избит в корнер от Алекс Майер. Първото добро положение за гостите дойде в 17-ата минута, когато Марко Ройс стреля опасно от пряк свободен удар, но Кепа изби в корнер. В 28-ата минута дойде най-чистата възможност в мача дотук. След опасно центриране пред вратата на Дортмунд, топката се озова в Кай Хавертц, който веднага стреля, но шутът му срещна страничния стълб на Александър Майер. Последваха добри минути за Челси, които натиснаха съперника си. Така се стигна до 43-ата минута, когато Рахийм Стърлинг откри резултата за домакините. Бен Чилуел центрира, топката достигна до крилото на Челси, което първоначално не уцели добре топката, но след това с малко късмет финтира защитник на домакините и с безпощаден удар с десния крак вкара за 1:0.

Второто полувреме започна с опасна атака на Челси, при която Бен Чилуел центрира и топката срещна ръката на Мариус Волф в наказателното поле на гостите. Първоначално реферът Дани Макели не видя нищо нередно, но след консултация с ВАР отсъди 11-метров наказателен удар. Кай Хавертц застана зад топката, но пропусна дузпата, след като отново уцели гредата. Радостта на гостите обаче бе кратка, тъй като след нова намеса на ВАР дузпата трябваше да бъде пребита заради предварително навлезли в наказателното поле футболисти на Борусия. При новото изпълнение Хавертц не сгреши и направи резултата 2:0 за Челси.

След получения втори гол Дортмунд се активизира. Германците опитаха да осъществят натиск, като минута преди края Белингам стреля с глава след центриране на Мариус Волф, но бе неточен. В края на мача се стигна до сдърпване между двата отбора, като Дани Макели показа няколко жълти картона на провинилите се. В последните секунди на мача Мариус Волф отправи отчаян удар, но той бе уловен от Кепа.