Управляващите са губещи от събитията през юли, които предизвикаха и продължаващите протести (подкрепяни от над 60% от българите) с искания за оставка на правителството и доверието към тях сериозно спада. Повече от половината българи дават отрицателната оценка за работата на кабинета, а половината оценяват негативно и дейността на премиера Бойко Борисов (49,3%).

С високо неодобрение на действията и недоверие се отличава и главният прокурор Иван Гешев само след шест месеца на този пост. Най-много от анкетираните смятат дори, че негова оставка ще помогне повече за преодоляване на политическата криза, отколкото оставка на кабинета. И правителството, и Гешев според почти половината от българите са контролирани от задкулисие около Ахмед Доган и Делян Пеевски от ДПС и това явно влияе на оценката за тях. А тази партия е най-силно свързвана с мафия и мутри, следвана от ГЕРБ и БСП.

“Демократична България”, акцията на чийто лидер Христо Иванов пред лятната резиденция на Доган в Росенец и последвалите събития предизвикаха гражданското недоволство и направиха масово публичното говорене за задкулисието между управляващите и представители на ДПС, се връща на политическата сцена с увеличена подкрепа. Ако изборите бяха сега, коалицията влиза като четвърта политическа сила в парламента, изпреварвайки ДПС и според анкетираните би била част от следващия кабинет. На трета позиция, въпреки пасивността покрай протестите (извън няколко песни и статуса във фейсбук) стабилно стои партията на Слави Трифонов – “Има такъв народ”. Парламентът би бил фрагментиран с шест или седем партии, ако се гласуваше тази неделя.

БСП също е губеща в момента, докато президентът Румен Радев получава подкрепа и в двата публични конфликта – с главния прокурор и с премиера. Акцията на прокуратурата и въоръжени в президентството – другият катализатор на гражданското недоволство – се оказва в негова полза, а половината българи не смятат, че са представени достатъчно доказателства за нея. Радев запазва висока положителна оценка и дори е еднакво желан като евентуален следващ министър-председател заедно с Борисов.

Предсрочни избори като изход от кризата засега виждат 39,7 % от българите – почти колкото тези – 40%, които смятат, че трябва да се търси консенсус между партиите до изборите през 2021 г. По част от ключовите въпроси има баланс на противоположните позиции и хора, които все още не са определили мнението си.

Такива са основните изводи, които “Дневник” прави от данните от национално представително проучване, направено от “Алфа Рисърч” по поръчка на медията. * (Още нагласи за протестите – тук и оценка за главния прокурор – тук)

Ако изборите бяха тази неделя

Българите се разделят в позицията си за незабавна оставка и предсрочни избори (39,3 %) и за оставане на кабинета на власт до редовния вот за парламент през пролетта на 2021 – 36,8 %.

На ако изборите бяха сега, в парламента щяха да бъдат представени 6 или 7 партии на база на гласуващите – ГЕРБ, БСП, “Има такъв народ”, Демократична България, ДПС, “Изправи се.бг” (Мая Манолова) и евентуално Обединени патриоти, които са на ръба (вижте графиката). Малко над 45 % казват, че няма да гласуват или не са решили.

На база всички анкетирани се вижда спад до 14,5 % за ГЕРБ, БСП също губи подкрепа и почти се изравнява със Слави Трифонов, чиято позиция е стабилна. “Демократична България” качва до 6,7%.

Преценката на повечето българи (48,5%) е за коалиционно правителство и в следващия парламент.

Като най-висока подкрепа събира кабинет с участието на “Демократична България” – или в коалиция с ГЕРБ (8,1% виждат такъв вариант) или повече с партията на Слави Трифонов – 9,4%.

Разрез на електоралните нагласи, показва, че в София в момента “Демократична България” има 11,9% подкрепа при евентуални избори и е втора политическа сила с малка разлика спрямо ГЕРБ – 13% (малко над половината в столицата все още не са решили как да гласуват).

 

Слави Трифонов печели вота на младите – почти 20% на хората между 18 и 30 години. И малко над 20 % при учащите се.

 

Данните показват, че заемането на ясна и категорична позиция срещу корупцията и превземането на институциите – се оценява от българите и това са лидерите и политическите сили, които получават или добавят подкрепа – като Христо Иванов (и “Демократична България”) и Румен Радев (и неговите позиции).

Останалите – дори и в опозиция (като БСП, които не заеха ясна позиция за ролята и действията на главния прокурор) губят.

Слави Трифонов, който изглежда най-пасивен, повишава малко резултата си спрямо предишни изследвания на нагласите и той явно е различаван като антисистемния играч от по-младото поколение избиратели и дори и без усилия и кампания изглежда сигурен в следващ парламент.

Въпреки публичните заричания, че нямат нищо общо с ДПС, а се освобождават от свързвани с партията министри, ГЕРБ страда от влиянието на Пеевски и Доган. Както и главния прокурор Иван Гешев. И това е разбираемо от повечето българи.

Няма ясен фаворит за премиер

Малко над 11% от българите дават предпочитания Борисов отново да бъде премиер, а други – над 11% – посочват президента Радев.

За около 6% от българите е възможно и Слави Трифонов да бъде министър-председател.

Христо Иванов от “Демократична България”, който е най-активният лидер в подкрепа на протестите и акции и сигнали срещу задкулисие, схеми в прокуратурата и ролята на Доган и Пеевски, получава подкрепа от 5% за премиер, следва от Мая Манолова – също активна в протестните шествия и обикаляне на страната през последните месеци.

Скептично за корупцията

Българите са настроени скептично доколко партиите могат да се справят с корупцията и отговарят (57,2%), че нито една няма потенциал да се пребори.

Подобно е и отношението им към политическите фигури – 49,6% казват, че нито един политик няма да се справи. Най-много очаквания има към президента Радев – 20,1%. Той е следван от Борисов, но с почти два пъти по-малко подкрепа – 11,1%, Слави Трифонов (10,9%) и Христо Иванов (8,2%). Мая Манолова е със 7,3% спрямо лидера на БСП – Корнелия Нинова – 3,2%.

Още нагласи

* Всички данни са от национално представително проучване на “Алфа рисърч”, направено по поръчка на “Дневник”. То е проведено в периода 23 – 30 юли 2020 г. сред извадка от 1017 души по метода лице в лице.

Каква е подкрепата на българите за протестите и акцията в Росенец – тук.
Как българите оценяват дейността на главния прокурор – тук.

https://www.dnevnik.bg