„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” СПЕЧЕЛИХА ТРИТЕ ТОЧКИ В МОНТАНА

Отборът на Добруджа записа важен успех с 1:0 над Монтана на “Огоста” в двубой от 32-ия кръг на Втора професионална футболна лига. Янчо Андреев донесе трите точки на “жълто-зелените” с точен изстрел с глава в 38-ата минута. С успеха добруджанци направиха важна крачка към спасението, като два кръга преди края на сезона имат 39 точки и се намират на 4 точки от зоната на изпадащите.

През първото полувреме гостите от Добрич държаха инициативата и имаха няколко опасни положения, едно от които се превърна в гол. В 15-ата минута на двубоя съдията Васил Минев прибра двата състава в тунела заради силната градушка, която се разрази над “Огоста”. Преди това Янчо Андреев пробва рефлекса на вратаря Петър Петров с изстрел от воле, а няколко минути по-късно халфът на “жълто-зелените” Божидар Чуканов шутира опасно покрай целта. В 38-ата минута добрата игра на футболистите на Стефан Славов даде резултат. Опитният Янчо Андреев се извиси в наказателното поле и с глава забоде топката в мрежата зад Петър Петров – 1:0 за Добруджа. Две минути преди края на полувремето на стрелкова позиция се озова и Стефан Митев, но ударът на полузащитника мина над вратата на домакините.

В 55-ата минута Монтана достигна до първата си възможност за гол. Владислав Цеков стреля опасно от около 20 метра, но стражът на добруджанци Христо Ковачев реагира отлично и с една ръка изби топката. В средата на втората част “жълто-зелените” се разминаха на косъм с второ попадение, след като топката срещна горната греда на вратата на домакините. В 78-ата минута Янчо Андреев опита да намери далечния ъгъл с фин удар с глава, но не сполучи. В 88-ата минута Добруджа пропусна още един златен шанс да удвои. Божидар Чуканов шутира, вратарят на Монтана изби, топката попадна у резервата Лъчезар Йорданов, който обаче не намери празната рамка. Така до нов гол не се стигна и трите точки отпътуваха за Добрич.

„Жълто-зелените“ могат да си гарантират оставане в групата още днес. За целта е нужно да се наложат над състава на Витоша (Бистрица), който е предпоследен в класирането, но все още има шанс да се спаси. Срещата на стадион „Дружба“ е от 18:00 часа.

14. Струмска слава 32 8      12    12    31:41       36
  15. Миньор (Пк) 32 8      11    13    32:34       35
  16. Созопол 32 8      11    13    31:49       35
  17. Витоша 32 8      9      15    32:48       33
  18. Ботев II 32 7      6      19    24:48       27

ПРОГРАМА – XXXIII КРЪГ

30 май 2023 г., вторник, 18:00 ч.

Ботев II (Пловдив) – Етър ВТ (Велико Търново)

Крумовград (Крумовград) – Монтана – пряко по Диема спорт

Добруджа 1919 (Добрич) – Витоша (Бистрица)

Лудогорец II (Разград) – Спортист 2009 (Своге)

Янтра 2019 (Габрово) – Беласица (Петрич)

Созопол (Созопол) – Миньор (Перник)

Марица (Пловдив) – ФК ЦСКА 1948 II (София)

Дунав от Русе (Русе) – Струмска слава (Радомир)

Литекс (Ловеч) – Спартак (Плевен)

СВЕТЛАНА КАМЕНОВА И СТАНИМИРА ПЕТРОВА С ТИТЛИ ОТ „ФЕЛИКС ЩАМ“

Боксовите ни националки ознаменуваха с две титли силното си представяне на 37-ото издание на международния турнир „Феликс Щам“ в Полша. Под ръководството на Борислав Георгиев и Роман Цветков до върха на почетната стълбичка достигнаха добричлийката Светлана Каменова и състезателката на „Добруджа” Станимира Петрова, която спечели анкетата „Спортист на Добрич” за 2022 г.

В много качествен финал в категория до 57 килограма Каменова победи другата бронзова медалистка от Световното първенство в Индия – Амина Зидани (Франция). При 54-килограмовите пък Станимира, световна и трикратна европейска златна медалистка, както и 4-кратна носителка на Купа „Странджа“, записа ефектна победа над представителката на домакините Виктория Рогалинска.

Със сребърно отличие се поздрави друга добричлийка – Златислава Чуканова. В категория до 50 килограма тя отстъпи на финала на полякинята Наталия Кучевска. Бронзови медали на турнира спечелиха Венелина Поптолева (50 кг) и Аслъхан Мехмедова (60 кг). sportal.bg

МИХАИЛ АТАНАСОВ ЩЕ ВОДИ ЮНОШИТЕ И ДЕВОЙКИТЕ НА БЪЛГАРИЯ НА “РОЛАН ГАРОС”

Техническата комисия на БФТенис номинира Михаил Атанасов, помощник-треньор на националния отбор за жени за Купа “Били Джийн Кинг”, за национален треньор и водач на българската делегация за юноши и девойки на Откритото първенство на Франция. Кандидатурата на Атанасов, който е треньор в добричкия ТК „Изида”, е подкрепена от Управителния съвет на Федерацията, обявиха от централата.

На “Ролан Гарос” в основната схема България ще бъде представена от Илиян Радулов (номер 4 в световната ранглиста за юноши), Адрияно Дженев (14), Ива Иванова (номер 34 при девойките) и Росица Денчева (35). Йоана Константинова (88) е четвърта резерва в списъка за участие в квалификациите.

СИЛИТЕ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ НЕ СТИГНАХА ЗА ТИТЛА В ЖЕНЕВА

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров имаше сили за само един равностоен сет във финала на турнира от категория АТР 250 в Женева срещу възродения “клей-кортър” Николас Джари. Гришо отстъпи с 6:7(1), 1:6 за 97 минути игра. С допуснати два пробива в началото на втория сет до голяма степен той елиминира шансовете си да внесе интрига в дуела за трофея.

Българинът изигра два поредни тричасови мача по пътя си към 16-ия финал в кариерата, но този път не можа да се пребори с Джари за девета титла и трета на клей. Димитров остава с осем титли на сметката си, последната от които е от Финалите на АТР през 2017 година. Този му финал беше първи от Ротердам 2018-а, когато отстъпи на Роджър Федерер, като все пак той прекрати поредица от 11 загубени полуфинални битки.

Титлата е трета в кариерата на възраждащия се Джари, който по-рано тази година спечели и “у дома си” в Сантиаго, отново на червени кортове. През целия турнир той затвърди реномето си на машина при сервисите и допусна общо само три брейка през цялата седмица. По пътя към трофея той елиминира последователно Душан Лайович, Каспер Рууд, Александър Зверев и Григор на финала.

ЛЕО МЕСИ ВЕЧЕ Е С НАЙ-МНОГО СПЕЧЕЛЕНИ ТРОФЕИ

След като помогна на Пари Сен Жермен да спечели рекордната си 11-а титла на Франция, Лионел Меси стана играчът с най-много спечелени трофеи в историята на футбола. Това бе 43-то отличие, което аржентинецът печели, като по този начин се изравни с бившия си съотборник в Барселона Даниел Алвеш, който досега водеше в тази класация със същия брой спечелени купи.

35-годишният Меси изигра доста силен сезон и имаше важна роля за триумфа на ПСЖ със своите 16 гола и 16 асистенции в Лига 1, включително и попадението за равенството със Страсбург (1:1), което окончателно подпечата титлата на парижани. Преди това пък той изведе Аржентина до титлата на Световното първенство в Катар.

Спечелената сега титла на Франция пък бе под №12 за Меси, като така той се нуждае от само още една, за да изравни рекорда на Райън Гигс от 13 титли в топ 5 първенствата.

Интересен факт е, че Меси стигна до рекордния си трофей в същия ден, в който големият му конкурент Кристиано Роналдо окончателно загуби шансове да спечели титлата в Саудитска Арабия. Португалецът изостава сериозно в съревнованието по спечелени отличия между двамата, като има едва 34 на сметката си.

УНИКАЛНА ДРАМА В ГЕРМАНИЯ ДОНЕСЕ НОВА ТИТЛА НА БАЙЕРН

Байерн (Мюнхен) победи Кьолн като гост с 2:1 в драматичен мач от последния 34-ти кръг от Бундеслигата и е новият стар шампион на Германия. Кингсли Коман откри за гостите още в 9-ата минута. Деян Любичич изравни за “козлите” от дузпа в 80-ата минута, но влезлият като резерва Джамал Мусиала отбеляза решителния гол за баварците минута преди края на редовното време. Така тимът на Томас Тухел се възползва от огромния гаф на Борусия (Дортмунд), който завърши 2:2 с Майнц, с което двата отбора завършиха с равни точки. Заради много по-добрата голова разлика обаче Байерн отново стана шампион и за единадесети пореден път вдигна титлата. Кьолн пък завърши на 11-о място в класирането.

Мачът започна в привидно спокойно темпо, но Байерн първи нанесе своя удар. Кингсли Коман получи топката отляво и с хубав удар с десния крак откри резултата – 0:1 за баварците в 9-ата минута. Кьолн опита да реагира и създаде няколко разбърквания пред Зомер, но нищо по-съществено. Вместо това баварците бяха близо до втори гол в 20-ата минута, когато Бенжамен Павар центрира към Томас Мюлер, който след удар с глава нацели гредата на Марвин Швебе. Най-доброто положение за Кьолн в мача дойде в 24-ата минута, когато Ерик Мартел се озова в близост до Зомер, но стреля неточно. Мачът продължи с по-спокойни моменти, в които нямаше кой знае какви ситуации пред двете врати. Едва в 44-тата минута дойде по-опасно положение на Байерн, след като Льорой Сане стреля в аут след центриране на Кингсли Коман. Минута по-късно отново бившият играч на Ман Сити бе замесен в ключова ситуация. Той получи отлична топка от Серж Гнабри и с отмерен удар преодоля стража на Кьолн Швебе за 0:2. След намеса на ВАР обаче се видя, че Сане си е послужил с ръка и реферът Свен Яблонски отмени гола. Така Байерн се оттегли само с гол преднина на почивката.

Втората част започна с лек натиск на Кьолн. В 56-ата минута Йонас Хектор пробва далечен шут, но бе далеч от целта. Две минути по-късно Коман центрира към Сане, който не успя да отбележи с глава. В 60-ата минута Кьолн имаше чудесна възможност да изравни, след като Флориан Кайнц центрира от корнер и Дейви Зелке стреля с глава, но Ян Зомер се намеси решително и изби в корнер. В 75-ата минута удар на Сане мина в близост до вратата на Швебе.

В 80-ата минута настъпи драматично развитие в мача. Серж Гнабри игра с ръка в наказателното си поле и главният съдия посочи бялата точка. Деян Любичич застана на дузпата и не сгреши – 1:1. Томас Тухел опита да реагира и смени влезлия като резерва Леон Горетцка и Нусаир Мазрауи и пусна Джамал Мусиала и Матис Тел. Това даде резултат и в 89-ата минута Сане се оказа очи в очи с Марвин Швебе, но пропусна 100%-то положение. Буквално в следващия момент топката се озова в резервата Джамал Мусиала, който със страхотен далечен шут вкара решителния гол за Байерн – 1:2.

Така Байерн отново стана шампион на Германия за единадесети пореден път след един от най-драматичните сезони в историята на Бундеслигата.

МАКС ВЕРСТАПЕН ТРИУМФИРА В МОНАКО

Макс Верстапен спечели своята втора победа по свещените улици на Монте Карло, след като спечели Гран При на Монако, седми кръг за сезон 2023 във Формула 1. Нидерландецът триумфира в Княжеството по един доминантен начин, стартирайки от полпозишън и финиширайки на 27.9 секунди пред Фернандо Алонсо. На хартия победата на световния шампион изглежда лесна, но това изобщо не бе така. Той напълно контролираше събитията в първите 2/3 от дистанцията, след което над пистата заваля и тя се наводни за само 2-3 обиколки. В този момент настъпи голям хаос, но въпреки един по-сериозен контакт със стената преди „Портие“ нидерландецът остана начело. В този хаос Алонсо и Астън Мартин изтърваха своя златен шанс да прескочат Верстапен, тъй като спряха в бокса в края на 54-ия тур.

Трети в състезанието финишира тръгналият от третото място Естебан Окон, за когото това е първи подиум от победата му в Гран При на Унгария през 2021 година. Четвърти и пети финишираха пилотите на Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, които бяха големите печеливши от объркването в обиколките, когато започна да вали. Леклер завърши шести, а Сайнц остана осми. Двамата бяха разделени от втория пилот на Алпин Пиер Гасли. Последните точки бяха за двамата пилоти на Макларън – Ландо Норис и Оскар Пиастри.

Миналогодишният победител в Княжеството Серхио Перес имаше едно изпълнено с инциденти състезание и в крайна сметка финишира едва 16-и, след като стартира последен. Така той загуби цели 25 точки от съотборника си Верстапен в спора за световната титла. След седмия кръг за годината двамата са разделяни от 39 точки, като начело е световният шампион, за когото това е четвъртата победа от началото на годината. Трети в подреждането е Алонсо, който изостава с 51 пункта от Верстапен.

Сезон 2023 във Формула 1 продължава тази седмица с надпреварата за Гран При на Испания на пистата „Каталуния“ край Барселона.