Общо четири затъмнения ще се случат през 2024 г. Две от тях ще бъдат слънчеви – пълно на 8 април и пръстеновидно на 2 октомври. Останалите две ще бъдат лунни – от полусянката на Земята на 25 март и частично с малка фаза на 18 септември.
От България ще може да се наблюдава второто лунно затъмнение – това на 18 септември, съобщи пред БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „СВ. Климент Охридски“.
Пълното слънчево затъмнение на 8 април 2024 г. безспорно ще бъде най-интересното астрономическо явление за годината. То ще се наблюдава най-добре от Мексико и от централната част на САЩ, уточни специалистът. Пръстеновидното слънчево затъмнение на 2 октомври 2024 г. ще бъде видимо от Южно Чили и Южна Аржентина.
Маркишки е автор на вече традиционното издание на катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет „Гид на любителя астроном“. То се разпространява безплатно и съдържа информация за предстоящите през годината по-забележителни астрономически явления, като е отделено повече внимание на условията за тяхното наблюдение от България. Предстои публикуването на изданието на гида за 2024 г., съобщи пред БТА Маркишки.
Две слънчеви и две лунни затъмнения можеха да бъдат наблюдавани и през 2023 г. Само двете лунни затъмнения можеха да се наблюдават от територията на страната, припомня БТА. https://trud.bg/