Първи април или Денят на шегата е международен празник, който се празнува по целия свят на 1 април. На този ден е обичайно да се шегуват роднини, приятели и познати.

Откъде точно идва този празник – Франция, Англия, Мексико или Швеция – е мистерия, която за съжаление е забулена в мрак. Една от влиятелните версии за произхода на празника на смеха е свързана с факта, че 1 април първоначално се е празнувал в много страни като ден на пролетното равноденствие и време на Великден. Тържествата по случай пролетната нова година винаги бяха придружени от забавни шеги. Традицията на празника продължава да съществува: причината беше самата природа, защото хората се опитваха да успокоят пролетните капризи на времето с шеги и закачки.

Друга, също често срещана версия за произхода на Деня на шегата, е свързана с прехода към григорианския календар , въведен от папа Григорий през 1582 г. Факт е, че Новата година през Средновековието се е празнувала не на 1 януари , а в края на март, преди крал Чарлз IX да реформира календара във Франция през 1563-1564 г. Следователно новогодишната седмица започваше на 25 март и завършваше на 1 април.

В онези далечни времена също беше обичайно да се забавляваме на новогодишните празници. Но въпреки промените в календара, някои консервативни хора продължиха да празнуват новогодишната седмица според стария стил. Други им се смееха и им се подиграваха, правеха им „глупави“ подаръци и ги наричаха априлци (Априлски глупаци). Така възниква т. нар. „Априлски ден“.

През 18 век този весел празник става широко известен и популярен. Англичаните, шотландците и французите го разпространяват в своите американски колонии. На първи април беше обичайно да се подиграват един на друг, както и да си дават безсмислени задачи, например да намерят и донесат сладък оцет.

Първоаприлските шеги са изключително разнообразни и обхващат широк спектър както от тези, които се шегуват, така и от тези, с които се шегуват. Най-известните първоаприлски измами вече са класифицирани в списъка на 100-те първоаприлски измами на всички времена, включително: падането на наклонената кула в Пиза, фоторепортаж за летящи пингвини, кацане на НЛО в Лондон, преходът към десетична система за измерване на времето, промяна на Пи от 3,14 на 3,0 и др.

Освен това различните страни имат свои собствени традиции за този ден. В редица страни първоаприлските шеги обикновено се провеждат само преди обяд. Ако човек бъде хванат да се шегува след това, той очевидно ще бъде сметнат за не особено умен. И например в Италия символът на празника е риба. Както и да е, в този ден всеки може да се зареди с положителна енергия, като се подиграва с приятели и познати, най-важното е това забавление да е добро и универсално. В крайна сметка смехът и забавлението са неразделни от човешката природа, а хуморът придружава човек всеки ден, понякога помага в трудни ситуации и удължава живота на всички без изключение.