Светът е като книга и този, който познава само собствената си страна, е прочел само първата страница от нея.
                                                                              Джордж Байрон

Знаковата за световната литература дата 23 април стана повод за учредяването на Световния ден на книгата и авторското право .
На този ден през 1616 г. починаха М. Сервантес , У. Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега. Това е и рожден ден или смърт на известни автори като Морис Дрюон , Халдор Лакснес , Дж. Пла и Мануел Мехия Валехо.

Съвсем естествено е, че Генералната конференция на ЮНЕСКО, проведена в Париж през 1995 г., реши да отдаде почит на книгите и авторите на този ден, насърчавайки всички, и особено младите хора, да намират удоволствие в четенето и да уважават незаменимия принос на тези които са допринесли за социалния и културен прогрес на човечеството. Тогава бяха учредени Световният ден на книгата и авторското право и наградата на ЮНЕСКО за утвърждаване на идеалите на толерантността в детската и младежката литература.

Решението е взето с цел образование, развиване на съзнанието за културните традиции, както и като се вземе предвид фактът, че книгите са най-доброто средство за разпространение на знания, най-надеждният начин за тяхното съхраняване.

Благодарение на книгата ние получаваме достъп не само до знания, но и до идеи, духовни и морални ценности, до разбиране за красотата и човешките творчески постижения. Носител на информация, основа на образованието и творчеството, книгата дава възможност на всяка култура да разкаже за себе си, запознава с обичаите и традициите на различните народи.

Книгата е прозорец към света на културното многообразие, тя е мост, свързващ различни цивилизации във времето и пространството.

В момента Денят на книгата се отбелязва в повече от сто страни от милиони хора, обединени в стотици различни асоциации, празнува се в училища, държавни агенции, професионални организации и частни предприятия. През този дълъг период от време Световният ден на книгата и авторското право направи голям брой хора от различни култури на всички континенти приятели на книгите; също така допринесе за укрепване на защитата на авторските права.

Отбелязвайки Световния ден на книгата и авторското право, всички ние трябва да обърнем специално внимание на важната роля на книгите за запазване и повишаване на културата на всяка държава. В крайна сметка книгата е най-добрият помощник в общите ни усилия да опазим и обогатим културното наследство на човечеството.

Ето защо всяка година броят на различни инициативи и събития, посветени на този ден, нараства, а географията им се разширява. Традиционно най-популярни в много страни по света са панаирите и изложбите на книгата, публичните четения на произведения на световните класици на литературата и различни културни и развлекателни събития.

Има и друга традиция за днешния празник – всяка година, от 2001 г. насам, на този ден се нарича град, който е удостоен със званието Световна столица на книгата (присъжда се за 1 година). Селекционната комисия включва представители на ЮНЕСКО и три международни професионални издателски организации – Международния съюз на издателите (IPU), Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA) и Международната федерация на книготърговците (IFC).