Днес изтича срокът, в който гражданите на Добрич имаха възможност да депозират своите предложения как да работи общинският фонд за насърчаване на раждаемостта в града.
Подобни фондове вече съществуват в други общини в България, мотивира се един от вносителите на предложението – Тихомир Маринов.
„Идеята датира отпреди две години, когато наши съмишленици от ВМРО в други общини го наложиха това. Успяха да се преборят, за разлика от нас. И виждаме в други общини, че има вече работещи такива наредби и се стимулира образованото родителство, така да го нарека“, посочи Маринов.
Аргументите на несъгласните с предложението гласят, че то е дискриминационно.
„За мен образованието не може да бъде дискриминация. Ако образованието е дискриминация, тогава е дискриминация и стипендията за отличен успех в училищата. Тогава е дискриминация, че за да станеш учител, на теб ти искат педагогическо образование, тогава е дискриминация, че да станеш адвокат, на теб ти искат юридическо образование“, коментира Тихомир Маринов.
Младите и образовани хора трябва да останат в Добрич, смятат вносителите на предложението. Ще се търсят и дарители за набиране на средства за инициативата.
„Започваме с една, бих казал, че е скромна сума – около 30 хиляди лева. За първо дете 400 лева, за второ – 500, за трето, всяко следващо – 4-то, 5-то се плащат по 1000 лева. За трето е най-висока сумата, защото за да преборим демографската криза, едно семейство трябва да има три деца, за да почнем да имаме положителен баланс“, изтъкна Маринов.
След края на едномесечния срок за обществено обсъждане, който изтича днес, предстои да се разгледат и обсъдят предложенията на гражданите, да се направят промени, ако такива са необходими в правилника на фонда, след което той ще бъде гласуван от общинските съветници на сесията на 28 февруари.
bnr.bg