САЩ и Китай без напредък в ограничаването на доставките на химикали

0
58


Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън пристига днес в Шанхай на фона на по-стабилни, но и изпълнени с обезсърчителен брой нерешени въпроси американско-китайски връзки, които застрашават устойчивостта на отношенията между глобалните съперници.

Блинкън ще се срещне с бизнес лидери, преди да се отправи към Пекин за разговори в петък със своя колега – външния министър на Китай Ван И, и за вероятна среща с президента Си Цзинпин.

Посещението на Блинкън представлява най-новият контакт на високо равнище между двете страни, който, заедно с работните групи по въпроси от световната търговия до военната комуникация, смекчи публичната ожесточеност, довела двустранните отношения до историческо ниско равнище в началото на миналата година, предаде БТА.

Вашингтон и Пекин обаче не постигнаха голям напредък по отношение на ограничаването на доставките от Китай на химикали, използвани за производството на фентанил, Тайван продължава да е проблемна точка, а напрежението се засилва заради подкрепата на Китай за Русия във войната й в Украйна.

Макар че по време на посещението е малко вероятно да бъде постигнат значителен напредък, и двете страни искат “отворени линии за комуникация, за да се избегнат неловки сценарии”, заяви Алфред У, доцент в университета за публични политики “Ли Куан Ю” в Сингапур.

Блинкън ще настоява Китай да спре своите компании да преоборудват и снабдяват руската отбранителна индустриална база. Москва нахлу в Украйна през февруари 2022 г., само няколко дни след като се договори за партньорство “без граници” с Пекин, и макар че Китай избягва да предоставя оръжия, американски служители предупреждават, че китайските компании изпращат технологии с двойна употреба, които подпомагат военните усилия на Русия.

Без да предоставя подробности, високопоставен служител на Държавния департамент, който даде брифинг за журналисти миналия петък, заяви, че Вашингтон е готов да “предприеме стъпки” срещу китайски компании, които според него вредят на сигурността на САЩ и Европа.

САЩ предварително са обсъдили налагането на санкции на китайски банки заради подкрепата на страната за Русия, но официални представители заявиха пред Ройтерс, че все още няма план за осъществяване на тази мярка.

Досега Вашингтон не налага санкции на големи китайски банки – което дълго време се смяташе от анализаторите за “ядрен” вариант – поради последиците, които това би могло да има за цялата световна икономика и за американско-китайските отношения.

Служител на китайското външно министерство, цитиран вчера от държавната новинарска агенция Синхуа, заяви, че отношенията “показват тенденция на преодоляване на досегашния спад и стабилизиране”, откакто американският президент Джо Байдън и Си Цзинпин се срещнаха в Сан Франциско, щата Калифорния, през ноември миналата година. Служителят обаче разкритикува това, което нарече “упоритата стратегия на Вашингтон за сдържане на Китай, както и погрешните му думи и действия за намеса във вътрешните работи на Китай, накърняване на имиджа на Китай и подкопаването на интересите му”.

Призив за “сдържаност” по отношение на Тайван

Посещението идва също така и на фона на придвижения този уикенд от Конгреса на САЩ законопроект, включващ ново финансиране за Тайван, и по-малко от месец преди новоизбраният президент на самоуправляващия се остров Уилям Лай да встъпи в длъжност, който подобно на предшественичката си Цай Ингвен отхвърля претенциите на Китай към острова.

Високопоставеният служител на Държавния департамент заяви, че страните трябва да “избягват предприемането на провокативни действия, които могат да повишат напрежението, и да демонстрират сдържаност” преди встъпването в длъжност. “Това ще бъде нашето послание и занапред”, добави той.

Опит да бъде принудена китайската компания “БайтДенс” (ByteDance) да продаде американските активи на своето приложение “ТикТок”, ако не иска социалната платформа да бъде забранена в САЩ, също набира скорост в Конгреса, което е знак за нарастващия хъс на Вашингтон да се противопостави на Пекин по икономическите въпроси.

Очаква се Блинкън да повдигне въпроса за правата на човека, включително за отношението на Китай към мюсюлманите уйгури в северозападния Синцзян-уйгурски автономен район.

Наскоро други американски официални представители се срещнаха или проведоха телефонни разговори с китайските си колеги като част от по-широките усилия на САЩ да поддържат отворени линиите за комуникация.

По-рано този месец министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън беше на посещение в Пекин, както и в индустриалния център Гуанчжоу, а миналата седмица министърът на отбрана Лойд Остин разговаря с китайския си колега за първи път от 18 месеца.

Съветникът на Байдън по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан също провежда редовни разговори с Ван И, като според администрацията целта е да се управлява отговорно конкуренцията между двете сили.

Независимо от напрежението има опити за намиране на общи позиции по въпроси като конфликта в Близкия изток.

След предполагаем израелски удар по иранско консулство в Дамаск по-рано този месец Блинкън разговаря с Ван, както и с представители на други държави, които имат връзки с Иран, “за да стане ясно, че ескалацията не е в ничий интерес и че държавите трябва да призоват Иран да не я изостря”, заяви говорител на Държавния департамент на 11 април.

Ван Хуейяо, основател и председател на базирания в Пекин мозъчен тръст “Център за Китай и глобализация”, заяви пред Ройтерс, че контактът показва потенциала на двете страни да работят съвместно. “Те продават целия си петрол на Китай”, каза Ван за Иран, “така че когато Китай каже: “Добре, просто спрете”, те трябва да се замислят”.





Източник 24часа