Международният ден на ромите (циганите), който се отбелязва ежегодно на 8 април от представители на тази нация по целия свят, е учреден на първия Световен конгрес на ромите, проведен в Лондон на 8 април 1971 г., който събра представители от 30 държави.

На конгреса беше създаден и Международният ромски комитет (IRC) и бяха приети национални символи: знаме и химн, което позволи на ромите по света да се признаят за единна свободна нация. В момента IRU обединява ромски обществени организации в около 40 страни по света.

Смята се, че първото споменаване на циганите датира от 1501 г., когато циганският водач Васил получава безопасно поведение от литовския княз Александър Казимирович.

Днес ромското население в Европа е приблизително 18 милиона души, около 10 милиона души се смятат за цигани (от гръцкиαθίγγανοιатингани – „недосегаеми“) . Географията на заселването на ромите включва страни както в Северното, така и в Южното полукълбо: Албания, България, Румъния , Молдова , Хърватия, Аржентина, Беларус, Канада, Бразилия, Русия и други страни.

Експертите идентифицират шест основни клона на циганите: три западни и три източни. Западните включват роми (самоназванието на циганите), синти и иберийски цигани; Източната група включва Люли, Лом и Дом. Освен това има малки ромски групи.

В Европа има редица етнографски групи, подобни по начин на живот на циганите, но с различен произход – по-специално ирландски пътешественици , централноевропейски йениши . Местните власти са склонни да ги разглеждат като подгрупа от роми, а не като отделна етническа група.

В средата на 20 век повечето европейски цигани се установяват. Появява се ромска интелигенция, от 60-те години започват да се появяват организации, които се занимават с повишаване на социално-икономическото и културно ниво на ромите. През 1971 г. е създаден Международният ромски комитет (IRC), който година по-късно става член на Съвета на Европа. През 1978 г. на Втория световен ромски конгрес IRC се трансформира в Международен ромски съюз (IRU), който година по-късно получи статут на консултативен член на Икономическия и социален съвет на ООН. През 1986 г. е регистрирано като неправителствена организация към УНИЦЕФ. През 2020 г. Комитетът на министрите на Съвета на Европа прие „Стратегически план за действие за приобщаване на ромите и пътуващите 2020-2025 г.“, насочен към борба с антициганските настроения и дискриминацията срещу ромите и защита на равенството.

През седмицата, включително 8 април, в много страни се провеждат международни цигански фестивали. Те са домакини на фотоизложби, филмови прожекции, специални класове по театрално изкуство, пеене и танци и концерти.