СПОРТНА ПАНОРАМА

0
199

ДОБРУДЖА ЗАГУБИ С 2:0 ОТ СЕПТЕМВРИ В СОФИЯ

Септември (София) победи с 2:0 у дома Добруджа в последен двубой от 14-ия кръг на Втора футболна лига. Двата тима показаха нелоша игра, но столичани бяха тези, които се възползваха максимално от своите ситуации. В герой за Септември се превърна Димитър Костадинов, който реализира и двете попадения. С тази победа домакините отново се откъснаха с 4 точки на върха и записаха десетата си победа от старта на кампанията. Това бе дебют за новия наставник на столичани Иван Гешев.

Мачът започна динамично за гостите, които натиснаха в началните минути. До по-опасна ситуация обаче не се стигна. В 14-ата минута домакините можеха да открият резултата. Хубав пас от дълбочина намери Димитър Костадинов, който овладя на гърди и остана очи в очи срещу Георги Аргилашки. Опитният страж на Добруджа обаче скъси дистанцията и блокира удара на бившия нападател на Левски. След няколко минути на затишие Асен Георгиев опита удара си от дистанция в 27-ата минута, но Аргилашки отново показа рефлекс и изби. В 33-ата минута домакините откриха резултата. Здравко Димитров центрира от ъглов удар, Асен Георгиев свали с глава към Димитър Костадинов, който от близка дистанция заби топката в мрежата на тима от Добрич – 1:0. Това се оказа и последното по-интересно положения за първата част. Така домакините се оттеглиха с гол аванс на почивката.

Добруджанци потърсиха изравнително попадение в началните минути на втората част, но натискът им не доведе до желания резултат, тъй като не се създаде опасна ситуация. В 55-ата минута Септември можеше да направи 2:0, но Димитър Костадинов изпусна от удобна позиция след центриране на Здравко Димитров. В 64-ата минута Септември сякаш сложи точка на спора. Здравко Димитров пусна подаване към Костадинов, който имаше много свободно пространство пред себе си и се възползва максимално добре от това. Нападателят остана очи в очи с Аргилашки и с хубав удар реализира второ попадение.

До края на срещата Добруджа прехвърли играта в полето на домакините, но така и не се създаде нещо опасно.

Ето какво сподели след срещата старши треньорът на Добруджа Радомир Тодоров: “Направихме две елементарни грешки. Цяла седмица говорим и тренираме, че изпълняват добре статичните положения. Там се пропукахме при първия гол. При втория – елементарна детска грешка след наш тъч. Мисля, че след първите 15 минути отборът си влезе в неговата игра. За съжаление, получихме втори гол и Септември успя да затвори мача. Това са индивидуални грешки. Отбор като Септември ги наказва. Явно гостуванията се явяват проблем за нас. Пристигнахме в добра серия и бяхме убедени, че ще откраднем точките в София, но не се получи. Амбициите са да се изгради отбор. Нека не слагаме каруцата пред коня. Зимата ще видим накъде ще сме и тогава ще правим някакви планове. Когато събереш много нови играчи, е трудно. Желанието ни ще е да извлечем максимума от следващите два мача.”

27 октомври 2023 г., петък, 16:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Марек 1915 (Дупница)

Струмска слава 1927 (Радомир) – Септември (София)

Монтана 1921 (Монтана) – Дунав от Русе (Русе)

Черноморец (Балчик) – Марица 1921 (Пловдив)

Лудогорец 1945 II (Разград) – Беласица (Петрич)

Спартак (Плевен) – Бдин 1923 (Видин)

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Черноморец 1919 (Бургас)

Спортист 2009 (Своге) – Янтра 2019 (Габрово)

РИЛЦИ И ЛУДОГОРЕЦ III НЕ ИЗЛЪЧИХА ПОБЕДИТЕЛ

Отборите на Рилци и Лудогорец III (Разград) завършиха наравно 1:1 в среща от 11-ия кръг на Североизточната трета лига. Николай Николов пропусна да вкара за гостите четвърт час след началото. Нулите се запазиха 55 минути. Тогава Мартин Кирилов откри за домакините. Десетина минути по-късно Петър Кирев изравни с глава след центриране от фланга на Николов.

В друг мач от кръга Бенковски надви Устрем (Дончево) с 2:1 в Исперих. Гостите пропуснаха отлична възможност след началните 180 секунди. В 30-ата минута капитанът им Николай Илиев тресна гредата след изпълнение на фаул. Съперникът опитваше, но не успя да доразвие ситуациите си. Това бяха критичните моменти за първото полувреме. В 50-ата минута Ивелин Василев подаде и Ерен Румил прехвърли вратаря за 1:0. Десетина минути по-късно настана суматоха пред вратата на Бенковски и Дони Дончев изравни.

Последва стихиен натиск на домакините. Стефан Димов излъга вратаря на Устрем, но не вкара. По-късно стражът спаси удар на влезлия като резерва Николай Борисов. Така се стигна до последните секунди, когато невъзстановения голмайстор Хакан Шюкрю центрира, Димов стреля с глава, вратарят изби топката, но падащия на тревата Димов успя да я насочи в мрежата – 2:1.

Междувременно Зоналният съвет на БФС – Варна отложи 12-ия кръг на Североизточната трета лига. Причината – провеждането на изборите за кметове и общински съветници на 29 октомври 2023 година. Според първоначалната програма мачовете от 12-ия кръг на първенството бяха насрочени за 28 октомври. Планира се двубоите от въпросния кръг да се проведат след изиграването на последния 15-и кръг от есенния полусезон на шампионата, който е насрочен за 18-19 ноември.

4 ноември 2023 г., събота, 14:00 ч.

Светкавица (Търговище) – Доростол (Силистра)

Черно море II (Варна) – Кубрат 2016 (Кубрат)

Спартак 1918 II (Варна) – Септември 98 (Тервел)

Локомотив 2022 (Русе) – Черноломец 1919 (Попово)

Рилци (Добрич) – Фратрия (Бенковски)

Лудогорец 1945 III (Разград) – Устрем (Дончево)

Дунав от Русе II (Русе) – почива

Бенковски (Исперих) – почива

ОРДЕН “СТАРА ПЛАНИНА” ПЪРВА СТЕПЕН ЗА ИЛИАНА РАЕВА И БОГДАН НИКОЛОВ

Президентът Румен Радев удостои с орден „Стара планина“ първа степен Илиана Раева и Богдан Николов. Церемонията се проведе в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. Илиана Раева беше удостоена с ордена за изключително големите ѝ заслуги към България в областта на спорта, пише в мотивите на МС. Пътят на Илиана Раева е осеян с множество победи – като гимнастичка, като треньор, като създател на първия частен спортен клуб по художествена гимнастика и шампиони, като треньор и старши треньор в националния отбор по художествена гимнастика, а по-късно и като член на Управителния съвет, председател на треньорския съвет и председател на Управителния съвет на Българската федерация по художествена гимнастика.

Богдан Николов беше награден за изключително големите си заслуги към България в областта на спорта. Това се посочва в мотивите на предложението на Министерския съвет. Той е роден на 22 януари 1955 г. в Плевен. Започва да се занимава с мотоциклетен спорт през 1972 г. Кариерата му преминава през два основни периода: като състезател по мотоциклетизъм на писта и като председател на Българската федерация по мотоциклетизъм. Като състезател по мотоциклетизъм Богдан Николов преминава през всички нива – от механик на спортен клуб (1972 г.) до световен шампион през 1992 г. Общо за своята активна състезателна дейност, за периода 1973 – 1992 г., Богдан Николов има завоювани 16 национални шампионски титли и 5 международни. sportal.bg

ГРИГОР ДИМИТРОВ СЛОМИ ЛОРЕНЦО МУСЕТИ СЛЕД БРИЛЯТНА ИГРА

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира на твърда настилка от сериите АТП 500 в австрийската столица Виена с награден фонд 2,56 милиона евро. 32-годишният Димитров победи на старта италианеца Лоренцо Музети с 6:3, 6:4 за 94 минути, след като направи по един пробив в двата сета.

Българинът взе подаването на съперника си в четвъртия гейм по пътя си към успеха в първата част. Във втория сет той имаше възможност за пробив в третия и в петия гейм, но успя да се възползва едва в деветия, след което при свой сервиз приключи двубоя с първия си мачбол.

Хасковлията завърши двубоя с 8 аса и 20 печеливши удара. Димитров заработи 35 245 евро и 45 точки за световната ранглиста. Той достигна до полуфиналите във Виена през миналия сезон, където загуби от бъдещия шампион Даниил Медведев (Русия), а сега той ще бъде негов евентуален съперник във втория кръг. Медведев е поставен под номер 1 през настоящата кампания и ще защитава титлата си.

ГЕОРГИ ДЕРМЕНДЖИЕВ СЕ ЗАВЪРНА В ЛУДОГОРЕЦ

Георги Дерменджиев е новият старши треньор на Лудогорец, потвърдиха шампионите на България. Решението за неговото назначение бе взето след спешни разговори, след като стана ясно, че Ивайло Петев няма да води повече футболния тим от Разград. Георги Дерменджиев поема Лудогорец за трети път. Под негово ръководство “орлите” станаха шампиони на България три пъти (2014/15, 2015/16, 2016/17), а също така записаха най-големите си успехи в eвропейските клубни турнири, класирайки се два пъти в групите на Шампионската лига.

Като старши треньор Дерменджиев е водил шампионите в 123 мача, в които е записал 77 победи, 30 равенства и 25 загуби във всички турнири.

За назначението на Дерменджиев, който е бивш старши треньор на Левски и бивш национален селекционер, се говореше още от понеделник, когато стана ясно, че Петев е освободен от клуба.

БАЙЕРН ПРОДЪЛЖАВА БЕЗ ГРЕШКА СЛЕД УСПЕХ В ИСТАНБУЛ

Байерн (Мюнхен) продължава с перфектното си представяне в Шампионската лига и победи с 3:1 като гост Галатасарай  в мач от група “А”. Кингсли Коман откри резултата за баварците (8’), но Мауро Икарди възстанови равенството в 30-ата минута от дузпа. Хари Кейн обаче върна преднината на Байерн (73’), а Джамал Мусиала сякаш реши всичко с трето попадение (79’). Победата не дойде никак лесно за баварците, които през първото полувреме определено бяха надиграни от Галатасарай, подкрепян както винаги бурно от фанатичните си привърженици на “Али Сами Йен”.

Така Байерн продължава да е без грешка в Шампионската лига, като има пълен актив от 9 точки след три мача. Баварците записаха рекордна осма поредна победа като гости в груповата фаза на най-престижния клубен европейски турнир. Немските шампиони записаха и забележителните постижения от 37 поредни мача без загуба и също 16 последователни успеха в групите на Шампионската лига. Потвърди се и добрата традиция на Байерн срещу турски отбори, като баварците никога не са губили срещу тим от южната ни съседка. Галатасарай пък записа първо поражение през този сезон и остава с 4 пункта в групата.

Галатасарай и Байерн в историята си досега имаха само два официални мача в Европа помежду си, като преди 51 години се срещат в първия кръг на КЕШ. Мачът от 1972 година в Истанбул завършва 1:1, преди баварците да продължат напред с убедителна победа у дома с 6:0.

ОПИТЪТ НА ИНТЕР МУ ПОМОГНА ЗА ВТОРА ПОБЕДА В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Финалистът от миналия сезон Интер надви Ред Бул (Залцбург) с 2:1 у дома в среща от група D на Шампионската лига и вече има 7 точки от три мача. Алексис Санчес беше точен за домакините в 19-ата минута, но в 57-ата Оскар Глох изравни. Хакан Чалханоолу върна аванса на Интер от наказателен удар в 64-ата минута. Този резултат се запази до края, с което италианците направиха важна крачка към евентуалното си продължаване напред. След две седмици двата отбора ще се срещнат отново, но в Залцбург.

Интер не впечатли с нищо на “Джузепе Меаца”, но по-големият опит на тима си каза думата, нанасяйки удари в точния момент. Надъханите младоци на Залцбург се хвърляха смело в атаки, но в крайна сметка трите точки останаха в Милано. Ред Бул пък остава само с успеха си срещу Бенфика в първия кръг.

Тимът от Залцбург създаде първата опасност, след като в 4-ата минута Оскар Глох получи топката в наказателното поле и стреля по диагонала, но Ян Зомер спаси. Интер обаче беше по-съсредоточен и при първия си удар във вратата излезе напред. Това се случи в 19-ата минута, когато Алексис Санчес вкара за 1:0. За нападателя това е първи гол след завръщането му в клуба.

На полувремето Барела замени Мхитарян, а втората част започна с атака на Залцбург и удар, спасен от Зомер. Аугусто пропусна да реализира второ попадение за Интер в 56-ата, след като не уцели вратата от добра ситуация. Веднага последва акция на гостите, които си подадоха отлично топката и Оскар Глох не даде шанс на Зомер – 1:1. Интер обаче бързо отговори и си върна преднината. Това се случи след точно изпълнена дузпа от Чалханоолу в 64-ата минута. Тя беше отсъдена за нарушение срещу Фратези. Веднага след това в игра за италианците се появи и Тюрам, с което нападението на тима стана по-опасно. ренският стрелец се опита  да покачи на 3:1 в 79-ата, но стигна само до корнер. Две минути по-късно “Джузепе Меаца” стана на крака, след като Лаутаро насочи кълбото в мрежата, но се оказа, че Фратези, който подаде, е бил в засада при акцията.