• “Мореплавателите” започнаха защитата на титлата си с класически успех в Будапеща

Португалия започна защитата на европейската си титла с убедителна победа, след като разби Унгария с 3:0 в мач от група “F” на Евро 2020. На стадион „Пушкаш Арена“ в унгарската столица Будапеща трибуните бяха пълни до максималния си капацитет от 60 000 зрители, тъй като няма ограничения заради COVID-19, а Рафаел Герейро (84) и Кристиано Роналдо (87-дузпа, 90+2) вкараха головете. С реализираните два гола нападателят на Ювентус вече е най-резултатният футболист на европейски първенства с 11 попадения, задминавайки френската легенда Мишел Платини, който остава с 9. Суперзвездата на португалците подобри и други два рекорда още с попадането си в титулярния състав. Той е първият играч, който взима участие на пет европейски първенства, а освен това се превърна и във футболиста с най-много мачове в големи турнири (Европейски и Световни първенства) с 39 срещи за Португалия. Досега рекордът се държеше от Бастиан Швайнщайгер, който има 38 мача за Германия, чийто тим играе със световния шампион Франция по-късно тази вечер в Мюнхен в другия мач от групата.

“Мореплавателите” взеха инициативата от самото начало и в 5-ата минута направиха първата опасна атака, завършила с точен удар на Диого Жота от границата на наказателното поле, но Петер Гулачи спаси и изби топката в корнер. В 19-ата минута Кристиано Роналдо бе изведен зад защитата на “маджарите” и пропусна сам срещу вратаря Гулачи, но и да беше реализирал гол, той нямаше да бъде зачетен заради отсъдена засада.

След половин час игра Бернардо Силва центрира и Роналдо се извиси над всички, но отправи неточен удар с глава. Десет минути по-късно Диого Жота бе близо до откриване на резултата след пас на Нелсон Семедо, но ударът му бе отразен от Гулачи. В 43-ата минута Кристиано Роналдо направи грандиозен пропуск, след като засече с крак центриране отляво и от 2-3 метра прати топката над вратата.

Веднага след почивката португалците отново тръгнаха в атака и в 47-ата минута Бруно Фернандеш центрира от корнер, а Пепе игра с глава, но Гулачи плонжира и спаси слабия удар. Три минути след това Адам Салай опита удар от около 25 метра, но не затрудни Руи Патрисио.

В 54-ата минута Роланд Шалай падна на терена и започна да се превива, след като имащият жълт картон Рубен Диаш го плесна през лицето с ръката си, но Джунейт Чакър не видя повод да отсъди нарушение. Скоро след това Руй Патрисио отрази без проблеми шут на Роланд Шалай от границата на наказателното поле. Португалците продължиха да търсят по-активно гола и в 68-ата минута Бруно Фернандеш шутира силно от около 30 метра и след намесата на Гулачи топката премина на сантиметти покрай вратата.

В 80-ата минута влезлият като резерва Шоболч Шон се откъсна зад отбраната на Португалия и реализира гол, който не бе зачетен заради вдигнати флаг на страничния съдия за засада. Четири минути след това Рафаел Герейро шутира от движение в наказателното поле на унгарците и след рикошет в крака на Вили Орбан топката се озова в мрежата за 0:1. След по-малко от 120 секунди Вили Орбан фаулира Рафа Силва в наказателното поле и Джунейт Чакър посочи бялата точка. Така в 87-ата минута Кристиано Роналдо реализира дузпата и стана най-резултатният футболист на европейски първенства с 10 гола, задминавайки френската легенда Мишел Платини.

Във втората минута на добавеното време капитанът на Португалия вкара и втори гол. Роналдо направи двойно подаване с Рафа Силва и от чиста позиция с лекота преодоля Гулачи за крайното 3:0 в полза на “мореплавателите”.

УНГАРИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 0:3
0:1 Рафаел Герейро (84), 0:2 Кристиано Роналдо (87-дузпа), 0:3 Кристиано Роналдо (90+2)

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на срещата.
5 –  Диого Жота отправи първия точен удар от границата на наказателното поле и Гулачи спаси с вещина
7 – Роланд Шалай падна пред наказателното поле на португалците след извеждащ пас от дълбочина и стадионът изригна, а на повторенията се видя, че унгарският нападател е бил леко закачен от съперник
13 – Рафаел Герейро падна в наказателното поле на унгарците след пас на Бруно Фернандеш, но нямаше съприкосновение със защитник
19 –  Кристиано Роналдо бе изведен зад защитата на “маджарите” и пропусна сам срещу вратаря Гулачи, но и да беше реализирал гол, той нямаше да бъде зачетен заради отсъдена засада
25 – Роналдо изведе Бернардо Силва в наказателното поле, но Вили Орбан се намеси и изби топката
30 – Бернардо Силва центрира и Кристиано Роналдо игра с глава, но отправи неточен удар
36 – Роланд Шалай центрира от пряк свободен удар и Адам Салай игра с глава, но не затрудни Руи Патрисио
40 –  Голям пропуск на Диого Жота, който получи топката от Нелсон Семедо в наказателното поле и можеше да изведе тима си напред в резултата, но Гулачи отрази удара
43 –  Грандиозен пропуск направи Кристиано Роналдо, който засече с крак центриране отляво, но пропусна да се разпише от 2-3 метра, пращайки топката над вратата
45+1 – Край на първата част!
………………………………………………..
46 – Начало на второто полувреме
47 –  Бруно Фернандеш центрира от корнер и Пепе игра с глава, а Гулачи плонжира и спаси
50 – Слаб удар на Адам Салай от сериозно разстояние право в ръцете на Руи Патрисио
54 – Роланд Шалай падна на терена и започна да се превива, след като имащият жълт картон Рубен Диаш го плесна през лицето с ръката си, но Джунейт Чакър не видя повод да отсъди нарушение
57 –  Роланд Шалай шутира от границата на наказателното поле при контраатака на домакините, но Руи Патрисио отрази удара без проблем
68 –  Бруно Фернандеш шутира силно от около 30 метра и след намесата на Гулачи топката премина на сантиметти покрай вратата
73 – Бърза контраатака на “маджарите”, но португалската защита се справи при центрирането в наказателното поле
75 – Адам Салай шутира от сериозна дистанция, но бе далеч от целта
76 – При центриране в наказателното поле на домакините Роналдо игра с топката, а тя се чукна и в ръката на Атиала Фиола, който я бе прибрал плътно до тялото си и Джунейт Чакър не посочи бялата точка
80 –  Шоболч Шон се откъсна зад отбраната на Португалия и реализира гол, който не бе зачетен заради вдигнати флаг на страничния съдия за засада
84 –  ГОООЛ за Португалия! Рафаел Герейро шутира от движение в наказателното поле на унгарците и след рикошет в крака на Вили Орбан топката се озова в мрежата за 0:1
86 –  ДУЗПА за Португалия! Вили Орбан фаулира Рафа Силва в наказателното поле
87 –  ГОООЛ за Португалия! Кристиано Роналдо се разписа от бялата точка и стана най-резултатният футболист на европейски първенства с 10 гола, задминавайки френската легенда Мишел Платини
90+2 –  ГОООЛ за Португалия! Роналдо направи двойно подаване с Рафа Силва и от чиста позиция с лекота преодоля Гулачи за 0:3
90+3 – Край на мача! Португалия разби Унгария с 3:0 след голове в края и започна убедително Евро 2020.

Унгария: 1. Петер Гулачи, 21. Андре Ботка, 6. Вили Орбан , 4. Атила Салай, 14. Гьорго Ловренчич, 15. Ласло Клайнхайслер (78 18. Давид Шигер), 8. Адам Наги, 13. Андраш Шефер (65 7. Лоик Него), 5. Атила Фиола, 9. Адам Салай, 20. Роланд Шалай (78  24. Шоболч Шон)
Резерви: 12. Денеш Дибуш, 22. Адам Богдан, 2. Адам Ланг, 3. Акош Кешкеш, 7. Лоик Него, 10. Тамаш Шери, 17. Роланд Варга, 18. Давид Шигер, 19. Кевин Ларга, 23. Неманя Николич, 24. Шаболч Шон, 26. Бендегуз Бола
Селекционер: Марко Роси (Италия)

Португалия: 1. Руи Патрисио, 2. Нелсон Семедо, 4. Рубен Диаш , 3. Пепе, 5. Рафаел Герейро , 13. Данило, 14. Уилям Карвальо, 11. Бруно Фернандеш, 7. Кристиано Роналдо  , 21. Диого Жота (81  16. Ренато Санчес), 10. Бернардо Силва (71  15. Рафа Силва)
Резерви: 12. Антони Лопес, 22. Руи Силва, 6. Жозе Фонте, 8. Жоа Моутиньо, 9. Андре Силва, 15. Рафа Силва, 16. Ренато Санчес, 18. Рубен Невес, 19. Педро Гонсалвес, 23. Жоао Феликс, 24. Сержио Оливейра, 25. Нуно Мендес
Селекционер: Фернандо Сантош