• Алкохолът сам по себе си трудно може да се нарече здравословен. Но ситуацията се влошава, ако го комбинирате с определени храни и напитки. 

Храни, които не трябва да се консумират с алкохол

Шаурма, пица , бургери, чипс, сушени калмари и подобни храни съдържат много сол . И те кара да ожадняваш. Ако на масата няма други напитки освен алкохол, има риск да „прекалите“ с бирата или виното от просто желание да утолите жаждата си.

В допълнение към солта повечето закупени от магазина закуски съдържат подобрителя на вкуса мононатриев глутамат. Стимулира апетита и ви провокира да ядете повече от продукта, който съдържа. Следователно има голяма вероятност да седнете на масата, докато алкохолът и закуските свършат.

Захарни изделия

Опасно е да комбинирате сладкиши, торти, шоколад и дори плодове както с вино (включително шампанско ), така и със силен алкохол. От тази гледна точка шоколадът и бонбоните с алкохолен пълнеж никак не са безвреден деликатес.

Глюкозата, като по-важен продукт, се разгражда първа. Това води до освобождаване на инсулин и човек бързо се напива и изпитва махмурлук на сутринта .

В допълнение към последствията, описани по-горе, консумацията на шоколад и алкохол може да причини колики и стомашни спазми. А оксаловата киселина, която се съдържа в някои видове шоколад, може да причини възпаление.

Мариновани зеленчуци

Оцетът, от който се състои марината, сам разяжда стомашната лигавица. Когато се консумират с алкохол, който също има дразнещ ефект, маринованите краставици и домати могат да причинят възпаление.

Мазна храна

Салати с майонеза, сандвичи с масло и ескалопи от свинско месо са често срещани ястия в празничното меню. От една страна мазнините пречат на алкохола да се абсорбира твърде бързо в кръвта. Но в същото време мазнините и алкохолът увеличават натоварването върху черния дроб , стомаха и панкреаса .

И забавянето на интоксикацията може да доведе до обратния ефект: човек, щастлив или депресиран, че е останал трезвен дълго време, може да пие повече от обикновено.

Напитки, които не трябва да се комбинират с алкохол

Алкохолът разширява кръвоносните съдове, докато кафето и енергийните напитки ги свиват. Това води до промени в налягането, тахикардия и гадене.

Алкохолът и енергийните напитки повишават кръвното налягане и могат да причинят гадене, треперене и главоболие

За повечето хора алкохолът действа като успокоително. Енергийните напитки и кафето имат обратен ефект. В резултат на тяхната комбинация може да изглежда, че състоянието на интоксикация е все още далеч.

Често се включва в алкохолни коктейли. Но популярността не ги прави безопасни. Прясно изцедените сокове задържат плодови киселини, които дразнят стомашно-чревния тракт. Ето защо те трябва да се консумират дозирано. Алкохолът не само увеличава дразнещия ефект, но и не ви позволява да ограничите количеството сок, който пиете. В крайна сметка рядко е възможно да разтеглите една „Отвертка“ или „Кървавата Мери“ за цялата вечер.

Купените от магазина сокове съдържат захар. Поради това ефектът на сока е подобен на ефекта на други сладкиши – по-бързо опиянение и опиянение.

Газирана вода

Говорим не само за сладка сода, но и за здравословна минерална вода . Въглеродният диоксид ускорява усвояването на алкохола в кръвта. Ако напитката е сладка, интоксикацията настъпва още по-бързо.

Алкохол

Смесването на различни видове алкохол е недопустимо. Последствията от нарушаването на забраната са ужасни за повечето: главоболие, гадене и други признаци на махмурлук. Редът, в който се консумират напитките, няма значение. Алкохолът се смесва не в устата, а в стомаха и това се случва независимо от „градуса“ на напитката.